Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ασθένειες-Θεραπείες (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=173)
-   -   προβλημα με θηλυκο μονομαχο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=70863)

maria p 10-04-13 22:39

μακάρι να τα καταφέρει... εσύ συνέχισε ότι του κάνεις και αν είναι τυχερό θα ζήσει

nikolas34 11-04-13 08:09

μονομαχος τελος :(

ChocolatePuma 11-04-13 08:37

Κρίμα. Ισως είχε προβλήματα πριν τον αγορασεις...

Ελπίζω κι εύχομαι να ξανάπροσπαθήσεις
Δυστυχώς και οι απώλειες είναι μέρος του χόμπι και πρέπει να τις αποδεχτούμε

maria p 11-04-13 09:21

κρίμα το καημένο:(

nikolas34 12-04-13 16:47

Παιδια μηπως ειναι μεγαλο 125λτ ενυδρειο για μονομαχο και δεν μπορει να ανεβαινει ευκολα στην επιφανεια να παρει αερα ??

leandros69 12-04-13 16:55

αναλογα ποσα εκατοστα ειναι η στηλη νερου.
εμενα ειναι 122 λιτρα αλλα εχω βαλει 70 νερο.και για να μην εχει να διανυσει μεγαλη αποσταση ως την επιφανεια,και για να μη ριξει κανα σαλτο εξω.

Nick74 12-04-13 19:05

Αν κι εγω ειμαι της αποψς πως καλυτερα ειναι σε ρηχο νερο, αυτο δε σημαινει πως θα παθει κατι αν μπει σε βαθυ.
Προσφατα ειδα ζευγαρι μονομαχων σε 500+ λιτρα και ειδα πως δεν ειχαν κανενα απολυτως προβλημα να ανεβαινουν 60-65 cm στηλης νερου.
τωρα αν αυτο ειναι κουραστικο, ειδικα για τον αρσενικο, πιθανων να ειναι, ομως δε σημαινει πως ειναι θανατηφορο

nikolas34 12-04-13 21:22

ειναι ενα juwel rio 125lt και λογο του χωματος και της αμμου εχει περιπου 40-45εκ. υψος δεν νομιζω να ειναι πολυ για να ανεβαινει στην επιφανεια...

leandros69 13-04-13 09:33

μην ψαχνεις να βρεις τα αιτια θανατου στη στηλη νερου.
και γω μεχρι να τους φτιαξω το τεραγωνο που ειναι χαμηλο σε κλασικο ενυδρειο 45 εκ. τους ειχα.

nikolas34 13-04-13 16:48

Να ρωτησω και κατι ακομα, εριξα το Ph στο 6.5-7.0 και θερμοκρασια 26C αυτο που θελω να ξερω ειναι αν μεγαλωνουν τα φυτα με αυτο το ph "η θα σαπισουν, επισης επειδη εχω οξυγονο για τα ψαρια ριχνω excel, βοηθαει τα φυτα να αναπτυσσονται, δεν πιστευω να βλαπτει τους μονομαχους?

οσον αφορα το βαθος τελικα ειναι 38εκ το μετρησα...

leandros69 14-04-13 10:21

θερμοκρασια 26 ειναι χαμηλα για μονομαχους.
πρεπει σταδιακα να φτασεις 27,5.

Χρηστος Ζ. 14-04-13 11:09

τα φυτα γιατι να σαπισουν? δεν παθαινουν τιποτα σε αυτο το πεχα.
αν θα σαπισουν, θα σαπισουν απο υπερβολικη δοση excel. για μενα κακως το βαζεις.

ο μονομαχος απαιτει υψηλη θερμοκρασια οπως γραψανε και παραπανω.

delta66 14-04-13 14:20

26C δεν ειναι και χαμηλη.
Για χειμωνα καλα ειναι. Τοσο τους εχω το χειμωνα. (καλοκαιρι αφηνω κι ανεβαινει μεχρι 30-32C. 27-29C ειναι καλα για το μεγαλυτερο μερος του ετους)
27C ειναι απλα πιο σιγουρη προληπτικα για αποφυγη fin rot αν υπαρχουν ενδειξεις περι τετοιου θεματος στο ενυδρειο.

Η σταθεροτητα των παραμετρων (θερμοκρασια πεχα gh) ειναι σημαντικη. Oχι αποτομες μεταβολες.
(η πτωση θερμοκρασιας σε πολλα ειδη ωστοσο δεν κανει κακο, σε καποια ειδη ενεργοποιουν ενστικτα αναπαραγωγης- σε αλλα η ανοδος. Η ανοδος τη θερμοκρασιας απαιτει μεγαλυτερη προσοχη απο την πτωση. Η μελετη των απαιτησεων των ψαριων μας ειναι απαραιτητη για καθε περιπτωση)

janickrules 14-04-13 14:31

εγω τον μονομαχο μου τον ειχα (2,5 χρονια) σε 25-26 βαθμους και δεν ειχε θεμα..

μαλλον αρρωστο ηταν το ψαρι.

και αν ξαναπαρεις,ΠΡΩΤΑ μια εβδομαδα-δεκα μερες σε καραντινα (και το παρακολουθεις) και μετα στο κυριως ενυδρειο!

Nick74 14-04-13 18:34

παιδια αλλο το να συζηταμε για το ποιες ειναι οι οσο γινεται ιδανικοτερες συνθηκες (που κατα την γνωμη μου ειναι πολλα λιτρα, χαμηλη σταθμη, ψιλοχαμηλο ph και σκληροτητες, καφε νερο, πολλα ευκολα φυτα, φωτισμος οσο γινεται πιο κοντα στην αναπαρασταση της τροπικης μερας, μεση θερμοκρασια 27,5 κτλ κτλ) κι αλλο να ψαχνουμε γιατι πεθανε το ψαρακι.
Αυτο που θεωρω 10000% βεβαιο ειναι πως κανενας μονομαχος -και μαλλον κανενα ψαρι- δεν πεθανε επειδη εζησε 3-4 μερες σε μη ιδανικες συνθηκες (ακομα και σε αθλιες συνθηκες να ζουσε δεν υπαρχει καμια περιπτωση θανατου σε τοσο μικρο χρονικο διαστημα... αυτα φαινονται μακροχρονια).
Το μονο που μπορει να στειλει ενα ψαρι με την εισαγωγη του σε νεο ενυδρειο ειναι αν δε γινει καθολου προσαρμογη, και εχουμε μεγαλες διαφορες παραμετρων.
Αν δε συνεβει κατι τετοιο, τοτε το προφανες ειναι πως το ψαρακι ηταν ηδη αρρωστο, και εφ οσον δεν περασε καποιο διαστημα προληπτικης καραντινας δεν ξερω κατα ποσο θα ηταν καλυτερο να γινοταν μια θεραπεια σε ολοκληρο το ενυδρειο μη τυχον και εχει φερει μαζι του κατι μεταδοτικο (κατι σε απολυμανση πχ με esha2000 η κατι αναλογο)

delta66 14-04-13 20:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick74 (Μήνυμα 755500)
παιδια αλλο το να συζηταμε για το ποιες ειναι οι οσο γινεται ιδανικοτερες συνθηκες (που κατα την γνωμη μου ειναι πολλα λιτρα, χαμηλη σταθμη, ψιλοχαμηλο ph και σκληροτητες, καφε νερο, πολλα ευκολα φυτα, φωτισμος οσο γινεται πιο κοντα στην αναπαρασταση της τροπικης μερας, μεση θερμοκρασια 27,5 κτλ κτλ) κι αλλο να ψαχνουμε γιατι πεθανε το ψαρακι.
Αυτο που θεωρω 10000% βεβαιο ειναι πως κανενας μονομαχος -και μαλλον κανενα ψαρι- δεν πεθανε επειδη εζησε 3-4 μερες σε μη ιδανικες συνθηκες (ακομα και σε αθλιες συνθηκες να ζουσε δεν υπαρχει καμια περιπτωση θανατου σε τοσο μικρο χρονικο διαστημα... αυτα φαινονται μακροχρονια).
Το μονο που μπορει να στειλει ενα ψαρι με την εισαγωγη του σε νεο ενυδρειο ειναι αν δε γινει καθολου προσαρμογη, και εχουμε μεγαλες διαφορες παραμετρων.
Αν δε συνεβει κατι τετοιο, τοτε το προφανες ειναι πως το ψαρακι ηταν ηδη αρρωστο, και εφ οσον δεν περασε καποιο διαστημα προληπτικης καραντινας δεν ξερω κατα ποσο θα ηταν καλυτερο να γινοταν μια θεραπεια σε ολοκληρο το ενυδρειο μη τυχον και εχει φερει μαζι του κατι μεταδοτικο (κατι σε απολυμανση πχ με esha2000 η κατι αναλογο)

:smt023 Συμφωνοι.
Απλα παρεθεσα την αποψη μου περι της θερμοκρασιας 26.

Nick74 14-04-13 21:43

Σπυρο αν και προσωπικα τους 26 τους θεωρω καπως χαμηλη θερμοκρασια, συμφωνω πως ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να αποβει θανατηφορα, εκτος πια κι αν συνεβει καποιο θερμικο σοκ (πχ απο 30 να επεσε αποτομα στους 26).
Μονο τετοιου ειδους χοντραδες μπορουν να δικαιολογησουν θανατο σε 3-4 μερες.
Οσον αφορα την προσπαθεια ιδανικων συνθηκων αυτο γινεται με σκοπο την βελτιωση της ποιοτητας ζωης του αγαπημενου μας pet, καθως και της προσπαθειας να φτασουμε η και να ξεπερασουμε αν γινεται το μεσο προσδοκιμο ζωης που εχει στη φυση, οχι μια ολιγοημερη επιβιωση

nikolas34 15-04-13 17:11

για ποιο λογο να ητανε 30C... και το θερμοστατη να κατεβασεις στους 26 απο 30 κατευθειαν παιρνει πολυ χρονο να κατεβει η θερμοκρασια....και ετσι να ειχε δυσκολο να πεθανει απο αυτο

Nick74 15-04-13 20:20

καλα το να παιξεις σε μια μερα με 4 βαθμους διαφορα δεν ειναι και το οτι καλυτερο.
Μην ξεχναμε οτι τα ψαρια ειναι εξωθερμοι οργανισμοι, δηλαδη η εσωτερικη τους θερμοκρασια εχει αμεση σχεση με τη θερμοκρασια του περιβαλλοντος.
Μπορεις να φανταστεις καποιο σκαμπανεβασμα 4 βαθμων στον πυρετο σου?

Αν συνεβει μια τετοια μεταβολη, ναι, δικαιολογει θανατους.

nikolas34 15-04-13 20:25

οχι δεν συνεβει


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:05.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01852 seconds with 10 queries