Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Εξωτερικό φίλτρο fluval ή eheim? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=84048)

coolmind 29-12-14 15:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από korasidikos (Μήνυμα 868232)
ποτε δεν υπαρχει υπερβολη στη φιλτρανση!

Σε αυτο συμφωνω 100% αλλα δυστηχως στα μικρα ενυδρεια οπως του φιλου θα εχεις προβλημα με την υπερβολικη ροη του πολυ μεγαλυτερου φιλτρου.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από makis79 (Μήνυμα 868277)
Περιπου 65 λίτρα ενυδρείο με γκαπυ και μολι.....


AntoniosR 29-12-14 17:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από coolmind (Μήνυμα 868285)
Σε αυτο συμφωνω 100% αλλα δυστηχως στα μικρα ενυδρεια οπως του φιλου θα εχεις προβλημα με την υπερβολικη ροη του πολυ μεγαλυτερου φιλτρου.

Άρα 99% συμφωνείς αφού λες ότι υπάρχει πρόβλημα σε μικρά ενυδρεία από την υπερβολική ροή που συνεπάγεται της υπερβολικής φίλτρανσης!
Και ρωτάω το εξής: (sorry για το offtopic) Αν βάλουμε στην άκρη τη ροή και πούμε οτι απλά βάζουμε διπλάσια υλικά φίλτρανσης θα έχουμε διαφορά την αποικία βακτηρίων;

Κωστας Malawi 29-12-14 17:39

το θεμα της μεγαλης ροης δεν ειναι προβλημα..μπορουμε να σπασουμε με διαφορους τροπους τη ροη για να μην γινει μπαχαλο ενα μικρο ενυδρειο.

παντα επιλεγουμε ενα πιο ανετο φιλτρο αν υπαρχει η δυνατοτητα.

johnpecn` 29-12-14 17:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από AntoniosR (Μήνυμα 868296)
Άρα 99% συμφωνείς αφού λες ότι υπάρχει πρόβλημα σε μικρά ενυδρεία από την υπερβολική ροή που συνεπάγεται της υπερβολικής φίλτρανσης!
Και ρωτάω το εξής: (sorry για το offtopic) Αν βάλουμε στην άκρη τη ροή και πούμε οτι απλά βάζουμε διπλάσια υλικά φίλτρανσης θα έχουμε διαφορά την αποικία βακτηρίων;

Γι αυτο καλο ειναι η ροή να ειναι ρυθμιζόμενη
Οσο για την βιολογία οσο έχει χώρο μέσα κι έξω απ το φιλτρο και τροφη ,θα αυξάνεται ,
Για μενα καλύτερα παντα ενα μεγαλύτερο φιλτρο με ρυθμιζόμενη ροή γιατι δεν ξερεις και τι θα τύχει,όπως σε μενα που έχω φιλτρο 900λιτρα ανα ωρα σε 100λιτρα καθαρά και μου έχει τύχει τωρα γέννα ,30-40 ψαράκια τα οποία οσο μεγαλώνουν μεγαλωνει μαζι τους κ η βιολογία.

AntoniosR 29-12-14 20:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` (Μήνυμα 868300)
Γι αυτο καλο ειναι η ροή να ειναι ρυθμιζόμενη
Οσο για την βιολογία οσο έχει χώρο μέσα κι έξω απ το φιλτρο και τροφη ,θα αυξάνεται ,
Για μενα καλύτερα παντα ενα μεγαλύτερο φιλτρο με ρυθμιζόμενη ροή γιατι δεν ξερεις και τι θα τύχει,όπως σε μενα που έχω φιλτρο 900λιτρα ανα ωρα σε 100λιτρα καθαρά και μου έχει τύχει τωρα γέννα ,30-40 ψαράκια τα οποία οσο μεγαλώνουν μεγαλωνει μαζι τους κ η βιολογία.

Ναι βρε παιδια, μην παιζουμε με τις λεξεις. Καλο ειναι το φιλτρο να ειναι λιγο πιο μεγαλο. Απο κει και περα ειναι υπερβολη. Γιατι ειτε θα πρεπει να κανουμε πατεντες με τη ροη, ειτε θα υπαρχει υλικο οπου δεν θα μπορει να αναπτυχθει βιολογια λογω ελλειψης τροφης.

ChocolatePuma 29-12-14 20:41

Επειδή το χόμπι συνεχώς εξελίσεται και κανείς μας δεν αρκείται σε αυτο που τωρα έχει (στα λίτρα αναφέρομαι), συνηθως αγοράζω εξαρτήματα μεγαλύτερα απο αυτά που χρειάζεται το ενυδρείο που θέλω να ξεκινησω, με σκοπό να μπορέσω να χρησιμοποιήσω μέρος απ αυτά τα εξαρτηματα μελλοντικά - εάν αυξηθούν τα λίτρα

Αναφέρομαι κυρίως σε φίλτρα & θερμαντήρες

Στο παρελθόν κάθετι που αγόραζα στα όρια του ενυδρείου που συντηρούσα, στη συνέχεια κατέληγε σε αποθήκη...!

Η μείωση της ροής μπορεί να γίνει με 1002 τρόπους και δεν αποτελεί πρόβλημα - δεν ξέρω όμως κατά πόσο επηρεάζει τη λειτουργία του φίλτρου μακροπρόθεσμα

AntoniosR 29-12-14 21:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 868318)
Επειδή το χόμπι συνεχώς εξελίσεται και κανείς μας δεν αρκείται σε αυτο που τωρα έχει (στα λίτρα αναφέρομαι), συνηθως αγοράζω εξαρτήματα μεγαλύτερα απο αυτά που χρειάζεται το ενυδρείο που θέλω να ξεκινησω, με σκοπό να μπορέσω να χρησιμοποιήσω μέρος απ αυτά τα εξαρτηματα μελλοντικά - εάν αυξηθούν τα λίτρα

Αναφέρομαι κυρίως σε φίλτρα & θερμαντήρες

Στο παρελθόν κάθετι που αγόραζα στα όρια του ενυδρείου που συντηρούσα, στη συνέχεια κατέληγε σε αποθήκη...!

Η μείωση της ροής μπορεί να γίνει με 1002 τρόπους και δεν αποτελεί πρόβλημα - δεν ξέρω όμως κατά πόσο επηρεάζει τη λειτουργία του φίλτρου μακροπρόθεσμα

Αυτο ειναι πολυ μεγαλη αληθεια!!! Ακομα κι εγω εχω στην αποθηκη εξαρτηματα που πλεον δεν καλυπτουν τις αναγκες των ενυδρειων μου. Οταν γενικα "ζορισουμε" μια συσκευη μειωνουμε τη ζωη της και σε αρκετες περιπτωσεις αυξανουμε και την καταναλωση της σε ενεργεια προκειμενου να ανταπεξελθει.

makis79 29-12-14 21:35

Τελικα με μπερδεψατε πιο πολυ για αρχάριο. Ενω εγω ειμαι αρχαριος η κουβέντα κατέληξε σε επιπεδο μεταξυ σας που ειναι ανώτερο με αποτελέσμα να με γεμισετε απορίες και ανασφαλειες. Τι να πω.....

AntoniosR 29-12-14 21:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από makis79 (Μήνυμα 868320)
Τελικα με μπερδεψατε πιο πολυ για αρχάριο. Ενω εγω ειμαι αρχαριος η κουβέντα κατέληξε σε επιπεδο μεταξυ σας που ειναι ανώτερο με αποτελέσμα να με γεμισετε απορίες και ανασφαλειες. Τι να πω.....

Κι εγώ αρχάριος είμαι Μάκη! Απλά αφιέρωσα πολλές ώρες στο διάβασμα και γι'αυτό έχω κι εγώ πλέον μια "ταπεινή" άποψη αλλά και πάλι μου δημιουργούνται απορίες και μέσα από το διάλογο συνεχίζουμε να μαθαίνουμε. Αυτός είναι ο λόγος ύπαρξης των forum!:grin:
Ορισμένες φορές όμως κάποια πράγματα που ειπώνονται αλλιώς τα καταλαβαίνει ένας αρχάριος και αλλιώς ένας έμπειρος. Ο αρχάριος θέλει μερικές στιγμές "μετάφραση"!:rolleyes:

ChocolatePuma 29-12-14 22:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από makis79 (Μήνυμα 868320)
Τελικα με μπερδεψατε πιο πολυ για αρχάριο. Ενω εγω ειμαι αρχαριος η κουβέντα κατέληξε σε επιπεδο μεταξυ σας που ειναι ανώτερο με αποτελέσμα να με γεμισετε απορίες και ανασφαλειες. Τι να πω.....

Δεν σε κάλυψαν οι απαντήσεις?
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...0&postcount=24
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...2&postcount=29
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...3&postcount=26

Οι απορίες και οι ανασφάλειες είναι επειδή το ψάχνεις και καλά κάνεις

Απ την άλλη, εφόσον συγκρίνεις παραπλήσια φίλτρα, ειναι αδύνατον να πάρεις μια και μοναδική απάντηση. Εννοω μην περιμένεις να ακούσεις από 20 ανθρωπους να σου λένε "πάρε αυτό"! Ο καθένας μιλάει βάσει εμπειρίας, χρήσης που έχει κάνει, λίτρων που έχει σηκώσει το κάθε φίλτρο κλπ

Εγώ απλά τονισα την ανάγκη να μάθουμε να σκεφτόμαστε μακροπρόθεσμα - Είναι δεδομένο πως θα μείνεις στα 65 λίτρα?

Diskus fan 30-12-14 03:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bpel86 (Μήνυμα 868265)
Ποιος είπε ότι δεν αλλάζουν οι σωλήνες του fluval?? Αλφαδολάστιχο 16/22 είναι η λύση...

ΑΝ γνωρίζεις και τον τρόπο... ευπρόσδεκτος.
Εγώ ΔΕΝ βρήκα την λύση οπότε... θα χαρώ να το μάθω.- ;)

makis79 30-12-14 10:20

Καλημερα σας...με την κουβέντα μας εχω καποιες αποριες :(
Το δικο μου ενυδρείο χωραει 65 με 70 λιτρα.
Αν παρω καποιο εξωτερικό φίλτρο μεγαλυτερο ( fluval 206 ή eheim 350 2215 classic ) θα εχω πρόβλημα λογικά με την ροή μεσα στο ενυδρείο αφού ειναι για μεγαλύτερα ενυδρεια και απο την άλλη αν με καποιο τρόπο (που οπως αναφέρεται και δεν ξερω εγω) χαμηλώσω την ροή, θα ζορίζεται το μηχάνημα.
Αρα τι κάνω? Περνω ενα πιο μικρό?

Τέλος στα fluval οι σωλήνες αλλαζουν τελικα?

Το ενυδρείο μου ειναι αυτο:
http://www.petsupermarket.gr/6905/πρ...δρείο-90l.html
Στο οποιο ομως δεν εχει καποιες τρύπες για σωλήνες εξωτερικό φιλτρο :(
Ανοιγω εγω οπως βολεύει?
Ευχαριστώ εκ των υστέρων

korasidikos 30-12-14 10:25

θα χρησιμοποιησεις και το υπαρχον φιλτρο σαν βοηθητικο πιστευω!οποτε πιστευω οτι και με το 206 θα εισαι οκ!σιγουρα το ενυδρειο εχει στο πισω μερος καποιες εγκοπες που τις σπας για να περασεις σωληνες κλπ!αν καταργησεις το φιλτρο στο καπακι θα σου ελεγα να κοιταξεις για μεγαλυτερο φιλτρο αν εχεις στο μυαλο σου στο μελλον και μια αναβαθμιση σε μεγαλυτερο ενυδρειο!;)

makis79 30-12-14 10:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από korasidikos (Μήνυμα 868359)
θα χρησιμοποιησεις και το υπαρχον φιλτρο σαν βοηθητικο πιστευω!οποτε πιστευω οτι και με το 206 θα εισαι οκ!σιγουρα το ενυδρειο εχει στο πισω μερος καποιες εγκοπες που τις σπας για να περασεις σωληνες κλπ!αν καταργησεις το φιλτρο στο καπακι θα σου ελεγα να κοιταξεις για μεγαλυτερο φιλτρο αν εχεις στο μυαλο σου στο μελλον και μια αναβαθμιση σε μεγαλυτερο ενυδρειο!;)


Το υπάρχον φίλτρο θα το ακυρώσω σίγουρα. Να παρω μεγαλυτερο συμφωνώ, αν και λεει οτι είναι μεχρι 100 λίτρα το φίλτρο, ομως στο μεγαλύτερο δεν θα εχω προβλημα μεσα στο ενυδρείο με την ροή?

korasidikos 30-12-14 10:44

τα fluval εχουν ρυθμιστη ροης αλλα πιστεψε με δεν θα εχεις θεμα!σε 60 λιτρα εχω ενα 206 και ενα 2213 και πιστεψε με ουτε οι γαριδες εχουν θεμα ουτε τα Boraras merah που κολυμπουν μεσα!

makis79 30-12-14 10:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από korasidikos (Μήνυμα 868362)
τα fluval εχουν ρυθμιστη ροης αλλα πιστεψε με δεν θα εχεις θεμα!σε 60 λιτρα εχω ενα 206 και ενα 2213 και πιστεψε με ουτε οι γαριδες εχουν θεμα ουτε τα Boraras merah που κολυμπουν μεσα!

Ωχχχ.....γιατι έχεις 2 φίλτρα? Δεν σε καλύπτει το 206?
Επίσης αφου έχεις το 206 ειναι τοσο ογκώδες οπως φαίνεται? Γιατι θα μπει σε σημείο που θα φαίνεται πολύ

korasidikos 30-12-14 11:06

ειμαι πολυ ελαφροχερης στο ταισμα τωρα πλεον:smt030!!δεν εχει ιδιαιτερο ογκο:)

bpel86 30-12-14 12:17

1 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan (Μήνυμα 868344)
ΑΝ γνωρίζεις και τον τρόπο... ευπρόσδεκτος.
Εγώ ΔΕΝ βρήκα την λύση οπότε... θα χαρώ να το μάθω.- ;)

Δεν είναι πολύ καθαρή αλλά φαίνεται πως γινεται

korasidikos 30-12-14 12:27

:smt038:smt038:smt038:smt023

makis79 30-12-14 13:03

Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον. Καλή Χρονιά να έχουμε

Diskus fan 14-01-15 12:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bpel86 (Μήνυμα 868370)
Δεν είναι πολύ καθαρή αλλά φαίνεται πως γινεται

Αν και μίλαγα για άλλο μοντέλο... με την φωτογραφία που έβαλες, αναγκάστηκα να το ψάξω καλύτερα και είδα ότι... έχεις δίκιο... εγώ ΔΕΝ το είχα προσέξει καλά.
Μου έδωσες λύση... ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.- :smt023

Makrovoutis 14-01-15 14:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από korasidikos (Μήνυμα 868362)
τα fluval εχουν ρυθμιστη ροης αλλα πιστεψε με δεν θα εχεις θεμα!σε 60 λιτρα εχω ενα 206 και ενα 2213 και πιστεψε με ουτε οι γαριδες εχουν θεμα ουτε τα Boraras merah που κολυμπουν μεσα!

Που βρίκεται ο ρυθμιστής της ροής στα Fluval . Εχω ένα 406 πως το ρυθμίζω να ελλατώθει η ροή γιατί σηκώνει τσουναμι ?

korasidikos 14-01-15 16:06

https://www.google.gr/search?q=fluva...95%3B821%3B609
το ασπρο αξονακι αναμεσα στην εισαγωγη εξαγωγη ειναι ο ρυθμιστης ροης!η αντιπροσωπια συνιστα να ειναι ρυθμισμενο απο τη μεση και προς το τερμα,εχει σημαδακια αν δεις!

Makrovoutis 14-01-15 22:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από korasidikos (Μήνυμα 870628)
https://www.google.gr/search?q=fluva...95%3B821%3B609
το ασπρο αξονακι αναμεσα στην εισαγωγη εξαγωγη ειναι ο ρυθμιστης ροης!η αντιπροσωπια συνιστα να ειναι ρυθμισμενο απο τη μεση και προς το τερμα,εχει σημαδακια αν δεις!

και γώ νόμιζα ότι ήταν η ασφάλεια το άσπορ αξονάκι :smt021 . Τέρμα κάτω το είχα ... θα το σηκώσω λίγο
Ευχαριστώ για το tip

korasidikos 14-01-15 23:30

:smt023

Diskus fan 15-01-15 12:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Makrovoutis (Μήνυμα 870711)
και γώ νόμιζα ότι ήταν η ασφάλεια το άσπορ αξονάκι :smt021 . Τέρμα κάτω το είχα ... θα το σηκώσω λίγο
Ευχαριστώ για το tip

Το βιβλιαράκι με τις οδηγίες χρήσεως... είναι για να το διαβάζουμε; :D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:15.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,07318 seconds with 10 queries