Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Ερώτηση για εξωτερικό φίλτρο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=72849)

delta66 02-07-13 23:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 775563)
Πατέρα, απάντησα ήδη :p
60 λιτρο, με μονομάχους -
Αλλά στο μέλλον που να ξέρω τι θα έχει μέσα
???

Ευτυχώς τα λίτρα στο μέλλον δεν θα μεταβληθούν!

Ποσους μονομαχους?
Εχεις σκοπο να αφησεις ανοιχτη τη πορτα κι οποιος μπει μπηκε? :D

exelix 02-07-13 23:15

Ψάξε βρες αυτό (το 800άρι) και θα είσαι καλυμμένος με ένα πολύ καλό εσωτερικό. Ρυθμιζόμενη ροή και διάφραγμα εισόδου, χώρος για βιολογικό στο πάνω διαμέρισμα, στο κάτω σφουγγάρι κομμένο ήδη στη μέση και βγάζεις το μισό που το γεμίζεις με filterwool, ενώνονται με μαγνήτες για ταχύτατη αποσύνδεση... χρόνος πλήρους καθαρισμού και αλλαγής filterwool 5 λεπτά.

Nick74 02-07-13 23:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 775563)
60 λιτρο, με μονομάχους - Αλλά στο μέλλον που να ξέρω τι θα έχει μέσα???


τι αλλο να χει? μονομαχους και αρλεκινους? :D:smt110

delta66 02-07-13 23:16

Εγω θα εβαζα τοτε αυτο http://www.petsupermarket.gr/3110/%C...38-114-lt.html
Και ειναι και παραπανω απο οτι χρειαζεται
Με μειωμενη τη ρυθμιση ροης στο μινιμουμ θα το εβαζα

ChocolatePuma 02-07-13 23:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 775565)
Ποσους μονομαχους?
Εχεις σκοπο να αφησεις ανοιχτη τη πορτα κι οποιος μπει μπηκε? :D

1m 2 ή 3f

Η πόρτα θα μείνει ανοιχτη οταν βγουν οι μονομάχοι...:D

Nick74 02-07-13 23:19

εγω θα επαιρνα ενα αντλιακι κι ενα χαλασμενο εξωτερικο και θα ηταν μια χαρα;) (και μπαινει οπου θες, διπλα, κατω, πανω, βορεια ...νοτια... οκ, αν το βαλεις πανω υπολογιζεις ωστε ολο το νερο ενυδρειου + φιλτρου να μην ξεπερναει τη σταθμη του ενυδρειου γιατι στην περιπτωση διακοπης εξακολουθει να δινει αλλα οχι και να τραβαει)

ChocolatePuma 02-07-13 23:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix (Μήνυμα 775566)
Ψάξε βρες αυτό (το 800άρι) και θα είσαι καλυμμένος με ένα πολύ καλό εσωτερικό. Ρυθμιζόμενη ροή και διάφραγμα εισόδου, χώρος για βιολογικό στο πάνω διαμέρισμα, στο κάτω σφουγγάρι κομμένο ήδη στη μέση και βγάζεις το μισό που το γεμίζεις με filterwool, ενώνονται με μαγνήτες για ταχύτατη αποσύνδεση... χρόνος πλήρους καθαρισμού και αλλαγής filterwool 5 λεπτά.

Εχω ήδη αυτά
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2069
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1640 (το πιο μεγάλο)

Το θέμα είναι να βγάλω τα εσωτερικά...

delta66 02-07-13 23:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 775569)
1m 2 ή 3f

Η πόρτα θα μείνει ανοιχτη οταν βγουν οι μονομάχοι...:D

Υποτιθεται οτι βαζεις τα ψαρια για να τα διατηρησεις για ολη τους τη ζωη.
Αυτη ειναι αρκετα χρονια.
Αν βαλεις και θηλυκα μεσα, αυτο σημαινει οτι πας για αποικια.
Δεν θα αδειασει ποτε το ενυδρειο

Nick74 02-07-13 23:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 775572)
Αν βαλεις και θηλυκα μεσα, αυτο σημαινει οτι πας για αποικια.


αποικια μονομαχων? :o ???

60 λιτρα ειπε οχι 60 τετραγωνικα μετρα... θα γινει σκοτωμος αν εχει εκει μεσα πανω απο 1 το πολυ 2 αρσενικα (κι αυτο με την προυποθεση πως ο ενας θα ειναι γκευ :D)

ChocolatePuma 02-07-13 23:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 775572)
Υποτιθεται οτι βαζεις τα ψαρια για να τα διατηρησεις για ολη τους τη ζωη.
Αυτη ειναι αρκετα χρονια.
Αν βαλεις και θηλυκα μεσα, αυτο σημαινει οτι πας για αποικια.
Δεν θα αδειασει ποτε το ενυδρειο

Δίκιο έχεις, δεν είσαι υποχρεωμέος να θυμάσαι τι έχει ο καθένας και καμια φορά απαντάμε ως αυτονόητα κάποια πραγματα :D

Το ενυδρείο τρέχει ήδη με έναν μονομάχο και 3 κυρίες
Αποικία δεν θα φτιαχτεί, γιατί δεν νομίζω να υπάρχουν οι προυποθέσεις
Απλα συνυπάρχουν χωρίς πολλές αγριάδες
Επειδή τα 2 εσωτερικά που έχω, μπουκώνουν ευκολα, σκέφτηκα να παω σε 1. Εξωτερικό αλλά στο ίδιο επίπεδο με το ενυδρείο
2. Κρεμαστό
3. Στον Νίκο και να μου φτιάξει αυτό που εννοει

Nick74 02-07-13 23:26

οκ, επειδη δεν εχω σκανερ (βαριεμαι να το βαλω στην πριζα:D) θα σου αναλυσω τον τροπο: βαζεις ενα καταδυομενο αντλιακι σαν αυτο που σου εδειξα (οχι απαραιτητα αυτο... αν εχεις καποιο για αλλαγες νερου κανει μια χαρα) με αυτο σπρωχνεις ενα φιλτρο (η και μπουκαλι βρε αδερφε, τεσπα ενα χωρο με υλικα φιλτρανσης) ΧΩΡΙΣ να το εχεις στην πριζα (ξηλωνεις και τη φτερωτη αν θες) και απο κει βγαζεις νερο που το επιστρεφεις στο ενυδρειο.... τοσο απλα
Αν παλι δεν το καταλαβες ελα να στο φτιαξω (εχω κι ενα 2213 με χαλασμενη φτερωτη αν θες)

ChocolatePuma 02-07-13 23:36

...συνεχίζεται...
(ευχαριστώ όλους για την μέχρι τώρα βοήθεια)

delta66 02-07-13 23:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 775575)
Το ενυδρείο τρέχει ήδη με έναν μονομάχο και 3 κυρίες
Αποικία δεν θα φτιαχτεί, γιατί δεν νομίζω να υπάρχουν οι προυποθέσεις
Απλα συνυπάρχουν χωρίς πολλές αγριάδες

Ε τοτε που κολλαει αυτο?
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 775563)
Αλλά στο μέλλον που να ξέρω τι θα έχει μέσα???

Νομιζα οτι υπονοουσες οτι θα αυξηθουν οι μονομαχοι απο τυχων γεννα και μεχρι να βγαλεις τα επιπλεον νεα ψαρακια
Μπελαδες ψαχνεις.

sarpijk 02-07-13 23:49

Ειχα στο πρωτο μου ενυδρειο γυρω στα 100 λιτρα με χελωνα ενα Fluval 206. Το ενυδρειο ηταν πανω σε ενα γραφειο και στο ιδιο γραφειο διπλα ειχα βαλει το 206. Δουλευε κανονικα.

ChocolatePuma 03-07-13 10:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 775581)
Ε τοτε που κολλαει αυτο?

Νομιζα οτι υπονοουσες οτι θα αυξηθουν οι μονομαχοι απο τυχων γεννα και μεχρι να βγαλεις τα επιπλεον νεα ψαρακια
Μπελαδες ψαχνεις.

Καλημέρα
Μπελάδες ως προς τι;;;

Προς τους φίλους μαγαζάτορες
Δεν ψάχνω για φιλτρο! Πρώτα θα αποφασίσω τι θα βάλω και μετα βλέπουμε που θα απευθυνθώ
(Αφορά σε δυο ποστς που γράφτηκαν και ευτυχώς σβηστηκαν)
-------------------------
Εφόσον η τιμή του Aqua Clear Power Filter 30 (κρεμαστο) ειναι σχεδόν ίδια με το Aquacompact 60 (εξωτερικό), δεν με συμφέρει το εξωτερικό;

nazgul 03-07-13 20:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66
Εγω θα εβαζα τοτε αυτο http://www.petsupermarket.gr/3110/%C...38-114-lt.html
Και ειναι και παραπανω απο οτι χρειαζεται
Με μειωμενη τη ρυθμιση ροης στο μινιμουμ θα το εβαζα

Εχω το μικρο μοντελο, το οποιο ειχα παρει πριν κανενα 6μηνο για να το χρησιμοποιησω σε 44 λιτρο μελλοντικο γαριδαδικο. Να πω την αληθεια δεν εμεινα καθολου ευχαριστημενος απο την αποδοση του. Εβγαζε πρωτεϊνικο φιλμ, ενω εριχνα σπανια bloodworms για τα helena και ο μονος κατοικος ειναι μεχρι σημερα ενα pristella maxillaris, για να πω οτι το παραεκανα με την τροφη. Γενικως η φιλτρανση δεν με καλυψε καθολου. Δεν ειχε καμια σχεση με κρυσταλλινο το νερο του ενυδρειου μου. Τοσο που το αντικατεστησα με μικρο εσωτερικο, που τελικα θα αντικαταστησω με εξωτερικο να τελειωνω.

Ωραια η εμφανιση, μιας και ειναι ανοιχτο το ενυδρειο, χωρο για υλικα εχει, αλλα δεν μου αρεσε. Μπορει να εκανα κατι λαθος, βεβαια, να το μπουκωσα ή οτιδηποτε, ή απλα να ειμαι περιεργος γιατι μου αρεσει η υπερβολικη φιλτρανση και η αναταρραξη της επιφανειας. Παντως πριν το αντικαταστησω και το βαλω σε ενα 22 λιτρο τωρα, με λειτουργια μολις 2-3 μηνων στο 44αρι, κολλουσε η αντλια οταν το σταματουσα. Σε σημειο, που κοπανουσα ολο το φιλτρο στον τοιχο για να ξαναπαρει.

Θα δοκιμαζα fluval για κρεμαστο πλεον, παντως.
-------------------------
Παράθεση:

Εφόσον η τιμή του Aqua Clear Power Filter 30 (κρεμαστο) ειναι σχεδόν ίδια με το Aquacompact 60 (εξωτερικό), δεν με συμφέρει το εξωτερικό;
Αυτο το aquacompact ειναι σαν εσωτερικο με εξωτερικο μαζι. Ξερεις οτι εχει ενα μεγαλο μερος του σαν εσωτερικο φιλτρο, ετσι?

ChocolatePuma 03-07-13 21:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 775682)
Εχω το μικρο μοντελο, το οποιο ειχα παρει πριν κανενα 6μηνο για να το χρησιμοποιησω σε 44 λιτρο μελλοντικο γαριδαδικο. Να πω την αληθεια δεν εμεινα καθολου ευχαριστημενος απο την αποδοση του. Εβγαζε πρωτεϊνικο φιλμ, ενω εριχνα σπανια bloodworms για τα helena και ο μονος κατοικος ειναι μεχρι σημερα ενα pristella maxillaris, για να πω οτι το παραεκανα με την τροφη. Γενικως η φιλτρανση δεν με καλυψε καθολου. Δεν ειχε καμια σχεση με κρυσταλλινο το νερο του ενυδρειου μου. Τοσο που το αντικατεστησα με μικρο εσωτερικο, που τελικα θα αντικαταστησω με εξωτερικο να τελειωνω.

Ωραια η εμφανιση, μιας και ειναι ανοιχτο το ενυδρειο, χωρο για υλικα εχει, αλλα δεν μου αρεσε. Μπορει να εκανα κατι λαθος, βεβαια, να το μπουκωσα ή οτιδηποτε, ή απλα να ειμαι περιεργος γιατι μου αρεσει η υπερβολικη φιλτρανση και η αναταρραξη της επιφανειας. Παντως πριν το αντικαταστησω και το βαλω σε ενα 22 λιτρο τωρα, με λειτουργια μολις 2-3 μηνων στο 44αρι, κολλουσε η αντλια οταν το σταματουσα. Σε σημειο, που κοπανουσα ολο το φιλτρο στον τοιχο για να ξαναπαρει.

Θα δοκιμαζα fluval για κρεμαστο πλεον, παντως.
-------------------------


Αυτο το aquacompact ειναι σαν εσωτερικο με εξωτερικο μαζι. Ξερεις οτι εχει ενα μεγαλο μερος του σαν εσωτερικο φιλτρο, ετσι?

Ε ναι...αλλά πόσο μεγάλο να είναι...??
http://fish.aquaristic.net/EHEIM-aqu...5451b861fa3cd3

Αφού θα "τρωω" κάποιον χώρο είτε με κρεμαστό είτε μ αυτό, αφού το βρήκα σε τέτοια τιμή...λέω να το πάρω!
Εχει μεγάλο κουβά για βιολογικό

Στο 1'14" φαίνεται σχετικά καλά
https://www.youtube.com/watch?v=Gt4n0zmFqEw

nazgul 03-07-13 21:10

Δεν θα το επαιρνα για να μη μου τρωει χωρο μεσα στο ενυδρειο, αλλα εσυ αποφασιζεις. Απο κοντα δεν το εχω δει, παντως.

ChocolatePuma 03-07-13 21:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 775691)
Δεν θα το επαιρνα για να μη μου τρωει χωρο μεσα στο ενυδρειο, αλλα εσυ αποφασιζεις. Απο κοντα δεν το εχω δει, παντως.

Για τα κρεμαστα δεν έχω διαβάσει και τα καλύτερα
Απ το να δινω 30-40 ευρώ και να κοπαναω κι εγώ όχι το φίλτρο αλλά το κεφάλι μου, καλύτερα να παω σε κάτι τέτοιο

Κάποια άλλα με ανάλογη δυνατότητα να μπορούν να δουλευουν στο ιδιο επιπεδο με το ενυδρείο...έχουν τη διπλασια τιμή!!!

Να παρω κάποιο άλλο εξωτερικό και να το βαλω κατω απ το ενυδρειο δεν μπορω
Αρα...:rolleyes:

snakepanos 03-07-13 21:16

Ειναι αθόρυβο και καλο ,, ,,το εχει δη να δουλευη σε ενα φιλο.

nazgul 03-07-13 21:16

Αρα...ντου και ευχομαι να σε ικανοποιησει :p

ChocolatePuma 03-07-13 21:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από snakepanos (Μήνυμα 775693)
Ειναι αθόρυβο και καλο ,, ,,το εχει δη να δουλευη σε ενα φιλο.

+1!!! :D
Τετοια να ακουω..

Stivv27 03-07-13 21:19

Δεν θα μπορουσες να φας μια γωνια απο το ενυδρειο και να κανεις ενα γωνιακο με τζαμια να το γεμισεις με υλικα και να βαλεις μια αντλια τετοιου τυπου ωστε απλα να βαζει το νερο μεσα στην <<γωνια>>? https://encrypted-tbn0.gstatic.com/i...Ag2jKm-06L-2mJ

ChocolatePuma 03-07-13 21:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stivv27 (Μήνυμα 775698)
Δεν θα μπορουσες να φας μια γωνια απο το ενυδρειο και να κανεις ενα γωνιακο με τζαμια να το γεμισεις με υλικα και να βαλεις μια αντλια τετοιου τυπου ωστε απλα να βαζει το νερο μεσα στην <<γωνια>>? https://encrypted-tbn0.gstatic.com/i...Ag2jKm-06L-2mJ

Χρήστο ειναι ο 60λιτρος κυβος της dennerle
Δεν "πειράζεται"!!!! :D

Stivv27 03-07-13 21:23

Τα παντα πειραζονται αλλα τελος παντων!!

delta66 05-07-13 09:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 775538)
Ισχύει πως σε διακοπές ρεύματος δεν επανέρχονται?

Οχι δεν ισχυει.
Τουλαχιστον σε οσα aquaclear κρεμαστα, εχω δει μεχρι τωρα, να λειτουργουν .

ChocolatePuma 28-05-14 18:06

Update στο θέμα, γιατί παρουσιάστηκε πρόβλημα

Φίλτρο : Eheim Aquacompact 60
Δεν δουλεύει ο διακόπτης ρύθμισης ισχύος - με αποτέλεσμα η ροή να είναι σταθερή (σχετικά αυξημένη)

Καμιά ιδέα τι να πειράξω ή τι μπορεί να φταίει?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:14.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02560 seconds with 10 queries