Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Τα πρωτα μας ενυδρεια (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=63169)

Dimitris77 22-06-12 21:07

Παλευω να βρω φωτογραφιες απο την ψαροσουπα που ειχα εν ετη 1994.

delta66 24-06-12 11:36

Σε τυχων διαγωνισμο φωτογραφιας, ο Κιχλιδατος (για τη ψαροσυνθεση) και η Αρετη (για το ... aquascape) εχουν πιστευω τα πρωτεια μεχρι στιγμης.
Ελπιδοφορος και ο nazgul.

:cool::cool::cool::cool:

Giannakis 24-06-12 12:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από areti (Μήνυμα 676423)
Γενικα εχω δυο κολληματα τα ενυδρεια και την αρχαια Αιγυπτο. Στο πρωτο μου ενυδρειο τα συνδυασα:D.

ελπιζω να το εχεις ακομα :D:D:D ξετρελαθηκα οταν το ειδα :p

παντως παιδια φανταστειτε τι ειχα στι 20λιτρο μου....οτι θελετε ειχε....

kgf12345 24-06-12 12:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 676882)
Σε τυχων διαγωνισμο φωτογραφιας, ο Κιχλιδατος (για τη ψαροσυνθεση) και η Αρετη (για το ... aquascape) εχουν πιστευω τα πρωτεια μεχρι στιγμης.
Ελπιδοφορος και ο nazgul.

:cool::cool::cool::cool:

ε,κιεσυ καλα το πας:D:D:D

το δικο μου τελικα ητανε πολυ σικ/μινιμαλ:smt016:D:D:D τυχεροι ειστε που δεν εβαλα οτι ειχα στο μυαλο μου,γιατι θα θυμιζε ιουλιο βερν και θα σαρωνα τα βραβεια τωρα.θα βλεπατε και τη χαμενη ατλαντιδα σα μπονους:D:D:D
αληθεια την ατλαντιδα την εχει κανει κανεις ρε παιδια;θελω πολυ να τη δω:D

kixlidatos 24-06-12 12:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 676882)
Σε τυχων διαγωνισμο φωτογραφιας, ο Κιχλιδατος (για τη ψαροσυνθεση) και η Αρετη (για το ... aquascape) εχουν πιστευω τα πρωτεια μεχρι στιγμης.
Ελπιδοφορος και ο nazgul.

:cool::cool::cool::cool:



+-8+-8+-8+-8+-8+-8:D

nicpapa 24-06-12 16:54

Μια χαρά , ωραια ενυδρειακια, εγω αργησα να ασχοληθώ με το χόμπυ αυτο, και το καλό ειναι οτι πρώτα εγραψα εδώ και μετά πηρα ενυδρείο οπότε γλιτωσα τα πολλά λάθη και εξοδα.
Εδω ειναι το λινκ με τις φωτος ..
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43791

tsoui 24-06-12 18:55

Σας παρουσιαζω και εγω το επιτευγμα μου αλλα δυστηχως εχω το ιδιο θεμα με τον snakepanos και δεν εχω την φωτο σε ψηφιακη μορφη να γελασουμε οποτε θα προσπαθησω να το περιγραψω οσο καλα γινεται και βεβαια τις συμβουλες των ειδικων στα pet shop μιας και τοτε το ιντερνετ δεν επαιζε ιδιαιτερα
Κολημενος παντα με τα ψαρια απο χρονια γυαλες και τα λοιπα βρισκω και αγοραζω ενα ενυδρειο μεταχειρισμενο Diy με εξωτερικο φιλτρο βυθου fluval σε καλη τιμη μιας και για μενα τοτε στο γυμνασιο 90 κατι 94 η 95 τα καινουργια ηταν απλησιαστα παω στο πετ και του λεω τι χρειαζομαι να ξεκινησω και μου δινει ενα σακουλακι ανθρακα για το φιλτρο 1 σακουλακι <<αμμωνια >>(εννοουσε τον ζεολιθο) και filterwool με ρητες οδηγιες να τα αλλαζω ανα μηνα καθολου φθηνα υλικα τοτε, εννοειτε χαλικι χοντρο μπουρμπουληθρες που ειναι απαραιτητες (ποτε δεν καταλαβα γιατι) ψευτικα φυτα( αποιρα κοχυλια δικη μου εικαστικη παρεμβαση) , και εννοειτε καμμια 10 ψαρια ολα διαφορετικα και διαφορων τελικων διαστασεων.Συνεχεια συνβουλων να μην αλλαζω ποτε νερο γιατι πρεπει να παλιωνει, μονο αν το ph του νερου γινει οξινο καθως για ολα τα ψαρια πρεπει να ειναι αλκαλικο:rolleyes: να κανω μια μεγαλη αλλαγη νερου να το επαναφερω οποτε παιρνω και το τεστακι για το ph και εννοειτε καθε εβδομαδα να ριχνω προληπτικα στο νερο 4 φαρμακα για τις αρρωστιες, πρεζακια τα ειχα κανει τα ψαρακια τα κακομοιρα.
Το εγχειρημα κρατησε 2 χρονια ταλαιπωρησα αποιρα ψαρια μιας και καθε εβδομαδα επαιρνα καινουργια γιατι <<ψαρια ειναι τυχαινει>> κλασικη απαντηση στα πετ αν γραψω και τα ψαρια που ηταν μεσα ταυτοχρονα θα βαρεθειτε να διαβαζετε

leandros69 17-10-12 16:25

το πρωτο στρατοπαιδο συγκεντρωσης
 
διαστασεις: 35Χ17Χ21
ογκος 12 λιτρα περιπου
εξοπλισμος : αντλια,μπουρμπουλιθρεϊτορ,θερμοστατης
φυτα: αννουμπια νανα,κρυπτοκορινα.
διακοσμηση : χρωματιστο χαλικι,αμφορεας,μοπανι (ολα τα ειχαμε αυτο μας ελειπε).
ψαρια : 4 γκαπυ,2 ξιφοφοροι,5 νεον τετρα,1 μολλυ,1 κορυ αλμπινο.

επεζησαν και ζουν ακομα: 3 γκαπυ,2 ξιφοφοροι,2 νεον τα οποια χαριστηκαν στον πρωτο που συναντησα στο πετσοπαδικο να αγοραζει νεον.

προσοχη το βιντεο που ακολουθει ειναι καταληλο για ανηλικους (επιθυμιτη η γονικη συναινεση).........

http://www.greektube.org/content/view/188717/2/

giannis vih 17-10-12 17:27

το πρωτο μου ενυδρειο :

ογκος:8-10 λιτρα το πολυ
ψαρια:4 γκαπυ αρσενικα 1 θυληκο εγκυος που μου γεννησε 20 μωρα και αλλα ενα μπαλουν που μου γεννησε αλλα 25 μωρα συνολο την πρωτη μερα 6 ενηλικα και 45 μωρα σε 1 μερα και 8 λιτρα

μερα με την μερα πεθεναν4-5 μωρα μεσασε 1 εβδομαδα δν ειχα τπτ μεχτι που τα παρατησα

διακοσμητικα : 1 αγκυρουλα 1 μικρο ναυαγιο 1 πλαστικο φυτο
φιλτρο: ενα που υπολητουργουσε για 50 λιτρα
θερμοστατης : ναι 1 μερα πριν ψοφησουν τα ψαρια

commandersotos 17-10-12 19:12

2 Συνημμένο(α)
Εμενα παιδια το πρωτο μου ενυδρειο ηταν diy 60 λιτρα, ναι-ναι το εφτιαξα μονος μου στην 1η λυκειου...
Συνημμένο Αρχείο 51964 Συνημμένο Αρχείο 51965
με ενα φιλτρο της sera εναν θερμοστατη της scuba και φως μια λαμπα φθοριου σαν αυτες που βαζουν στα ταβανια με λιγα guppy και λιγα tetra neon χωρις βιολογικο και πολυ αυτοσχεδιασμο οπως θα δειτε αλλα παρολα αυτα δεν ειχα πολλους θανατους...!!!

ελιοτ 17-10-12 20:12

10/2007 50 λιτρα κινεζικο με φιλτρο στο καπακι, με 12 νεον, 8 τιγρακια, 4 silver shark, 6 γκουραμι, 6 ξιφοφορους, 2 πλεκο, 8 γκαμπυ, 1 βυθισμενο καικι και ακομα μου φαινοταν αδειο. σε 3 μερες οτι φαρμακο εβγαζε η tetra το ειχα αγορασει, και σε 10 μερες μετα αλλαγη ολα τα ψαρια λογο θανατου. το συμπερασμα που εβγαλα ειναι οτι οι πλεκο ειναι παρα πολυ ανθεκτικα ψαρια.

klipitiklopos 17-10-12 23:37

Θα ηταν γυρω στο σωτηριον ετος 1999 που ειδα στο σπιτι της αδελφης μου το καινουργιο ενυδρειο τους.
Μου αρεσε παντα οτιδηποτε σε φερνει σε επαφη με την φυση, ετσι ειπα να το επιχειρησω.
Επειδη ομως ειμαι μεθοδικο παλληκαρι (τρομαρα μου):D ειπα να παρω πρωτα ενα μικρο, να δω αν θα μπορουσα να το διατηρησω.
Ετσι πηρα ενα πλαστικο (!) ουτε δεκαλιτρο, και εβαλα το πρωτο μου ψαρι, τι αλλο ενα χρυσοψαρο.
Ουτε φιλτρο ουτε τιποτα.
Καθε εβδομαδα επειρνα και απο ενα, ωσπου καποτε μαζευτηκαν καμια 10ρια δυστυχα ψαρακια να κολυμπανε μεσα σε κιτρινο νερο.
Τους ειχα βγαλει και ονοματα, Θελμα,Λουιζ,Χριστοδουλος(μαυρο οραντα) και αλλα τετοια ομορφα...
Πηγα στον πετσοπα, και μου εδωσε ενα φιλτρακι (το εχω ακομα - αθανατο),
αντιχλωριο, αλλαγες, και ολα τα παλαβα που κανουν οι καθως πρεπει ενυδρειαδες.
Παραδοξως δεν εχασα ουτε ενα ψαρι, μεχρι που τα μετεφερα στο νεο τους σπιτι, ενα 80λιτρο που εμελλε να γινει το πρωτο μου φουλ φυτεμενο.
Θα ελεγα οτι ημουν μαλλον τυχερος, η τα δυσμοιρα ψαρακια πολυ ανθεκτικα.
Δεν ειχα βγαλει τοτε καμια φωτο το "εντερπραιζ":D:D:D

exelix 17-10-12 23:56

Εγώ απορώ πώς δε σου γέννησαν κιόλας!

klipitiklopos 18-10-12 00:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix (Μήνυμα 704055)
Εγώ απορώ πώς δε σου γέννησαν κιόλας!

Δεν αφηνα τοτε κοντα τα μπυροποτηρα να πεσουν μεσα!:D

g81gr 18-10-12 08:26

Να πω και εγώ την εμπειρία μου... Το πρώτο μου ενυδρείο ήταν μία γυάλα με ένα κακόμοιρο μονομάχο... Τα κλασικά σου τον πουλάνε, και μετά παθαίνεις κατάθλιψη βλέποντας τον να μην μπορεί να κουνιθεί, να ασφυκτιά και τελικά βρίσκεις ένα ενυδρείο... Έτσι κι εγώ, βρήκα το παλιό ενυδρείο της γιαγιάς μου (130λτ) και το γέμισα με ότι ψάρια βρήκα κυριολεκτικά!!!έβαλα το μονομάχο με 3 μονομαχίνες, έβαλα μόλυ, γκάπι, ένα σκαλάρι, 2 τιγράκια, 1 κλόουν βυθού, 2 μαύρα καρχαριάκια με κόκκινη ουρά (έτσι μου τα είπαν δεν ξέρω τι ήταν) 1 πλακώστομο, 2 γλύπτες, και 2 γατόψαρα!!! και κάποια στιγμή έβαλα ένα σαλιγκάρι apple snail και μου το έφαγαν τα μόλι!!! Φυσικά όλα αυτά τα έβαλα μέσα στο ενυδρείο με τις ευλογίες των πετσοπάδων!!! Κάποια στιγμή άλλαξα ενυδρείο, και πεθάνανε όλα εκτός τα μόλι τα οποία πέθαναν κάποια στιγμή αργότερα... Τελικά έβαλα μία χελώνα η οποία πάλι με τις ευλογίες του πετσοπά μου είπε δε θα μεγαλώσει πολύ, και όλα καλά και κάποια στιγμή έγινε 30 εκ μέσα στο ενυδρείο και δε χωρούσε κτλ κτλ και την έδωσα στο μουσείο φυσικής ιστορίας!!!
Τελειώνοντας, το ενυδρείο το ξαναέστισα με αληθινά φυτά γκάπι και γατόψαρα. και ιδού!!!
http://www.aquatek.gr/rimages/albums...ps840ab4e0.jpg

ChocolatePuma 18-10-12 08:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από g81gr (Μήνυμα 704088)
Να πω και εγώ την εμπειρία μου... Το πρώτο μου ενυδρείο ήταν μία γυάλα με ένα κακόμοιρο μονομάχο... Τα κλασικά σου τον πουλάνε, και μετά παθαίνεις κατάθλιψη βλέποντας τον να μην μπορεί να κουνιθεί, να ασφυκτιά και τελικά βρίσκεις ένα ενυδρείο... Έτσι κι εγώ, βρήκα το παλιό ενυδρείο της γιαγιάς μου (130λτ) και το γέμισα με ότι ψάρια βρήκα κυριολεκτικά!!!έβαλα το μονομάχο με 3 μονομαχίνες, έβαλα μόλυ, γκάπι, ένα σκαλάρι, 2 τιγράκια, 1 κλόουν βυθού, 2 μαύρα καρχαριάκια με κόκκινη ουρά (έτσι μου τα είπαν δεν ξέρω τι ήταν) 1 πλακώστομο, 2 γλύπτες, και 2 γατόψαρα!!! και κάποια στιγμή έβαλα ένα σαλιγκάρι apple snail και μου το έφαγαν τα μόλι!!! Σε βλέπω υποψήφιο για το "οσκαρ" με τέτοια ψαρόσουπα!!!!! :D:D:DΦυσικά όλα αυτά τα έβαλα μέσα στο ενυδρείο με τις ευλογίες των πετσοπάδων!!! Κάποια στιγμή άλλαξα ενυδρείο, και πεθάνανε όλα εκτός τα μόλι τα οποία πέθαναν κάποια στιγμή αργότερα... Τελικά έβαλα μία χελώνα η οποία πάλι με τις ευλογίες του πετσοπά μου είπε δε θα μεγαλώσει πολύ, και όλα καλά και κάποια στιγμή έγινε 30 εκ μέσα στο ενυδρείο και δε χωρούσε κτλ κτλ και την έδωσα στο μουσείο φυσικής ιστορίας!!!
Τελειώνοντας, το ενυδρείο το ξαναέστισα με αληθινά φυτά γκάπι και γατόψαρα. και ιδού!!!


:D:D:D

g81gr 18-10-12 09:08

Κοίτα, τα πηγαίνανε καλά, δεν ενοχλούσανε το ένα το άλλο, και ήταν όλα καλά μέχρι που άλλαξα ενυδρείο και έβαλα τα ψάρια μέσα χωρίς να το στρώσω πρώτα... Μάθαμε όμως!!!

ChocolatePuma 18-10-12 09:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από g81gr (Μήνυμα 704094)
Κοίτα, τα πηγαίνανε καλά, δεν ενοχλούσανε το ένα το άλλο, και ήταν όλα καλά μέχρι που άλλαξα ενυδρείο και έβαλα τα ψάρια μέσα χωρίς να το στρώσω πρώτα... Μάθαμε όμως!!!

....εννοείται ότι αστειεύομαι! :D

Απλά το ενυδρείο σου, είναι το όνειρο του κάθε νέου χομπίστα!! ;)
(μέχρι φυσικά να αρχίσει διάβασμα και να μάθει απ τα λάθη του)

g81gr 18-10-12 09:42

+1000

leda 18-10-12 13:37

θεικο τοπικ!τα ενυδρεια δε,μου θυμιζουν καλτ σκηνικα σε 80' βιντεοταινιες ..
η βινα ασικη με μασαζοκαλσον λειπει απο μεσα:D:D:D

Γιαννης Μ5 21-10-12 18:55

1 Συνημμένο(α)
Και το δικο μου πρωτο ενυδρειο 120 λιτρων το 2003.Γκαπυ,πλατυ,ξιφοφοροι και 2 μελανοταινιες preacox(o ερωτας με τις μελανοταινιες κρατα χρονια).

delta66 21-10-12 19:00

ασε μας ρε γιαννη.
Πρωτο ενυδρειο ειναι αυτο;;;;
Τι εμπειριες μπορει να εχεις εσυ τωρα;;;;;
:)

Το χειροτερο που μπορει να αποκομισες θα ητα τα υβριδια πλατυ ξιφοφοροι

Γιαννης Μ5 21-10-12 19:05

Κι ομως φιλε,ειναι αληθεια.Αυτο ειναι το πρωτο μου ενυδρειο.Ας ειναι καλα ο Apostolis που με εβαλε στο χομπι και με συμβουλευε(βεβαια οι μελανοταινιες ηταν δικη μου και λαθος επιλογη,δεδομενου των συνθηκων που θελουν οι preacox).Σωνει και καλα να ειχα ψαροσουπα;Να σημειωσω πως σε αυτη την φωτο(6 μηνες μετα την αγορα του ενυδρειου)αγοραστηκε μπουκαλα και μανομετρα co2(τοτε ειχαμε δουλεια και χρηματα.....).Η αναπτυξη στο lillaeopsis ειναι εμφανης στην φωτο.Στο τελος ειχε καλυψει ολο τον βυθο.

korasidikos 21-10-12 19:26

το δικο μου συγνωμη για τη φωτο αλλα πριν 20 χρονια δεν υπηρχαν ψηφιακες:p60λιτρα φουλ στο χρυσοψαρο σε διαφορες ποικιλιες πλακακι κατω φιλτρο βυθου με αεραντλια αργοτερα προστεθηκε ενα 2211 για τη φιλτρανση!παραδοξως ολα τα ψαρια εζησαν χωρις προβληματα και δοθηκαν αργοτερα επειδη εγινε αλλαγη ψαροσυνθεσηςhttp://www.aquatek.gr/rimages/albums...ps96d50859.jpg

delta66 21-10-12 19:41

Αυτα ειναι !!!!!!!! :)
Το ΄πιασε το νοημα ο ραδιοκορασιδης :)

Πρεπει να τα ειχες ακουμπησει χοντρα για τον βατραχανθρωπο.
Ηταν τοτε εξοπλισμος τελευταιας τεχνολογιας.
Κατι σαν το αιφον5

korasidikos 21-10-12 19:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 705411)
Αυτα ειναι !!!!!!!! :)
Το ΄πιασε το νοημα ο ραδιοκορασιδης :)

Πρεπει να τα ειχες ακουμπησει χοντρα για τον βατραχανθρωπο.
Ηταν τοτε εξοπλισμος τελευταιας τεχνολογιας.
Κατι σαν το αιφον5

:p:D :smt023δικιο εχεις τοτε δεν ειχαμε προβληματα οικονομικης φυσεως και η ταμπελιτσα απο οτι θυμαμαι εκανε αρκετα ;)

kritikos 21-10-12 22:19

ΕΓΩ ΘΑ ΓΡΑΨΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΟΣΤ ΣΕ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΜΗΝΕΣ (Η ΝΑ ΠΩ ΜΕΡΙΚΑ ΧΡΟΝΙΑ;)

jimbit22 27-09-13 11:07

4 Συνημμένο(α)
Ενα δείγμα..
Αα.. Δεν είναι δικά μου..

zanzak 27-09-13 11:30

Σε 120 λίτρα : 2 σκαλάρια, 2 γκουράμι, δύο πλέκο, 2 cory, 2 τιγράκια, 1 καρχαριάκι και τα υπόλοιπα δεν θυμάμαι είδη αλλά στο σύνολο είχα 22 ψάρια! -Petshop:"Έχεις μεγάλο ενυδρείο ρε φίλε βάλε και άλλα ψάρια να δείχνει γεμάτο!"
-Εγώ (μετά από 1-2 μήνες) : "Γιατί πεθαίνουν τα ψάρια;"
-Petshop:"Ε, καλά δε ζούνε και πολύ, είναι ευαίσθητα, μην αγχώνεσαι όμως, εδώ είμαστε εμείς"
Δεν είχα ιδέα, δεν είχα βρεί τα φόρουμ και με εκμεταλλεύτηκαν άγρια! Κακός καταναλωτής (χωρίς να ξέρω έτρεχα και αγόραζα) και κακός επαγγελματίας! Της τρελής...Δεν περιγράφω άλλο!

nikos5069 24-12-13 21:38

1 Συνημμένο(α)
50 λίτρα 2 γκαπυ :D
Συνημμένο Αρχείο 61120


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:25.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02413 seconds with 10 queries