Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   550 litra malawi (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=80879)

dinoula 28-06-14 23:35

4 Συνημμένο(α)
Και εδώ είναι πως στηθήκαν μέσα στο ενυδρείο.

Κλεόβουλος 29-06-14 11:59

Μια χαρούλα είναι ;)

kixlidatos 29-06-14 13:32

Αφαιρεσε το φελιζολ που δεν παταει πετρα,γιατι θα σκαβουν και θα φαινεται ασχημο μετα,κατα τα αλλα ειναι μια χαρα

genecr 30-06-14 12:38

πολύ καλό :smt023

dinoula 01-07-14 23:12

4 Συνημμένο(α)
Καλησπέρα όλους,
Σήμερα μετά από 4-5 ώρες επιτέλους τέλειωσα το μισό ενυδρείο και σας παρουσιάζω.
Και θέλω γνώμες τι να αλλάξω και τι άλλο να βάλω.
Και τώρα μπορείτε να μου προτείνετε τα ψάρια. Η πρώτη συνθέσει που μου πρωτινέ ο Κλεόβουλος, μου αρέσει μάλλον αυτό θα κάνω εκτός και αν μου προτείνετε κάτι άλλο.

Bill-Samos 01-07-14 23:16

Πραγματικα εξαιρετικο!!:smt041

st@vros 01-07-14 23:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dinoula (Μήνυμα 845587)
Καλησπέρα όλους,
Σήμερα μετά από 4-5 ώρες επιτέλους τέλειωσα το μισό ενυδρείο και σας παρουσιάζω.
Και θέλω γνώμες τι να αλλάξω και τι άλλο να βάλω.
Και τώρα μπορείτε να μου προτείνετε τα ψάρια. Η πρώτη συνθέσει που μου πρωτινέ ο Κλεόβουλος, μου αρέσει μάλλον αυτό θα κάνω εκτός και αν μου προτείνετε κάτι άλλο.

απίστευτης ομορφιάς ενυδρείο,σε τέτοια λίτρα είμαι σίγουρος ότι θα κάνεις παπάδες,ΣΕ ΖΗΛΕΥΩ!!!:smt027 :D

Τάκης 02-07-14 10:36

Μπράβο, παρ΄ότι που μου αρέσουν τα φουλ φυτεμένα και άσχετος με Αφρική, το ενυδρείο σου είναι πανέμορφο

beast 02-07-14 10:47

+1000 :smt038:smt038:smt038

komori 02-07-14 11:09

Πολύ ωραίο , να το χαίρεσαι.Εγώ στη θέση σου θα έκρυβα την είσοδο και το θερμαντήρα από την άλλη μεριά στις βαλισνέριες και θα έβγαζα τις αεραντλίες.Βέβαια γούστα είναι αυτά.Και πάλι καλορίζικο.

dinoula 02-07-14 18:05

Καλησπέρα όλους
Έχω ένα μικρό πρόβλημα και δεν ξέρω το γιατί.
Αφού χθες γέμισα πρώτη φορά το νερό στο ενυδρείο όλα μια χαρά, σήμερα έχω γυρίσει από τη δουλειά και βλέπω το νερό μέσα είναι θόλο προς το λευκό, λες και έχω πετάξει αλάτι μέσα, σαν το θαλασσινό νερό δείχνει. και μυρίζει άσχημα.
Έχω βάλει χθες αντιχλωριο το prime και νερό τίποτα άλλο, από τι να είναι άραγε?
Τώρα αδειάζω το νερό να ξαναγεμίσω. Και να δω τι γίνετε.

στελιος προεδρου 02-07-14 18:52

το φιλτρο εχει μπει σε λειτουργεια;

dinoula 02-07-14 18:54

Ναι, και τα δυο φίλτρα δουλεύουν από χθες.

dinoula 02-07-14 20:09

2 Συνημμένο(α)
Σήμερα όλα τα κουφά σε μένα συμβαίνει,
Αυτό εδω τι είναι? Αν είναι αυγά τι είδος αυγά είναι?
Να το καθαρίσω η να το αφήσω?

Bill-Samos 02-07-14 21:14

Αυγα σαλιγκαριων ειναι ,αν δεν κανω λαθος physa fontinalis που θα ηρθαν με τα φυτα,δεν ειναι προβλημα..

komori 03-07-14 09:08

Μποεις να βαλεις και μια φωτο απο το ενυδρειο?Ισως να ειναι bacterial bloom.http://www.aquatek.gr/vb/showthread....acterial+bloom

dinoula 03-07-14 10:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από komori (Μήνυμα 845771)
Μποεις να βαλεις και μια φωτο απο το ενυδρειο?Ισως να ειναι bacterial bloom.http://www.aquatek.gr/vb/showthread....acterial+bloom

χθες έβγαλα σχεδόν όλο το νερό και γέμισα ξανά. Σήμερα το πρωί ήταν μια χαρά, μόλις σχολάσω απο τη δουλειά θα τσεκάρω άμα είναι πάλι το ίδιο τότε θα βάλω φώτο να δούμε πως να το λύσουμε το πρόβλημα με την θολούρα.

thanasis76 03-07-14 10:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dinoula (Μήνυμα 845782)
χθες έβγαλα σχεδόν όλο το νερό και γέμισα ξανά. Σήμερα το πρωί ήταν μια χαρά, μόλις σχολάσω απο τη δουλειά θα τσεκάρω άμα είναι πάλι το ίδιο τότε θα βάλω φώτο να δούμε πως να το λύσουμε το πρόβλημα με την θολούρα.

ηθελα να σου πω μηπος ειναι θολο λογο οτι ισως να μην επλυνες καλα την αμμο.... αλλα το οτι βρωμαει ειναι αλλο θεμα...
μονο αν το φιλτρο ειχε τιποτα βρωμα, μηπος οι πετρες ειχαν κατι μεσα... ??

dinoula 03-07-14 10:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 (Μήνυμα 845789)
ηθελα να σου πω μηπος ειναι θολο λογο οτι ισως να μην επλυνες καλα την αμμο.... αλλα το οτι βρωμαει ειναι αλλο θεμα...
μονο αν το φιλτρο ειχε τιποτα βρωμα, μηπος οι πετρες ειχαν κατι μεσα... ??

τίποτα απο αυτά δεν νομίζω να είναι, γιατί να θόλωση ξαφνικά μετά απο 24 ώρες. τεσπα θα δω και σήμερα αμα θόλωση θα βάλω φώτο και μετά θα κάνω τεστ να δω τι φταίει.

Ektorakos 03-07-14 10:45

αν ηταν η αμμος θα εβλεπε θολουρα απο την αρχη. απο οτι διαβασα η κοπελα λεει οτι το γεμισε και ηταν μια χαρα. την επομενη θολωσε

thanasis76 03-07-14 11:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Ektorakos (Μήνυμα 845792)
αν ηταν η αμμος θα εβλεπε θολουρα απο την αρχη. απο οτι διαβασα η κοπελα λεει οτι το γεμισε και ηταν μια χαρα. την επομενη θολωσε

το ειπα με το σκεπτικο οτι μπορει οι εξοδοι απο τα φιλτρα να εκαναν αναταραξη στην αμμο...

dinoula 04-07-14 20:44

1 Συνημμένο(α)
Καλησπέρα όλους
Σήμερα πρόσθεσα καινούρια πέτρα για να μου ανεβάσει σκληρότητα, μια μεγάλη ασβεστολιθική πέτρα.
Μου χάλασε λίγο την συνθέσει που είχα αλλά για δείτε ποιο σας αρέσει το πριν η το Τορίνο.
Δεν ξέρω σκέπτομαι να το βγάλω και να βάλω σκόνη buffer αν όμως κρατήσω δεν θα χρειαστεί να βάλω κάθε τόσο σκόνη για να ανεβάσω σκληρότητα.
Εσείς τι λέτε?

stelios816 04-07-14 20:58

αυτη η πετρα ειναι βραχος θαλασσινος ετσι μου φαινεται αν βλεπω καλα ..δεν υπαρχει λογος να το εχεις εκει δεν σου χρειαζεται η moonstone μονες του με τον καιρο θα σου ανεβασουν τη σκληροτητα;)

dinoula 04-07-14 23:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stelios816 (Μήνυμα 846007)
αυτη η πετρα ειναι βραχος θαλασσινος ετσι μου φαινεται αν βλεπω καλα ..δεν υπαρχει λογος να το εχεις εκει δεν σου χρειαζεται η moonstone μονες του με τον καιρο θα σου ανεβασουν τη σκληροτητα;)

Δηλ να το βγάλω? Γιατί μου είπαν είναι ιδανική για αφρικανικά.
Και ανεβάζει σκληρότητα αλλιώς θα χρειαστώ buffer.

Bill-Samos 05-07-14 00:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dinoula (Μήνυμα 846027)
Δηλ να το βγάλω? Γιατί μου είπαν είναι ιδανική για αφρικανικά.
Και ανεβάζει σκληρότητα αλλιώς θα χρειαστώ buffer.

Κατι επρεπε να πουλησουν μαλλον :D.Οι μετρησεις θα σου δειξουν αν θα χρειαστει κατι,το πιθανοτερο ειναι να μην χρειαστει τιποτα.Εγω θα την εβγαζα την πετρα,εκανες ενα πολυ ομορφο aquascape μην το χαλας..

dinoula 05-07-14 00:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Bill-Samos (Μήνυμα 846028)
Κατι επρεπε να πουλησουν μαλλον :D.Οι μετρησεις θα σου δειξουν αν θα χρειαστει κατι,το πιθανοτερο ειναι να μην χρειαστει τιποτα.Εγω θα την εβγαζα την πετρα,εκανες ενα πολυ ομορφο aquascape μην το χαλας..

Αν όντος ισχύει αυτό που μου λες θα επιστρέψω πίσω και θα πάρω κάτι άλλο.

thanasis76 05-07-14 06:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dinoula (Μήνυμα 846030)
Αν όντος ισχύει αυτό που μου λες θα επιστρέψω πίσω και θα πάρω κάτι άλλο.

δεν χρειαζεται να βαλεις τιποτα, βγαλε την την πετρα , χαλασε ολη την ομορφια που ειχες!!!!
με το καιρο το ενυδρειο θα βρει τον δρομο του, οι πετρες λογικα θα σου ανεβασουν την σκληροτητα. αν οχι, ειναι πιο ευκολο να ριξεις λιγο αραγωνιτη για αμμο....
αν αι κατα την γνωμη μου, δεν χρειαζεται να ριξεις τιποτα!!!!

dinoula 07-07-14 10:12

καλήμερα σε όλους

λοιπόν σήμερα θα κάνω τα τεστ. Και μαλών ήρθε η ώρα να διαλέξω τα πρώτα ψάρια.
protomelas taeniolatus red empress
aulonocara baenschi
Sciaenochromis fryeri
Copadichromis Borleyi
aulonocara dragon blood
πείτε μου αν αυτά τα ψάρια πάνε μαζί και στα λίτρα μου μέχρι ποσά ψάρια να βάλω και ποσά είδη.

kixlidatos 07-07-14 10:43

Ταιριαζουν,αλλα μην βαλεις δυο ειδη αυλονοκαρες ,γιατι μπορει να υβριδισουν

Μια προταση,κοιτα και τα venustus,einai αρχοντικα ψαρια

dinoula 07-07-14 10:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos (Μήνυμα 846285)
Ταιριαζουν,αλλα μην βαλεις δυο ειδη αυλονοκαρες ,γιατι μπορει να υβριδισουν

Μια προταση,κοιτα και τα venustus,einai αρχοντικα ψαρια

βασικά δεν με ενδιαφέρει αν θα υβριδισουν.
τα μικρά άμα βγουν στο μελών θα τα δώσω θα κρατήσω μόνο ότι μπουν για αρχή.
για αυτό ρωτάω ποσά είδη μπορώ να βάλω οχι όσα γίνουν στο μελών.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:54.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02479 seconds with 10 queries