Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γαρίδες του γένους Neocaridina (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=222)
-   -   Θέματα συνύπαρξης: γαρίδες με γαρίδες / υβριδισμός (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=65340)

Raven 22-12-10 01:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από eimaste aR21rwstoi (Μήνυμα 525460)
και εγω εχω ταιγκερ και μου ειπαν πως μπορει να φανε τις ρεντ τσερι...οι ταιγκερ ειναι πολυ πιο μεγαλες απο τις ρεντ...χωρις να ειναι εγκυρη πηγη......

Ακυρο τελειως :cool:

Οι Τiger δεν υβριδιζουν με τις red cherry, μπορεις να τις συνδυασεις αφοβα στις καταλληλες τιμες νερου.

irongud 06-03-11 15:24

Που πηγαν οι γαριδες???
 
γεννησε εχθες η προχθες η red cherry η μονη που μου ειχε απομεινει. το θεμα ειναι πως δε βλεπω μωρα πουθενα. ειδα λιγα εχθες 2-3 και ενα σημερα το πρωι αλλα εκτοτε τιποτε. εχθες εντομεταξυ ειδα τις αλλες γαριδες που εχω στο ενυδρειο τις ghost shrimp να κολυμπανε γυρω γυρω σαν τρελες για πολυ ωρα. υπαρχει περιπτωση να φαγαν αυτες τα μωρα?

Raven 06-03-11 15:27

Οι ghost εχουν δαγκανες και ναι τρωνε μωρα γαριδακια. Απιθανο να τα εφαγαν ολα ομως, καποια θα ειναι κρυμμενα.

irongud 06-03-11 20:17

το θεμα ειναι πως δεν εχω μεσα φυτα η καπου να κρυφτουν (εννοω πυκνα ωστε να τις χασω) θα επρεπε να βλεπω μερικα...

petraras 27-04-11 22:18

υβριδιζουν μεταξυ τους????
 
υβριδιζουν μεταξυ τους οι Red cherry shrimp με τις Blue pearl shrimp

lingistis 27-04-11 22:59

Υβριδίζουν.... ανoίκουν στο ίδιο genus. Οι Blue pearl είναι οι Snow ball.

Eric 27-04-11 23:04

Ολες ειναι neocaridina οποτε υβριδιζουν.
Αλλο blue pearl και αλλο snowball, μην τα μπερδευουμε.;)

lingistis 27-04-11 23:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Eric (Μήνυμα 583847)
Ολες ειναι neocaridina οποτε υβριδιζουν.
Αλλο blue pearl και αλλο snowball, μην τα μπερδευουμε.;)

Eric το ίδιο είδος είναι... άλλος φαινότυπος.
blue pearl = Neocaridina zhangjiajiensis var. blue
snowball = Neocaridina zhangjiajiensis var. white

Eric 27-04-11 23:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lingistis (Μήνυμα 583851)
Eric το ίδιο είδος είναι... άλλος φαινότυπος.

Ακριβως αυτο λεω ειναι και οι δυο Neocaridina cf. zhangjiajiensis αλλα αλλο χρωμα;)
Με προλαβες :)

lingistis 27-04-11 23:19

.... απλά για να μην μπερδεύονται τα παιδιά στους πίνακες υβριδισμού συνήθως θα βλέπουν τις snowball... και πιο σπάνια τις blue pearl... οπότε ισχύει για τις blue pearl ότι και για τις snowball...

αυτό εννοούσα :wink:

theok1200s 13-06-11 22:57

Συνδυασμός,τι γαρίδες;;;;;;;
 
Μπορώ να βάλω μαζί amano και red cherry ή θα υπάρξει πρόβλημα;;;;

tsilojohn 13-06-11 23:01

Μπορεις, δεν υβριδιζουν. Κοιτα και αυτον τον πινακα εδω

panos1972 14-06-11 00:54

.... όμως μή περιμένεις γενικότερα αναπαραγωγές από τις amano! (υφάλμυρο)

ΜΙΜΗΣ 14-06-11 12:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos1972 (Μήνυμα 599272)
.... όμως μή περιμένεις γενικότερα αναπαραγωγές από τις amano! (υφάλμυρο)


Γεια σου Πανο.
Ετσι οπως το λες ειναι οτι επειδη θα βαλει τα δυο ειδη μαζι,δεν θα εχει επιτυχια στις αμανο,
ενω η αμανο απο μονες τους ειναι δυσκολες γενικα στην αναπαραγωγη
και καλυτερα να εχει συνθηκες που να ευνοουν τις red cherry.

xristoss 27-11-11 17:06

υβρίζουν οι red cherries με blue perl?
 
οι red cherries υβρίζουν mε τις blue perl?σε κάποια sait λένε οτι υβρίζουν και σε κάποια άλλα όχι όπως αυτό http://www.planetinverts.com/Will%20...nterbreed.html

Παναγιώτης Κ 27-11-11 17:34

Ναί υβριδίζουν και μάλιστα πολύ εύκολα

janickrules 01-10-12 12:53

γαριδες cherry-αλλο;
 
καλησπερα σε ολους!

εχοντας διαβασει τα υπομνηματα του raven και οχι μονο,θα ηθελα να μου πειτε τις προτασεις σας σχετικα με το εξης:

εχω σε 25λιτρα γαριδες red cherry!
σε περιπτωση που αποφασισω να βαλω και καποιο αλλο ειδος,ποιο θα μπορουσε να ειναι αυτο;

ευχαριστω!

Immortal 01-10-12 13:00

Εγώ έβαλα στα 30 λίτρα 7 RC και 3 rilli shrimps... Πρακτικά είναι ίδιες αλλά μου είπαν ότι όταν μεγαλώσουν οι Rilli θα έχουν πιο μακριά μουρίτσα... Και Amano μπορείς να βάλεις αλλά μην περιμένεις γέννες... Θέλουν υφάλμυρο... Τώρα αν πας για πιο δύσκολα είδη κυρίως από άποψη καθαρότητας του νερού και θερμοκρασιών έχει πολλά είδη απίστευτα αλλά οι τιμές είναι πιο τσουχτερές... Και για ένα είδος που μπορεί να ξεκληρηστεί επειδή δεν πρόλαβες τη θερμοκρασία και πήγε στους 27 βαθμούς αντί για 24-25 , εφτά ευρώ το κομμάτι δε θα έδινα... Αν είσαι διατεθιμένος να βάλεις controller θερμοκρασίας+ΑΟ+αυτόματη αναπλήρωση για να είσαι εντελώς ήσυχος τότε κάντο... Αν όχι....

janickrules 01-10-12 13:04

ευχαριστω!

red crystal;;;;
αυτες που ειναι σαν ζαχαρωτα;;;:D

αυτες δεν ειναι τρομερα ευαισθητες;;
(βασικα γι'αυτες ξερω αυτο που λες παρακατω για ευαισθησια σε θερμοκρασια κλπ)

αμανο ειχα τρια χρονια!
τελειες,αλλα τις εδωσα!
ηθελα μικροτερες και να γεννουν!

lingistis 01-10-12 14:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Immortal (Μήνυμα 697633)
μου είπαν ότι όταν μεγαλώσουν οι Rilli θα έχουν πιο μακριά μουρίτσα...

Δεν ισχύει αυτό. Μορφολογικά είναι ίδιες με την Red Cherry αφού είναι το ΙΔΙΟ είδος. Διαφέρουν μόνο στο συδιασμό του χρώματος που έχει η κάθε μια.

Immortal 01-10-12 14:02

Όντως? Γιατί βλέπω ότι το μπροστά μέρος είναι αρκετά διαφορετικό... Πάντως για την ώρα η 2 είναι άχρωμες και η μία κοκκινοπή αλλά προς το καφεκόκκινο, οχι το Red cherry κόκκινο...

lingistis 01-10-12 14:17

Τα χρώματα στις κόκκινες Rili είναι έτσι

http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:A...MtBBcOebEF_ZxQ

http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:A...R0cOroOoRrZtyE

Alex_Salonica 01-10-12 14:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Immortal (Μήνυμα 697633)
Εγώ έβαλα στα 30 λίτρα 7 RC και 3 rilli shrimps... Πρακτικά είναι ίδιες αλλά μου είπαν ότι όταν μεγαλώσουν οι Rilli θα έχουν πιο μακριά μουρίτσα... .

Δεν είναι ο καλύτερος συνδυασμός αφού θα υπάρξει υβριδισμός, είναι το ίδιο είδος με επιλεκτικές αναπαραγωγές

platy 01-10-12 15:04

janickrules στην θέση σου θα έβγαζα τις τσέρυ και θα έβαζα tiger,http://www.theshrimpfarm.com/skin/fr...r_shrimp_1.jpg

αλλιώς μαζί με τσερυ δεν ξέρω τι αλλο μπορείς να βρείς ευκολα διαθέσιμο εδω...εγώ ειχα βάλλει και babaulti καποια στιγμή αλλα εχασαν το χρώμα τους γιατι δεν ξαναβρήκα να ανανεώσω τις αποικίες...!!

janickrules 01-10-12 15:10

σοβαρα;

οι τσερυ ειναι ερωτας ρε,δεν βγαινουν!:)

οι red crystal ειναι δυσκολο ειδος ε;

απο πρωσοπικες εμπειριες κανεις;

tsala 01-10-12 15:18

Φιλε.πλατυ,γιατι.να.βγουν.οι.cherry?
Δεν.ταιριαζουν.μαζι.με.τις.tiger?

platy 01-10-12 15:26

ταιριάζουν απλα προσωπικά θα το προτιμούσα species τανκ....να συμβουλεύεστε και αυτο !!!!

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29110

klipitiklopos 01-10-12 22:01

Οι crystal red (CRS) οσο ομορφες και τσαχπινες ειναι :D αλλο τοσο ειναι δυσκολες στην διατηρηση τους, και δεν συγχωρουν λαθη. (tell me about it)...:rolleyes:
Aναλογα σε τι grade θα τις βρεις, και ο βαθμος δυσκολιας και η ευαισθησια.
Πρεπει να "φτιαξεις" πρωτα το νερο στις καταλληλες παραμετρους, και βεβαια να μπορεις να το διατηρεις σε αυτες.
Καλυτερα να βαλεις για αρχη καποιο αλλο ειδος πιο "βατο".
Οπως οι caridina babaulti, που ισως τις βρεις σε πρασινο, και καφε, ισως και μπλε.
Βεβαια με τις γαριδες τρως κολλημα, και το θεωρω βεβαιο οτι καποια στιγμη θα θελησεις να πας στην "Mercedes":D

Immortal 02-10-12 15:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές (Μήνυμα 697909)
Wow οι rilli ειναι πανεμορφες....γιατι τα πανεμορφα ειναι και δυσκολα μπορει να μου το εξηγησει καποιος? Δεν ειναι δικαιο! :p


Oι RILI δεν είναι δύσκολες, πρακτικά είναι (από ότι έμαθα χθες εδώ) Red Cherry...



antricos 09-01-13 15:33

Είναι συμβατές?
 
Θα ήθελα να ρωτήσω αν οι Red Cherry είναι συμβατές με τις Blue Perl. Υβριδιζουν; Υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα μεταξύ τους; Μπορώ να τις βάλω μαζί στο ίδιο ενυδρείο;

Edit: Έχω διαβάσει και εδώ στο forum και σε ξένα ότι επειδή είναι το ίδιο είδος όντως υβριδιζουν, αλλού διάβασα ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και για αυτό ρώτησα. Επίσης σε κάποιο chart σχετικά με την συμβατότητα που είδα δεν τις είχε καθόλου. Αν όντως τελικά υβριδιζουν ποιο είναι το αποτέλεσμα; Φαντάζομαι όχι μοβ γαρίδες :D :D :D ...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:15.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02319 seconds with 10 queries