Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=164)
-   -   30 λίτρα κιχλίδες!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=77786)

maria p 10-02-14 16:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από piranha friend (Μήνυμα 820387)
Εχω τις κιχλίδες και έχω βάλει στοίχημα με τον εαυτό μ ότι θα τα κρατήσω ζωντανά για όσο περισσότερο μπορέσω..
.

κάνε το στοίχημα να τα κρατήσεις όσο πρέπει να ζήσουν. Αλλιώς δεν έχει νόημα

piranha friend 10-02-14 16:34

Αυτό εννοουσα...:)

billos95 10-02-14 16:36

Αν δεν έχεις χώρο πάω πάσο.

Αν κοιτάς πάντως στις αγγελίες όλο και κάποιος θα δίνει ένα 80+ ενυδρείο σε πολύ λίγα λεφτά.

Αν το στοίχημα σου είναι να τα κρατήσεις και να τους προσφέρεις καλές συνθήκες για γέννα και να ζουν ευχάριστα είναι μονόδρομος.

Με το να τα κρατάς σε τόσο μικρό ενυδρείο όπου οι συνθήκες αλλάζουν γρήγορα με το συχνό τάισμα που θέλουν τα μωρά κάποια στιγμή δυστυχώς θα χαθεί η μπάλα και θα χάσεις και το στοίχημα σου..κρίμα είναι να τα ταλεπωρίσεις :)

Καλύτερα να δώσεις το ενυδρειάκι και να τσοντάρεις και μερικά λεφτά να πάρεις κάτι μεγαλύτερο.Αλλιώς κράτα το 30λιτρο και βάλε γαριδούλες,θα το καταευχαριστηθείς έτσι φυτεμένο;)

piranha friend 10-02-14 16:40

Δεν έχω χώρο φίλε μου!!!
Δεν έχω και έπιπλο να βάλω κάποιο μεγαλύτερο το πολύ πολύ να μπει ένα 60λ εκεί που είναι το 30λιτρο...

billos95 10-02-14 16:41

Έστω 60λιτρο...θα τους προσφέρεις τον διπλάσιο χώρο...και πίστεψε με θα το εκτιμήσουν αποζημιώνοντας σε ;)

ilias vag 10-02-14 16:42

piranha δεν είμαι έμπυρο το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι σε νιώθω γιατί και εγώ φοιτητής είμαι και δεν μπορώ να κάνω τίποτα μεγάλο λόγο έλλειψης χρημάτων τουλάχιστον εσύ το άρχισες μακάρι να μπορέσεις να το τελειώσει σου εύχομαι να καταφέρεις να μαζέψεις γρήγορα τα λεφτά και να πάρεις ένα μεγάλο ενυδρείο και αυτο να μετατραπεί σε μια γενιστρα που θα περάσουν απο αυτο πολλες γενιες απο τα ψάρια σου

bloskas 10-02-14 16:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από piranha friend (Μήνυμα 820387)
Οι γαρίδες είναι ενδιαφέροντα πλάσματα... Αλλά η ομορφιά σταματάει κάπου.. Και από εκεί και πέρα παραμένει η ίδια και η ίδια συμπεριφορά..

Είχα στο παρελθόν γαρίδες(red cherry), θα ήθελα να βάλω σπάνια ήδη( βλέπε: blue tiger,tiger,blue perl,snowball ...κ.α.) αλλά δεν σκοπεύω να κάνω αυτό τώρα.. Εχω τις κιχλίδες και έχω βάλει στοίχημα με τον εαυτό μ ότι θα τα κρατήσω ζωντανά για όσο περισσότερο μπορέσω..

Και για να απαντήσω σε αυτό με τις συνθήκες, το έχω καταφέρει πολλάκις με διάφορα ψάρια..Θα τα καταφέρω και τώρα με πολύ συχνές μετρήσεις και με τη βοήθεια σας αμα την χρειαστώ σε κάτι..

ρε συ Παναγιωτη..μπορεσες να κρατησεις εστω red cherry??..οχι! εχεις καταφερει να κρατησεις καποιο απο τα πολλα ψαρια που εχουν περασει απο τα χερια σου?.. οχι.! εχεις καταφερει να κρατησεις εστω φυτα με επιτυχια?? Ασε μας με τα σπανια ειδη σου.. βλεπεις παω να σου μιλησω ομορφα και αισθανομαι οτι μας κοροιδευεις με αυτα που λες. το 30 λιτρο ενυδρειο γινεται στα χερια καποιου με μερακι που θα ασχοληθει αλλιως ειναι απλα μια γυαλα με νερο
και σιγουρα δε μπορει να φιλοξενησει τα ειδη που θελεις. και σιγουρα αλλο γεννηστρα και αλλο ενυδρειο. αλλο το ενα αλλο τ'αλλο.

Diskus fan 10-02-14 16:47

Πιράνχα... οι κιχλίδες ΔΕΝ "παίζουν"... εμένα μου έχει σκοτώσει ο αρσενικός (macmasteri) την θηλυκιά (επειδή ΔΕΝ του "καθόταν") σε 250λιτρο.
Για ζωές μιλάμε και τις ανάγκες τους... τα υπόλοιπα είναι... ακαδημα'ι'κή συζήτηση.- ;)

piranha friend 10-02-14 16:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bloskas (Μήνυμα 820414)
ρε συ Παναγιωτη..μπορεσες να κρατησεις εστω red cherry??..οχι! εχεις καταφερει να κρατησεις καποιο απο τα πολλα ψαρια που εχουν περασει απο τα χερια σου?.. οχι.! εχεις καταφερει να κρατησεις εστω φυτα με επιτυχια?? Ασε μας με τα σπανια ειδη σου.. βλεπεις παω να σου μιλησω ομορφα και αισθανομαι οτι μας κοροιδευεις με αυτα που λες. το 30 λιτρο ενυδρειο γινεται στα χερια καποιου με μερακι που θα ασχοληθει αλλιως ειναι απλα μια γυαλα με νερο
και σιγουρα δε μπορει να φιλοξενησει τα ειδη που θελεις. και σιγουρα αλλο γεννηστρα και αλλο ενυδρειο. αλλο το ενα αλλο τ'αλλο.

Μπόρεσα να κρατήσω τσέρυ, μπόρεσα να κρατήσω killifish, μονομάχο και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο..
Ναι θέλω να κρατάω σπάνια είδη! Υπάρχει κάποιο θέμα με αυτό??:smt104
Δεν κοροϊδεύω κανέναν. Αλλη δουλειά δεν είχα θα καθόμουν να σας κοροϊδέψω.. Ολοι μοιραζόμαστε το ίδιο χόμπι εγώ κάθομαι και σας ακούω με προσοχή και με την ευγένεια που σας μιλάω απαιτώ να μου μιλάνε και οι άλλοι έτσι..

Νομίζω έγινα κατανοητός..

Οκ κατάλαβα ότι οι κιχλίδες δεν παίζουν, θα δω τι μπορώ να κάνω για αυτό..

piranha friend 10-02-14 16:59

1 Συνημμένο(α)
Αυτά εδώ είναι kilifish και τα έχω από αυγά! Εχω ρίξει την απερίγραπτη αγωνία για να τα κρατήσω στη ζωή! Και τα έχω σε 15 λίτρα 3 ψάρια!!!

Από αυτό καταλαβαίνει κανείς ότι δεν μπορώ να κρατήσω ψάρια???
Καντε αυτό που έκανα εγώ και καλύτερα και θα σας πω και ένα μεγάλο ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!

bloskas 10-02-14 17:00

πως εννοεις το μπορεσα να κρατησω..? ??

Diskus fan 10-02-14 17:02

Επειδή ΔΕΝ μπορώ να τα δω στην φωτογραφία... ποίο είδος είναι;

piranha friend 10-02-14 17:04

Τα μεγάλωσα από αυγά και τώρα είναι 3 εκατοστά και όλο και μεγαλώνουν..
Αυτό εννοώ...

Και ότι τα killifish δεν πέθαναν από συνθήκες, πέθαναν από μια τρύπα που δεν είχα προλάβει να βουλώσω..Οι τσέρυ πέθαναν γιατί έβαλα τα πάφερ και ο μονομάχος ΧΑΡΙΣΤΗΚΕ σε μέλος που μου το ζήτησε ευγενικά.
-------------------------
Είναι δεξιά τα ψαράκι στη φώτο..
Το είδος είναι Nothobranchius Korthausae "Mafia"..

Diskus fan 10-02-14 17:19

Σε ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για την απάντηση.
Θεωρώ ότι... θα πρέπει να λαμβάνεις υπ' όψιν σου (εκτός των άλλων) και την διάρκεια ζωής του είδους που προτίθεσαι να φιλοξενήσεις. Εν προκειμένω μιλάς για ψάρια, που ζουν μόνο 1 χρόνο... όχι όπως πχ. τα macmasteri, που μπορεί να ζήσουν περισσότερο από 5 ετία.
ΔΕΝ είναι το ίδιο... όπως καταλαβαίνεις.-

piranha friend 10-02-14 17:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan (Μήνυμα 820436)
Σε ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για την απάντηση.
Θεωρώ ότι... θα πρέπει να λαμβάνεις υπ' όψιν σου (εκτός των άλλων) και την διάρκεια ζωής του είδους που προτίθεσαι να φιλοξενήσεις. Εν προκειμένω μιλάς για ψάρια, που ζουν μόνο 1 χρόνο... όχι όπως πχ. τα macmasteri, που μπορεί να ζήσουν περισσότερο από 5 ετία.
ΔΕΝ είναι το ίδιο... όπως καταλαβαίνεις.-

Ναι φίλε μου τα έχω όλα αυτά υπ όψην!!!!

Stivv27 10-02-14 19:13

Συγνωμη ρε συ Παναγιωτη γιατι καταλαβαινω οτι εχεις τον παρορμιτισμο να φιλοξενισω τα παντα και σπανια ψαρια στο ενυδρειο που χω!
Το ενυδρειο που δειχνεις ποιο πανω με τα kill ειναι ενα τιποτα σε αυτα που μπορουσες να κανεις!Και σορυ κιωλλας αλλα αν οπως λες ειναι ολα τοσο καλα γιατι εχασες τα παφερακια σου?

piranha friend 10-02-14 19:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stivv27 (Μήνυμα 820458)
Συγνωμη ρε συ Παναγιωτη γιατι καταλαβαινω οτι εχεις τον παρορμιτισμο να φιλοξενισω τα παντα και σπανια ψαρια στο ενυδρειο που χω!
Το ενυδρειο που δειχνεις ποιο πανω με τα kill ειναι ενα τιποτα σε αυτα που μπορουσες να κανεις!Και σορυ κιωλλας αλλα αν οπως λες ειναι ολα τοσο καλα γιατι εχασες τα παφερακια σου?

Το κάνω αυτό αλλά μέσα σε όρια!! Δεν θα βάλω piranha σε 30 λίτρα!!
Με τα παφεράκια δεν ξέρω τι παίχτηκε!!! Οι τοφές που δεν έκανα αλλαγή μετά αυξαναν τα νιτρικά και αμωνία? Δεν μπορούσα να βάλω και 3ο ενώ εγώ το έκανα..Δεν μιλάμε για τα παφεράκια όμως...Εχουν αλλάξει πολλά από τότε, το μόνο που δεν άλλαξε ήταν το ενυδρείο, το φιλτρο και ο θερμοστατης..

Stivv27 10-02-14 19:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από piranha friend (Μήνυμα 820459)
Το κάνω αυτό αλλά μέσα σε όρια!! Δεν θα βάλω piranha σε 30 λίτρα!!
Με τα παφεράκια δεν ξέρω τι παίχτηκε!!! Οι τροφές που δεν έκανα αλλαγή μετά αυξαναν τα νιτρικά και αμωνία? Δεν μπορούσα να βάλω και 3ο ενώ εγώ το έκανα..Δεν μιλάμε για τα παφεράκια όμως...Εχουν αλλάξει πολλά από τότε, το μόνο που δεν άλλαξε ήταν το ενυδρείο, το φιλτρο και ο θερμοστατης..

Ε τοτε πες ενα λογο που θα μας κανεις να καταλαβουμε και
γιατι εβαλες τις κιχλιδες τωρα?Και ζητας την γνωμη καποιων απο εδω μεσα?

piranha friend 10-02-14 19:30

Γιατί τα λίτρα είναι καλά για ένα ζευγάρι αρκεί αν είναι πυκνοφυτεμμένο..
Για αυτό..

Stivv27 10-02-14 19:34

Παναγιωτη το μονο που χω να πω!
Ειναι ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ στα ψαρια σου!
Και επισης ειναι ειρωνια να ρωτας κατι εφοσον ξερεις την απαντηση και εισαι σιγουρος για την επιλογη σου!Αυτα απο μενα,φιλικα παντα,Χρηστος

piranha friend 10-02-14 19:38

Ευχαριστώ πολύ

Κλεόβουλος 10-02-14 19:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από piranha friend (Μήνυμα 820465)
Γιατί τα λίτρα είναι καλά για ένα ζευγάρι αρκεί αν είναι πυκνοφυτεμμένο..
Για αυτό..

Τώρα αρχίζω κι εκνευρίζομαι όμως :confused:
Βρε piranha από που έχεις αυτή την πληροφορία και ποιός με εμπειρία σ' αυτά τα ψάρια σε πληροφόρησε?
Για να μάθουμε κι εμείς δηλαδή :rolleyes:

Και περιμένω κι εγώ μια απάντηση από τον harris samos :smt069 στην ερώτηση του dimis1978

piranha friend 10-02-14 19:52

http://www.seriouslyfish.com/species...ma-macmasteri/

Μην εκνευρίζεσαι.. δεν υπάρχει λόγος....

Κλεόβουλος 10-02-14 20:02

Άρα λοιπόν συμπεραίνουμε ότι τα γνωρίζεις όλα όσα χρειάζονται (αφού έχεις και πρόσβαση στο seriously fish -αγνόησες βέβαια ότι το συγκεκριμμένο προφίλ είναι ανολοκλήρωτο-αυτό σημαίνουν τα ερωτηματικά)
και δεν μας χρειάζεσαι κάτι.

Καλή συνέχεια.

piranha friend 10-02-14 20:03

Επειδή είδα ένα προφιλ σημαίνει ότι τα ξέρω όλα??
Πότε το είπα εγώ αυτό???

Dimis 10-02-14 20:19

Να πω και εγω μια αποψη επι του θεματος...

Σε ενα τριανταρι με πολλες κρυψωνες και την καταλληλη διακοσμηση (ψιλη αμμο,ξυλα-ριζες,επιπλεοντα φυτα) θα μπορουσες υπο προυποθεσεις -και οχι για μονιμα- να κρατησεις ενα ζευγαρι macmasteri.

Περνεις βεβαια καποια σοβαρα ρισκα και αυτα ειναι τα εξης:
-Αν ο αρσενικος θελει να ζευγαρωσει και η θηλυκια οχι,δεν εχει χωρο να κρυφτει και να ξεκουραζεται,οποτε ο αρσενικος ειναι ευκολο να την σκοτωσει η να την αγχωσει τοσο ωστε αυτη να μην επιβιωσει.
-Οι συνθηκες νερου σε ενα 30αρι ειναι ευμετάβλητες,ενα ψαρι οπως αυτο δεν θα ανεχθει "περιεργο" νερο.
-Αν τυχει και ζευγαρωσουν και κανουν 30-50 μικρα εκει μεσα θα ειναι σχεδον αδυνατον να μεγαλωσεις τα μικρα με τους γονεις μεσα,ασε δε που απο τα πολλα ταισματα (και πλουσια σε πρωτεινη) το νερο σου δεν θα ειναι ποτε "καθαρο".
-Σε αυτα τα λιτρα δεν θα μπορεσεις να δεις τις πραγματικες συμπεριφορες του ειδους,αντιθετως ρεπεις προς την κατευθυνση να δεις το κακο τους προσωπο και στις νανοκιχλιδες αυτο πραγματικα ειναι απαισιο...

Αυτα στα λεω απο ιδια πειρα σε νανοκιχλιδες (ραμς,τριφασκιατα,ανομαλοχρωμις,ψευδοκρενιλαμπρους κ.α.) με επιτυχημένες αναπαραγωγες αλλα και με αποτυχιες...

Εν κατακλειδι,ναι μπορεις να κρατησεις αυτα τα ψαρια σε αυτα τα λιτρα για λιγο καιρο αν διαθετεις την εμπειρια αλλα το ρισκο να χασεις ενα απο τα 2 η ακομα και τα 2 ειναι αρκετα μεγαλο.

delta66 10-02-14 20:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από piranha friend (Μήνυμα 819973)
Πρόσφατα πήρα ένα (ελπίζω) ζευγαράκι Αpistogramma macmasteri και ομολογώ πως είναι πολύ όμορφα ψάρια και με εντυπωσίασαν με την συμπεριφορά τους αν και τα έχω 2 μέρες!!!

Παρατηρηση φυσιολογικης συμπεριφορας macmasteri, δεν ειναι δυνατον να γινει σε 30 λιτρα και σε δυο μερες

Χρηστος Ζ. 10-02-14 23:10

προσωπικα δεν με πειραξε καθολου αυτο, εγω λυπαμαι τα απιστο, ηδη ξεκινησε η αντιστροφη μετρηση για αυτα.
piranha, σου τα λεω για το καλο των αριων σου και δεν θελω να με παρεξηγησεις, οτι ειναι καλυτερα να τα δωσεις σε καποιον που ξερει να τα φροντισει στο καταλληλο περιβαλλον.

βεβαια ο καθενας κανει κουμαντο στο ενυδρειο του, αλλα φοβαμαι οτι σε λιγο καιρο θα ανοιξεις θεμα με ξαφνικους θανατους.

μεταξυ μας, θα μπορουσες ανετα να αγορασεις ενα 100-120λιτρο ενυδρειο, τσαμπα τα δινουνε (και με πραγματα), αντι να πεταγες τα λεφτα σου ολον αυτο τον καιρο σε δυσκολα και ακριβα αρια (παφερ).

piranha friend 11-02-14 10:34

Όπως ξανα ειπα, δεν υπαρχει χωρος για να βαλω 120λιτρα.. Πρέπει να φτιάξω και βαση και τα οικονομικά μου δεν είναι στην καλύτερη φαση...

Μάλλον θα παρω ενα 60λιτρο..

nazgul 11-02-14 10:47

Παναγιωτη, η καλυτερη λυση ειναι αυτη. Παρε ενα 60 λιτρο ή ζητα βοηθεια απο καποιον για DIY κατασκευη, για να εχεις τουλαχιστον περισσοτερες επιλογες. Οχι οτι με αυτο μπορεις να βαλεις τα παντα, αλλα σιγουρα μπορεις να εχεις περισσοτερες επιλογες σε μικροψαρα, οπου θα μπορουσαν να ζησουν καλα και να τα χαρεις.

Δες τις αγγελιες του φορουμ και σιγα σιγα, μπορεις να αποκτησεις τον καταλληλο εξοπλισμο, για να μην αντιμετωπισεις ξανα προβληματα.

Καλη συνεχεια.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:02.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02611 seconds with 10 queries