Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   diy ξυλινο ενυδρειο. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=84369)

polykarpos 15-01-15 01:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ikaria_jim (Μήνυμα 870676)
αχαχαχα..μου εφτιαξες την μερα...

19:28 μου φτιαξες την ημερα.. εκει στην Ικαρία πρέπει να αργεί να νυχτώσει!!!

Φίλε ότι προλάβεις πριν το γάμο κ λες στην γυναίκα , με αυτά με βρήκες ..

μετά το γάμο δεν έχει τέτοια κόλπα!!!

ikaria_jim 15-01-15 01:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από polykarpos (Μήνυμα 870725)
19:28 μου φτιαξες την ημερα.. εκει στην Ικαρία πρέπει να αργεί να νυχτώσει!!!

Φίλε ότι προλάβεις πριν το γάμο κ λες στην γυναίκα , με αυτά με βρήκες ..

μετά το γάμο δεν έχει τέτοια κόλπα!!!

φιλε μου ακομα νωρις ειναι...τωρα παω για καφε..και μετα ποτο....χεχε...πλακα κανω..αλλα τα σαββατα ετσι ειναι....κατα τις μια καφε και μετα ποτο....
της γυναικας τις αρεσουν τα ρεεφ....απο τον σακι το πηρε το σπορ....οποτε με βλεπω σε λιγο να κανω ρεεφ....χεχε..

polykarpos 15-01-15 01:22

χαχαχαχαχα να σου πω επίσης οτι κ μετα το γάμο , το ρολόι των εξόδων πάει αυτόματα 3-4 ωρες πίσω εκτός αν συνοδεύεται κ η γυναίκα αρα υπάρχει αυτόματη σύνδεση με Καϊρο κ όλα ειναι ΟΚ!!!


όσο για το ρεεφ τι να πω...

δεν ειναι ολες οι γυναίκες το ίδιο!!! για μερικούς υπάρχει ΘΕΟΣ κ ειναι μεγαλόψυχος!!!!

ikaria_jim 15-01-15 01:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από polykarpos (Μήνυμα 870728)
χαχαχαχαχα να σου πω επίσης οτι κ μετα το γάμο , το ρολόι των εξόδων πάει αυτόματα 3-4 ωρες πίσω εκτός αν συνοδεύεται κ η γυναίκα αρα υπάρχει αυτόματη σύνδεση με Καϊρο κ όλα ειναι ΟΚ!!!


όσο για το ρεεφ τι να πω...

δεν ειναι ολες οι γυναίκες το ίδιο!!! για μερικούς υπάρχει ΘΕΟΣ κ ειναι μεγαλόψυχος!!!!

να σου πω....μεχρι τωρα δεν αργει....τωρα αν μετα τον γαμο αλλαξει...οκ...τι να κανω...αγαπαμε βλεπεις....
το θεμα ειναι ομως να την κανω να ασχολειθει...για να μην ειμαι συνεχεια απο πανω εγω....

polykarpos 15-01-15 02:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ikaria_jim (Μήνυμα 870730)
να σου πω....μεχρι τωρα δεν αργει....τωρα αν μετα τον γαμο αλλαξει...οκ...τι να κανω...αγαπαμε βλεπεις....
το θεμα ειναι ομως να την κανω να ασχολειθει...για να μην ειμαι συνεχεια απο πανω εγω....

Χαχαχα δεν ελεγα για το ρολοι της γυναικας αλλα το δικο σου!!!!

Ολα καλα αδερφε... Ολοι λενε για αγαπη... Εγω λεω κ για επικοινωνια, για κατανοηση, για σεβασμο..κ αλλα πολλα

Εμεις οι παντρεμενοι παντα πειραζουμε τους υποψηφιους!!! Αλλα μην πειτε οτι δεν μιλησαμε χαχαχαχα , παραυτα σου ευχομαι ολοψυχα...να φτιαξεις το ενυδρειο σου!!!! Κ βεβαια το σπιτικο σου οπως αγαπατε κ το χετε σκεφτει

ikaria_jim 15-01-15 11:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από polykarpos (Μήνυμα 870731)
Χαχαχα δεν ελεγα για το ρολοι της γυναικας αλλα το δικο σου!!!!

Ολα καλα αδερφε... Ολοι λενε για αγαπη... Εγω λεω κ για επικοινωνια, για κατανοηση, για σεβασμο..κ αλλα πολλα

Εμεις οι παντρεμενοι παντα πειραζουμε τους υποψηφιους!!! Αλλα μην πειτε οτι δεν μιλησαμε χαχαχαχα , παραυτα σου ευχομαι ολοψυχα...να φτιαξεις το ενυδρειο σου!!!! Κ βεβαια το σπιτικο σου οπως αγαπατε κ το χετε σκεφτει

ευχαριστω παρα πολυ φιλε μου...
-------------------------
καλημερα παιδια...εχτες με το ψαξιμο που κανω επεσα καπου και ειδα ενα παιδι που εκανε ξυλινο και πολυ πιο μεγαλο....και για μονωση εβαλε liner..αυτο που βαζουν στις λιμνες...οχι πως θα το κανω ετσι...απλα σαν ιδεα το λεω...δεν εδειχνε ομως πουθενα πως το πιανει..και πως βαζει το τζαμι...

Τάκης 15-01-15 11:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ikaria_jim (Μήνυμα 870733)
καλημερα παιδια...εχτες με το ψαξιμο που κανω επεσα καπου και ειδα ενα παιδι που εκανε ξυλινο και πολυ πιο μεγαλο....και για μονωση εβαλε liner..αυτο που βαζουν στις λιμνες...οχι πως θα το κανω ετσι...απλα σαν ιδεα το λεω...δεν εδειχνε ομως πουθενα πως το πιανει..και πως βαζει το τζαμι...

Για δωσε link βρε να δουμε

ikaria_jim 15-01-15 12:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 870742)
Για δωσε link βρε να δουμε

https://www.youtube.com/watch?v=XeRT7A2M40Y

Τάκης 15-01-15 12:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ikaria_jim (Μήνυμα 870743)

Δεν φαινεται καθαρά πως κόλλησε το τζαμι και πως έκανε το liner στη κορυφή και στις γωνίες. Από όσα έχω ακούσει όμως , υπαρχει κόλλα για liner , επομενως και κομμάτια να βάλεις σε καθε πλευρα και να τα κολλάς πάλι γίνεται, και το τζάμι ίσως και με ενυδρειακή σιλικόνη μπορεί να πιασει, δεν σε ενδιαφερει η στατικότητα σε εκεινο το σημείο, η πίεση του νερού το κραταει, πιο πολύ σαν υδατοστεγή φλάτζα δουλεύει

ikaria_jim 15-01-15 12:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 870749)
Δεν φαινεται καθαρά πως κόλλησε το τζαμι και πως έκανε το liner στη κορυφή και στις γωνίες. Από όσα έχω ακούσει όμως , υπαρχει κόλλα για liner , επομενως και κομμάτια να βάλεις σε καθε πλευρα και να τα κολλάς πάλι γίνεται, και το τζάμι ίσως και με ενυδρειακή σιλικόνη μπορεί να πιασει, δεν σε ενδιαφερει η στατικότητα σε εκεινο το σημείο, η πίεση του νερού το κραταει, πιο πολύ σαν υδατοστεγή φλάτζα δουλεύει

μην με βαζεις σε σκεψεις..
μπα αστο...ειδα τιμες...φευγει το πραγμα...

Τάκης 15-01-15 12:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ikaria_jim (Μήνυμα 870752)
μην με βαζεις σε σκεψεις..
μπα αστο...ειδα τιμες...φευγει το πραγμα...

Ειναι πιο ακριβό και απο πλεξιγκλας ε :D:D

ikaria_jim 15-01-15 13:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 870753)
Ειναι πιο ακριβό και απο πλεξιγκλας ε :D:D

δεν ξερω ποσο παει το πλεχι...αλλα με αυτο θελω πανω απο 50 ε...

Τάκης 15-01-15 13:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ikaria_jim (Μήνυμα 870755)
δεν ξερω ποσο παει το πλεχι...αλλα με αυτο θελω πανω απο 50 ε...

Αν είναι μόνο 50 καλα είναι, αλλα θες και κόλλες κλπ.
Το πλεξι είναι πολύ πιο ακριβό, ξεκινάει απο 25 το τετραγωνικό

ikaria_jim 15-01-15 13:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 870757)
Αν είναι μόνο 50 καλα είναι, αλλα θες και κόλλες κλπ.
Το πλεξι είναι πολύ πιο ακριβό, ξεκινάει απο 25 το τετραγωνικό

εγω σου ειπα μονο το λινερ...και δεν ξερω και ποσο θελω....μετα παει πιο πανω...

ikaria_jim 23-01-15 14:47

καλησπερα παιδια...λοιπον σημερα πηρα το κοντρα πλακε...εκοψα τα κομματια και κολλησα το κατω με την μια πλευρα..μπηκαν βιδες..θα περιμενω να στεγνωσει και παω για τα υπολοιπα...φωτο θα μπουν οταν γινει το κουτι...

Τάκης 23-01-15 14:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ikaria_jim (Μήνυμα 871940)
καλησπερα παιδια...λοιπον σημερα πηρα το κοντρα πλακε...εκοψα τα κομματια και κολλησα το κατω με την μια πλευρα..μπηκαν βιδες..θα περιμενω να στεγνωσει και παω για τα υπολοιπα...φωτο θα μπουν οταν γινει το κουτι...

Ελα να πάρουμε ματι απο τη "πράξη"
Μην ακούμε μόνο λόγια, δώσε έργα στο λαό :D:D

ikaria_jim 23-01-15 21:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 871941)
Ελα να πάρουμε ματι απο τη "πράξη"
Μην ακούμε μόνο λόγια, δώσε έργα στο λαό :D:D

μην μου βιαζεσαι εσυ....μεχρι αυριο μπορει να το εχω κλεισει και να το δεις...
-------------------------
μια ερωτηση παιδια..τις τρυπες για το σαμπ...να τις κανω πριν τον πολυεστερα η μετα...?

Bill-Samos 23-01-15 21:56

Μετα..Ολο μαζι θα το τρυπησεις..

Τάκης 23-01-15 22:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Bill-Samos (Μήνυμα 871990)
Μετα..Ολο μαζι θα το τρυπησεις..

Σωστός !!!!!

ikaria_jim 23-01-15 22:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Bill-Samos (Μήνυμα 871990)
Μετα..Ολο μαζι θα το τρυπησεις..

και για το τζαμι?

Bill-Samos 23-01-15 22:40

Αναλογα πως θα κοψεις την οθονη..αν στρωσεις το πανι πριν κοψεις θα ειναι πιο ευκολο το στρωσιμο και πιο δυσκολο το κοψιμο..

ikaria_jim 23-01-15 22:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Bill-Samos (Μήνυμα 872016)
Αναλογα πως θα κοψεις την οθονη..αν στρωσεις το πανι πριν κοψεις θα ειναι πιο ευκολο το στρωσιμο και πιο δυσκολο το κοψιμο..

οκ.θα ρωτησω τον μαστορα-πεθερος.και θα δουμε..

Τάκης 23-01-15 23:01

Τι εννοείται βρε παιδιά ;
Δημητρη εννοείς πως θα κόψεις τη μπροστινή πλευρά για να μπει το τζάμι ;

ikaria_jim 23-01-15 23:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 872022)
Τι εννοείται βρε παιδιά ;
Δημητρη εννοείς πως θα κόψεις τη μπροστινή πλευρά για να μπει το τζάμι ;

αυτο το ξερω....απλα λεω αν το κοψω πριν η μετα τον πολυεσ...

Τάκης 23-01-15 23:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ikaria_jim (Μήνυμα 872025)
αυτο το ξερω....απλα λεω αν το κοψω πριν η μετα τον πολυεσ...

Αφου θα το κόψεις και δεν θα βάλεις 4 κομμάτια, πρωτα θα το κοψεις και μετα θα βάλεις πολυεστερα.
Αλλα σου είχα πει πως τσαμπα κοπο κάνεται, με 4 κομμάτια είναι πιο εύκολο, και μη ξεχασεις το τσερκι στο επανω σημείο, αλλιώς φοβαμαι πως δεν θα αντέξει το κομματι αυτο να κρατήσει τα πλαινα και θα ανοίξει σαν τριανταφυλλο

ikaria_jim 24-01-15 00:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 872029)
Αφου θα το κόψεις και δεν θα βάλεις 4 κομμάτια, πρωτα θα το κοψεις και μετα θα βάλεις πολυεστερα.
Αλλα σου είχα πει πως τσαμπα κοπο κάνεται, με 4 κομμάτια είναι πιο εύκολο, και μη ξεχασεις το τσερκι στο επανω σημείο, αλλιώς φοβαμαι πως δεν θα αντέξει το κομματι αυτο να κρατήσει τα πλαινα και θα ανοίξει σαν τριανταφυλλο

ακου να δεις τα κομματια που ειναι στο πλαι,τα εχω πιασει αναμεσα στον πατο και στο μπροστα με το πισο...εχω βαλει κολλα εποξιδικη.οχι την απλη ξυλοκολλα...καθε 5 ποντους βιδες 5ποντες..και ξεχασα να πω πως το κοντρα πλακε ειναι 2 ποντους τελικα...απο εξω θα μπουν γωνιες περιμετρικα...αν ανοιξει δεν θα ειναι γιατι δεν ειναι γερα δεμενο....κατι αλλο θα ειναι...

Τάκης 24-01-15 00:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ikaria_jim (Μήνυμα 872038)
ακου να δεις τα κομματια που ειναι στο πλαι,τα εχω πιασει αναμεσα στον πατο και στο μπροστα με το πισο...εχω βαλει κολλα εποξιδικη.οχι την απλη ξυλοκολλα...καθε 5 ποντους βιδες 5ποντες..και ξεχασα να πω πως το κοντρα πλακε ειναι 2 ποντους τελικα...απο εξω θα μπουν γωνιες περιμετρικα...αν ανοιξει δεν θα ειναι γιατι δεν ειναι γερα δεμενο....κατι αλλο θα ειναι...

Δημήτρη εννοώ στην οθονη στο επανο μέρος, εκει συγκρατούνται τα πλαινα, φοβαμαι πως το κοντρα πλακε δεν θα αντεξει, και σε κεινο το σημείο επειδή ειναι στενο οι βιδες το αδυνατίζουν. Πόσους ποντους θα είναι η πατουρα της οθονης ;

ikaria_jim 24-01-15 00:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 872043)
Δημήτρη εννοώ στην οθονη στο επανο μέρος, εκει συγκρατούνται τα πλαινα, φοβαμαι πως το κοντρα πλακε δεν θα αντεξει, και σε κεινο το σημείο επειδή ειναι στενο οι βιδες το αδυνατίζουν. Πόσους ποντους θα είναι η πατουρα της οθονης ;

θελω να κανω τον δικηγορο του διαβολου....το κοντρα πλακε αμα το δεις...ειναι μασιφ.παρα πολυ γερο...αλλα και με τις γωνιες...δεν ξερω...ευχομαι να βγεις ψευτης..χεχε...
δεν ξερω ακομα...θα παρω τα μετρα μου..αυριο και θα δω...

ikaria_jim 24-01-15 17:07

6 Συνημμένο(α)
καλησπερα.ετοιμο το κουτι..θελω τα φωτα σας..
στην προτελευταια φωτο,την μεγαλη γωνια πανω να την βαλω η οχι?
στην τελευταια φωτο η πιο μικρη γωνια θα μπει...

ikaria_jim 24-01-15 17:17

1 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ikaria_jim (Μήνυμα 872140)
καλησπερα.ετοιμο το κουτι..θελω τα φωτα σας..
στην προτελευταια φωτο,την μεγαλη γωνια πανω να την βαλω η οχι?
στην τελευταια φωτο η πιο μικρη γωνια θα μπει...

απο αυτη την πλευρα θα ανοιξει για να μπει το τζαμι...
σκευτομαι 3 ποντους περιμετρικα απο μεσα...απο εξω ειναι στους 5 οπως το βλεπουμε...αλλα βασικα ειναι 3 που θα πιασει το τζαμι...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:10.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02740 seconds with 10 queries