Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=82356)

delta66 01-10-14 00:35

Παντως η ανοδος της θερμοκρασιας δεν επιταχυνει την εμφανιση της αμμωνιας στις μετρησεις. Μονο την "εξαφανιση" της.
Και φυσικα δεν πρεπει να γινεται αποτομα. Μεχρι 2 οκ, κι αυτο σταδιακα μεσα στο 24ωρο.

blacksun 01-10-14 16:27

Update: 19η μέρα όλες οι μετρήσεις στο 0. Ανέβασα σταδιακά θερμοκρασία στους 27 από 26 που ήμουνα. Συνεχίζω την τροφή να δούμε τι θα γίνει. Και φυσικά ούτε λόγος για μπόλι. Πλέον θέλω να δω πως θα εξελιχθεί το φαινόμενο "Κύκλος του αζώτου".

Τάκης 01-10-14 16:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από blacksun (Μήνυμα 856082)
Update: 19η μέρα όλες οι μετρήσεις στο 0. Ανέβασα σταδιακά θερμοκρασία στους 27 από 26 που ήμουνα. Συνεχίζω την τροφή να δούμε τι θα γίνει. Και φυσικά ούτε λόγος για μπόλι. Πλέον θέλω να δω πως θα εξελιχθεί το φαινόμενο "Κύκλος του αζώτου".

Θεωρώ πως αν δεν έχεις αμμωνία δεν υπάρχει λόγος να βάλεις μπόλι, χωρίς αμμωνία θα σου χαλάσει και το μπόλι γιατι δεν θα έχουν τροφή τα βακτήρια

blacksun 03-10-14 07:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 856083)
Θεωρώ πως αν δεν έχεις αμμωνία δεν υπάρχει λόγος να βάλεις μπόλι, χωρίς αμμωνία θα σου χαλάσει και το μπόλι γιατι δεν θα έχουν τροφή τα βακτήρια


Και η τροφή που ρίχνω καθημερινά τι γίνεται?

Παρεπιπτόντως και χθές (20η μέρα) όλες μετρήσεις στο 0. Συνεχίζουμε έτσι...

kgf12345 03-10-14 10:46

παραξενο πραγμα.εχεις αλλαξει την τροφη που βαζεις η βαζεις ακομα ξηρη?
δε δοκιμαζεις με κατι πιο "ζωντανο"?(κατεψυγμενο εννοω)
κτψ bloodworm,κατεψυγμενη γαριδα κλπ.

αυτο θα ητανε το επομενο που θα δοκιμαζα.
τι στο καλο,συντηρηση στις τροφες κανει το ενυδρειο σου?:D

stav 03-10-14 16:13

Εγω μαζι με την τροφη θα εριχνα και ετοιμα βακτηρια.

Τάκης 03-10-14 16:48

Αν δεν υπάρχει τροφή (αμμωνία) πως θα ζήσουν τα έτοιμα βακτήρια ;
Σύμφωνα με τις μετρήσεις του δεν βλέπουμε ούτε αμμωνία ούτε νιτρώδη ούτε νιτρικά, άρα ή δεν έχει υπάρχει καθόλου αμμωνία για να αρχίσει ο κύκλος αζώτου ή έχει αρχίσει και υπάρχει κατανάλωση ή απονιτροποίηση των νιτρικών (εφικτό αλλά πολύ δύσκολο).
Προσωπικά δεν εμπιστεύομαι αυτά τα "ζουμιά" του εμπορείου με τα "έτοιμα βακτήρια", όσες φορές τα χρησιμοποίησα δεν είδα κάποιο αποτέλεσμα.
Μετά από όλα αυτά εγώ θα δοκίμαζα με καθαρή αμμωνία από φαρμακείο, και αν εξαφανιζόταν και αυτή, τότε σημαίνει πως υπάρχει πλήρης κύκλος αζώτου και για κάποιο λόγο υπάρχει και απονιτροποιήση των νιτρικών (γιατί κατανάλωση με τόσα λίγα φυτά είναι πολύ δύσκολο). Θα ψαχνόμουνα όμως για την απονιτροποίηση των νιτρικών γιατί αυτό με τη σειρά του μου λέει πως υπάρχει ανάπτυξη αναερόβιας βιολογίας σε μεγάλο βαθμό. Σε μικρό βαθμό δεν είναι κακό, σε μεγάλο βαθμό όμως είναι επικίνδυνο γιατί μπορεί να αναπτυχθούν και παθογόνα αναερόβια βακτήρια ή μικρόβια που είναι τα χειρότερα, και επίσης τα αναερόβια βακτήρια παράγουν και υδρόθειο ή μεθάνιο

stav 03-10-14 17:27

[QUOTE=takis_gt;856345]Αν δεν υπάρχει τροφή (αμμωνία) πως θα ζήσουν τα έτοιμα βακτήρια ;
/QUOTE]

Αφου ριχνει τροφη.

Τάκης 03-10-14 19:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stav (Μήνυμα 856348)
Αφου ριχνει τροφη.

Τροφή για τα βακτήρια εννοώ, που είναι η αμμωνία, ως γνωστό τα βακτήρια ζουν και πολλαπλασιάζονται όσο υπάρχει αμμωνία και οξυγόνο

delta66 03-10-14 19:54

Και η τροφη αμμωνια γινεται

Τάκης 03-10-14 21:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 856369)
Και η τροφη αμμωνια γινεται

Βρε Σπύρο αυτό είναι αυτονόητο.
Ποιός ο λόγος όμως να ρίξει έτοιμα "βακτήρια" αφού δεν υπάρχει μετρήσημη αμμωνία , τι θα κερδίσει ; Πως θα ζήσουν τα έτοιμα "βακτήρια' ;

delta66 03-10-14 21:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 856391)
Βρε Σπύρο αυτό είναι αυτονόητο.
Ποιός ο λόγος όμως να ρίξει έτοιμα "βακτήρια" αφού δεν υπάρχει μετρήσημη αμμωνία , τι θα κερδίσει ; Πως θα ζήσουν τα έτοιμα "βακτήρια' ;

Οπως θα ζησουν και τα κανονικα βακτηρια.

Η απαντηση μου πριν, αφορουσε την φραση:
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 856345)
Αν δεν υπάρχει τροφή (αμμωνία) πως θα ζήσουν τα έτοιμα βακτήρια ;

Το οτι δεν υπαρχει μετρησιμη αμμωνια, δεν σημαινει και οτι δεν δημιουργειται αμμωνια στο ενυδρειο.
Απο τη στιγμη που πεφτει τροφη, δημιουργειται.
Το γιατι δεν ειναι μετρησιμη ειναι αλλο θεμα.
Οπως αλλο θεμα ειναι και το αν θα βοηθησουν πουθενα τα βακτηρια εμποριου.
Μια προταση εγινε (για προσθηκη βακτηριων) με την οποια προσωπικα ουτε εγω συμφωνω (οπως δεν συμφωνω και με την προταση για προσθηκη υγρης αμμωνιας), αλλα το επιχειρημα περι μη επιβιωσης τους, λογο
ελλειψης αμμωνιας, δεν στεκει κατα την αποψη μου και για αυτο παρενεβην.
Και δεν συμφωνω γιατι οπως ειπα, ειμαι απλα περιεργος να δω τι θα γινει χωρις τιποτα απο αυτα.
Προβλεψη μου ειναι οτι το πιθανοτερο ειναι να μη γινει μετρησιμη η αμμωνια οσο κι αν περιμενει ή να γινει στο ελαχιστο αισθητη.
Εκτος κι αν γινεται τιποτα περιεργο που δεν γνωριζουμε.
-------------------------
Ερωτηση.
Τα φυτα αγοραστηκαν απο καταστημα ή ηρθαν απο αλλο ενυδρειο?
Αν αγοραστηκαν απο καταστημα, ηταν σε ενυδρειο μονο με φυτα ή ειχε ψαρια μεσα?

Τάκης 03-10-14 21:52

Σπύρο και εγώ είμαι περίεργος με αυτό, και όντως αμμωνία ίσως να μη μετρηθεί ποτέ, αλλά και τα νικτρικά ; Αυτο είναι το πιο περίεργο. Και πρότεινα υγρή αμμωνία για να επιταχυνθεί η οποιαδήποτε διαδικασία συμβαίνει στο ενυδρείο.

Βρε Blacksun, μήπως έχεις ζεόλιθο μέσα ή κάποιο άλλο χημικό όπως nitra zorb ?

blacksun 04-10-14 20:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 856394)
Ερωτηση.
Τα φυτα αγοραστηκαν απο καταστημα ή ηρθαν απο αλλο ενυδρειο?
Αν αγοραστηκαν απο καταστημα, ηταν σε ενυδρειο μονο με φυτα ή ειχε ψαρια μεσα?


Τα φυτά αγοράστηκαν από κατάστημα και ήταν σε ενυδρείο μόνο με φυτά.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 856401)
Βρε Blacksun, μήπως έχεις ζεόλιθο μέσα ή κάποιο άλλο χημικό όπως nitra zorb ?

Στο ενυδρείο δεν υπάρχει κάτι που να έχω "βάλει".
Το μόνο έξτρα είναι 5-6 λαθρεπιβάτες από τα φυτά οι οποίοι μεγαλώνουν μια χαρά..!!:p
-------------------------
Αγόρασα αμμωνία 6% από το φαρμακείο και έριξα το απόγευμα. Μέτρησα αμμωνία σε 1 ώρα, και είχα περίπου 4 ppm. Θα ξαναμετρήσω το πρωί να δώ πως είμαστε. Αν έχω στα ίδια επίπεδα να ρίχνω περίπου την ίδια δόση αμμωνίας καθημερινά μέχρι να εμφανιστούν νιτρώδη?

Τάκης 04-10-14 21:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από blacksun (Μήνυμα 856449)
Τα φυτά αγοράστηκαν από κατάστημα και ήταν σε ενυδρείο μόνο με φυτά.
-------------------------


Στο ενυδρείο δεν υπάρχει κάτι που να έχω "βάλει".
Το μόνο έξτρα είναι 5-6 λαθρεπιβάτες από τα φυτά οι οποίοι μεγαλώνουν μια χαρά..!!:p
-------------------------
Αγόρασα αμμωνία 6% από το φαρμακείο και έριξα το απόγευμα. Μέτρησα αμμωνία σε 1 ώρα, και είχα περίπου 4 ppm. Θα ξαναμετρήσω το πρωί να δώ πως είμαστε. Αν έχω στα ίδια επίπεδα να ρίχνω περίπου την ίδια δόση αμμωνίας καθημερινά μέχρι να εμφανιστούν νιτρώδη?

Κρατησέ την σε αυτό το επίπεδο 3-4 ppm. Θα ρίχνεις μόνο όταν μειώνεται, αλλιώς θα ανέβει πολύ ψηλά και θα έχεις αντίθετα αποτελέσματα, και για αυτό πρέπει να μετράς καθημερινά, στην αρχή μετράς μόνο αμμωνία, όταν αρχίσει να μειώνεται τότε αρχίζεις να μετράς νιτρώδη, αν δεν μειώνεται η αμμωνία δεν υπάρχει λόγος να μετράς κάτι άλλο

nicpapa 04-10-14 22:12

Προσεξε λιγο με το τεστ της api , τα νιτρικα .
θέλει πολυ καλο κουνημα πριν κανεις τεστ αλλιως σου βγάζεις 0 , δεν ξερω αν ισχυει και στα υπολοιπα τεστ.

delta66 04-10-14 22:48

Μετρα αυριο αμμωνια και νιτρωδη

blacksun 05-10-14 13:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nicpapa (Μήνυμα 856539)
Προσεξε λιγο με το τεστ της api , τα νιτρικα .
θέλει πολυ καλο κουνημα πριν κανεις τεστ αλλιως σου βγάζεις 0 , δεν ξερω αν ισχυει και στα υπολοιπα τεστ.


Ναι έχω ακούσει ότι ζαχαρώνει. Έχει φάει κοπάνημα στον πάγκο...!!!:p
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 856543)
Μετρα αυριο αμμωνια και νιτρωδη


Μέτρησα σήμερα (16 ώρες αφού έριξα την αμμωνία) αμμωνία 4 και νιτρώδη 0.
Μάλλον έχουμε γυρίσει στην 1η εβδομάδα στρωσιματος. Θα δείξει σε λίγες μέρες..

delta66 05-10-14 17:17

Αφου δεν αλλαξε ακομα τιποτα στις μετρησεις, ειναι στο μηδεν το στρωσιμο.
Περιεργο ομως που (συμφωνα με τις μετρησεις) δεν εβγαζε καθολου αμμωνια η τροφη ή που δεν ειχε προχωρησει τουλαχιστον σε καποιο σημειο η αναπτυξη της βιολογιας.

blacksun 05-10-14 21:00

Τα σαλιγκαράκια που ήρθαν "απ'έξω" δεν έχουν πρόβλημα με 4ppm αμμωνία?

delta66 05-10-14 21:01

Οι λαθρεπιβατες ειναι απεθαντοι :D

blacksun 05-10-14 21:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 856621)
Αφου δεν αλλαξε ακομα τιποτα στις μετρησεις, ειναι στο μηδεν το στρωσιμο.


Χάσαμε 20 μέρες αλλά ίσως να μην μάθουμε ποτέ τι έγινε τόση τροφή που έριχνα καθημερινά. Κάτσε να δούμε πως θα πάει από δω και πέρα..

blacksun 07-10-14 09:58

Επιτέλους ΦΩΣ..!!
Μετράω καθημερινά για αμμωνία και σήμερα το πρωί (μετά από 2½ μέρες που έριξα υγρή αμμωνία) μέτρησα 2 ppm αντί για 4ppm που ήταν. Επιτέλους..!! 24 μέρες μετά το ξεκίνημα του ενυδρείου.
Μετά μέτρησα νιτρώδη και είχα 2ppm.
Οι 2½ μέρες δεν είναι λίγες για εμφάνιση νιτρωδών? Η υπήρχε χαμηλή βιολογία από την ξηρά τροφή που έριχνα τόσες μέρες και με μία γερή δόση αμμωνίας "ξύπνησε"?
Τα 2ppm των νιτρωδών επίσης μου φαίνονται πολλά. Ξαφνικά σα να έχει "τέρμα γκάζια" το ενυδρείο.
Τέλος πρόσθεσα λίγη αμμωνία για να καλύψω τη διαφορά.

delta66 07-10-14 10:39

Αυτο σημαινει οτι υπηρχε καποια αναπτυξη βιολογιας.
Το θεμα ειναι να αναπτυχθει τωρα η βιολογια που θα οξειδωνει και τα νιτρωδη.
Αυτο το ειδος βιολογιας ειναι πιο αργο στην αναπτυξη.
Αν "φυσιολογικα", η βιολογια για την αμμωνια χρειαζεται 7-10 μερες για να αναπτυχθει πληρως, για τα νιτρωδη χρειαζεται 23-30.
Μαλλον κιαυτη η φαση θα παει πιο συντομα.
Μετρα και νιτρικα τωρα.

Τάκης 07-10-14 11:22

Τελικά όντως υπήρχε λίγη βιολογία γιατί έβγαλε νιτρώδη γρήγορα. Μάλλον έβαζες λίγη τροφή και για αυτό δεν είχες μετρήσεις, αλλά τελικά πάει καλά όπως δείχνει

blacksun 07-10-14 11:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 856881)
Αυτο σημαινει οτι υπηρχε καποια αναπτυξη βιολογιας.
Το θεμα ειναι να αναπτυχθει τωρα η βιολογια που θα οξειδωνει και τα νιτρωδη.
Αυτο το ειδος βιολογιας ειναι πιο αργο στην αναπτυξη.
Αν "φυσιολογικα", η βιολογια για την αμμωνια χρειαζεται 7-10 μερες για να αναπτυχθει πληρως, για τα νιτρωδη χρειαζεται 23-30.
Μαλλον κιαυτη η φαση θα παει πιο συντομα.
Μετρα και νιτρικα τωρα.

Δεν μέτρησα νιτρικά το πρωί καθώς σήμερα έμφάνισε "υποτίθεται" νιτρώδη.(Μπορεί να εμφάνισε και χθες αλλά δεν μέτρησα NO2 μόνο ΝΗ3). Περίμενα πρώτα να κάνουν peak τα νιτρώδη και μόλις αρχίσουν να μειώνονται να ξεκινήσω μέτρηση νιτρικών.
Με έβαλες σε σκέψεις λοιπόν. Ρε λες?? Μετράω νιτρικά και έχω 5-10. Κουφάθηκα..!!
Τώρα έχω απ' όλα τα καλά..!!;)
Αμμωνία 2 (πρόσθεσα υγρή για να την ανεβάσω)
Νιτρώδη 2
Νιτρικά 5-10
Τελικά έχω ενυδρείο για σεμινάριο...
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 856888)
Τελικά όντως υπήρχε λίγη βιολογία γιατί έβγαλε νιτρώδη γρήγορα. Μάλλον έβαζες λίγη τροφή και για αυτό δεν είχες μετρήσεις, αλλά τελικά πάει καλά όπως δείχνει

Πράγματι φαίνεται ότι υπήρχε βιολογία.
Η τροφή έφταιγε σίγουρα..

delta66 07-10-14 11:52

Κι οπως φαινεται απο τις μετρησεις, γινοταν αθορυβο στρωσιμο και μαλλον ηταν και ετοιμο το ενυδρειο (για την αναλογη "αθορυβη" ιχθυοφορτωση) :cool:

Τάκης 07-10-14 11:56

Θα σου πρότεινα να μετράς κάθε μέρα, μια φορά την ημέρα, δεν είναι απαραίτητο συνέχεια, κρατάς την αμμωνία στο 4 περίπου, και όταν σε επόμενη μέτρηση έχεις αμμωνία 0 και νιτρώδη 0 είσαι έτοιμος, αλλά καλό ήταν να το συνεχίσεις λίγες ημέρες ακόμα μετά το μηδενισμό, και θα έχεις ένα φίλτρο με αρκετά καλή βιολογία. Αν αργήσεις να βάλεις ψάρια , θα βάζεις αμμωνία κάθε μέρα, και αν αργήσεις πάρα πολύ, κάνε και καμιά μικρή αλλαγή, μην έχεις τα νιτρικά στο θεό.

Πριν βάλεις τα ψάρια, γενναία αλλαγή, ακόμα και 90% , και βάλε ψάρια, λίγα στην αρχή, και προσθέτεις σιγά σιγά, μη το φορτώσεις από την αρχή

delta66 07-10-14 11:58

Εγω δεν θα εβαζα αλλη αμμωνια.
Οτι ηταν να επιβεβαιωσουμε το επιβεβαιωσαμε.
Εκτος κι αν εχεις σκοπο να βαλεις ψαρια που παραγουν 4 ppm αμμωνια !!!
Θα συνεχιζα οπως συνηθως (κανω προσωπικα), βαζωντας καθημερινα σε αποχη, τροφη σε ποσοτητα δυο φορες απο οτι θα χρειαζοταν για να ταισω (συνολικα ταισματα) καθημερινα, τα ψαρια του ενυδρειου.

blacksun 07-10-14 15:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 856896)
Εκτος κι αν εχεις σκοπο να βαλεις ψαρια που παραγουν 4 ppm αμμωνια !!!

Με αυτό που είπες γεννήθηκε 1 άλλο σοβαρό ερώτημα. Όλοι έχουμε ακούσει ότι πρέπει να βάζουμε τα ψάρια μας σιγά σιγά. Ας πούμε 3 σήμερα και τα υπόλοιπα 3 σε 1 εβδομάδα. Αυτό γίνεται προφανώς για να προλαβει το φίλτρο και το ενυδρείο εν γένει να ανταπεξέλθει στις νέες απαιτήσεις φόρτου.
Στη δική μου περίπτωση που έχω 4 ppm "ελεγχόμενα" το σύστημα δεν είναι έτοιμο να δεχθεί πολλαπλάσια ψάρια?
Κι αν ναι δεν θα ήταν αυτή μία μέθοδος για νέα ενυδρεία?
Μετά το παραδοσιακό στρώσιμο πουσάρισμα στην αρχή με 3-4ppm αμμωνία - ειααγωγή όλων των ψαριών και μιας και τα ψάρια δεν θα παράγουν 4ppm αμμωνία η βιολογία θα έρθει να προσαρμοσθεί στα νέα δεδομένα? (προς τα κάτω)
Προυπόθεση βέβαια τα 3 ή τα 4 ppm να μηδενίζουν σε 24 ώρες.
Πάλι πιθανόν θα χάσεις 1 εβδομάδα για να τα κάνεις όλα αυτά, αλλά για τις περιπτώσεις όπως τα κοπαδόψαρα όπου ό χομπίστας θέλει να βάλει 8-12 ψάρια δεν θα ήταν καλύτερα να βάλει όλο το κοπάδι με τη μία σε ενυδρείο που να αντέχει?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:40.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02652 seconds with 10 queries