Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=164)
-   -   Νεο diy κοινωνικό 370 lt καθαρά (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71752)

dimost 16-05-13 08:20

Έχω τωρα

nazgul 16-05-13 12:05

Δεν κανουν και τιποτα τρελο με την αλγη, εκτος και αν βαλεις πολυ μεγαλη ομαδα. Φιλικα στο λεω, μην παιρνεις της μετρητοις οτι λεει ενα site και το ακολουθεις τυφλα. Διαπιστωσε καποια πραγματα μεσα απο διαφορες συζητησεις, θα βρεις διαφορες ενδιαφερουσες αποψεις.

dimost 16-05-13 12:51

Μα αν δεν είχα δει εγώ ο ίδιος αποτέλεσμα δεν θα το έλεγα έτσι
Έχω σε 60αλιτρο red cherry σαλιγκάρια και αμανο
Πριν τα βάλω όλα αυτά είχα ξηλωσει το ενυδρείο δυο φορες ...με αυτά μέσα η διάφορα είναι απιστευτη

aias.george 17-05-13 20:41

4 Συνημμένο(α)
Σήμερα έγινε άλλη μια αλλαγή 50% και μπήκαν μέσα και τα υπόλοιπα ψαράκια.
Και μερικές φωτογραφίες 7 ημέρες μετά

dimost 17-05-13 20:57

αρχιζει και ζωντανευει

aias.george 17-05-13 21:23

Ναι άρχισε να παίρνει το μυριόφυλλο η καμπόμπα και σήμερα είδα ότι και η ελεοχάρις άρχισε σιγά σιγά. Είδα 5 νεους δρομείς! :smt026

broson 17-05-13 21:31

κουκλα θα γινει. να δω και τα νεον να κοπαδιαζουν

aias.george 17-05-13 21:35

Δεν το βλέπω αλλά τέλος πάντων

dimost 17-05-13 21:43

Είναι μικρο το κοπάδι βάλε μερικά ακόμα

aias.george 17-05-13 21:49

Μπα ροδόστομους θα πάρω. Αυτοί κοπαδιάζουν σίγουρα. Τουλάχιστον στο 125αρι όταν είχα καμιά 10αριά κοπάδιαζαν. Εδώ λεω να βάλω 30 τουλάχιστον

dimost 17-05-13 21:59

Αυτό είναι σίγουρο εγώ 8 έχω και κοπαδιαζουν

Stivv27 17-05-13 22:00

Αρχιζει να γινετε ολο και ποιο ομορφο!Οτι και να βαλεις απο κοπαδοψαρα εφοσον νιωθουν ασφαλεια δεν θα κοπαδιαζουν!!!!

aias.george 17-05-13 22:04

Δεν μου παει καρδιά να ρίξω σκαλάρια!:rolleyes: Και τους ροδόστομους με καρντιναλ τους είχα. Τα κάρντιναλ από δω και από κει και οι ροδόστομοι όλοι μαζί!

dimost 17-05-13 22:16

Δε βάζεις κάνα ραμιρεζι ;

aias.george 22-05-13 20:51

Μετά από πολύ αναζήτηση τελικά σήμερα μπήκαν 8 από τα πολυπόθητα sae!

aias.george 26-05-13 10:18

12 Συνημμένο(α)
Μερικές χθεσινές φωτογραφίες μετά από αλλαγή νερού και λίγο κλάδεμα στην καμπόμπα και την cuba που είχε αρχίσει να ξεφεύγει προς τα πάνω

Billy T 26-05-13 10:24

πανέμορφο.μπράβο:)

aias.george 26-05-13 10:39

Η Eleocharis που πίστευα ότι άρχισε να το παίρνει πάνω της τελικά είναι στάσιμη. Ίσως την επόμενη εβδομάδα αρχίσω να ρίχνω λίγο γενικό λίπασμα στην μισή δόση και βλέπουμε. Επίσης σκέφτομαι να αυξήσω τον φωτισμό λίγο. Να ανάψω ακόμα δυο λάμπες από τις τέσσερις

dimost 26-05-13 11:09

Απο άλγες τι λέει Γιώργο ;
Και κοψε λίγο την bacoba και φύτεψε να κανει μπουγιο μην την αφήνεις να πάρει υψος

aias.george 26-05-13 11:16

Από άλγες προς το παρρόν δεν υπάρχουν πέραν από λίγη τριχοειδή που έχει το πολύσπερμα και αυτή ήταν από το άλλο ενυδρείο, αλλά και αυτή τείνει να εξαφανιστεί

dimost 26-05-13 11:30

Αφού δεν εχεις άλγες άναψε δυο λάμπες ακόμα και θα πρότεινα να μην ρίξεις ακόμα λίπασμα αλλά να πάρεις καμια ταμπλέτα να βάλεις στο γρασιδακι που είναι στάσιμο αν και δε νομιζω οτι φταίει αυτό γιατί η cuba που είναι πιο δύσκολο έχει ανάπτυξη ...κάτι άλλο φταιει με αυτό

aias.george 26-05-13 11:34

Τέλος πάντον θα ξεκινήσω με το φωτισμό και βλέπουμε

jiasou 26-05-13 15:18

Για να δεις την ελεοχαρης να φουντωνει κουρεψε την στα 1-2 εκατοστα... κοντη δηλαδη, μυστικο που μου το ειπε συμφορουμιτης κ ειδα αποτελεσμα! Απλα θα εχεις ψιλοπροβληματακια με τα σαε γιατι θα περνανε γυρω γυρω κ μπορει να στη ξεριζωνουν!

Stefs 26-05-13 16:07

Ωραιο το ενυδρειο σου ;)

stanlee 26-05-13 20:01

.....
 
Μπράβο φίλε πολύ όμορφο και περιποιημένο καλή συνέχεια αν και είμαι σίγουρος!:smt023:smt023:smt023:smt023:smt023

nicpapa 26-05-13 20:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από jiasou (Μήνυμα 766386)
Για να δεις την ελεοχαρης να φουντωνει κουρεψε την στα 1-2 εκατοστα... κοντη δηλαδη, μυστικο που μου το ειπε συμφορουμιτης κ ειδα αποτελεσμα! Απλα θα εχεις ψιλοπροβληματακια με τα σαε γιατι θα περνανε γυρω γυρω κ μπορει να στη ξεριζωνουν!


Μια χαρα το ενυδρειο ,το μονο που θα αλλαζα για αρχη ειναι οι πέτρες δεν μου κολλάνε φαινονται περίεργες.. ;)
Μερικες συμβουλές.
μην πολυ κλαδευεις τωρα στην αρχη ασε τα φυτά να προσαρμοστουν και να πάρουν τα πάνω τους .
Οποιο φυτο αναιβενει και πλαγιαζει στην επιφανεια το κοβεις...
Για την ελεοχαρις κανε αυτο που σου ειπε ο jiasou...
Αυξανεις σιγά σιγά τον φωτισμο τι ωρες πρωτα , και μετα θα ανοιξεις και το αλλο ζευγάρι .
Με τσιγουνια λιπασμα σιγά σιγά..
Για τις άλγες μια λυση υπαρχει στην αρχή .. Αλλαγες νερου... πολλές αλλαγες..
Το νερο το φτιάχνεις ? Μιας και χρησιμοποιεις ph controller να προσεχεις την kh σου για να υπολογιζεις το co2 στο νερό.
Θα χρειαστεις αλλο ενα φιλτράκι τα λίτρα ειναι κάμποσα...
70 cm ειναι το υψος του ενυδρειου?
Ταμπλέτες δεν χρειάζεσαι εχεις υπόστρωμα.
Δυστηχώς τα sae μονο οταν ειναι μικρα κάνουν δουλειά ...
Απο λίπανση τι θα ακολουθήσεις?

aias.george 26-05-13 21:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nicpapa (Μήνυμα 766485)
Μια χαρα το ενυδρειο ,το μονο που θα αλλαζα για αρχη ειναι οι πέτρες δεν μου κολλάνε φαινονται περίεργες.. ;) φοβάμαι ότι έτσι και τις πειράξω θα μετακινηθεί το υπόστρωμα και εκτός ότι θα μου χώσει την cuba θα φανεί και το φελιζόλ που έχω βάλει για να κερδίσω αυτό το ύψος! Εσύ πως τις σκέφτεσαι τις πέτρες;
Μερικες συμβουλές.
μην πολυ κλαδευεις τωρα στην αρχη ασε τα φυτά να προσαρμοστουν και να πάρουν τα πάνω τους .
Οποιο φυτο αναιβενει και πλαγιαζει στην επιφανεια το κοβεις...
Για την ελεοχαρις κανε αυτο που σου ειπε ο jiasou... θα το κάνω αύριο
Αυξανεις σιγά σιγά τον φωτισμο τι ωρες πρωτα , και μετα θα ανοιξεις και το αλλο ζευγάρι .
Με τσιγουνια λιπασμα σιγά σιγά.. θα ρίχνω μισή δόση μην σου πω και το 1/3 από αυτό που προτείνεται
Για τις άλγες μια λυση υπαρχει στην αρχή .. Αλλαγες νερου... πολλές αλλαγες.. αλλαγές κάνω κάθε 4 ημέρες
Το νερο το φτιάχνεις ? Μιας και χρησιμοποιεις ph controller να προσεχεις την kh σου για να υπολογιζεις το co2 στο νερό. βρέποντας αυτό :http://www.tropica.com/en/tropica-ab...-aquarium.aspx και επειδή το kh μου είναι 10 ανεβάζω το PH ap;o 6.5 στο 6.9 για να μειώσω τα επίπεδα CO2.Το νερό το φτιάχνω με όσμωση
Θα χρειαστεις αλλο ενα φιλτράκι τα λίτρα ειναι κάμποσα... είναι στα σκαριά η αγορά ενός FLUVAL 306 που θα γεμίσει με siporax
70 cm ειναι το υψος του ενυδρειου? ναι το 70 είναι το ύψος και έχω και ενδοιασμούς μήπως χρειάζομαι και άλλο φωτισμό λόγω ύψους
Ταμπλέτες δεν χρειάζεσαι εχεις υπόστρωμα.
Δυστηχώς τα sae μονο οταν ειναι μικρα κάνουν δουλειά ...
Απο λίπανση τι θα ακολουθήσεις?προς το παρών λεω να ξεκινήσω με ένα γενικό και στην πορεία βλέποντας και κάνοντας

Θα ακολουθήσω τα παραπάνω και βλέπουμε...

aias.george 04-06-13 20:42

6 Συνημμένο(α)
Μερικές σημερινές φωτογραφίες

dimost 04-06-13 20:47

βγαλε και μια φωτο την βαση για το καπακι γιωργο να παρει ο κοσμος καμια ιδεα για πατεντες ....τωρα που το βλεπω στις φωτο η ριζες τελικα φαινονται πολυ μικρες κατι πρεπει να κανεις

aias.george 04-06-13 20:52

Δήμο δυστυχώς δεν υπάρχει άλλη ρίζα διαθέσιμη αυτή την στιγμή, κάποια στιγμή θα πάρω μια μεγαλύτερη αλλά εάν δεν είσαι ο ίδιος εκεί για να διαλέξεις...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:30.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02144 seconds with 10 queries