Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Tanganyika (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=117)
-   -   νέος στα multies (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=76545)

nazgul 14-01-14 21:07

Filter wool στο φιλτρο για κανα δυο μερες και θα εισαι μια χαρα. Μην ανησυχεις.

vasilis 1988 15-01-14 11:45

3 Συνημμένο(α)
Σήμερα καθάρισε.πως σας φαίνεται ?θέλει και άλλες πέτρες??κάποια παρατήρηση για το ντεκόρ?:p

Κλεόβουλος 15-01-14 11:59

Καλά είναι (είναι σταθερές?)
Προχώρα.
Πως σκέφτεσαι να το "στρώσεις"?

vasilis 1988 15-01-14 12:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 813433)
Καλά είναι (είναι σταθερές?)
Προχώρα.
Πως σκέφτεσαι να το "στρώσεις"?

Θα πάρω μπολυ από το μουλταδικο του gianniwpopi

Κλεόβουλος 15-01-14 12:08

Σωστός! Άντε και ψαρωμένος :)

exelix 15-01-14 13:21

Εμένα πάντως δε μου αρέσει που στηρίζονται οι πέτρες στο τζάμι, το θεωρώ αρκετά επικίνδυνο.

Παναγιώτης Κ 15-01-14 13:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix (Μήνυμα 813456)
Εμένα πάντως δε μου αρέσει που στηρίζονται οι πέτρες στο τζάμι, το θεωρώ αρκετά επικίνδυνο.

Ακριβώς!;)
Έστω και ένα μικρό ταρακούνημα και θα πηγαίνεις με κανό στο σαλόνι!;)

vasilis 1988 15-01-14 15:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Κ (Μήνυμα 813458)
Ακριβώς!;)
Έστω και ένα μικρό ταρακούνημα και θα πηγαίνεις με κανό στο σαλόνι!;)

Πώς να τις βάλω αλλιώς ώστε να δείχνει έτσι?

Παναγιώτης Κ 15-01-14 15:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vasilis 1988 (Μήνυμα 813499)
Πώς να τις βάλω αλλιώς ώστε να δείχνει έτσι?

Θα αφήσεις τις "κολλωνες" που έχεις στηρίξει την κατασκευή και θα ξαναχτίσεις την κατασκευή σου πιο μέσα. Χώρο έχεις άπλετο!;)

vasilis 1988 15-01-14 15:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Κ (Μήνυμα 813500)
Θα αφήσεις τις "κολλωνες" που έχεις στηρίξει την κατασκευή και θα ξαναχτίσεις την κατασκευή σου πιο μέσα. Χώρο έχεις άπλετο!;)

Αν δεν ακουμπάει στο τζάμι με ένα ταρακούνημα δεν θα πέσουν με περισσότερο δύναμη στο τζάμι από το να ακουμπάει απευθείας στο τζάμι?

Παναγιώτης Κ 15-01-14 15:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vasilis 1988 (Μήνυμα 813504)
Αν δεν ακουμπάει στο τζάμι με ένα ταρακούνημα δεν θα πέσουν με περισσότερο δύναμη στο τζάμι από το να ακουμπάει απευθείας στο τζάμι?

Όχι αν τις δέσεις καλά μεταξύ τους, και επίσης δεν είναι απαραίτητο να σηκώσεις ψηλά την στοίβα. Μπορείς να την κάνεις πιο χαμηλή. Το θέμα ειναι να είναι εικανή να φιλοξενήσει 1 ζεύγος julies.;)

vasilis 1988 15-01-14 15:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Κ (Μήνυμα 813500)
Θα αφήσεις τις "κολλωνες" που έχεις στηρίξει την κατασκευή και θα ξαναχτίσεις την κατασκευή σου πιο μέσα. Χώρο έχεις άπλετο!;)

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Κ (Μήνυμα 813505)
Όχι αν τις δέσεις καλά μεταξύ τους, και επίσης δεν είναι απαραίτητο να σηκώσεις ψηλά την στοίβα. Μπορείς να την κάνεις πιο χαμηλή. Το θέμα ειναι να είναι εικανή να φιλοξενήσει 1 ζεύγος julies.;)

ωραία θα προσπαθήσω να το φτιάξω καλύτερο.(να μην ακουμπάνε οι πέτρες στο πλαϊνό τζάμι)έχω το ενυδρείο του καρφουρ για υλικά φιλτρου τη μου προτείνεται?

Zair 15-01-14 15:35

Φιλε καλησπερα και απο μενα και καλος να δεχτεις τα αφρικανακια σου,τωρα οπως
ειπαν και τα παιδια και για να μην παθεις αυτο που επαθα εγω,σε καμια περιπτωση δεν πρεπει να ακουμπανε οι πετρες πανω στα τζαμια και να μην ταρακουνηθει μπορει να σπασει,εμενα ακουμπουσανε πισω στην πλατη και μολις πηγα να καθαρησω την αλγη με τον μαγνητη,εσκησε η πλατη σαν καρπουζι,το αποτελεσμα 300 λιτρα νερο κατω στο σαλονι,τα ψαρια τα μισα τα μαζευα απο κατω,για μια μαλακια επαθα ζημια μεγαλη για αυτο προσοχη παιδεια:roll:

vasilis 1988 15-01-14 15:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Zair (Μήνυμα 813513)
Φιλε καλησπερα και απο μενα και καλος να δεχτεις τα αφρικανακια σου,τωρα οπως
ειπαν και τα παιδια και για να μην παθεις αυτο που επαθα εγω,σε καμια περιπτωση δεν πρεπει να ακουμπανε οι πετρες πανω στα τζαμια και να μην ταρακουνηθει μπορει να σπασει,εμενα ακουμπουσανε πισω στην πλατη και μολις πηγα να καθαρησω την αλγη με τον μαγνητη,εσκησε η πλατη σαν καρπουζι,το αποτελεσμα 300 λιτρα νερο κατω στο σαλονι,τα ψαρια τα μισα τα μαζευα απο κατω,για μια μαλακια επαθα ζημια μεγαλη για αυτο προσοχη παιδεια:roll:

Καλησπέρα ευχαριστώ!για αυτό βάζω σε κάθε βήμα φωτογραφία ,επειδή δεν έχω μεγάλη εμπειρία να τις βλέπεται και να με διορθώνεται!

Παναγιώτης Κ 15-01-14 16:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vasilis 1988 (Μήνυμα 813512)
ωραία θα προσπαθήσω να το φτιάξω καλύτερο.(να μην ακουμπάνε οι πέτρες στο πλαϊνό τζάμι)έχω το ενυδρείο του καρφουρ για υλικά φιλτρου τη μου προτείνεται?

Θύμισε μου λίγο το φίλτρο.
Απο υλικά μακαρόνι(siporax) και σφουγγάρια. Τίποτα άλλο.

vasilis 1988 15-01-14 16:18

1 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Zair (Μήνυμα 813513)
Φιλε καλησπερα και απο μενα και καλος να δεχτεις τα αφρικανακια σου,τωρα οπως
ειπαν και τα παιδια και για να μην παθεις αυτο που επαθα εγω,σε καμια περιπτωση δεν πρεπει να ακουμπανε οι πετρες πανω στα τζαμια και να μην ταρακουνηθει μπορει να σπασει,εμενα ακουμπουσανε πισω στην πλατη και μολις πηγα να καθαρησω την αλγη με τον μαγνητη,εσκησε η πλατη σαν καρπουζι,το αποτελεσμα 300 λιτρα νερο κατω στο σαλονι,τα ψαρια τα μισα τα μαζευα απο κατω,για μια μαλακια επαθα ζημια μεγαλη για αυτο προσοχη παιδεια:roll:

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Κ (Μήνυμα 813537)
Θύμισε μου λίγο το φίλτρο.
Απο υλικά μακαρόνι(siporax) και σφουγγάρια. Τίποτα άλλο.

αυτό λέω να πάρω

Παναγιώτης Κ 15-01-14 16:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vasilis 1988 (Μήνυμα 813540)
αυτό λέω να πάρω

Μια χαρά είναι.
Πές μου όμως τι φίλτρο έχεις.;)

billos95 15-01-14 16:30

Αν είναι το μαμίσιο είναι το biobox 2 όπως είχε και το δικό μου...

Το φίλτρο χωρίζεται σε 3 τμήματα:

1ο τμήμα είναι κενό και μπαίνει ο θερμοστάτης.

2ο τμήμα έχει ένα μεγάλο πράσινο σφουγγάρι και λίγο μακαρόνι (είχα βάλει και υαλοβάμβακα)

3ο τμήμα είχε την αντλία με το ματσούκι της εξαγωγής.

:)

vasilis 1988 15-01-14 17:02

Αυτά είναι εγώ τα υλικά δεν τα έχω. Λέω Να βάλω μπλε σφουγγάρι και siporax

billos95 15-01-14 17:13

Για αρχή θα είσαι μια χαρά!!!Ίσως να βάλεις και λίγο υαλοβάμβακα πάνω πάνω..ούτως ή αλλιώς δεν έχει και πολύ χώρο για υλικά (καθόλου βασικά :p )

Αλλά αν μείνεις με αυτό το ενυδρείο καιρό και ειιδικά με κιχλίδες σκέψου πολύ σοβαρά την λύση του εξωτερικού φίλτρου..

Εγω στο 100άρι που είχα πήρα το Eheim ecco pro 130 και ησύχασα!!!;)

vasilis 1988 15-01-14 17:27

Πήρα τηλ σε ένα μαγαζί με κοχυλια και μου είπαν πως δύσκολα θα βρω κοχύλια σαλιγκαριών με τρύπα 2 εκατοστά

billos95 15-01-14 17:33

Εγώ πήρα τηλ στην Noveltex τώρα το μεσημέρι και αύριο το πρωί θα έχω τα κέλυφη σπίτι μου!!! :D

Πολύ εξυπηρετικοί οι ανθρώποι εκεί και πολύ καλή η τιμή μαζί με τα μεταφορικά!!!

12.5€ τα 50 κομμάτια σπίτι μου ;)

Αντζι 15-01-14 17:48

Για το μεγεθος συνενοηθηκατε;τι θα σου στειλουν ακριβως;

genecr 15-01-14 18:05

από αυτό το κατάστημα δοκιμασμένα (τα έχω δει σε παρουσιάσεις και τα προτείνουν και έμπειρα άτομα) είναι τα Bulla Ampulla http://www.noveltex.gr/component/vir...category_id=42
είναι και φτηνά (πάνε με το κιλό)

vasilis 1988 15-01-14 18:35

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για την υπομονή σας και για την βοήθεια σας σε κάθε μου ερώτηση

billos95 15-01-14 22:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pink corall (Μήνυμα 813589)
Για το μεγεθος συνενοηθηκατε;τι θα σου στειλουν ακριβως;

Ναι είναι γύρω στα 5 εκατοστά ολόκληρα και 2-2.5 το άνοιγμα ;)

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από genecr (Μήνυμα 813605)
από αυτό το κατάστημα δοκιμασμένα (τα έχω δει σε παρουσιάσεις και τα προτείνουν και έμπειρα άτομα) είναι τα Bulla Ampulla http://www.noveltex.gr/component/vir...category_id=42
είναι και φτηνά (πάνε με το κιλό)

Φαίνονται αρκετά μικρά..να σου πω την αλήθεια τον είχα ζαλήσει και λίγο το παλικάρι εκει πέρα.Ήθελα να Ova Virginia αλλά δεν είχανε αν και μου είπε ότι αυτά είναι αρκετά μικρά και δεν έχουν άνοιγμα 2-2.5cm

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vasilis 1988 (Μήνυμα 813625)
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για την υπομονή σας και για την βοήθεια σας σε κάθε μου ερώτηση

Χαρά μας Βασίλη;) Εχουμε μια κοινή αγάπη και κοιτάμε να βοηθάμε με τις λιγοστές γνώσεις και εμπειρίες μας τον άλλο

genecr 15-01-14 22:30

παιδιά τα multies είναι οι μικρότερες κιχλίδες στον κόσμο, μην αγχώνεστε παντού χωρούν, τα αρσενικά φτάνουν τα 5 εκατοστά (και θα έχεις 1 άντε 2 αν είναι ψιλοηρεμο το κυρίαρχο :D) τα θηλυκά είναι πολύ μικρα 2 - 2,5 εκατοστα.
δεν προτείνω κάτι που δεν είναι δοκιμασμένο ;)

billos95 15-01-14 22:36

Και εγώ το παλιό μου με multies είχα βάλει σαλιγκάρια απο το βουνό,της φύσης,της βροχής πως το λένε :p

Και τότε χωρούσαν αλλά προτίμησα να βάλω κάτι που θα είναι και "αισθητικά" πιο ωραίο ;)

vasilis 1988 15-01-14 22:46

2 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από billos95 (Μήνυμα 813546)
Αν είναι το μαμίσιο είναι το biobox 2 όπως είχε και το δικό μου...

Το φίλτρο χωρίζεται σε 3 τμήματα:

1ο τμήμα είναι κενό και μπαίνει ο θερμοστάτης.

2ο τμήμα έχει ένα μεγάλο πράσινο σφουγγάρι και λίγο μακαρόνι (είχα βάλει και υαλοβάμβακα)

3ο τμήμα είχε την αντλία με το ματσούκι της εξαγωγής.

:)

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από billos95 (Μήνυμα 813731)
Και εγώ το παλιό μου με multies είχα βάλει σαλιγκάρια απο το βουνό,της φύσης,της βροχής πως το λένε :p

Και τότε χωρούσαν αλλά προτίμησα να βάλω κάτι που θα είναι και "αισθητικά" πιο ωραίο ;)

άλλαξα τις πέτρες ώστε να μην ακουμπάνε στο τζάμι!σας αρέσει αισθητικά?

genecr 15-01-14 22:52

μια χαρά :)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:21.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02576 seconds with 10 queries