Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Άλλα ζώα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=69)
-   -   ΧΕΛΩΝΑΚΙ ΓΛΥΚΟΥ ΝΕΡΟΥ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=52451)

ARIS1983 10-05-11 16:15

Μια χαρα ειναι το νερακι και καλα εκανες και με το φιλτρο. Αν μπορει να βγαινει εξω απο το νερο στο λοφακι που εφτιαξες ειναι ολα ενταξει!

glacius80 10-05-11 17:08

το νερο αν ειναι κατω απο 10 εκατοστα ειναι καλα για μικρα χελωνακια.αυτο που θελω να πω ομως ειναι οτι λειπει θερμοστατης κ λαμπες.χωρις ζεστη κ uvb λαμπα το χελωνακι σου θα γινει ληθαργικο κ καθως ειναι νεογεννητο μπορει να υπαρξει κ προβλημα.βεβαια τωρα που αρχιζει να καλοκαιριαζει η πιθανοτητα προβληματος μειωνεται αλλα το χειμωνα θα επανελθει(εκτος κ αν θελεις κατεπιλογη σου να πεσει σε χειμερια ναρκη κατι ομως που δεν συνισταται κυριως σε πολυ μικρες χελωνες).μπορεις τουλαχιστον εναλλακτικα να το βγαζεις λιγο στον ηλιο για να απορροφησει θερμοτητα κ ακτινοβολια τις ζεστες μερες μαζι με το δοχειο του.

ARIS1983 10-05-11 17:31

Ναι θερμοστατης σιγουρα καλο θα του κανει! Και μια λαμπα UV για τις μερες που δεν εχεις την δυνατοτητα να το βγαλεις στον ηλιο, κυριος για την χειμερινη περιοδο!

tsoum 10-05-11 18:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από achisael (Μήνυμα 588405)
εχω δει χελωνακια και τα βαζουν σε ποιο λιγο νερο.
αλλα δεν ειμαι σιγουρος μην σε παρω στον λαιμο μου..
απλα μου φαινεται πολυ !!!

αναλογως παντα και το μεγεθος ...

Βρε! Οποιος μπλεκεται με τα πιτουρα... :D

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ARIS1983 (Μήνυμα 588483)
Ναι θερμοστατης σιγουρα καλο θα του κανει! Και μια λαμπα UV για τις μερες που δεν εχεις την δυνατοτητα να το βγαλεις στον ηλιο, κυριος για την χειμερινη περιοδο!

Αυτα απο σεπτεμβριο. Τωρα που είναι διπλα σε παράθυρο είναι σουπερ.



Μια χαρά το βλεπω το ενυδρείο σας! Καλη συνέχεια!

tasosanna 10-05-11 20:36

1 Συνημμένο(α)
του εβαλα και μια μπαρα 1 ποντο απο την επιφανεια για να μπορει οταν κοιματε να βγαζει εξω το κεφαλι του.πιστευω βοηθαει!!!

tsoum 10-05-11 21:15

Σουπερ είσαι!

glacius80 10-05-11 21:48

κοιτα την μπαρα μαλλον δεν θα την χρησιμοποιησει οταν κοιμαται αν την εχεις εξω απο το νερο.οι νεροχελωνες κοιμουνται παντα μεσα στο νερο αλλα σε τετοιο βαθος ωστε να τους επιτρεπει να μπορουν να βγαζουν το κεφαλι εξω αλλα το υπολοιπο σωμα να ειναι παντα καλυμμενο με νερο.γιαυτο το λογο θα ηταν καλυτερα να βαλεις τη ραμπα 2-3 ποντους κατω απο την επιφανεια του νερου.βεβαια δεν μπορω να καταλαβω αν την εβαλες 1 ποντο πανω η κατω.αν ειναι 1 ποντο κατω αυξησε αλλο τοσο το βαθος για να καλυπτει το σωμα τελειως.

tsoum 10-05-11 21:56

τον-την εχουμε ταράξει! Είναι πολύ καλα το ενυδρείο. Μετα απο 1-2 εβδομάδες, θα μας πει πως τα παει το χελωνακι και μετα μπορουμε να δουμε.

Υ.Γ. Αλήθεια, με ποιον μιλάμε; Τον Τάσο, ή την Άννα; Ή ποτε τον εναν και ποτε τον αλλο;

glacius80 10-05-11 23:02

δεν ειπαμε οτι ο,τι εχει κανει μεχρι τωρα το εχει κανει λαθος.ρωταει ο φιλος κ εμεις του δινουμε οσο πιο σωστες συμβουλες μπορουμε για να μην υποφερει το ζωακι που φιλοξενει απο τυχον λαθος χειρισμους.

tasosanna 10-05-11 23:29

παιδια ειστε φοβεροι.εγω ειμαι ο τασος η αννα ειναι η γυναικα μου.παντα με μενα μιλατε.η μπαρα ειναι ενα ποντο κατω.και το ενυδρειο μου το εφτιαξα χαρισ τισ δικες σασ συμβουλες.σας ευχαριστω πολυ.
-------------------------
και αυτο που κανετε ειναι πολυ καλο να μοιραζεστε με ατομα που δεν γνωριζουμε και πολλα τις γνωσεισ σας.εχετε βοηθησει παρα πολυ.ενα ευχαριστω δεν φτανει!!!:D;)

billias 18-05-11 22:19

στα νεογνα χελωνακια το υψοσ του νερου πρεπει να ειανι τοσο οσο οταν σικωνετε ορθιο να μπορει να ανασανει δλδ βαθος νερου = υψος νεογνου ....ομως πρακτικα δεν υπαρχει προβλημα κολημπανε αψωγα και οταν κουρατουν καθοντε στην προκυμενη περιπτωση στον καδο του εσ.φιλτρου οπου εναι το σωμα μεσα το κεφαλι εξω και μην ξεχναμε να προσπαθουμε οσο γινετε να τους φτιαχνουμε ενα φυσικο περιβαλλον(διαφορα βαθυ νερου και σημεια στιρηξης)

dimitrios 18-05-11 22:42

περσυ το καλοκαιρι σε μια καφετερια ειχαν χελωνακι σε ενυδρειο με χρυσοψαρα! αυτο κολυμπουσε κανονικοτατα και οταν ηθελε να ξεκουραστει επιανε ενα πλαστικο φυτο που ηταν μεχρι την επιφανεια του νερου.

Ryu 18-05-11 23:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimitrios (Μήνυμα 591088)
περσυ το καλοκαιρι σε μια καφετερια ειχαν χελωνακι σε ενυδρειο με χρυσοψαρα! αυτο κολυμπουσε κανονικοτατα και οταν ηθελε να ξεκουραστει επιανε ενα πλαστικο φυτο που ηταν μεχρι την επιφανεια του νερου.

κ οταν πεινουσε επιανε κ ενα χρυσοψαρο:D

ARIS1983 19-05-11 00:08

Ταλαιπορια το αμηρο!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:58.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,33164 seconds with 10 queries