Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   300 λίτρα ξεκίνημα φυτεμενου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=88011)

kris_athws 26-09-15 19:19

dry start ειναι σαν να φυτευεις φυτο σε γλαστρα. Ψαξε πρωτα αν αυτο το φυτο πιανει και ευδοκιμεί.

Δεν θελεις διοξειδιο τωρα, το παιρνει απο τον αερα,απλα μετα οταν γεμισεις νερο απο την μορφη Α το φυτο με το νερο πλεον θα περασει στην ενυδρειακη του μορφη. Θα σαπιζει ισως χασεις ενα μεγαλο μερος αλλα οτι πεταει η οτι μεινει θα ειναι ετοιμο και ωραιο. Τοτε τουμπανιαζεις το co2 και επειδη εισαι 300λιτρα θα βαλεις το κυκλοφορητη να μεταφερει σε ολο το ενυδρειο το co2.

kh gh το νερο σου?

Φωτα 12 ωρες,σπρευ να ψεκαζεις νερο να διατηρεις υγρο το υποστρωμα,ισως και λεπτο ναυλον απο πανω με τρυπες και ανεμιστηρα.

Δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα θελει δουλεια.

alexis cosmo 26-09-15 19:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kris_athws (Μήνυμα 900391)
dry start ειναι σαν να φυτευεις φυτο σε γλαστρα. Ψαξε πρωτα αν αυτο το φυτο πιανει και ευδοκιμεί.

Δεν θελεις διοξειδιο τωρα, το παιρνει απο τον αερα,απλα μετα οταν γεμισεις νερο απο την μορφη Α το φυτο με το νερο πλεον θα περασει στην ενυδρειακη του μορφη. Θα σαπιζει ισως χασεις ενα μεγαλο μερος αλλα οτι πεταει η οτι μεινει θα ειναι ετοιμο και ωραιο. Τοτε τουμπανιαζεις το co2 και επειδη εισαι 300λιτρα θα βαλεις το κυκλοφορητη να μεταφερει σε ολο το ενυδρειο το co2.

kh gh το νερο σου?

Φωτα 12 ωρες,σπρευ να ψεκαζεις νερο να διατηρεις υγρο το υποστρωμα,ισως και λεπτο ναυλον απο πανω με τρυπες και ανεμιστηρα.

Δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα θελει δουλεια.

ναι αυτό δεν το είδα αν πιάνει σε dry start.
Kh και GH πως να δω αφού είναι άδειο το ενυδρείο.
Απλά φοβάμαι με τον κυκλοφοριτη μην έχω πόλεις αναταράξεις και φεύγει το co2 γρήγορα και δεν προλαβαίνουν τα φυτά να πάρουν co2 που χρειάζονται.
ευχαριστω για τον χρόνο σου.

kris_athws 26-09-15 21:59

Το νερο βρύσης τι τιμες εχει,αν ειναι σκληρο σαν το νησι εδω θα αγανακτησεις. Δεν χανεται το co2 ετσι απλα,παιζουν πολλα ρολο. Ολα καλα, my pleasure.
fauna ειναι τα ζωντανα.
-------------------------
http://www.plantedtank.net/forums/12...35g-hex-3.html


πιανει λοιπον,απλα θα σου λιωσει και μετα θα πεταξει νεο βλαστο,δες υγρασια που εχει ο τυπος. καλη επιτυχια και αν δεν γινει τιποτα προσπαθησες.

alexis cosmo 26-09-15 23:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kris_athws (Μήνυμα 900398)
Το νερο βρύσης τι τιμες εχει,αν ειναι σκληρο σαν το νησι εδω θα αγανακτησεις. Δεν χανεται το co2 ετσι απλα,παιζουν πολλα ρολο. Ολα καλα, my pleasure.
fauna ειναι τα ζωντανα.
-------------------------
http://www.plantedtank.net/forums/12...35g-hex-3.html


πιανει λοιπον,απλα θα σου λιωσει και μετα θα πεταξει νεο βλαστο,δες υγρασια που εχει ο τυπος. καλη επιτυχια και αν δεν γινει τιποτα προσπαθησες.

κατατοπιστικοτατος φίλε μου.
Θεσσαλονίκη είμαι και από ότι ξέρω το νερό δεν είναι σκληρό εδώ.
Η προσπάθεια με έφαγε εδώ και μήνες χαχαχαχαχα
συνεχίζω ακάθεκτος thanks ;)

johnpecn` 28-09-15 10:43

Κοιτα κι αυτο για moss tree

http://youtu.be/LaCW9UIMNwg

alexis cosmo 28-09-15 12:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` (Μήνυμα 900636)
Κοιτα κι αυτο για moss tree

http://youtu.be/LaCW9UIMNwg

Εχω δει οτι βιντεακι υπαρχει με μοςς σε δεντρο και γρασιδι στον πατο.
Ευχαριστω παντος

alexis cosmo 30-09-15 21:48

Σήμερα αγόρασα από μέλος ένα φωτιστικό κρεμαστο που έχει 6χ54w τ5 λάμπες
είμαι υπέρ καλυμμένος τώρα ξεκινάμε το dry start και θα βάλω φώτο να δείτε και να πείτε γνώμες.
Αύριο ξεκινάω ψάξιμο elecharis parvula.:smt041

johnpecn` 30-09-15 22:18

Απο φως θα εισαι αρχοντας αλλα πρεπει οπωσδήποτε να βρεις co2 γιατι με το που γεμισεις νερό θα χαλάσουν τα φυτά.
Στο dry start τα φυτα εχουν αφθονο co2 μολις γεμισεις νερο τα αποκοβεις με ασχημα αποτελεσματα.
Ελεοχαρις ασικιουλαρις εφερε το aquascape, αν δεν βρεις παρβουλα.

alexis cosmo 30-09-15 22:49

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου να σε καλα

alexis cosmo 08-10-15 22:39

παίδες το ενυδρείο είναι έτοιμο για φύτεμα
έχω βάλει 4 πόντους τύρφη και 4 πόντους χαλαζιακη άμμο μαύρη
είναι άδειο αλλά το έχω βρεγμένο όλο με ψεκαστηρι.

Θέλω να ξεκινήσω αλλά έχω πρόβλημα με το δέντρο που θέλω να κάνω bonsai
το ξύλο το πήρα από ενυδρείακο κατάστημα γνωστό εδώ μέσα και πρέπει να πω ότι ήταν ακριβώς αυτό που έψαχνα. δεν μπορούσα να βρω πιο κατάλληλο γιαυτό που θέλω να κάνω.
Το πρόβλημα είναι ότι το ξύλο είναι εδώ και μια βδομάδα στον κουβά βυθισμένο στο νερό αλλά δεν βούλιαξε ακόμα? ??
τι μπορώ να κάνω για να βουλιάξει? να περιμένω?
υπάρχει τρόπος να το βύθισω κάπως?

alexis cosmo 30-10-15 22:27

Σε μια βδομάδα έρχεται και η eleocharis parvula από το petcumulus
πήρα για αρχή 7 γλαστρακια και βλέπουμε.
Το δεντρο bonsai με τι moss να το κάνω για να φαίνεται σαν αληθινό?
Ελπίζω να πετύχει το dry start γιατί με τόσο διάβασμα στα Θεωριτικα θα περνούσα στο Harvard :rolleyes:
όταν τα παραλάβω θα βάλω φώτο.

johnpecn` 31-10-15 02:04

Θα βάλεις καποια Μοςς να μην κρεμάει προς τα κατω και η πελια κανει ωραια δέντρα δες κι εδω το αρθρο αυτο χρησιμοποίησε utricularia gramnifolia και δινει και καποια τιπς http://www.aquascapingworld.com/thre...ro-manso.1182/

alexis cosmo 09-03-16 13:57

παίδες σήμερα έρχεται η eleocharis parvula μετα απο 5 μηνες οπότε σήμερα η αύριο φυτευω πρώτα ο θεος:D:D:D:D

johnpecn` 09-03-16 13:58

Βάλε και καμία φωτό να δούμε το χαρντσκεηπ :)

alexis cosmo 09-03-16 22:26

4 Συνημμένο(α)
Το απόγευμα πάω να την πάρω οπότε θα βάλω φώτο τα πάντα.
Το υποστρωμα που είναι 4 πόντοι τύρφη και 4 πόντοι χαλαζιακο ψιλοκοκο χαλίκι
εδώ και 4 μήνες το ψεκαζω συνεχεια οπότε πιστεύω να έχουν αναπτυχθεί μικρόοργανισμοί για να τραφου τα φυτά.
-------------------------
Τα πηρααααα
από τα 10 κυπελλάκια ήρθαν 5 τελικά αλλά κάτι είναι και αυτο :D
δεν έκοψα τις άκρες γιατί θέλω να είναι πιο μακρυά και λίγο πιο φυσικά.
Το φυτέψα και το ψέκασα και το έκλεισα με μεμβράνη από πανω.
Έχω 6 λαμπες τ5 6χ54 Watt τώρα που ξεκίνησα με dry start να τις έχω όλες αναμένες και αν ναι πόσες ώρες την μέρα?
πως σας φαίνονται? όλα τα σχόλια ευπρόσδεκτα :D

johnpecn` 09-03-16 22:30

Διοξείδιο έχεις η θα βάλεις αργότερα; Αν έχεις διοξείδιο ξεκίνα κανονικά, μην κάνεις dry start ή παρβουλα δεν το χρειάζεται, 5 γλαστρακια φτάνουν κ περισσεύουν ,απλά άπλωσε το πολύ χώρισε το όσο πιο πολύ μπορείς μην σου πω φύλλο φύλλο :)

Artemisia 09-03-16 22:35

Με το καλό Αλέξη :D:D Να βάζεις φωτό για τον λαό ;)

tsoui 09-03-16 22:38

Τώρα υπομονή :D

alexis cosmo 09-03-16 23:10

co2 έχω μπουκαλα αλλά θα ξεκινήσω στο γεμισμα.
να γεμησω? δεν θα τα βρω όλα στην επιφάνεια?
τα φώτα πόσες ώρες να τα έχω ανάμενα? όλες τις λάμπες?
σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.
Αρτέμησία θα βγάζω φώτο να δούμε αν θα μέγάλώσόύν χαχαχαχ

johnpecn` 09-03-16 23:35

Γέμισε σιγά σιγά με ένα νάυλον ή με σακούλα, δεν θα βρεις τίποτα στην επιφάνεια ή παρβουλα ριζωνει μια χαρά είναι κ τέτοιο το σχήμα τις που δεν φεύγει από κάτω,dry κάνουμε στην Κούβα Μόντε Κάρλο κλπ που ξεριζωνουν πολύ εύκολα, το dry start είναι κ ρίσκο ,όταν γεμισεις νερό πολλές φορές έχεις απώλειες και άλγες. Τα φώτα ξεκίνα λίγο συντηρητικά για καμία βδομάδα να δεις πως πάει να ριζώσει κ το φυτό ,μπορεί να είναι και emersed και να θέλει μέρες να προσαρμοστεί, εγώ θα γεμιζα νερό θα φουλαρα co2 και θα αναβα 3-4 λάμπες για ένα 5ωρο την μέρα.Θρεπτικά έχει το υπόστρωμα;

alexis cosmo 09-03-16 23:38

Το υποστρωμα είναι τύρφη με ψιλοκοκη χαλαζιακη αμμο.
Η τύρφη είναι καθαρή χωρίς λιπάσματα .
λίπασμα δεν έχω ρίξει αλλά λίγο που διάβασα μπερδεύτηκα ακόμα πιο πολύ.
πότε να ρίχνω? τι λίπασμα να βάζω? και πόσο?

johnpecn` 09-03-16 23:48

Ή τύρφη γιατί μπήκε;για να ρίχνει το pH; Μήπως σηκώσει αμμωνία και γεμισεις άλγες σκέφτομαι.
Εγώ όταν στήνω καινούργιο ενυδρείο κάνω το εξής, αν δεν έχω κάποιο καλό υπόστρωμα (stratum flourish κλπ) βάζω στο χαλικάκι ταμπλέτες και μετά φυτευω ,για 3-4 βδομάδες κάνω διπλές αλλαγές νερού και καθόλου λιπανση μόνο ότι έχει το υπόστρωμα.

alexis cosmo 09-03-16 23:52

τυρφη έβαλα γιατί το είχα διαβάσει κάπου σε ξένο σαιτ και φύτεψε parvula είναι και οικονομική γιαυτό την έβαλα.
Μετά από 3-4 βδομάδες δεν ξανά λιπαινεις?
ταμπλέτες μόνο μια φορά βάζεις?

johnpecn` 10-03-16 00:01

Μετά τις 4 εβδομάδες τα φυτά θα έχουν φουντώσει, οπότε ανάλογα τα φυτά και τις μετρήσεις μου ξεκιναω φουλ λίπανση, τι άλλα φυτά θα βάλεις ;από ζωντανά τι θα βάλεις; Θα σου πρότεινα να βάλεις πίσω στην πλάτη micranthemum micranthemoides ή ροταλα κολορατα και τα δύο πάνε πολύ με την παρβουλα,μην αφήσεις μόνο παρβουλα θα είναι λίγο flat
Κάπως έτσι το φαντάζομαιhttp://uploads.tapatalk-cdn.com/2016...4a0eed0d4b.jpg

alexis cosmo 10-03-16 00:09

όλος ο πάτος θα έχει παρβουλα.
θα έχει στην δεξιά μεριά ένα δέντρο με java moss σαν bonsai και στην αριστερή μεριά στο υψόμα θα βάλω moss stick και θα τα κουρέψω τριγωνικα να σχηματίσω 5 Κυπαρισσία.
Έχω παντού παρβουλα μέχρι πίσω .
θα βάλω ταμπλέτες στον βυθό αύριο και θα το γεμησω.
Η java moss κάνει καλό δέντρο η μόνο η pelia? Για το μπονσάι μιλάω.

johnpecn` 10-03-16 00:20

Όλα κάνουν καλό δέντρο;) έχω δει με Java ,flame,wheeling,fissidens,Monte carlo, alternanthera κλπ είναι ανάλογα πως το έχεις φανταστεί, για τις ταμπλέτες σε συνδυασμό με την τύρφη δεν ξέρω τι παίζει,μήπως είναι too much; Ή τύρφη τι Θρεπτικά έχει άραγε;

alexis cosmo 10-03-16 00:25

ξέρω γω σε φυτώρια τις χρησιμοποιούν πολύ και γω που έβαλα στα bonsai έγιναν τουμπανο αλλά με λίπανση ταυτόχρονα.
αυτή η καθαρή τύρφη είναι σκέτο χώμα χωρίς λιπάσματα και κόμποστ
γιαυτό την πήρα κιολας.
Οπότε δεν νομίζω να είναι too much.

Themis_aqua 10-03-16 00:35

..
 
Καλη αρχη ευχομαι:pΝομιζω παει για κατι πολυ δυνατο:smt020

alexis cosmo 10-03-16 00:41

Αυτό περιμένω και γω αλλά στην πράξη όλα φαίνονται. :D
thanks φίλε.

alexis cosmo 10-03-16 18:52

5 Συνημμένο(α)
μολις το εστησα όλο και το γεμησα και τα συνδέσα ολα.
το co2 το έβαλα τελικά στην εξαγωγή του νερου από το ενυδρείο προς το φίλτρο για να διασπάτε καλύτερα και όντος στην είσοδο βγαίνει κάτι πάρα πολύ ψιλές φυσαλίδες που ούτε φαίνονται. πιστευω είναι πολύ καλή διάχυση.
να και οι φωτο από το τελείωμα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:31.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02533 seconds with 10 queries