Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   βροχινο νερο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=83540)

thanasis76 01-12-14 19:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Χρηστος Ζ. (Μήνυμα 865199)
θαναση σε πιανω αδιαβαστο (σε δικαιολογω εχεις μπλεξει με το θαλασσινο τωρα). αν διαβασεις πιο πανω γραφω οτι εχω φτιαξει ενα φιλτρο με τη σειρα που γραφω (απο πανω προς τα κατω) σφουγγαρι-βαμβακι-ενεργος ανθρακας. το φιλτρο φιλτραρει το νερο πριν καταληξει στη δεξαμενη.
η ποσοτητα του ανθρακα ειναι 2 λιτρα, πιστευω οτι αρκει.
οτι αλλο ξερεις απο την εμπειρια σου με το βροχινο, και εσυ και οποιος αλλος ξερει, θα βοηθουσε παρα πολυ.

εμενα η εμπειρια μου ηταν πολυ θετικη και δεν βρηκα κατι αρνητικο.
το φιλτρο που εχεις φτιαξει το διαβασα, αλλα δεν ξερω κατα ποσο ο ανθρακας κανει την ιδια δουλεια... μιας και στο φιλτρο το ετοιμο περναει υπο πιεση...
εσενα αν καταλαβα καλα με φυσικη ροη... σωστα???

Χρηστος Ζ. 01-12-14 19:52

ναι θαναση με φυσικη ροη περναει το νερο απο το φιλτρο. δεν σκεφτηκα οτι θα παιζει ρολο η πιεση το νερου που θα περναει απο τον ανθρακα, το σκεφτηκα αλλιως, δηλαδη αφου στο ενυδρειο τον ανθρακα τον βαζουμε στο φιλτρο και καθαριζει το νερο με την ροη που εχει η αντλια του φιλτρου, τοτε δεν θα υπαρχει προβλημα με τη φυσικη ροη. παιζει να κανω και λαθος, γιατι το νερο του ενυδρειου περναει απο τον ανθρακα του φιλτρου πολλες φορες μεχρι να καθαρισει.

Τάκης 01-12-14 20:00

Παιδιά δεν παίζει ρόλο η πίεση για τον άνθρακα, το αντίθετο θα έλεγα, όσο πιο αργά περνάει τόσο το καλύτερο

Χρηστος Ζ. 19-02-16 16:42

ξεθαβω αυτο το θεμα, ισως να ενδιαφερει καποιον, για να ενημερωσω οτι μετα απο πανω απο ενα χρονο χρησης αποκλειστικα βροχινου νερου στα ενυδρεια μου, ολα πανε ρολοι.
3 ενυδρεια, ολα με μαλακο και οξινο νερο (με χρηση μπουκαλας διοξειδιου)
απο απωλειες ψαριων, εχασα το καλοκαιρι το αρσενικο απιστο αγκασιζι, μαλλον απο υψηλη θερμοκρασια (θελω να πιστευω) αφου χωρις καποιο συστημα ψυξης βαραγε 32αρια το νερο. η ηλικια του ηταν 3 χρονων.

απο γεννες παμε καλα και τα φυτα αναπτυσονται κανονικα, μεχρι και τα απιστο μου ειχανε γεννησει 5-6 φορες, αλλα δυστηχως δεν καταφερα να μεγαλωσω κανενα.

οι τιμες του βροχινου νερου στην δεξαμενη απο την τελευταια βροχη που εριξε ειναι gh 2, kh 1.

α.ο. εχω να χρησιμοποιησω απο περισυ, ειναι ξεχασμενη σε καποιο ντουλαπι.

Χρηστος Ζ. 29-11-16 00:24

μιας και μου το θυμησατε, 2 χρονια τωρα κανω αλλαγες μονο με βροχινο και ολα πανε ρολοι.
σημερα εκανα αλλαγη 150 λιτρα με φρεσκοτατο νερακι στο 400αρι μου.
δεν ειχα καμμια απωλεια μεχρι τωρα σε ζωντανα και τα φυτα αν δεν τα κλαδεψω για δυο εβδομαδες πνιγεται ο τοπος. βαρια φυτεμενα ενυδρεια με ευκολα και μετρια φυτα με δυνατο φωτισμο και διοξειδιο και χωρις καμμια χρηση κανενος λιπασματος.
δεν ξερω αν παιζει ρολο το βροχινο νερο στα φυτα, μαλλον τα ενυδρεια μετα απο τοσα χρονια εχουν βρει τις ισορροπιες τους.

mitsos1975 29-11-16 08:22

Βαλε καμία φωτο για του λόγου του αληθές.
Θα το προσπαθήσω σίγουρα! Η αποθήκη είναι χωριό στην οποία σκέφτομαι να βάλω υδροροες για να συλλέξει το βροχινό νερο.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:01.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01312 seconds with 10 queries