Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Χρυσόψαρα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=24)
-   -   ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΣΕ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΧΩΡΟ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71677)

ChocolatePuma 11-05-13 13:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick74 (Μήνυμα 762413)
θα βοηθησει να βαλεις μεσα στο υποστρωμα καμια αντισταση για θερμανση ωστε να κραταει λιγη θερμανση και σε υλικα με χαμηλοτερη θερμοαγωγιμοτητα αλλα οπως και να χει αν δε γινει καποια πατεντα ειτε με ατμο (η αλλο θερμαντικο μεσο καυσιμου) ειτε με κανενα φωτοβολταικο το ολο project θα εχει πολυ υψηλα παγια εξοδα τουλαχιστο για ενα πενταμηνο το χρονο. (αν και τετοιες λυσεις ειναι μαλλον υπερβολικα ακριβες για ενα τοσο μικρο ενυδρειακι)
Κατασκευη με ξυλο και ισως ενισχυση με μοωτικα σιγουρα θα βοηθησει σε πολυ μεγαλο ποσοστο αλλα και παλι θα ειναι σα να εχεις 1000ρι δισκαδικο, τουλαχιστο με τις θερμοκρασιες που επικρατουν εδω.

Νίκο δεν αξίζει να κάνουμε κάτι τόσο πολύπλοκο
20-30 ευρώ μέσο όρο τον μήνα, για κανένα 5μηνο...θα είναι το κόστος για την θέρμανση. Αν δούμε ότι ξεφευγει... θα βρούμε άλλη λύση

Για μόνωση θα σκεφτούμε τις καλύτερες επιλογές...κι έχουμε χρόνο μέχρι τον επόμενο Νοέμβρη :)
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 762414)
Μερικα σκληρα μη απαιτητικα φυτα κανουν μονο καλο. (Ανουμπιες, φτερη)
Και βαλτε μεσα και τις ριζες απο ενα ποθο ή φυλοδεντρο, να βγαινει εξω το φυτο και να ακουμπαει στο καπακι.
Τρωει πολυ νιτρικο. :smt047

Ανούμπιες και φτέρη χωρίς λάμπες...γινεται?:rolleyes:
Πόθος με το μεγαλύτερο τμήμα εντός νερού...? :rolleyes:

delta66 11-05-13 14:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 762421)
Ανούμπιες και φτέρη χωρίς λάμπες...γινεται?:rolleyes:
Πόθος με το μεγαλύτερο τμήμα εντός νερού...? :rolleyes:

1. Ναι. Φτανει και το εμμεσο (οσο θελουν και τα ψαρια δλδ)
2. Ναι. Και ολοκληρο μεσα γινεται. Για ομορφια στο γενικο θεαμα (και οχι για φωτο σε ... διαγωνισμο) προτεινω απεξω.

ChocolatePuma 11-05-13 14:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 762427)
1. Ναι. Φτανει και το εμμεσο (οσο θελουν και τα ψαρια δλδ) οκ! Φτέρη εννοείς αυτή? Ceratopteris thalictroides
2. Ναι. Και ολοκληρο μεσα γινεται. Για ομορφια στο γενικο θεαμα (και οχι για φωτο σε ... διαγωνισμο) προτεινω απεξω.

Και πάλι ευχαριστώ

maria p 11-05-13 14:45

στα είπα κι εγώ αλλά ....:smt022
η ανούμπια αντέχει απλά με το φως της μέρας εντός νερού
η φτέρη και ο πόθος θα έχουν τις ρίζες στο νερό και το φύλλωμα στην επιφάνεια, απλά και εύκολα φυτά όλα, απροβλημάτιστα. και το αποτέλεσμα... καμμία σχέση μόνο με 4 ψαράκια.
αφού θα βάλετε θερμαντήρες, αν τύχει κάποια μεγάλη βαρυχειμωνιά το πολύ πολύ τα προστατεύετε κι εξωτερικά για λίγες μέρες όπως κάνουμε και με τα φυτά

ChocolatePuma 11-05-13 14:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maria p (Μήνυμα 762429)
στα είπα κι εγώ αλλά ....:smt022

Νόμιζα αναφερόσουν αποκλειστικά σε paludarium...που σημαίνει λιγότερο νερό...άρα λιγότερα ψάρια...περισσότερη φροντίδα στα φυτα...διατήρηση υγρασίας...κλπ ;)...

maria p 11-05-13 14:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 762430)
Νόμιζα αναφερόσουν αποκλειστικά σε paludarium...που σημαίνει λιγότερο νερό...άρα λιγότερα ψάρια...περισσότερη φροντίδα στα φυτα...διατήρηση υγρασίας...κλπ ;)...

εντάξει, το δέχομαι:)

delta66 11-05-13 15:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 762428)
Φτέρη εννοείς αυτή? Ceratopteris thalictroides

Οχι.
Την Java fern ή αλλιως Microsorum pteropus

ChocolatePuma 14-05-13 22:56

Καμία ιδέα που θα βρω άμμο ή αμμοχάλικο ανοιχτόχρωμο...?

Απ αυτή που δεν έχει χρυσό μέσα...;)

delta66 15-05-13 00:20

Σου κανει μαυρη ή γκρι χαλαζιακη, στα μερη σου κοντα?
http://www.xomatexniki.gr/%CF%87%CF%...E%BB%CE%B1.php

dinos123 15-05-13 00:43

Έχει και ανοιχτοχρωμη ποταμισια πιο κάτω ...

ChocolatePuma 15-05-13 08:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dinos123 (Μήνυμα 763430)
Έχει και ανοιχτοχρωμη ποταμισια πιο κάτω ...

Πιο...κάτω...;

delta66 15-05-13 09:23

στη σελιδα του λινκ πιο κατω απο την μαυρη και γκρι (10 ευρω τα 20 κιλα εχει και ποταμισια με 2 ευρω τα 20 κιλα), ομως υποψιαζομαι οτι ειναι σαν κι αυτη που παιρνω απο Αντεμισαρη για αλλη δουλεια, κι εχει πολυ χωμα και "βρωμα", δεν ειναι και αμμος ακριβως, ειναι σαν χωμα με χαλικακια μεσα (γιαυτο και η τιμη αυτη).
Δεν χανεις τιποτα να την τσεκαρεις, ενδεχεται ομως αν ειναι σαν κι αυτη που λεω, να θελει παρα πολυ πλυσιμο και μη καθαριζει το νερο στο νερο παραυτα.

ChocolatePuma 15-05-13 10:30

Ευχαριστω
Το θέμα είναι πως έχω αποκλείσει τα σκουροχρωμα
Θα πάω απο κει να δω

ANEMOS 15-05-13 13:04

εχει οντως χωμα,ειχα παει απο εκει και οταν ρωτησα μου ειπε δεν κανει εχει πολυ χωμα

ChocolatePuma 15-05-13 13:21

Με γκρι χαλαζιακη άμμο τι θα ταίριαζε περισσότερο;
Βότσαλα ουράνιο τόξο,
Λευκά βότσαλα, η
Φεγγαροπετρες;

Και οπτικά αλλα και σε σχέση με τα fancy.

delta66 15-05-13 13:25

Λευκα απεφυγε τα αν δεν σου αρεσει που θα γινουν πρασινα :D

ChocolatePuma 15-05-13 17:24

Ωραίο το μαγαζί!
Και με αρκετή ποικιλία...απλά θέλει ψάξιμο για να βρεις αυτό που θες

Ένα 20κιλο μαυρη χαλαζιακή άμμο και μερικές φεγγαρόπετρες...και το ΣΚ φτιάχουμε τη βάση...
Ο ιδιοκτήτης μου είπε πως σκέφτεται να φέρει και ρίζες...ειδικά όταν άκουσε τις τιμές που είχε το γειτονικό pet shop...:smt075

Thanks Σπύρο!

delta66 15-05-13 18:49

Αντε και του χρονου μεσα το ενυδρειο :D

ChocolatePuma 16-05-13 10:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 763641)
Αντε και του χρονου μεσα το ενυδρειο :D

Ας το στήσουμε σωστα...και τον χειμώνα ας κάνει ότι θέλει ο νιος...;)

Ψιλοέχασα το θεμα με τα φυτά (πόθο & φυλλόδεντρο)...αλλά θα επανέλθω για διευκρινήσεις :D
-------------------------
Ερώτηση : αν βάλω σε δυο σακουλακια, siporax και το αφήσω χύμα στο ενυδρειο μου, κερδίζω κάτι; Θα αναπτυχθεί βιολογία;

Ετσι ώστε σε δυο βδομάδες να μπούνε σε εξωτερικό φιλτρο

delta66 16-05-13 11:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 763674)
Ερώτηση : αν βάλω σε δυο σακουλακια, siporax και το αφήσω χύμα στο ενυδρειο μου, κερδίζω κάτι; Θα αναπτυχθεί βιολογία;
τσι ώστε σε δυο βδομάδες να μπούνε σε εξωτερικό φιλτρο

Για να αναπτυχθει βιολογα πρεπει να υπαρχουν και αλλοι πολλοι παραγοντες που πιστευω οτι ξερεις ποιοι ειναι.
Απο εκει και μετα η ιδανικη τοποθετηση των υλικων ειναι μεσα σε φιλτρο.
Αν προυπαρχουν οι αλλοι παραγοντες, μπορει να αναπτυχθει "καποια" βιολογια και σε υλικα που ειναι χυμα μεσα στο ενυδρειο, οπως και σε ολες τις επιφανειες του ενυδρειου, αλλου αρκετη, αλλου λιγοτερη.
Εγω θα εβαζα τα υλικα μεσα σε ενα δυχτακι και μια αεραντλια κατω απο τα υλικα, να κινει το νερο και να το οξυγονωνει..

ChocolatePuma 16-05-13 12:01

Είναι ήδη σε δυχτακι και η αεραντλια σε ετοιμότητα

Άρα σε δυο περίπου βδομάδες μπορώ να τα βάλω στο εξωτερικό και να μπολιασω και τα σφουγγαρια;

delta66 16-05-13 12:12

Ναι.
Τα σφουγγαρια με τι θα τα μπολιασεις? Το σιποραξ δεν θα εχει ακομα στρωσει καλα.

ChocolatePuma 16-05-13 13:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 763844)
Ναι.
Τα σφουγγαρια με τι θα τα μπολιασεις? Το σιποραξ δεν θα εχει ακομα στρωσει καλα.

Στρωμενο βιολογικό απο τα δυο φίλτρα που έχω σε 60λιτρο και ζουμια απ τα σφουγγαρια στο σφουγγάρι
Εννοείται πως το βιολογικό θα αντικατασταθεί με φρέσκο και πως δεν θα είναι υπερβολική η ποσότητα του, για να μην κάνω ζημιά στη βιολογία του 60λιτρου

delta66 16-05-13 13:58

Ααα ΟΚ.
Αν και μπροστα σε τετοιο μπολιασμα, δεν θα ειναι τιποτα το σιποραξ 15 ημερων στο διχτυ.

ChocolatePuma 17-05-13 22:12

Για 5 ανεμιστηρες (2Χ100mm και 3Χ120mm), τι τροφοδοτικό να βάλω?
Rated Currency έχουν περίπου 0,20Α

1 στο 1Α ή να προτιμήσω 2 μικρότερα?
Μετά το 1Α πάει στα 2Α ή υπάρχει και ενδιάμεση κλίμακα?

(αμα γράφω καμιά λαλακία...μην βαράτε όλοι μαζι!!):smt069

panik 18-05-13 00:58

Υπαρχουν 1,25Α, 1,5Α κλπ. Παρε πολυπακ για να μπορεις να μειωνεις τα βολτ και αντιστοιχα τις στροφες των ανεμιστηρων.

delta66 18-05-13 07:26

To ξαναλεω.
α) Εχω παρατηρησει οτι τα αμπερ που γραφονται στα πολυπακ δεν ειναι για τη ρυθμιση στα 12V, αλλα συνηθως για τα 9.
Και πολλα δεν το γραφουν αναλυτικα στα specifications.
Δλδ ενα πολυπακ 3-12V 1.5Α, βγαζει στα 12V πχ 1Α.
β) οσο περισσοτερα αμπερ ειναι το τροφοδοτικο τοσο πιο ανετα λειτουργει και δεν ζεσταινεται.

Το συμπερασμα μου ειναι, για 5 ανεμιστηρια 1Α συνολο, θα εβαζα πολυπακ 3-12V 1.5Α, ή ακομα καλυτερα 2Α.

ChocolatePuma 18-05-13 08:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 764243)
To ξαναλεω.
α) Εχω παρατηρησει οτι τα αμπερ που γραφονται στα πολυπακ δεν ειναι για τη ρυθμιση στα 12V, αλλα συνηθως για τα 9.
Και πολλα δεν το γραφουν αναλυτικα στα specifications.
Δλδ ενα πολυπακ 3-12V 1.5Α, βγαζει στα 12V πχ 1Α.
β) οσο περισσοτερα αμπερ ειναι το τροφοδοτικο τοσο πιο ανετα λειτουργει και δεν ζεσταινεται.

Το συμπερασμα μου ειναι, για 5 ανεμιστηρια 1Α συνολο, θα εβαζα πολυπακ 3-12V 1.5Α, ή ακομα καλυτερα 2Α.

οκ!:D
Να υποθέσω οτι στον Καυκα θα βρω και ότι το ζητάω ως "πολυπακ 3-12V 1.5A"?

delta66 18-05-13 08:35

Ο Καυκας εχει ηλεκτρολογικο υλικο.
Δεν ξερω αν θα εχει.
Κοιτα σε μαγαζια με ηλεκτρονικο υλικο
http://www.emimikos.gr/shop/product....cat=960&page=1
http://www.e-anagnostou.gr/%CE%AC-%C...--p-21603.html

ChocolatePuma 18-05-13 11:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 764243)
To ξαναλεω.
α) Εχω παρατηρησει οτι τα αμπερ που γραφονται στα πολυπακ δεν ειναι για τη ρυθμιση στα 12V, αλλα συνηθως για τα 9.
Και πολλα δεν το γραφουν αναλυτικα στα specifications.
Δλδ ενα πολυπακ 3-12V 1.5Α, βγαζει στα 12V πχ 1Α.
β) οσο περισσοτερα αμπερ ειναι το τροφοδοτικο τοσο πιο ανετα λειτουργει και δεν ζεσταινεται.

Το συμπερασμα μου ειναι, για 5 ανεμιστηρια 1Α συνολο, θα εβαζα πολυπακ 3-12V 1.5Α, ή ακομα καλυτερα 2Α.

Ισως και να το αναλύω πολύ, αλλά η πρόβλεψη ποτέ δεν έκανε κακό
Μήπως είναι καλύτερα τα 2 τροφοδοτικά, έτσι ώστε να την περίοδο των διακοπων συμβεί κάτι στο ένα, τουλάχιστον να λειτουργεί το άλλο...?
Πχ 2 πολυπακ 1000αρια αντί για ένα των 2000mA


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:50.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02839 seconds with 10 queries