Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=159)
-   -   Καινούργια λιμνούλα (αρχαριος) (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=62883)

Andros 14-06-12 21:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από in the pond (Μήνυμα 674874)
Βρε, γιατί αγόρασες! Αφού είπαμε θα σου δίναμε εμείς τζάμπα!

Ειδες τι εκανα??? Του τα πουλησα :D

in the pond 14-06-12 21:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Andros (Μήνυμα 674877)
Ειδες τι εκανα??? Του τα πουλησα :D

Α βρε άτιμε! Με πρόλαβες. Είδα το σακουλάκι μεταφοράς γνωστής εταιρείας και την πάτησα.:D

Θεόδωρε, άρα από εμένα θέλεις κανένα δίχρωμο και ένα μαυρούλι έτσι? Όλα κόμετ! Έχεις άλλη προτίμηση?

Andros 14-06-12 21:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από in the pond (Μήνυμα 674878)
Α βρε άτιμε! Με πρόλαβες. Είδα το σακουλάκι γνωστής εταιρείας και την πάτησα.:D

Θεόδωρε, άρα από εμένα θέλεις κανένα δίχρωμο και ένα μαυρούλι έτσι? Όλα κόμετ!

Δεν ξερω αν ο Θεοδωρος θελει μαυρουλι...εγω παντως θελω μαρουλι :D
Κανονισε......

Thodoris_ 14-06-12 22:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Andros (Μήνυμα 674875)
Ωραια Θεοδωρε!!

Πολυ ωραιο επισης το salvinia!!!! Ναχαμε ενα κοματακι.... :rolleyes::D

Χεχε θα σου φερω το Σαββατο!;)
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από in the pond (Μήνυμα 674878)
Α βρε άτιμε! Με πρόλαβες. Είδα το σακουλάκι μεταφοράς γνωστής εταιρείας και την πάτησα.:D

Θεόδωρε, άρα από εμένα θέλεις κανένα δίχρωμο και ένα μαυρούλι έτσι? Όλα κόμετ! Έχεις άλλη προτίμηση?

Θελεις κ συ ενα κομματακι salvinia?
Μαυρο ειπαμε σιγουρα,τωρα για τα αλλα δεν ξερω..εχεις τοσο ωραια ψαρακια..:) εσυ τι αλλο θα λεγες?

in the pond 15-06-12 06:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Thodoris_ (Μήνυμα 674883)
Μαυρο ειπαμε σιγουρα,τωρα για τα αλλα δεν ξερω..εχεις τοσο ωραια ψαρακια..:) εσυ τι αλλο θα λεγες?

Όχι, Σαλβίνια δεν θέλω για την ώρα, ίσως αργότερα. Όσο για τα χρυσόψαρα, θα πιάσω περισσότερα από 2 ώστε να έχεις την ευκαιρία να διαλέξεις...

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Andros (Μήνυμα 674879)
Δεν ξερω αν ο Θεοδωρος θελει μαυρουλι...εγω παντως θελω μαρουλι :grin:
Κανονισε......

Έλα όποτε θες...

Thodoris_ 15-06-12 19:29

2 Συνημμένο(α)
Το πρωτο μας γευμα σημερα!!:);)

Thodoris_ 15-06-12 19:47

Pistia stratiotes και Salvinia natans
 
1 Συνημμένο(α)
Τελικα πολυ ομορφος ο συνδιασμος!;)

Andros 15-06-12 19:52

Αμα απο το πρωτο γευμα τρωνε απο το χερι σου, σημαινει οτι ολα πανε καλα Θεοδωρε..:)

Και ειπαμε...ταιζουμε δυο φορες την ημερα και απο λιγο την καθε φορα ;)

Thodoris_ 15-06-12 22:18

1 Συνημμένο(α)
[QUOTE=Andros;674997]Αμα απο το πρωτο γευμα τρωνε απο το χερι σου, σημαινει οτι ολα πανε καλα Θεοδωρε..:)

Και ειπαμε...ταιζουμε δυο φορες την ημερα και απο λιγο την καθε φορα ;)[/QUOT

:D Ναι κ γω ετσι νομιζω!

Thodoris_ 16-06-12 19:45

1 Συνημμένο(α)
Το πρωτο μου νουφαρο ετοιμο για την λιμνη!;)

Thodoris_ 16-06-12 21:52

χορταρακι..
 
1 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από in the pond (Μήνυμα 674899)
Όχι, Σαλβίνια δεν θέλω για την ώρα, ίσως αργότερα. Όσο για τα χρυσόψαρα, θα πιάσω περισσότερα από 2 ώστε να έχεις την ευκαιρία να διαλέξεις...

Έλα όποτε θες...

Βασιλη ειχα αγορασει σε καποια φαση ενα φυτο και μαζι με αυτο στην γλαστρα υπηρχε κ αυτο το χορταρακι..ειχα ρωτησει τι ειναι αλλα δεν ηξεραν να μου πουν..παρατηρησα πως κ σε πολλες αλλες γλαστρες στο φυτωριο υπηρχε αυτο το χορταρακι στην ριζα του φυτου..το ποτιζω πολυ συχνα κ δεν μου εχει χαλασει..ειναι κοντα στο μος που ψαχνουμε..ε?;)

in the pond 16-06-12 23:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Thodoris_ (Μήνυμα 675181)
Βασιλη ειχα αγορασει σε καποια φαση ενα φυτο και μαζι με αυτο στην γλαστρα υπηρχε κ αυτο το χορταρακι..ειχα ρωτησει τι ειναι αλλα δεν ηξεραν να μου πουν..παρατηρησα πως κ σε πολλες αλλες γλαστρες στο φυτωριο υπηρχε αυτο το χορταρακι στην ριζα του φυτου..το ποτιζω πολυ συχνα κ δεν μου εχει χαλασει..ειναι κοντα στο μος που ψαχνουμε..ε?;)

Υπάρχουν αρκετά γρασιδάκια που αρέσκονται στην υγρασία, τα οποία μάλιστα μπορούν να αντικαταστήσουν τις μος. Αυτο είναι πολυ όμορφο. Κοίταξε όμως και εδώ (Sagina subulata).

Thodoris_ 16-06-12 23:28

1 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από in the pond (Μήνυμα 675188)
Υπάρχουν αρκετά γρασιδάκια που αρέσκονται στην υγρασία, τα οποία μάλιστα μπορούν να αντικαταστήσουν τις μος. Αυτο είναι πολυ όμορφο.


εχεις υποψιν σου και αλλα,αυτο το βρηκα τυχαια..το νουφαρακι πως σου φανηκε?:p
Απορια , σε ποσο καιρο θα καταλαβω πως το νουφαρο παει καλα?

-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από in the pond (Μήνυμα 675188)
Υπάρχουν αρκετά γρασιδάκια που αρέσκονται στην υγρασία, τα οποία μάλιστα μπορούν να αντικαταστήσουν τις μος. Αυτο είναι πολυ όμορφο. Κοίταξε όμως και εδώ (Sagina subulata).

χαχα..δλδ εχω Irish moss!Τελεια!!!τωρα που το εψαξα ειναι ακριβως το ιδιο και κανει κ μικρα ασπρα λουλουδακια!

Thodoris_ 18-06-12 10:15

Ενα μικρο γιαπωνεζικο λαντερν
 
4 Συνημμένο(α)
τελικα εφτιαξα και ενα μικρο γιαπωνεζικο λαντερν!:D

lucy 18-06-12 10:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Thodoris_ (Μήνυμα 675190)
........
χαχα..δλδ εχω Irish moss!Τελεια!!!τωρα που το εψαξα ειναι ακριβως το ιδιο και κανει κ μικρα ασπρα λουλουδακια!

Δεν ξέρω αν είναι Irish moss, πάντως εγώ το έχω δει και φωτογραφίσει στις αμμουδερές όχθες ποταμών στη Σαμοθράκη. Κι εγώ το απόκτησα από φυτώριο, γιατί κάθε φορά έλεγα "θα πάρω στο γυρισμό" κι όλο ξεχνούσα. Τώρα έχει γεμίσει κάθε γλάστρα που έχει πολύ υγρασία. Τέλειο γρασίδι!

Συγχαρητήρια για τις κατασκευές σου! Μου αρέσουν πολύ!!! :p

Thodoris_ 18-06-12 11:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lucy (Μήνυμα 675349)
Δεν ξέρω αν είναι Irish moss, πάντως εγώ το έχω δει και φωτογραφίσει στις αμμουδερές όχθες ποταμών στη Σαμοθράκη. Κι εγώ το απόκτησα από φυτώριο, γιατί κάθε φορά έλεγα "θα πάρω στο γυρισμό" κι όλο ξεχνούσα. Τώρα έχει γεμίσει κάθε γλάστρα που έχει πολύ υγρασία. Τέλειο γρασίδι!

Συγχαρητήρια για τις κατασκευές σου! Μου αρέσουν πολύ!!! :p

Ελπιζω να μεγαλωνει γρηγορα!:)
Ευχαριστω κ παλι!;)

Thodoris_ 20-06-12 09:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από in the pond (Μήνυμα 675188)
Υπάρχουν αρκετά γρασιδάκια που αρέσκονται στην υγρασία, τα οποία μάλιστα μπορούν να αντικαταστήσουν τις μος. Αυτο είναι πολυ όμορφο. Κοίταξε όμως και εδώ (Sagina subulata).

Βασιλη καλημερα,θυμασε που σε ρωτουσα για το νουφαρο,στην καινουργια του θεση εγινε το διπλασιο!:D
Πως ειναι το ονομα του??

Thodoris_ 21-06-12 10:28

Ομορφο που ειναι το πολυκομπι!!
 
1 Συνημμένο(α)
Το πολυκόμπι είναι ένα πρωτόγονο φυτό, απόγονος των τεράστιων δένδρων που υπήρχαν στην παλαιοζωική εποχη.Eιναι ενα απο τα πιο αγαπημενα βοτανια!!Ο γεροντας ολων των δεντρων!!!!Πριν απο εκατομμυρια χρονια στη λιθανθακοφορα περιοδο ηταν το βασικο δεντρο! Οι βλαστοι του ειναι πλουσιοι σε πυριτιο,απο ιστορικες πηγες μαθαινουμαι οτι εχει τοσες πολλες θαυματουργικες ιδιοτητες που ακομη και ενα αγγιγμα φτανει να επουλωθουν οι πληγες! (πλινιος). εχει στυπτικες, αιμοστατικες , αντιφλεγμονωδεις ιδιοτητες και ειναι πολυ καλο να επουλωνει ιστους! αλλες ονομασιες ειναι κοντυλοχορτο, αλογοουρα, εκουιζετο και ιππουριδα!

Πηγές:ftiaxno.gr
neraidokiklos.gr

in the pond 21-06-12 10:34

Καλημέρα Θεόδωρε, αν μετέφερες αυτό το κειενάκι από κάποια συγκεκριμένη πηγή, θα σε παρακαλούσα να αναφέρεις και το λινκ. Είναι θέμα πνευματικών δικαιωμάτων.;)

Thodoris_ 22-06-12 09:31

1 Συνημμένο(α)
Καλημερα!!
*τελικα δεν αρεσε μονο σε μενα το συγκεκριμενο φυτο! ;))

Thodoris_ 28-06-12 12:50

4 Συνημμένο(α)
καινουργιο γλυπτο διπλα απο την λιμνη ;)
στο βαθος φαινεται κ το μικρο λαντερν!

in the pond 29-06-12 21:59

Η εικόνα στην τέταρτη φωτογραφία, πράγματι σε παίρνει αλλού! Πολύ καλό το αποτέλεσμα Θεόδωρε.

Thodoris_ 30-06-12 10:15

Πολλες καλημερες!!
 
3 Συνημμένο(α)
Στην πρωτη τα μωρα ταχα ειναι κρυμμενα !! :D
Στην δευτερη..Μολις επεσεν λιο φαουι..πανικος!;)
και στην τριτη ολα τα μωρα!!!

*Βασιλη το νουφαρο εγινε πολυ ωραιο!Οταν μου το ειχες δωσει ητανε μωρακι με 2-3 μικρα φυλλαρακια..τωρα εχει 11 καινουργια!!Παιζει να ανθισει φετος?

in the pond 30-06-12 19:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Thodoris_ (Μήνυμα 677661)
Στην πρωτη τα μωρα ταχα ειναι κρυμμενα !! :D
Στην δευτερη..Μολις επεσεν λιο φαουι..πανικος!;)
και στην τριτη ολα τα μωρα!!!

*Βασιλη το νουφαρο εγινε πολυ ωραιο!Οταν μου το ειχες δωσει ητανε μωρακι με 2-3 μικρα φυλλαρακια..τωρα εχει 11 καινουργια!!Παιζει να ανθισει φετος?

Βεβαίως και θα ανθίσει. Μπλε λουλούδι μάλιστα. Φως του ήλιου υπάρχει εκεί?

Thodoris_ 30-06-12 20:03

1 Συνημμένο(α)
[QUOTE=in the pond;677711]Βεβαίως και θα ανθίσει. Μπλε λουλούδι μάλιστα. Φως του ήλιου υπάρχει εκεί?[/QUOTE

Υπαρχει αλλα οχι ολη την μερα..πρωι καποιες ωρες κ λιγο το μεσημερι, μετα σκια!Απο την αναπτυξη του φαινεται πως του ειναι αρκετο!Η μηπως οχι?;)
Το ειχα βαλει στην λιμνη στις 16 του μηνα δλδ πριν 14 μερες,και ο παπυρος δειχνει να τα πηγαινει πολυ καλα,εχει βγαλει 4 καινουργια!

in the pond 30-06-12 23:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Thodoris_ (Μήνυμα 677715)
Υπαρχει αλλα οχι ολη την μερα..πρωι καποιες ωρες κ λιγο το μεσημερι, μετα σκια!Απο την αναπτυξη του φαινεται πως του ειναι αρκετο!Η μηπως οχι?;)

Θηρίο έχει γίνει, πράγματι...Πάει πολύ καλά.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Thodoris_ (Μήνυμα 677715)
...και ο παπυρος δειχνει να τα πηγαινει πολυ καλα,εχει βγαλει 4 καινουργια!

Δεν είναι ακριβώς πάπυρος, ανοίκει και αυτό στην ίδια οικογένεια βέβαια, αυτήν των κυπεροειδών. Cyperus haspan είναι το είδος του φυτού.

Thodoris_ 01-07-12 23:06

1 Συνημμένο(α)
και μια φωτογραφια απο ψηλα!:D

Thodoris_ 03-07-12 10:58

4 Συνημμένο(α)
πω πω ομορφιες!!! Καλως μας ηρθες!!
γαλαζια λιβελουλα!!:D

lucy 03-07-12 13:16

ΥΠΕΡΟΧΗ!!!! τα λατρεύω αυτά τα έντομα!

Thodoris_ 03-07-12 14:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lucy (Μήνυμα 678213)
ΥΠΕΡΟΧΗ!!!! τα λατρεύω αυτά τα έντομα!

ναι εν πανεμορφη!:D
δεν ξερω γιατι αλλα τις τελευταιες μερες εχω αρκετες!:D:D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:36.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,03313 seconds with 10 queries