Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Reef (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=203)
-   -   Κατασκευη ενυδρειου - νεα εμπειρία (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=83730)

mixalakis 12-12-14 21:33

Διάβασμα ... Πολύ διάβασμα ... Είδα σχέδια απο οτι υπάρχει , απο DIY κατασκευές , απο βίντεο απο οτι να ναι περίπου 2 μήνες τώρα .αφου είδα κατέληξα οτι μπορώ να το κάνω . Γιατι τελικά ειναι επένδυση σε λεφτά και σε χρόνο που τελικά πρέπει να το εισπράξεις σε ομορφιά , χαλάρωση , ικανοποίηση γιαυτο που πέτυχες .

Ακόμα δεν εχω μπει σε διάβασμα για ψαράκια και κοράλια και θα μείνω σ βράχο μεχρι να ειμαι έτοιμος ... Τουλάχιστον ενα μήνα απο τώρα

mixalakis 17-12-14 13:44

1 Συνημμένο(α)
λόγω μεγάλης ίωσης που έπεσε στο σπίτι το έργο έχει σταματήσει μέχρι νεωτέρας .


πρόλαβα όμως μια φωτο από την πρώτο στήσιμο της αποχέτευσης....

mixalakis 26-12-14 19:48

1 Συνημμένο(α)
Πήρε μπρος πάλι η ομάδα και τελείωσε η κατασκευή . Αναμένουμε μια φλαντζα για να πάρει μπρος το όλο θέμα

Παναγιώτης Κ 27-12-14 08:49

Mια χαρά!
Όλα περιποιημένα και νοικοκυρεμένα!

Τάκης 27-12-14 09:36

Όμορφη και νοικοκυρεμένη δουλειά,
Μπράβο

kostas82 27-12-14 10:31

Ωραια δουλεια αγορι καλοβρεχτο

Samian 28-12-14 01:07

Μερακλίδικη δουλειά.
Μπράβο, προχώρα έτσι....:smt041:smt041

Καλή συνέχεια !!!

κ.ω.σ.τ.α.ς. 28-12-14 22:03

Πολυ καλα, Καλή συνέχεια.

mixalakis 01-01-15 12:28

1 Συνημμένο(α)
Έγινε του αλατιού σήμερα !!!!

mixalakis 02-01-15 17:48

1 Συνημμένο(α)
Έτοιμο το Ενυδρειο να υποδεχθεί τον βράχο . Δέχομαι ισχυρές πιέσεις απο την κόρη για ψαράκι ... Να υποκύψω η θα το φάει ο ζωντανός βράχος απο ότι βγάλει . Οι φωτό είναι με το κεσσιλ 360w κρεμασμένο πρόχειρα .

ChocolatePuma 02-01-15 23:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mixalakis (Μήνυμα 868787)
Έτοιμο το Ενυδρειο να υποδεχθεί τον βράχο . Δέχομαι ισχυρές πιέσεις απο την κόρη για ψαράκι ... Να υποκύψω η θα το φάει ο ζωντανός βράχος απο ότι βγάλει . Οι φωτό είναι με το κεσσιλ 360w κρεμασμένο πρόχειρα .

Όσο ζωντανό βράχο κι αν βάλεις, όσο καλής ποιότητας κι αν είναι, αν δεν στρώσει το ενυδρείο ψάρι δεν πρέπει να μπει...

Η μικρή (να την χαίρεσαι :D) καλυτερα να στεναχωρηθεί τώρα, παρά αργότερα...;)

mixalakis 05-01-15 22:01

1 Συνημμένο(α)
ξεκινησαμε ... μεχρι και η γυναικα μου χαζευε ....

ο ζωντανος βραχος μπηκε και ηδη βγηκαν τα ζωντανα εξω....

ολα τα βραχια μπηκαν χυμα...αλλη μερα η κατασκευη...

mixalakis 06-01-15 11:55

1 Συνημμένο(α)
Οποίος μπορείς ας πει την γνώμη του και τι λάθος έχω κάνει . Προσπαθώ να φτιάξω πλατώματα και σπηλιές για μαλακά κοραλλια και ψάρια . Οι βράχοι πάντως έκατσαν πολύ καλα .. Δεν κουνιούνται με τίποτα .. Μήπως να μην τους δέσω και να βάλω απο κάτω μόνο κολλα;;

Samian 06-01-15 21:51

Έχεις πολύ καλό βράχο που μπορείς να κάνεις πολλά σχήματα και διαμορφώσεις....
Βάλε λίγο φαντασία !!!!!!:smt020:smt020:smt020

ChocolatePuma 06-01-15 23:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mixalakis (Μήνυμα 869386)
Οποίος μπορείς ας πει την γνώμη του και τι λάθος έχω κάνει . Προσπαθώ να φτιάξω πλατώματα και σπηλιές για μαλακά κοραλλια και ψάρια . Οι βράχοι πάντως έκατσαν πολύ καλα .. Δεν κουνιούνται με τίποτα .. Μήπως να μην τους δέσω και να βάλω απο κάτω μόνο κολλα;;

Εκμεταλεύσου τις επίπεδες επιφάνειες ωστε να μπορείς να βάλεις σ αυτές αρκετά κοράλια - ετσι οπως τις εχεις τοποθετησει, χανεις αρκετό μερος τους
Οι σπηλιές θα φτιαχτούν απο μόνες τους
Δωσε παραπάνω όγκο στο στησιμο

Αποψη μου ειναι να το δοκιμάσεις εκτός ενυδρειου και να καταλήξεις στο στησιμο που θα σου αρεσει

Δεν κάνει κακό και λίγο "μάτι"
https://www.google.gr/search?q=marin...w=1366&bih=657

Κι εγω αρχικά σκεφτόμουν να τους κολλήσω, τελικά "κουμπωσαν" ο ένας με τον άλλον
Απεφυγε τις κολες, γιατι αν αλλάξεις γνώμη....δεν εχει πισωγύρισμα

mixalakis 07-01-15 22:59

1 Συνημμένο(α)
ok . Νομιζω οτι τωρα εφτιαξα αεροπλανοφόρο να προσγειωνονται κοραλια .... πως σας φαινεται τωρα?

οι πέτρες εκατσαν καλα κι εκμεταλευτηκα καποιες τρυπες τους με ται ραπς. αν κατρακυλισουν αυτες οι πετρες ... σφυρατε μου.

ChocolatePuma 08-01-15 21:32

Πολύ καλύτερο

Αυτη τη στιγμή ειναι αδειο και ειναι λογικό να μην χτυπάμε παλαμάκια
Πάντως εχεις πλεον αρκετά σημεια για να φορτώσεις (σιγά σιγα) με κοράλια

Αν εσενα σε ικανοποιεί, εμεις περισσευουμε (και περιτευουμε)

Samian 09-01-15 22:29

Πολύ καλή προσπάθεια !!!:smt041:smt041
Οι "πιατέλες" που έβαλες πιστεύω ότι είναι πολύ καλές.
Εάν μπορείς και τον κύριο κορμό να τον κάνεις πιο αεράτο για να κυκλοφορούν τα ψαράκια σου και το νερό, θα αγγίξεις το τέλειο :D.

Καλή συνέχεια !!!!

mixalakis 10-01-15 00:29

στον ενα βραχο εκει στο κεντρο δεξια θα δειτε οτι εχει ενα μικρο κομματι κοκκινο το οποιο φωσφορίζει στο μπλε φως. θεωρουμε οτι ειναι κοραλινη... η οποια ομως δεν υπαρχει πια. εφυγε....ενω τον βραχο τον πηρα ετσι.

μηπως κατι δεν παει καλα στο ενυδρειο...?

οχι τιποτα αλλο αλλα δεν μπορω να βρω τιποτα για να διαβασω..

ChocolatePuma 10-01-15 14:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mixalakis (Μήνυμα 869969)
στον ενα βραχο εκει στο κεντρο δεξια θα δειτε οτι εχει ενα μικρο κομματι κοκκινο το οποιο φωσφορίζει στο μπλε φως. θεωρουμε οτι ειναι κοραλινη... η οποια ομως δεν υπαρχει πια. εφυγε....ενω τον βραχο τον πηρα ετσι.

μηπως κατι δεν παει καλα στο ενυδρειο...?

οχι τιποτα αλλο αλλα δεν μπορω να βρω τιποτα για να διαβασω..

Μέχρι να μπουν οι έμπειροι, ας γράψει ο άσχετος :D
Η κοραλίνη υποθέτω πως υπήρχε στο ζωντανό βράχο που έβαλες
Το ενυδρειο ειναι εντελώς νέο, οπότε μην περιμένεις να διατηρήσεις τον βράχο έτσι όπως ήταν όταν τον αγόρασες

Με τον καιρό θα αρχίσει να ωριμάζει και το νερό και κυρίως ο βράχος και θα "επανέλθει"

Θεωρώ πως αυτό που γράφεις ειναι εντελώς φυσιολογικό για νεο ενυδρειο

Υπομονή (το θαλασσινό θέλει πολύ περισσότερη υπομονη απ το γλυκο!)

mixalakis 10-01-15 17:17

υπομονη εχω απλα να προλαβω κανενα κακο μεγαλο...

εκανα μετησεις κι εχουμε

ph - 8,1
alati - 1025
N2-0,05
N3-0
N4-0


αυτο το Ν2 μαλλον επρεπε να ειναι 0....

ChocolatePuma 10-01-15 18:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mixalakis (Μήνυμα 870049)
υπομονη εχω απλα να προλαβω κανενα κακο μεγαλο...

εκανα μετησεις κι εχουμε

ph - 8,1
alati - 1025
N2-0,05
N3-0
N4-0


αυτο το Ν2 μαλλον επρεπε να ειναι 0....

Τόσο συντομα...μηδένισαν ολα???
Με τι μετράς?

mixalakis 10-01-15 20:22

με τεστακια της salifert. μηπως αρχιζουν να ανεβαινουν....?

ChocolatePuma 10-01-15 20:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mixalakis (Μήνυμα 870093)
με τεστακια της salifert. μηπως αρχιζουν να ανεβαινουν....?

Θα έπρεπε να μετράς αμμωνία και νιτρώδη :confused:

mixalakis 10-01-15 20:45

ειμαι δεκα μερες με νερο και αραγωνιτη και 5 μερες με βραχο ζωντανο .

kostas82 11-01-15 14:25

το ph δεν έχει ιδιαίτερη σημασία στο θαλασσινό είναι σχεδόν πάντα εντάξει , αμμωνία λογικά πρέπει να έχει μηδενίσει , πάρε και ένα για τα νιτρικά φωσφορικά και άστο να δουλέψει με φως και αρκετή κυκλοφορία και σκίμμερ , άνθρακα και αντιφ. για ένα μήνα πριν βάλεις το οτιδήποτε να κουραριστεί ο βράχος και μετά βάλε ένα-δυο ψαράκια αφού κάνεις μια αλλαγή νερού 50% .
Βράχο πόσο πήρες μου φαίνεται λίγο παραπάνω από ότι χρειάζεται , τον βράχο μπορείς να τον κολλήσεις με ταχύπηκτο τσιμέντο για να φτιάξεις ότι θες

mixalakis 11-01-15 21:25

λοιπον μην βαρατε να σας πω τι εχει το ενυδρειο αυτη την στιγμη...και τι βαζω μεσα..

ο βραχος ειναι 32 κιλα στα 280 λιτρα ενυδρειο με κάποια να πέρνουν τον δρομο για το sump. ο βραχος μου δοθηκε ως κουραρισμένος αν λεει κατι αυτο για την πορεία του ενυδρειου.

Στο ενυδρειο εδω και 11 μερες εβαλα το νερο και εδω και 6 μερες ο βραχος.
εκανα μια αλλαγη νερου της τάξης του 30% και ο προμηθευτής του βραχου που του εδωσα δειγμα νερου μου εδωσε το οκ να βαλω 2 σαλιγκαρια και 2 μικρα κλοουνακια εδω και 2 μερες.Στο ένα απο αυτά είδα σημερα το πρωί ich ανέβασα θερμοκρασία στους 28 αλλά τώρα το βραδυ φαινεται καλύτερα.

κάθε μέρα μου έδωσαν να βάζω από 2 καπάκια microbacter7 και ανα 2 ημερες ενα καπακι liquid reef.

βασικά όλα τα παραπάνω με εχουν βγαλει λιγο εκτος απο οτι εχω διαβασει .

μετρησεις πριν απο 10 λεπτα.

PH 8,1
SALT 1025
NO2 0,05
NO3 5
NH4 0

ChocolatePuma 11-01-15 21:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mixalakis (Μήνυμα 870257)
λοιπον μην βαρατε να σας πω τι εχει το ενυδρειο αυτη την στιγμη...και τι βαζω μεσα..

ο βραχος ειναι 32 κιλα στα 280 λιτρα ενυδρειο με κάποια να πέρνουν τον δρομο για το sump. ο βραχος μου δοθηκε ως κουραρισμένος αν λεει κατι αυτο για την πορεία του ενυδρειου.

Στο ενυδρειο εδω και 11 μερες εβαλα το νερο και εδω και 6 μερες ο βραχος.
εκανα μια αλλαγη νερου της τάξης του 30% και ο προμηθευτής του βραχου που του εδωσα δειγμα νερου μου εδωσε το οκ να βαλω 2 σαλιγκαρια και 2 μικρα κλοουνακια εδω και 2 μερες.Στο ένα απο αυτά είδα σημερα το πρωί ich ανέβασα θερμοκρασία στους 28 αλλά τώρα το βραδυ φαινεται καλύτερα.

κάθε μέρα μου έδωσαν να βάζω από 2 καπάκια microbacter7 και ανα 2 ημερες ενα καπακι liquid reef.

βασικά όλα τα παραπάνω με εχουν βγαλει λιγο εκτος απο οτι εχω διαβασει .

μετρησεις πριν απο 10 λεπτα.

PH 8,1
SALT 1025
NO2 0,05
NO3 5
NH4 0

Περίμενε τους έμπειρους...

Εγώ λόγω απειρίας δεν είναι σωστό να βαρέσω :p

kostas82 12-01-15 02:05

αν ήταν από ενυδρείο ο βράχος δεν έχεις ανάγκη αλλά και πάλι θα κάνει κύκλο και θα πάρει καιρό να σηκώσει φουλ βιολογία , καλά τα πας , γρηγορα μεν σωστά δε ,να σου ζήσουν τα κλοουνάκια αγόρι .
Εντυπώσεις από το φωτιστικό ;

mixalakis 12-01-15 07:25

Δείχνουν να πηγαίνουν καλα τα κλοουνακια .... Για να δούμε. Θεωρητικά ειναι απο τα πιο ανθεκτικά. Προσπαθώ να καταλάβω τι του προκάλεσε το ικ. Νομίζω οτι βοηθάνε στον κύκλο πολύ πιο πολύ .

Το φωτιστικό ειναι απίστευτο. Στα μείον οτι το φως έρχεται απο ενα σημείο οποτε και το στήσιμο πρέπει να γίνει με αυτο το σκεπτικό . Στα συν ειναι σαν να έχεις έναν ήλιο πανω απο το ενυδρειο . Το φαινόμενο της σντσνσκλασης ειναι απίστευτο όπως και οι ακτίνες που φαίνονται να διαπερνούν το νερό.

Στο θαλασσινό ενυδρειο πως ορίζεται ο κύκλος και η φουλ βιολογία όσον αφορά την ολοκλήρωση τους ? και για να γινω πιο σαφής δεν μιλά για τα νιτρικά , αμμωνία κλπ αλλά κυρίως για το πως ορίζουμε το ώριμο ενυδρείο και πως το ελέγχουμε ότι είναι πλέον ώριμο. πχ ανάπτυξη βακτηρίων


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:11.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02761 seconds with 10 queries