Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Bettas (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=39)
-   -   ελληνικο φυλλαδιο φροντιδας για μονομαχους-ιδεες και συζητηση. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=76930)

kgf12345 11-01-14 12:30

εχετε κοιταξει τιμες στις στρογγυλες γυαλες στα πετσοπ?:Dη πιο μεγαλη εχει κανα 20ευρω+!!!:o.τουλαχιστον τοσο ειχε οταν κοιταξα σε πετσιτυ αν θυμαμαι καλα.ενα 30λιτρο ενυδρειο,εχει κανα 50ευρω.και καποια εχουνε και φιλτρο και θερμαντηρα.

(αυτος ειναι ενας λογος που νομιζω οτι τα 30 λιτρα που προτεινει το φυλλαδιο ως μινιμουμ, ειναι "αναβαθμιση" και ειναι πρακτικο να το αφησουμε ως εχει.)

καλα θα ητανε να προτειναμε 100λιτρα,αλλα δεν ειναι ολοι ψαροκαμενοι.ακομα:D

Τάκης 11-01-14 13:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 812310)
εχετε κοιταξει τιμες στις στρογγυλες γυαλες στα πετσοπ?:Dη πιο μεγαλη εχει κανα 20ευρω+!!!:o.τουλαχιστον τοσο ειχε οταν κοιταξα σε πετσιτυ αν θυμαμαι καλα.ενα 30λιτρο ενυδρειο,εχει κανα 50ευρω.και καποια εχουνε και φιλτρο και θερμαντηρα.

(αυτος ειναι ενας λογος που νομιζω οτι τα 30 λιτρα που προτεινει το φυλλαδιο ως μινιμουμ, ειναι "αναβαθμιση" και ειναι πρακτικο να το αφησουμε ως εχει.)

καλα θα ητανε να προτειναμε 100λιτρα,αλλα δεν ειναι ολοι ψαροκαμενοι.ακομα:D

Εχεις απόλυτο δίκιο Γιώργο, όσο και αν ακούγεται "Εμπορικό" και αφου στα πάντα πλέον υπάρχει και ο οικονομικός παράγοντας καλό είναι να το κρατήσουμε χαμηλά σε ότι έχει σχέση με οικονομικά, στο κάτω κάτω τα 30 λίτρα ειναι σαφώς καλύτερα από τα 10 και 15 και εφόσον δεν είναι και απαγορευτικά

kgf12345 11-01-14 14:53

ακριβως.και μην ξεχναμε οτι προτεινεται και φιλτρο και θερμαντηρας.που ειναι σαφως καλυτερα απο μια γυαλα με ενα φυτο μεσα η και χωρις φυτο και μονο με χρωματιστο χαλικι.

δεν μου αρεσει καθολου που μου ακουγεται σαν "εκπτωση" αυτο,αλλα μην ξεχναμε οτι δεν εχουνε ολοι τα ιδια στανταρ.στο αλλο θεμα οπου ξεκινησε και αυτη η ιδεα,αυτο ακριβως ητανε το αντικειμενο συζητησης.


ακομα και σε διεθνη εξειδικευμενα φορουμ,το μινιμουμ ειναι πολυ μικροτερο αποτι προτεινουμε εμεις εδω.οχι οτι ειναι καλο αυτο,απλα σημαινει οτι σημαινει.
και για εμας και για τους αλλους.

delta66 11-01-14 15:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 811901)
Ας παει ομως καποιος και μετα να κανει πως αγοραζει μονομαχο, για να δουμε αν υπαρχουν ακομα τα φυλλαδια εκτος καδου απορριμμάτων. :D

Αν εχουν παει καδο, μονο η διανομη χερι χερι με πελατες μπορει να κανει κατι.

:D:D:D:D

kgf12345 11-01-14 15:58

σπυρο εχεις δικιο.αλλα πιστευω πως ακομα και αν ενα καταστημα απο ολα,το παρει λιγο ζεστα το θεμα,ειναι μανι μανι ποσα ψαρια που θα σωθουνε σε καθε παραλαβη.

και ακομη και αν δεν το παρει κανεις ζεστα και πανε ολα στον καδο,εγω και ολοι μας, θα εχουμε τη συνειδηση μας καθαρη οτι κατι καναμε.

δεν περιμενω οτι θα λυθει το προβλημα με τα φυλλαδια.αλλα οπως ειναι η κατασταση και χωρις συλλογο(και χωρις κρατος:rolleyes:),ειναι νομιζω το καλυτερο που μπορει να γινει αυτη τη στιγμη.

γιαυτο ελεγα παντα,οτι αυτο το χαλι εχει ξεκινησει απτους πετσοπαδες και αυτοι εχουνε την δυναμη να το αλλαξουνε.
μπορει να εχουμε εκπληξεις.μπορει και οχι.οπως και ναχει,εδω θαμαστε και θα συζητησουμε τι εγινε,αφου γινει η προσπαθεια.

delta66 11-01-14 16:10

Απλα προτεινω, τα φυλλαδια να μη δωθουν ολα στα καταστηματα για να τα διαθεσουν τα ιδια στους πελατες τους.
Να μοιραστουν και απο εμας, χερι χερι στον κοσμο.

Καλο θα ηταν, αν υπαρχει χωρος στο φυλλαδιο, να προστεθει και καποια φωτο απο το βιοτοπο και απο καποιο σωστο ενυδρειο (οχι υπερβολες).
Να σταματησει τουλαχιστον να πιστευει ο κοσμος, οτι γεννιουνται και ζουν σε ποτηρια.

kgf12345 11-01-14 16:17

ναι δεν ειναι κακη ιδεα.και η πρωτη και η δευτερη.
το σκεφτηκα κιεγω αυτο για τους βιοτοπους αλλα δεν ξερω ακομα πως θα βγει το φυλλαδιο.
αργω να το μεταφρασω,γιατι προσπαθω να το γραψω οσο γινεται πιο περιεκτικα, χωρις να φαω περιττο χωρο με την "απλη" μεταφραση απτα αγγλικα στα ελληνικα.

γιατι αν κανω σκετη μεταφραση στα ελληνικα,θα βγει 4 σελιδες κειμενο:D

μολις γραφτει ολο,πρεπει να φτιαξω και τις φωτογραφιες με τις εξηγησεις τους, και αφου γινουνε ολα αυτα,να μπει στο photoshop και να δουμε που καθεται τι και πως.

και μια και το αναφερα αυτο με τις φωτογραφιες,αν μπορει να το αναλαβει καποιος θα βοηθησει παρα πολυ.
να φτιαξει τις φωτογραφιες δηλαδη με τις εξηγησεις και τα βελακια που βρισκονται πανω τους, στα ελληνικα.

delta66 11-01-14 16:19

Μπορει να χρησιμοποιηθει και η πισω μερια της σελιδας οπως ειπε ο dimis, ή στην αναγκη να βγει διφυλλο
(Οι φωτογραφιες τραβανε πολυ τα βλεμματα, εχε υποψη σου, αυτες θα δωσουν κινητρο να διαβαστει και το κειμενο)

kgf12345 11-01-14 16:23

κατι τετοιο εχω στο μυαλο μου κιεγω.ενα Α4 δηλαδη,διπλωμενο στη μεση.
αυτο θα δωσει πολυ χωρο για να βαλουμε και εξτρα πληροφοριες και φωτος.

μπορει και να μη χρειαστει ομως.

sotos 1978 11-01-14 20:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από leandros69 (Μήνυμα 811881)
θα μπορουσαμε να ανταλαξουμε και αναμεταξυ μας το αρχειο της εκτυπωσης .ετσι ωστε οσοι τους δωθει η δυνατοτητα να το τυπωσουν και εκτος αθηνας θεσσαλονικης.

συμφωνω με αυτο. αν γινει αυτο θελω και εγω κοπια
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 811908)
Τι αφισα?
Πρεπει να μπορει να το παιρνει μαζι του ο ενδιαφερομενος.
Σε Α4 εγχρωμο ειναι πιο χρησιμο πιστευω.
Οποιος ενδιαφερεται να συμμετεχει, ζηταει το αρχειο, το εκτυπωνει μονος του και το μοιραζει μονος του
Πιο ευκολο και πιο οικονομικο νομιζω, απο το να περιμενει να παραλαβει ταχυδρομικα τα ετοιμα εκτυπωμενα κλπ

+100

kgf12345 11-01-14 22:30

φυσικα,εννοειται οτι το αρχειο θα ανεβει κιεδω σε ηλεκτρονικη μορφη,ωστε να το κατεβασει οποιος θελει κ να το εκτυπωσει.αυτο ειναι το μονο ευκολο;)

οχι μονο για εμας δηλαδη,μπορει και καποιο μαγαζι να το θελει και να μην το βρισκει αλλιως,αν ειναι μακρια η δεν υπαρχουνε τυπωμενα;)

Nick74 11-01-14 22:55

Οταν αποφασιστει το πως θα ειναι ας ανεβασει καποιος σε pdf ωστε να μπορει ο καθε ενας να το πρινταρει ολοιδιο

kgf12345 20-01-14 14:19

update

προχωραμε,αυτη τη βδομαδα θα τελειωσω με τη μεταφραση και μετα μενουν τα υπολοιπα,οποτε θα χρειαστουνε γνωμες.
αναμεινατε:)

Γιώργος Κ 02-03-14 04:30

Αναμένουμε!! :D:D

kgf12345 02-03-14 09:30

χαχαχα! το ξερω.δεν το εχω αφησει:)
μου πεσανε πολλα μαζεμενα george.
θα το τελειωσω που θα παει,δεν το αφηνω.
ξαφνικα θα το ανεβασω εδω;)

Γιώργος Κ 02-03-14 23:48

Εγω εδω και 2 χρονια σχεδον πασχιζω να γραψω ενα Κ Α Τ Α Π Λ Η Κ Τ Ι Κ Ο αρθρο αλλα ειναι πολυ δυσκολο μια που στηριζεται σε μια επιστημονικη μελετη! καθε φορα καταφερνω μια παραγραφο ... που θα παει θα το ολοκληρωσω :D:D

Οποτε σε καταλαβαινω απολυτα! :rolleyes::cool:

kgf12345 11-03-14 22:41

3 Συνημμένο(α)
προχωραμε...

το κειμενο εχει δοθει για δευτερη και τριτη γνωμη και τις απαραιτητες διορθωσεις και τυχων αλλαγες,και οι φωτογραφιες ειναι ετοιμες.μενει να μπουνε ολα μαζι και θα ειναι ετοιμο;)

ανεβαζω εδω τις "μεταφρασμενες" φωτογραφιες για σχολια και διορθωσεις.

χρειαζονται δυο πραγματα ακομη.

1)προτασεις για το κεντρικο μπανερ του GAB που θα μπει πανω πανω στην πρωτη σελιδα του φυλλαδιου(ποιο θα πρεπει να ειναι.αυτο που εχουμε εδω πανω αριστερα,η κατι αλλο?)

2)προτασεις ωστε να συμφωνησουμε σε φωτογραφιες βιοτοπων και ισως και καποιου χαρακτηριστικου(?) ενυδρειου.

δεν ξερω ακομα αν θα υπαρξει χωρος για τις εξτρα φωτογραφιες,αλλα ας συμφωνησουμε σε καποιες να τις εχω,και βλεπουμε τι θα γινει.

kgf12345 11-03-14 22:45

1 Συνημμένο(α)
για καποιο λογο το ποστ απο πανω με αφηνει να ανεβασω μονο 3 φωτο.η τεταρτη εδω...

tsoui 11-03-14 23:09

Μηπως αντι για πρωκτικο να γραφοταν εδρικο πτερυγιο?Διαβαζετε λιγο πιο ευκολα :) αν δεν ειναι λαθος βεβαια
Οσο για το 2 πιστευω ειναι απαραιτητο

kgf12345 11-03-14 23:47

σωστος! εμενα ουτε μου πηγε το μυαλο:D
αν συμφωνουμε σε αυτο την αλλαζουμε τη λεξη δεν ειναι θεμα.χτυπαει καπως,αν και η λεξη "πρωκτικο" ειναι καθ'ολα επιστημονικη:D

για τις φωτογραφιες των βιοτοπων λες?ναι καλα θα ητανε να μπουνε,αλλα θα παμε και σε οπισθοφυλλο μαλον...
δεν ξερω ακομα,θα μαθουμε συντομα μολις θαχω το διορθωμενο κειμενο και θα μπορω να παιξω.
-------------------------
εχεις δικιο για το εδρικο πτερυγιο.αυτο θα αλλαξει;)
δεν ξερω πως μου ηρθε και το εγραψα αλλιως:D

tsoui 11-03-14 23:53

no comments :D:D:D:smt031

Maverick 12-03-14 00:25

Σωστά, εδρικό το πτερύγιο και στην πρώτη φώτο οι δομές που προστατεύουν τα βράγχια ονομάζονται βραγχιακά επικαλύμματα ;)

kgf12345 12-03-14 00:44

ok!
θα τις κανω αυτες τια αλλαγες αυριο,γιατι αν το κανω τωρα παλι ετσι θα τα γραψω:D

η κουραση βλεπεις...:)

delta66 12-03-14 00:49

αυτα εχει το πρωκτικο ..
πτερυγιο

kgf12345 12-03-14 00:58

χαχαχαχα:D:D:D

ενταξει,κατεβαζω και τις δυο "επιμαχες" φωτο,γιατι θα μπει κανεις που θα διαβασει το φυλλαδιο και θα μας παρει για δεν ξερω κιεγω τι:rolleyes:
θα ανεβουνε αυριο διορθωμενες:D
-------------------------
maverick + delta + οποιος αλλος θελει:
αν μπορεις πεσμου και για τα αλλα δυο ερωτηματα.
ποιο λογοτυπο να βαλω επανω και εχεις να προτεινεις εξτρα φωτος?

το προβλημα ειναι πως θαχρειαστει και αδεια για να βαλω και φωτογραφιες βιοτοπων αφου δεν ειναι δικες μας...

για ενυδρειο ειναι πιο ευκολο,βρισκουμε καποιο απο εδω μεσα....

exelix 12-03-14 03:48

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=51154

kgf12345 12-03-14 11:08

ωραιος!
thanx:)
-------------------------
αν τελικα μπει φωτογραφια ενυδρειου,κλινω προς αυτη.
προσωπικα,δυσκολα το συγκρινω το συγκεκριμενο ενυδρειο με οποιοδηποτε αλλο,και η φωτο ειναι πεντακαθαρη.
ακουω γνωμες αν εχετε να προτεινετε καποιο αλλο και μενει μονο να συμφωνει και ο George να χρησιμοποιησουμε τη φωτο...
αν δεν εχετε αλλη προταση/αντιρρηση για τη φωτο και ειναι δικια μου αποφαση,θα μπει αυτη;)
http://imagizer.imageshack.us/v2/128...90/69/8hkb.png
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...9&postcount=24

και υπαρχει και αυτη που μου αρεσει μπορουμε να βαλουμε δυο ισως.
http://www.aquatek.gr/vb/attachment....4&d=1367413781
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71485

gordon 12-03-14 14:35

και οι 2 είναι πολύ καλές ... μου αρέσει όμως περισσότερο η πρώτη !!

Τάκης 12-03-14 15:04

Θα συμφωνήσω και εγώ πως και οι 2 είναι εξίσου καλές, αλλά, αφού το φυλλάδιο απευθύνεται και σε άπειρους και ελαφρώς άσχετους με το χόμπι, θα πρότεινα τη 2η που το ψάρι έχει πιο φανταχτερά και έντονα χρώματα από ότι στη 1η, θεωρώ πως πρέπει να παίξουμε και λίγο με τους κανόνες του marketing.
Αυτή είναι μια καθαρά υποκειμενική και προσωπική άποψη

genecr 12-03-14 15:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 826888)
Θα συμφωνήσω και εγώ πως και οι 2 είναι εξίσου καλές, αλλά, αφού το φυλλάδιο απευθύνεται και σε άπειρους και ελαφρώς άσχετους με το χόμπι, θα πρότεινα τη 2η που το ψάρι έχει πιο φανταχτερά και έντονα χρώματα από ότι στη 1η, θεωρώ πως πρέπει να παίξουμε και λίγο με τους κανόνες του marketing.
Αυτή είναι μια καθαρά υποκειμενική και προσωπική άποψη

η πρώτη μου αρέσει καλύτερα αλλά συμφωνώ για χρήση της 2.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:16.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,03186 seconds with 10 queries