Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   ενωση 2 ενυδρειων help! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=58956)

Παναγιώτης Κ 07-01-12 12:34

Είχα χρησιμοποιήσει και εγώ πιο παλιά aquitan. Καλό είναι. Δες την δοσογογία του και ρίξε ανάλογα τα λίτρα σου.
Αν αποφασίσεις να δώσεις το χρυσόψαρο(πρέπει) να πάρεις οπωσδήποτε θερμοστάτη!

janickrules 07-01-12 13:17

http://www.aquaticlifeaquariums.com....n-uk/d187.html

nikolio 07-01-12 13:41

το aquitan λεει απο πισω οτι θελει 5ml στα 20 λιτρα στα 15λ ποσες σταγόνες να βαλω??

Παναγιώτης Κ 07-01-12 13:43

Θα βάλεις γύρω στα 4ml.

nikolio 07-01-12 15:13

ναι για φως τούς εχω βάλει κατι λεντακια
-------------------------
παιδιά πριν ειχε έρθει ενας φίλος μ εδω και μ ειπε πως το ψαρι μ δν ειναι μονομάχος αλλα κατι αλλο δν κατάλαβα ειχε ενα περίεργο όνομα θα βγάλω φωτογραφία να το δείτε..

janickrules 07-01-12 15:55

βαλε φωτο να σου πουμε σιγουρα!

nikolio 07-01-12 16:40

1 Συνημμένο(α)
Συνημμένο Αρχείο 46958

nikolio 07-01-12 16:41

τι ειναι αυτο????

janickrules 07-01-12 16:41

το χρυσοψαρο μας δειχνεις;

nikolio 07-01-12 16:52

αυτο ειναι χρυσόψαρο????????????????οχι το χρυσόψαρο ειναι απο πίσω δν φαίνεται αυτα οταν τα πήρα απο το pet shop ηταν σε χωριστή δεξαμενή και μ είπε πως λέγετε νομίζω ζιμπουκι κάπως ετσι δεν ξερω...:(

exelix 07-01-12 17:01

Shubunkin Goldfish και τα λίτρα των ενυδρείων σου είναι πολύ λίγα για τα ψάρια σου, οπότε ή πας πίσω τα ψάρια ή παίρνεις μεγάλο ενυδρείο, για μένα.

janickrules 07-01-12 17:09

2 χρυσοψαρα εχεις φιλε μου...
γι'αυτο και τα πηγαινουν τοσο καλα...


να σου πω παντως καλυτερα!
δεν θα ταλαιπωρηθει κανενα ψαρακι,γιατι θα πρεπει να τα δωσεις και τα δυο και οχι μονο το...χρυσοψαρο...!

1)δωστα και τα δυο!

2)διαβασε ΚΑΛΑ τα υπομνηματα.γενικα,κανε φυλλο και φτερο το site και ΜΗΝ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟΝ ΠΕΤΣΟΠΑ!!!

3)μολις καταλαβεις πως λειτουργει ενα ενυδρειο,και εφοσον σου αρεσει ο μονομαχος,στρωνεις ΠΡΩΤΑ το ενυδρειο σου και μετα βαζεις το ψαρι!

nikolio 07-01-12 22:04

σας ευχαριστω για ολα...

janickrules 08-01-12 00:34

καλη αρχη!!;)

nikolio 08-01-12 12:29

παιδιά βοήθεια..σμρ το πρωι είδα το ενυδρείο και εχει θολώσει ενω ειναι καινούργιο με μοτέρ με άνθρακα πετραδάκια πεντακάθαρα τι να κάνω?????

janickrules 08-01-12 13:27

να πας πισω τα χρυσοψαρα!

για την ωρα κανε μια αλλαγη νερου!

βαλε σε ενα δοχειο νερο βρυσης με αντιχλωριο και αστο για 2 ωρες!

μετα κανε την αλλαγη!


εχεις αστρωτο ενυδρειο!

nikolio 08-01-12 23:17

οκ καθαρισε τα χρυσοψαρα θα τα παω πισω...θελω να ρωτισω και κατι αλλο η αδερφη μου τησ εχουν δωσει ενα μονομαχο τον οποιο τον εχει δαγκασει ο oscar το ψαρι και του εχει φαει τα πτερυγεια και εχουν κοντινει σαν του χρυσοψαρου και του λειπουν μερικα λεπια τι να κανει????το ψαρει τωρα ειναι μονο του σε ενα ενυδρειο....

janickrules 08-01-12 23:40

να μην το ξαναβαλει με το οσκαρ!

αυτο το ενυδρειο που εβαλε το μονομαχο εχει φιλτρο ;
ειναι στρωμενο;
θερμοστατη (στους 27 βαθμους) εχει;
αυτα ειναι απαραιτητα!!

ο μονομαχος κολυμπαει;

Nick74 09-01-12 03:02

βασικα ολοι καπως ετσι ξεκινησαμε με λαθη, αλλα αν ασχοληθεις πραγματικα με το χομπυ θα καταλαβεις πως σε 15 και 20 λιτρα δεν μπαινουν ψαρια.
Ο μονομαχος που τοσο πολυ υποτιμαται σαν ψαρι (ποτε δεν καταλαβα το γιατι) απαιτει χοντρα ψιλα 40-50 λιτρα το ελαχιστο για να ειναι οντως καλα (ωστε να εχει ενα κανονικο ζωτικο χωρο).
Οι πετσοπαδες φυσικα λενε οτι θελουν ειτε απο αγνοια ειτε προκειμενου να πουλησουν, και οι περισσοτεροι χομπυστες εχουν την αισθηση οτι προκειται για ψαρι χωρις απαιτησεις χωρου (αυτο προφανως εχει να κανει με το οτι μπορουν κι επιβιωνουν για λιγο στα σφηνοποτηρα και στις γυαλες) αλλα επειδη η ενημερωση ειναι καπως φλου σε οτι αφορα το συγκεκριμενο ειδος, ο ΜΟΝΟΣ ασφαλης τροπος εγκειρης ενημερωσης ειναι η επισημη διεθνης db που εχει φτιαχτει με τη βοηθεια ειδικων και ιχθυολογων (fishdatabase.org αν θυμαμαι καλα) οπου εκει αναφερεται σαν ελαχιστο μεγεθος τα 60 λιτρα.
Κι εγω ειχα παλια μονομαχο σε 25 λιτρα (οταν δεν ηξερα) αλλα απο τοτε που τους δινω λιτρα απλοχερα εχω δει οτι ειναι εντελως διαφορετικα ψαρια απο αυτο που δειχνουν στα μικρα ενυδρεια.
Επισεις αν τελικα αποφασισεις πως θες να ασχοληθεις με μονομαχους θα πρεπει να εχεις υπ οψη σου οτι -παλι ασχετα με οτι ακουγεται συνηθως- απαιτειται μαλακο νερο με χαμηλο ph.
Τα δε χρυσοψαρα δεν ειναι καν για ενυδρεια αλλα για λιμνες γιατι συνηθως γινονται τεραστια. Καποια ειδη τους μπορουν να μπουν σε μεγαλα ενυδρεια κι εκει υπολογιζεται 30-50 λιτρα ανα ψαρι και οχι λιγοτερο απο 150 λιτρα.
Για το 15ρακι σου μηπως ειναι καλυτερα να εβαζες μπολικα φυτα και οταν με το καλο στρωσει ισως κανενα σαλιγκαρι? και αργοτερα οταν θα εχει τρεξει και θα ειναι στρωμενος κι ο βυθος πολυ καλα και θα εχεις αποκτησει κι εσυ την εμπειρια μπορεις να του βαλεις μια μικρη αποικεια γαριδουλες, κι οταν αποφασισεις πως εισαι ετοιμος για ψαρια τοτε να προμηθευτεις -ή να κατασκευασεις αν δεις πως σε συμφερει- ενα κανονικο ενυδρειο οσο περισσοτερα λιτρα μπορεις.

nikolio 09-01-12 16:56

συμφωνώ με ολα τα ψάρια θα δοθούν αλλα μέχρι να δοθούν τα ψάρια τι να κανω με το νερό ειναι πολύ θολωμένο....μπόλι δν βρισκω...εχω βάλει 2 αντλιακια μεσα και φιλτράρουν συνέχεια αλλά δν καθαρίζει...τι να κάνω έκανα άλλαξα λιγο απο το νερό αλλα πάλη τπτ
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από janickrules (Μήνυμα 642586)
να μην το ξαναβαλει με το οσκαρ!

αυτο το ενυδρειο που εβαλε το μονομαχο εχει φιλτρο ;
ειναι στρωμενο;
θερμοστατη (στους 27 βαθμους) εχει;
αυτα ειναι απαραιτητα!!

ο μονομαχος κολυμπαει;

το εχει βγαλει απο το μεγαλο ενυδρειο ο μονομαχος κολιμπαει ετσι και ετσι εχει φίλτρο οσο για το στρωμένο δν ξερω δν νομίζω

Nick74 09-01-12 17:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikolio (Μήνυμα 642766)
τι να κανω με το νερό ειναι πολύ θολωμένο....μπόλι δν βρισκω...εχω βάλει 2 αντλιακια μεσα και φιλτράρουν συνέχεια αλλά δν καθαρίζει...τι να κάνω έκανα άλλαξα λιγο απο το νερό αλλα πάλη τπτ

bacteria bloom, ειναι ενδειξη βιολογιας, και φυσικα δεν ξεθολωνει με αντλιακια αλλα ουτε με αλλαγες.
Μη σκοτιζεσαι πολυ για το θολωμα, άλλα πρεπει να σε απασχολουν πιο αμεσα.

Γιώργος Κ 10-01-12 04:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick74 (Μήνυμα 642773)
bacteria bloom, ειναι ενδειξη βιολογιας

Βασικα ειναι ενδειξη υπερπληθυσμού του "ανταγωνιστη" (για λιγο) της βιολογιας που εχουμε στα φιλτρα!

ετεροτροφα VS αυτοτροφα
σημειωσατε 1

Περισσοτερα εδω: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=50753

nikolio 10-01-12 15:17

σας ευχαριστώ απο οτι είδα σήμερα δν ήταν τοσο εντονα...πρέπει να έχει αρχίσει να φεύγει....

janickrules 10-01-12 16:11

γιατι δεν τα δινεις τα χρυσοψαρα;
σκοπευεις να παρεις μεγαλο ενυδρειο;

nikolio 10-01-12 20:21

φτιάχνω ενα 100 λίτρα..όπως μου είχατε πει με συμφέρει καλύτερα...:D

Παναγιώτης Κ 10-01-12 20:30

Μπράβο!
Θα δείς ότι με τον καιρό και αυτό μικρό θα σου φανεί!
Μιας και είσαι στην κατασκευή ακόμα εστίασε στο μήκος ενυδρείου(για χρυσόψαρα).

janickrules 10-01-12 20:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΠαναγιώτηςCR7 (Μήνυμα 643220)
Μπράβο!

Μιας και είσαι στην κατασκευή ακόμα εστίασε στο μήκος ενυδρείου(για χρυσόψαρα).

σωστος!!

nikolio 11-01-12 15:01

ναι μου το ειχα ξαναπει θα το λαβω υπόψιν μου...και κατι αλλο ενας τραυματισμένος μονομάχος π το εχουν φαγωθεί τα πτερύγια και του έχουν φύγει τα μισά λέπια αλλα κατά τα αλλα ειναι καλά...ζωηρός υπάρχει περίπτωση να μολύνει αλλα ψάρια?

Παναγιώτης Κ 11-01-12 15:04

Ανάλογα τι του προκάλεσε το φάγωμα.
Δηλαδή αν τσακώθηκε με κανα ψάρι και <<ξεμαλιάστηκε>> δεν θα μολύνει άλλα, αλλά αν έχει κανα παράσιτο που του τρώει τα πτερύγια τότε θα μεταδοθεί και σε άλλα ψάρια.

Nick74 11-01-12 15:36

τον κακομοιρη το μονομαχο αν τον βαλεις με τα χρυσοψαρα (που ειναι τα πλεον βρωμικα ψαρια) απλα θα τον πεθανεις πριν την ωρα του.
Αυτος θελει ειδικη φροντιδα σε καθαρο νερο (αν γινεται χαμηλου ph) με καμια βιταμινουλα και καλης ποιοτητας πρωτεινουχα τροφη (ακομα καλυτερα ζωντανη τροφη) και ΥΨΗΛΗ θερμοκρασια (27-28 βαθμους)

Αν τον βαλεις με χρυσοψαρα που αφ ενος λερωνουν το νερο, θελουν χαμηλες θερμοκρασιες, τρωνε τον αγλεορα και οτι ναναι, θα τον στειλεις αδιαβαστο...


Δεν ειναι κριμα? επιβιωσε απο τσαμπουκα με οσκαρ και να παει απο χρυσοιψαρο ειναι η απολυτη ταπεινωση...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:58.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02630 seconds with 10 queries