Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Άλλα ζώα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=69)
-   -   παρουσιαση αλλων κατοικιδιων (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=70693)

piranha friend 06-04-13 11:27

Αν και δεν με έχει συνηθίσει ακόμα τελείως, να τον αφήσω να πετάξει στο δωμάτιο????:confused:

maria p 06-04-13 11:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από piranha friend (Μήνυμα 753109)
Αν και δεν με έχει συνηθίσει ακόμα τελείως, να τον αφήσω να πετάξει στο δωμάτιο????:confused:

νομίζω πως όχι, πρέπει πρώτα να συνηθίσει να τρώει από το χέρι σου μέσα στο κλουβί.
έχει αναλυτικές οδηγίες στο greekbirdclub.com
εξαρτάται πάντα και από την προσωπικότητα του κάθε πτηνού, εγώ βλέπω το κάθε ένα είναι διαφορετικό από το άλλο.
δεν είπα να σου ζήσει, να σου ζήσει!!!!!!:)

eimaste aR21rwstoi 06-04-13 12:45

μιας και εχεθ ξεφυγει το θεμα(χα0χα0χα0):D:D

να πω οτι απο χθες απεκτησε κι αλλο μελος οι ζωοοικογενεια μου καθως βρηκα ενα αδεσποτο ημιαιμο κουταβακι και το κρατησα!!!

ειναι περιπου εναμιση μηνων
το ταιζα ξηρα τροφη για κουταβια και τρωει με πολυ λαιμαργια
και σημερα θα παρει banmith για ενδοπαρασιτα και θα λουστει με αποπαρασιτικο σαμπουαν...
θα ηθελα να ρωτησω αν κανει να της βαλω σκαλιμπορ η advantix
τα εμβολια θα τα ξεκινησει σε δυο εβδομαδες περιπου ταν θα ειναι δυο μηνων

maria p 06-04-13 16:27

το advantix δεν το χρησιμοποιούμε σε κουτάβια (νομίζω οτι είναι για άνω των 10κιλών σκύλους).
για το κολάρο δεν ξέρω.
αν φοβάσαι τις σκνίπες, μέχρι να το πας σε γιατρό να τους έβαζες τ απογεύματα λίγη σιτρονέλλα?
που είναι η Leda που είναι ειδική?
να σου ζήσει το μικράκι, βάλε φωτό

LAKI 06-04-13 17:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sarpijk (Μήνυμα 752615)
Εγω σας παρουσιαζω τον αγαπημενο μου Μικυ, ενα κοκατιλ που απεκτησα το περασμενο καλοκαιρι.

Τρώγωντας μπουγάτσα
http://i.imgur.com/zDlr53ol.jpg

Πώς λειτουργεί αυτό;
http://i.imgur.com/ZwLHbQml.jpg

Τι λεει μάγκες? Πώς είναι το νερό σήμερα?
http://i.imgur.com/nLUeM5Bl.jpg

Πολυ εντιποσιακος!το ενυδρειο μου τραβηξε την προσοχη :smt065,ειναι ωραιο

georot1981 06-04-13 19:07

πολυ ωραια τα ζωακια σας...:)

eimaste aR21rwstoi 06-04-13 20:15

http://imageshack.us/a/img163/1092/rallou.jpg

η μπεμπα που βρηκα χτες και ηταν παγιδευμενη σε κατι ξεροκλαδα!!
σημετατην εκανα μπανιο αντι παρασιτικο σαμπουαν και ξεκινησε banminth

maria p 06-04-13 20:34

Πόσο όμορφη!!! κούκλα, μπράβο σου, θα έχεις την παντοτινή ευγνωμοσύνη της. να την χαίρεσαι

eimaste aR21rwstoi 06-04-13 20:46

να σαι καλα μαρια..εμενα μ αρκει να ειναι καλα το κουταβακι...
δυστηχως το μπατζετ ειναι σχεδον μηδενικο και μετα απο τρια φιδια και αλλα δυο σκυλια καθε κινηση πρεπει να ειναι προσεχτικη...

σκεφτομαι τα πρωτα εμβολια να της τα κανω μονος μου και με το που εχω λεφτα να παει για τσιπαρισμα...


απο τα νυχια της και τα δοντια της με την μικρη εμπειρια που εχω φαινεται για 1-1,5 μηνων..
αν δεν εχω αρκετα λεφτα για να παει κτηνιατρο σε 2-3 βδομαδες που θα πρεπει να ξεκινησει εμβολια θα της τα κανω εγω και με την πρωτη ευκαιρια θα παει για τσιπ(αληθεια ποσο κοστιζει?)

maria p 06-04-13 20:55

δεν ξέρω τώρα γιατί η δικιά μου είναι τριών κι έχει χρόνια που το βάλαμε, πάντως ψιλοτσούζει νομίζω

eimaste aR21rwstoi 06-04-13 21:22

μαριΑ εχεις πμ SOS!!

piranha friend 06-04-13 22:01

Πολύ ωραία η σκυλίτσα!!!:p

Ryu 07-04-13 01:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από eimaste aR21rwstoi (Μήνυμα 753253)
να σαι καλα μαρια..εμενα μ αρκει να ειναι καλα το κουταβακι...
δυστηχως το μπατζετ ειναι σχεδον μηδενικο και μετα απο τρια φιδια και αλλα δυο σκυλια καθε κινηση πρεπει να ειναι προσεχτικη...

σκεφτομαι τα πρωτα εμβολια να της τα κανω μονος μου και με το που εχω λεφτα να παει για τσιπαρισμα...


απο τα νυχια της και τα δοντια της με την μικρη εμπειρια που εχω φαινεται για 1-1,5 μηνων..
αν δεν εχω αρκετα λεφτα για να παει κτηνιατρο σε 2-3 βδομαδες που θα πρεπει να ξεκινησει εμβολια θα της τα κανω εγω και με την πρωτη ευκαιρια θα παει για τσιπ(αληθεια ποσο κοστιζει?)

νομιζω 20-30 ευρω εχει.το εμβολιο εαν το κανεις μονος σου 5-7 ευρω.μην το καθηστερεις γιατι ο τυφος θεριζει!

sharred 07-04-13 11:00

παρουσιαση αλλων κατοικιδιων
 
Τους κινδύνους του να κανεις μόνος σου το εμβόλιο τους γνωρίζεις; Κάποια κουτάβια έχουν αλλεργία σε κάποια εμβόλια και μπορεί να πάθουν αλλεργικό σοκ και να μείνουν στον τόπο. Ο Hachi μου όταν έκανε ένα τριπλό η πενταπλό εμβόλιο μόλις φτάσαμε σπίτι φουσκώσε όλο του το σώμα και το πρόσωπο του έγινε σαν μπάλα, αγνωριστος. Ευτυχώς το κτηνιατρείο είναι σχεδόν δίπλα μου και αποφύγαμε το μοιραίο. Ο κτηνίατρος όχι μόνο δεν ζήτησε συγνώμη αλλα μου πήρε λεφτά όταν του ξανά έκανε το ίδιο εμβόλιο απο άλλη εταιρία. Όταν κάνετε τα πρώτα εμβόλια να μένετε στο κτηνιατρείο τουλάχιστον μισή ώρα.

eimaste aR21rwstoi 07-04-13 11:54

τους κινδυνους τους γνωριζω αλλα αυτη την στιγμη ειναι περα απο τις οικονομικες μ δυνατοτητες να παω το σκυλι σε κτηνιατρο..!!!!

αν αυριο επρεπε να παω εγω στον γιατρο χτυπα ξυλο δεν θα ειχα ουτε για εμενα λεφτα!!!

maria p 07-04-13 12:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από eimaste aR21rwstoi (Μήνυμα 753381)
τους κινδυνους τους γνωριζω αλλα αυτη την στιγμη ειναι περα απο τις οικονομικες μ δυνατοτητες να παω το σκυλι σε κτηνιατρο..!!!!

αν αυριο επρεπε να παω εγω στον γιατρο χτυπα ξυλο δεν θα ειχα ουτε για εμενα λεφτα!!!

είσαι αξιέπαινος που παρά τις δυσκολίες και τα άλλα σκυλιά που έχεις, έσωσες ένα αδεσποτάκι, καλύτερα να κουρνιάξει σ έναν ευαίσθητο άνθρωπο που νοιάζεται παρά στους κινδύνους του δρόμου όπου σήμερα ίσως δεν ζούσε. είσαι απο εκείνους που κάνουν πάνω κι από αυτό που μπορούν μην απολογείσαι. κάνε ότι κάνεις δεν είσαι θεός

eimaste aR21rwstoi 07-04-13 12:26

να σαι καλα μαρια για τα καλα σου λογια...
το σκυλι αν δεν πηγαινε σε ανθρωπινα χερια δεν νομιζω να εβγαζε πανω απο δυο εβδομαδες το πολυ...
οπως φαινεται και στην φωτο ειναι αδυνατη(τωρα τρωει 4 φορες την ημερα ) αφυδατωμενη!! με τσιμπουρια και οπως ξερεις εχει και ενδοπαρασιτα...

αυτη την στιγμη μας εχουν μεινει τα ενδοπαρασιτα (και για αυτα παιρνει φαρμακο)
και ηδη αυτη την στιγμη συλλεγω πληροφοριες(αν και ξερω τα εμβολια)
για να ξεκινησει εμβολιασμο ετσω και απο εμενα...
ηδη εχω βρει ενα τετραδιο που γραφω τι τρωει ποσα κιλα ειναι τι φαρμακα παιρνει και ποτε πρεπει να τα ξαναπαρει...

LAKI 07-04-13 16:36

2 Συνημμένο(α)
Συνημμένο Αρχείο 55916Συνημμένο Αρχείο 55917
Aυτη ειναι η σκιουριτσα μου η ΣΑΛΙ που διστιχος αναλακαλυψα τον θανατο της με ασχιμο τροπο:(οταν την ειδα off ηταν σκληρη και κρυα(συγνωμη που σας τα λεω αυτα:(:(:(:():smt024

maria p 07-04-13 17:01

κρίμα το ζωάκι... δεν ζουν πολύ νομίζω

LAKI 07-04-13 17:46

1 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maria p (Μήνυμα 753507)
κρίμα το ζωάκι... δεν ζουν πολύ νομίζω

1-2 ΧΡονια ζουν.εμενα μου εζεισε 1,5(περιπου):smt067:smt067:((ο σκιουρος)
αυτος ειναι ο φλαφλι και η μανα μου!ο φλαφλι ειναι ινδικο ενχοιριδιο το ειχα ενα χρονο μετα ο ιδιοκτητης του το ηθελε πισω(αυτα ζουν 2-3χρονια)
Συνημμένο Αρχείο 55922Συνημμένο Αρχείο 55923-+5

leda 10-04-13 14:56

http://www.aquatek.gr/rimages/albums..._7095884_n.jpg

να κι ενα απο τα δικα μου κατοικιδια :D

platy 10-04-13 15:02

:smt106:smt106:smt117:smt077

maria p 10-04-13 15:14

θα θελα κι εγώ να ζω σε μονοκατοικία να έχω κότες.... πόσες έχεις Leda?
-------------------------
αχ είχα έναν ολόιδιο δίσκο!:)

leda 10-04-13 15:19

εχω δυο κοτετσια,ενα με 15 κοτες αυγοπαραγωγης και ενα με μια οικογενεια απο νανακια,κοκορακος με τα 6 γυναικακια του...:D
ο δισκος ειναι της προγιαγιας μου,ασημενιος,αρραβωνων,γενικα τα περισσοτερα επιπλα μου ειναι οικογενειακα,παμπαλαια που τα εχω φτιαξει:p

maria p 10-04-13 15:26

να τα χαίρεσαι!!! τα νανάκια δεν κάνουν αυγά?

leda 10-04-13 15:40

κανουν,πως δεν κανουν!και ειναι και καλες κλωσσες και μανουλες,γι αυτο τα εχω χωριστα,σαν οικογενεια με τον κοκορακο τους,που τα γονιμοποιει,ενω στις αλλες που δεν κλωσσανε, δεν εχω βαλει αντρα,τιμωρια!:D

Emily82 13-04-13 09:49

2 Συνημμένο(α)
τα "γουρουνάκια" μου :p:p:p:p:p

maria p 13-04-13 10:04

κουνελάκια είναι ή μεγάλα ινδικά? πανέμορφα πάντως!

nazgul 13-04-13 10:28

Ινδικα χοιριδια ειναι. Φαση εχουν! :D

eimaste aR21rwstoi 13-04-13 16:03

μαρια δεν θελω να ζηλεψεις αλλα απο βδομαδα ξεκιναω κι εγω το κοτετσι μ:D:D:D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:57.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02304 seconds with 10 queries