Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   thanks panos (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=59525)

mikele 30-01-12 11:31

thanks .....σημερα την εριξα 26 και αυριο 25 ..!!!! εβαλα ακομα μια μεγαλη πετρα και διαφορες μικρες για κρυψωνες....μηπως θα ηταν καλυτερα οταν θα πλησιαζουν οι μερες να την βαλω καπου χωρια ? σε μια πολυ μεγαλη γυαλα δυστυχως οι εποχες που ειχα 3 ενυδρεια περασαν :(
η να κανω και αλλες κρυψωνες και να την αφησω ησυχη...!!!!

\/ag 30-01-12 12:04

Δώστους αρκετές κρυψώνες και άσε την φύση να κάνει την δουλειά της..;)

lingistis 30-01-12 12:07

Αφού είναι η πρώτη της φορά και τα ψάρια σου νεαρά, μπορείς να την αφίσεις μέσα στο ενυδρείο... και από τα μωρά ότι τα καταφέρει τα καταφέρει. Έτσι δεν θα στρεσαριστεί η κοπελια. Την επόμενη φορά που θα μπουκωθεί μπορείς να την μεταφέρεις τις τελευταίες μέρες σε ενυδρείο γεννήστρα.

mikele 30-01-12 18:19

νεα μπουκωματα
 
2 Συνημμένο(α)
απο σημερα το μεγαλυτερο απο τα 5 λαμπιδο μου ειναι λιγο παραμπουκωμενο και ουτε εφαγε .....:rolleyes: με εκανε μεγαλη εντυπωση μιας και τοσο καιρο λογο χρωματισμου το ειχα και αυτο για αρσενικο...:roll: οποτε μου καταριπτει την θεωρια περι περιγραμματικου χρωματισμου πτερυγιων....μπερδεμα ....αναμενω για αλλη μια φορα την γνωμη σας :p

Κλεόβουλος 30-01-12 18:37

Κι άλλη μπουκωμένη :):)

\/ag 30-01-12 18:51

Δεν είναι νόμος οτι δεν έχουν μαύρα τα κάτω πτερύγια τα θηλυκά..Επίσης δεν αποκλείεται να είναι μπουκωμένο και να είναι αρσενικό,έχει συμβεί!!:p
Έχει και τις 3 τελείες στο κάτω πτερύγιο;;

mikele 30-01-12 19:08

στο πισω κατω πτερυγιο δεν εχει τελιτσες μονο τις σκουρες περιμετρικες γραμμες...σε ολα τα πτερυγια

Κλεόβουλος 30-01-12 19:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από \/ag (Μήνυμα 648954)
... δεν αποκλείεται να είναι μπουκωμένο και να είναι αρσενικό,έχει συμβεί!!:p

έχω διαβάσει κάποιες αναφορές ότι, σε κάποια άλλα είδη όχι τα γνωστά biparendal mouthbrooding, είδαν αρσενικό να κρατάει τα αυγά για μερικές μέρες, χωρίς όμως να υπάρχει περαιτέρω τεκμηρίωση.
Εσύ που το είδες να συμβαίνει?

\/ag 30-01-12 20:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mikele (Μήνυμα 648966)
στο πισω κατω πτερυγιο δεν εχει τελιτσες μονο τις σκουρες περιμετρικες γραμμες...σε ολα τα πτερυγια

Άλλο ένα δείγμα,που και αυτό εννοείται δεν είναι 100%,είναι οτι τα αρσενικά έχουν αυτές τις κίτρινες τελείες..
Μόνο μία απόδειξη υπάρχει για 100% εξακρίβωση θηλυκού..τΑ μπουκώμΑΤΑ..:p

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 648968)
έχω διαβάσει κάποιες αναφορές ότι, σε κάποια άλλα είδη όχι τα γνωστά biparendal mouthbrooding, είδαν αρσενικό να κρατάει τα αυγά για μερικές μέρες, χωρίς όμως να υπάρχει περαιτέρω τεκμηρίωση.
Εσύ που το είδες να συμβαίνει?

Από αναφορά φίλου,σε Aulonacara Κλεόβουλε..τα κράτησε μερικές μέρες μόνο εννοείται!

mikele 30-01-12 20:37

1 Συνημμένο(α)
σας ευχαριστω πολυ.....εβαλα μερικες πετρες ακομα και προσπαθω να μην τα ανησυχω πολυ πολυ ......για να δουμε τι θα γινει :p

mikele 31-01-12 22:09

η αυξημενη ενταση μεσα στο ενυδρειο ειναι φυσιολογικη αυτες τις μερες επειδη τα ψαρια ειναι μπουκωμενα?

\/ag 31-01-12 22:37

Πάντα υπάρχει ένταση όταν μιλάμε για κιχλίδες από malawi..:D

Δεν νομίζω να υπάρχει πάντως μεγαλύτερη κινητικότητα όταν υπάρχουν μπουκωμένα ψάρια..Τι παρατήρησες;

mikele 31-01-12 22:46

οι "ορεξατοι" εξακολουθουν να κυνηγουν οχι μονο τα υπολοιπα αλλα και αυτες που εχουν τα αυγα με αποτελεσμα να τις τρομοκρατουν...:(

\/ag 31-01-12 23:31

Έτσι κάνουν τα αρσενικά..γιαυτό λέμε οτι τις αφρικάνικες κιχλίδες τις βάζουμε σε χαρέμια,για να έχει να ''ξεδώσει'' και αλλού ο αρσενικός..
Και γιαυτό χρειαζόμαστε τις πολλές πέτρες..για να δημιουργούνται κρυψώνες ωστε το κάθε ψάρι να μπορεί να έχει την ησυχία του όποτε θέλει..;)

mikele 04-02-12 14:32

ΤΡΙΤΟ ΜΠΟΥΚΩΜΑ
 
ηταν μη παρουν φορα ...μια ακομη λαμπιντο σημερα μπουκωθηκε..!!!:p

Παναγιώτης Κ 04-02-12 14:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mikele (Μήνυμα 650275)
ηταν μη παρουν φορα ...μια ακομη λαμπιντο σημερα μπουκωθηκε..!!!:p

Αυτά είναι! :smt023

mikele 04-02-12 20:18

1 Συνημμένο(α)
η νεα μανουλα ......εν το μεταξυ απο τα 5 λαμπιδο τα δυο πιο μεγαλα βγηκαν θυληκα εχω ακομα ενα μεγαλο υποψηφιο πατερα και αλλα 2 πιο μικρα που δε νομιζω να ειναι αναπαραγωγικα ενεργα ....:rolleyes:

Παναγιώτης Κ 04-02-12 22:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mikele (Μήνυμα 650373)
και αλλα 2 πιο μικρα που δε νομιζω να ειναι αναπαραγωγικα ενεργα ....:rolleyes:

Mην το λες! Και εγώ έχω ένα σχετικά μικρό σε μέγεθος θηλικό το οποίο νόμιζα πως δεν είναι έτοιμο ακόμα, αλλά πριν λίγες μέρες μπούκωσε και μου φαινόταν παράξενο. Οπότε να ξέρεις ότι το μέγεθος δεν είναι σημαντικός παράγοντας για να μπουκωθεί ένα ψάρι. Να ξέρεις ότι μετά τα 6εκ ένα ψάρι μπουκώνεται άνετα!

Πάνος 04-02-12 23:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΠαναγιώτηςCR7 (Μήνυμα 650422)
. Να ξέρεις ότι μετά τα 6εκ ένα ψάρι μπουκώνεται άνετα!

και μικροτερο... ;)

mikele 05-02-12 19:03

ετσι οπως παει μαλλον θα χρειαστω ενα ενυδρειο ακομα:p αυτο του καρφουρ παιζει ακομα το εχει παρει κανεις απο εσας ?

mikele 07-02-12 17:43

ΤΕΤΑΡΤΟ ΜΠΟΥΚΩΜΑ
 
σημερα και το τριτο μεγαλυτερο λαμπιδο ειναι μπουκωμενο :p
μειναν 2μικρα λαμπιδο 4 και 6 εκατοστα σαν υποψηφιοι πατεραδες ....αλλιως θεωρουνται υβριδια με τα ιδοτροφεους ...?

Πάνος 08-02-12 10:39

6 εκατοστα παντως λαμπιντο χαλλλλαραααα μπορει να γινει πατερας...
αμα πιει και κανα 2 ουισκακια παραπανω μαλιστα....μπορει να γκαστρωσει ολη τη γειτονια.. :D
αν και μικρος ο κινδυνος...η πιθανοτητα υβριδισμου ειναι παντα υπο εξεταση βεβαια... παρουσια ομως και των 2 φυλων με τα συγκεκριμενα ειδη..το θεωρω δυσκολο.

Nektamen 08-02-12 19:19

Μπραβο ρε φιλε αυτα ειναι ! καλλα γεννητουριαα !:D

mikele 09-02-12 18:10

αμα πιει και κανα 2 ουισκακια παραπανω μαλιστα....μπορει να γκαστρωσει ολη τη γειτονια.. :D
χαχαχα :D
αν και μικρος ο κινδυνος...η πιθανοτητα υβριδισμου ειναι παντα υπο εξεταση βεβαια... παρουσια ομως και των 2 φυλων με τα συγκεκριμενα ειδη..το θεωρω δυσκολο.[/QUOTE]

δε ξερω αν τα υπολοιπα 2 ειναι αρσενικα δεν τα ειδα σε "δραση" ουτε εχουν καποιο εξωτερικο μορφικο χαρακτηριστικο.....οποτε υπομονη και βλεπουμε :rolleyes:
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nektamen (Μήνυμα 651150)
Μπραβο ρε φιλε αυτα ειναι ! καλλα γεννητουριαα !:D


:D σε ευχαριστω φιλε !!!

kouman 18-02-12 23:25

θα εχεις συχνα γεννες απο αυτα τα ψαρακια! δεν θα εχουν σταματιμο!

mikele 20-02-12 09:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lingistis (Μήνυμα 648641)
Από το αρχείο μου... Iodotropheus sprengerae σε 25C κρατάει τα μικρά 25 με 27 μέρες, αφού προέρχεται από τα δικά μου ψαράκια κάπου εκεί να περιμένεις. Δημιούργησε όμως και άλλες κριψώνες ;)


τελικα ειχες δικαιο σημερα 24η μερα και αναμενω ..........;)

Παναγιώτης Κ 20-02-12 13:40

Πως την βλέπεις την θηλικιά? 'Εχει ξεψαρώσει και κάνει βόλτες? Το στόμα της έχει φουσκώσει όσο ποτέ και έχει σκουρίνει-μαυρίσει(μέσα)?

mikele 20-02-12 13:51

ναι τα καπακια και ο λαιμος ειναι φουλ και οταν ερχεται κοντα μου στο τζαμι βλεπω μεσα στο στομα της μαυρα να κουνιουνται.....η ιδοτροφεους μαμα ποτε δε θαλαμωσε κανει συνεχεια βολτες ... οι λαμπιδομανες ειναι οι κρυψουλιαρες αλλα και αυτες βγαινουν οταν πλησιαζω κοντα.....:p

Παναγιώτης Κ 20-02-12 13:55

Είναι έτοιμη τότε!! Όπου να'ναι σήμερα άυριο μεθαύριο θα δεις μικράκια!!!

mikele 22-02-12 13:47

:smt041:smt041:smt041:smt041:smt041ηρθαν προσπαθω να τα γραψω βιντεακι!!!!!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:23.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02156 seconds with 10 queries