Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Νεό ενυδρείο 60 λίτρων - Ερωτήσεις (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=84324)

ChocolatePuma 16-01-15 21:17

Ωραίο το αποτέλεσμα!!!:smt041

Η πέτρα μόνο μου φαίνεται λίγο μεγάλη και τραβάει το μάτι..

Michali[s] 16-01-15 21:34

Πολυ ωραιο.

Νομιζω αν η πετρα ηταν μικροτερη και αφηνε χωρο αναμεσα στα ξυλα, θα εμοιαζε ξεμπαρκη.
Μ αρεσει ετσι οπως ειναι.

stratigos24 17-01-15 01:53

Ωραίο έγινε! Δεν το περίμενα ότι θα δείξει έτσι. Μπραβο!

Από εκεί και πέρα, μπορείς την πέτρα να τη σπάσεις σε 2 κομμάτια (άν γίνεται) και να μπεί στό κέντρο πάλι, αλλα να φαίνεται οτι πιάνει λιγότερο χώρο.

Τέλος, η πετσέτα που είχες βάλει για να δοκιμάσεις τα διάφορα στησίματα, ήταν ''καθαρή'' (χωρίς μυρωδιές/ουσίες απο απορρυπαντικά - σαπούνια κλπ)?

kiddo 17-01-15 14:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 (Μήνυμα 871042)
Ωραίο έγινε! Δεν το περίμενα ότι θα δείξει έτσι. Μπραβο!

Από εκεί και πέρα, μπορείς την πέτρα να τη σπάσεις σε 2 κομμάτια (άν γίνεται) και να μπεί στό κέντρο πάλι, αλλα να φαίνεται οτι πιάνει λιγότερο χώρο.

Αυτό με την πέτρα είναι αλήθεια, ίσως 2-3 σε μια διάταξη συνολικά στο μέγεθος αυτής να ήταν το ιδανικό, αλλά δεν είναι όλα ιδανικά στην ζωή :) Είναι η πρώτη προσπάθεια που κάνω ;) Το αφήνω προς διερεύνηση!

Παράθεση:

Τέλος, η πετσέτα που είχες βάλει για να δοκιμάσεις τα διάφορα στησίματα, ήταν ''καθαρή'' (χωρίς μυρωδιές/ουσίες απο απορρυπαντικά - σαπούνια κλπ)?

Ναι και το σκούπισα προφανώς όλο πριν του βάλω οτιδήποτε...

lifefx 17-01-15 14:57

Τα guppys και τα cpd's χρειάζονται διαφορετικές συνθήκες νερού. Και δε ξέρω αν τα guppy με την κινητικότητα τους θα σπάνε το κοπαδακι των cpd's.
Πολύ ωραίο γίνετε το ενυδρείο σου και δείχνει καλύτερα με μαυρο χαλίκι παρά με μπλέ πετσέτα :D

kiddo 17-01-15 15:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lifefx (Μήνυμα 871080)
Τα guppys και τα cpd's χρειάζονται διαφορετικές συνθήκες νερού. Και δε ξέρω αν τα guppy με την κινητικότητα τους θα σπάνε το κοπαδακι των cpd's.
Πολύ ωραίο γίνετε το ενυδρείο σου και δείχνει καλύτερα με μαυρο χαλίκι παρά με μπλέ πετσέτα :D

Έχουμε καιρό ακόμα για τα ψαράκια... Προς το παρών να στρώσουμε το ενυδρείο με τα βακτήρια και να πιάσουν τα κλαδέματα. Χθες έβαλα και ταμπλέτες στο υπόστρωμα κοντά στα κλαδέματα και θα ρίχνω excel να πάρουν λίγο τα πάνω τους! Επίσης κλάδεψα την Rotala Rotundifolia από αριστερά, που ξέχασα να την αναφέρω χθες, και έβαλα το κλάδεμα δεξιά....

Ούτε παιδί να είχα τέτοιο άγχος...:p

lifefx 17-01-15 15:21

Εσυ ρωτησες για τα ψαρια.
Δεν είμαι Σιγούρος οτι χρειάζεται το excel. Εχεις εύκολα φυτά.το excel δεν ξέρω άλλα δε το εμπιστευομαι. Φτιαξε καλυτερα diy συσκευή διοξειδίου.
Δεν έχει καμια σχέση με το άγχος του παιδιού αλλά κατα μια έννοια κι αυτό παιδί σου είναι που θελεί την φροντιδα σου και την προσοχή σου

ΣΤΟΥΠΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ 18-01-15 12:14

Καλησπέρα και από εμένα !! :-) Το ενυδρείο σου είναι πολύ όμορφο ...σου εύχομαι να το χαρείς !!

Εγώ προσωπικά σε αυτά τα λίτρα θα προτιμούσα Excel ...Με το Excel σε αυτά τα λίτρα δεν θα σου κοστίζει πολύ ...το diy co2 μακροπροθεσμα θα σε κουράσει !!!

ChocolatePuma 18-01-15 12:17

To excel εφόσον τηρείς τη δοσολογία και δεν κάνεις υπερβάσεις, κάνει "παπαδες"!

Δεν μου δημιούργησε πρόβλημα σε κανενα φυτό - το αντίθετο
Ειτε φυτό επιφάνεις είτε τα υπόλοιπα, αναπτύσονται μια χαρά

Ρίχνω excel κάθε 2 ημέρες, την προτεινόμενη δοσολογία

Για το ποιο κοστίζει πιο λίγο, είναι δεδομένο πως το DIY είναι σχεδόν ανέξοδο

kiddo 18-01-15 16:37

Τα τέστ νερού επηρεάζονται από τις τανίνες των μοπάνι? Εννοώ ότι το νερό είναι ήδη θολό, αυτό δεν δημιουργεί πρόβλημα στην σύγκριση του χρώματος των τεστ?

stanisalus18 18-01-15 16:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kiddo (Μήνυμα 871294)
Τα τέστ νερού επηρεάζονται από τις τανίνες των μοπάνι? Εννοώ ότι το νερό είναι ήδη θολό, αυτό δεν δημιουργεί πρόβλημα στην σύγκριση του χρώματος των τεστ?

πολυ ωραια ερωτηση, θα ηθελα να μαθω και εγω την απαντηση :D

Τάκης 18-01-15 17:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 (Μήνυμα 871295)
πολυ ωραια ερωτηση, θα ηθελα να μαθω και εγω την απαντηση :D

Βάζεις σε ένα άλλο καθαρό μπουκαλάκι νερό από το ενυδρείο, και βάζεις μπροστά στη καρτέλα με τα χρώματα αυτό το μπουκάλι, και συγκρίνεις το τεστ με το χρώμα που φαίνεται μέσα από αυτό το μπουκάλι και όχι άμεσα από τη καρτέλα

kiddo 21-01-15 12:22

Πρώτη μέτρηση τιμών στο νερό μετά από 6 ημέρες λειτουργίας, έχουμε και λέμε:

ΝΗ3,4 = 0,25-0,35
pH = 7,4 - 7,7
NO2 = 0ppm
NO3 = 0-0,05ppm

Κάποια σχόλια για τι τιμές? Πως βλέπετε να πηγαίνει η κατάσταση?

Τάκης 21-01-15 13:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kiddo (Μήνυμα 871660)
Πρώτη μέτρηση τιμών στο νερό μετά από 6 ημέρες λειτουργίας, έχουμε και λέμε:

ΝΗ3,4 = 0,25-0,35
pH = 7,4 - 7,7
NO2 = 0ppm
NO3 = 0-0,05ppm

Κάποια σχόλια για τι τιμές? Πως βλέπετε να πηγαίνει η κατάσταση?

Στρώνει αργά και είναι αναμενόμενο.
Βάλε τροφή παραπάνω να ανεβάσεις πιο πολύ αμμωνία , είναι πολύ λίγη και θα αργήσει πολύ για να σου στρώσει, αν μπορείς να την ανεβάσεις και στο 2 θα είναι ακόμα καλύτερα, θεωρώ πως 0,35 είναι πολύ λίγη

Κλεόβουλος 21-01-15 13:53

Τι θερμοκρασία έχεις? ανέβασε την για να επιταχύνεις τη διαδικασία ;)

kiddo 21-01-15 14:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 871675)
Τι θερμοκρασία έχεις? ανέβασε την για να επιταχύνεις τη διαδικασία ;)

24.5-25 είναι η θερμοκρασία, και ο θερμοστάτης στο τέρμα, είναι 50 watt είναι λίγο οριακά για 57 λίτρα, οπότε με θερμοκρασία δωματίου 19-20 δυσκολεύεται....

Ήθελα να ρωτήσω τροφή πόσο κα κάθε πότε να βάζω μαζί με τα υγρά βακτήρια?

Τάκης 21-01-15 14:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kiddo (Μήνυμα 871677)
24.5-25 είναι η θερμοκρασία, και ο θερμοστάτης στο τέρμα, είναι 50 watt είναι λίγο οριακά για 57 λίτρα, οπότε με θερμοκρασία δωματίου 19-20 δυσκολεύεται....

Ήθελα να ρωτήσω τροφή πόσο κα κάθε πότε να βάζω μαζί με τα υγρά βακτήρια?

Βακτήρια όσο λέει ο κατασκευαστής ,
τροφή όσο θα έβαζες αν είχες ψάρια και λίγο παραπάνω, αυτό όμως εννοείται καθημερινα, επειδή όμως δεν βάζουμε τροφή καθημερινά γιατι δεν χαλάει τόσο γρήγορα, να υπολογίσεις να βάζεις όση τροφη θα έβαζες πχ σε 3 ημέρες και λίγο παραπάνω, στις επόμενες 3 ημέρες αν έχει χαλάσει τη βγαζεις. Θα έχεις δηλαδή τούλια ξεχωριστά ανα 3ημερο.
Θερμοκρασία και 27 και 28 να τη πας ακόμα καλύτερα.
Μάλλον όμως θα χρειαστείς άλλον ή και άλλον θερμαντήρα, γιατί αν καμια νυχτα κάνει πολύ κρύο θα την ακούσουν τα ψαράκια, και δεν θα έχεις και σταθερότητα
Γιατί δεν βάζεις μπολι ;
Θεωρώ πως με βακτηρια δεν θα κερδίσεις και πολύ χρόνο,
δεν τα έχω και τόσο σε υπόληψη

kiddo 21-01-15 15:32

Κάποιες φώτο από τα φυτά μου (6 ημέρες στο ενυδρείο) να πάρω γνώμες.

http://www.aquazone.gr/forums/upload...5856_thumb.jpghttp://www.aquazone.gr/forums/upload...5858_thumb.jpghttp://www.aquazone.gr/forums/upload...5861_thumb.jpghttp://www.aquazone.gr/forums/upload...5862_thumb.jpghttp://www.aquazone.gr/forums/upload...5864_thumb.jpghttp://www.aquazone.gr/forums/upload...5869_thumb.jpghttp://www.aquazone.gr/forums/upload...5871_thumb.jpghttp://www.aquazone.gr/forums/upload...5874_thumb.jpg

Η γνώμη ενός φίλου ήταν η εξής:

Παράθεση:

Σε καποια φυτα βλεπω αλγες και σε καποια αλλα οτι αρχιζουν να χαλανε τα φυλλα. Επειδη τα φυτα σου δεν εχουν πολυ καιρο που εχουν μπει στο ενυδρειο σου,θελουν χρονο να προσαρμοστουν και ειναι φυσιολογικο να ψιλοχαλανε απο το σοκ της αλλαγης περιβαλλοντος.Αστα λιγο να δεις πως θα πανε γιατι ετσι και αλλιως δεν μπορεις να αρχισεις τα λιπασματα στο στρωσιμο.

stav 21-01-15 15:49

Εχει δικιο ο φιλος σου.

kiddo 21-01-15 15:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stav (Μήνυμα 871691)
Εχει δικιο ο φιλος σου.

Οπότε να μην ανυσηχώ για κάποια κιτρινίσματα ή κάφε στίγματα σε μερικά φύλλα είναι φυσιολογικό?

kiddo 22-01-15 19:26

Ήθελα να ρωτήσω σε άστρωτο ενυδρείο γίνεται να κάνω αλλαγή νερού ή θα πάω πίσω την όλη διαδικασία? Επειδή το νερό είναι πολύ θωλό, κυρίως λόγο των μοπάνι και μου μειώνει το ήδη περιορισμένο φως...

Τάκης 22-01-15 19:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kiddo (Μήνυμα 871837)
Ήθελα να ρωτήσω σε άστρωτο ενυδρείο γίνεται να κάνω αλλαγή νερού ή θα πάω πίσω την όλη διαδικασία? Επειδή το νερό είναι πολύ θωλό, κυρίως λόγο των μοπάνι και μου μειώνει το ήδη περιορισμένο φως...

Μπορεις να κανεις αλλαγη 30% αλλά να ξαναβαλεις τροφή και βακτηρια που βαζεις, καλο θα του κανεις

kiddo 01-02-15 01:40

Όταν κάνουμε αλλαγές νερού σε νέο άστρωτο ενυδρείο, κάνουμε κάποια διαδικασία καθαρισμού στα υλικά του φίλτρου και αν πως? Το φίλτρο μου έχει CARBON CARTRIDGE, ANTI-NITRATE SPONGE AND BIOBALLS

Τάκης 01-02-15 01:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kiddo (Μήνυμα 873418)
Όταν κάνουμε αλλαγές νερού σε νέο άστρωτο ενυδρείο, κάνουμε κάποια διαδικασία καθαρισμού στα υλικά του φίλτρου και αν πως? Το φίλτρο μου έχει CARBON CARTRIDGE, ANTI-NITRATE SPONGE AND BIOBALLS

Τώρα που στρώνει δεν χρειάζεται καθαρισμα το φιλτρο, εκτός και αν βάζεις τροφή και εχουν μπουκώσει τα σφουγκαρια και δεν τραβάει. Το CARBON CARTRIDGE (άνθρακας) δεν είναι απαραίτητο, τον βγαζεις και βαζεις πιο πολύ βιολογικό υλικο (siporax , ελαφροπετρα κλπ)

kiddo 01-02-15 02:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 873420)
Τώρα που στρώνει δεν χρειάζεται καθαρισμα το φιλτρο, εκτός και αν βάζεις τροφή και εχουν μπουκώσει τα σφουγκαρια και δεν τραβάει. Το CARBON CARTRIDGE (άνθρακας) δεν είναι απαραίτητο, τον βγαζεις και βαζεις πιο πολύ βιολογικό υλικο (siporax , ελαφροπετρα κλπ)

Βασικά σκέφτηκα την εξής πατέντα και κάνω. Βάζω αρκετή τροφή σε φίλτρο γαλλικού και την αφήνω 2 μέρες να κρέμετε στο νερό από το πορτάκι ταίσματος, με το σκεπτικό ότι δεν βρωμίζει και παράλληλα η αμμωνία μπάινει στο νερό... Έχω άδικο?

Τάκης 01-02-15 02:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kiddo (Μήνυμα 873423)
Βασικά σκέφτηκα την εξής πατέντα και κάνω. Βάζω αρκετή τροφή σε φίλτρο γαλλικού και την αφήνω 2 μέρες να κρέμετε στο νερό από το πορτάκι ταίσματος, με το σκεπτικό ότι δεν βρωμίζει και παράλληλα η αμμωνία μπάινει στο νερό... Έχω άδικο?

Μια χαρά μου ακουγεται

ChocolatePuma 01-02-15 08:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kiddo (Μήνυμα 873423)
Βασικά σκέφτηκα την εξής πατέντα και κάνω. Βάζω αρκετή τροφή σε φίλτρο γαλλικού και την αφήνω 2 μέρες να κρέμετε στο νερό από το πορτάκι ταίσματος, με το σκεπτικό ότι δεν βρωμίζει και παράλληλα η αμμωνία μπάινει στο νερό... Έχω άδικο?

Οι μετρήσεις θα το δείξουν...

Καλημέρα

stratigos24 01-02-15 10:39

Οταν λες αρκετη τροφη;

kiddo 01-02-15 12:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 (Μήνυμα 873436)
Οταν λες αρκετη τροφη;

Μια κουταλιά της σούπας...

stratigos24 01-02-15 14:11

Βάζεις πάρα πολύ τροφή. Τι τροφή? Φυλλαράκια?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:16.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02701 seconds with 10 queries