Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Νεος στα...νταμαρια!!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=46701)

Konstantin79 23-12-10 15:01

Οι μεν ειναι ασπρες και οι δε σκουροχρωμες γκρι απο ποταμι. Θα δειξει ωραιο λες με ελαφρα σκουρα αμμο; Δεν το εχω δοκιμασει ακομα, αλλα σκεφτομουν καλη ιδεα δυο τελειως διαφορετικες αποχρωσεις κρυψωνες για να διαφερουν οι κρυψωνες τους. Τι λες;

sonic 23-12-10 15:20

Γνωμη μου ειναι βαλε οτι χρωμα πετρες θελεις ετσι και αλλιως με τον καιρο ολες ιδιες θα γινουν απο την αλγη οποτε συνεχεισε την καλη δουλεια;)

Konstantin79 23-12-10 15:48

Ευχαριστω φιλε μου! Ασε, κ εχω βαλει ολο μου το μερακι να δειχνουν υπεροχα!

Αληθεια, τη σιλικονη ποσο να την αφησω μεχρι να βαλω νερο. Να περιμενω μεχρι να μην μυριζω τη σιλικονη;

sonic 23-12-10 15:51

48 ωρες πυστευω ειναι μια χαρα αλλα εαν θες για καλυτερα αστο 3 ημερες μονο καλο θα κανεις

Konstantin79 23-12-10 18:18

Ευχαριστω man!!! :smt020
-------------------------
και οκ... Ετοιμο το νταμαρι κ βαζω νερο! Μετα;
1.Τι ειδους στρωσιμο ακολουθω; Ποσες μερες θα μου χρειαστει αυτο;
2.Τον ανθρακα που εχει το εσωτερικο φιλτρο της juvel μπορω να το κρατησω ή θα το αφαιρεσω και θα το αντικαταστησω με κατι αλλο;
3.Χρειαζομαι αλατι πριν βαλω κιχλιδες μεσα και ποτε θα ξερω οτι ειναι ετοιμος να βαλω; Θα χρειαζομαι σε καθε αλλαγη πλεον αλατι εφοσον θα φιλοξενω κιχλιδες;
4.Με τον φωτισμο να ξεκινησω κανονικα με το 8ωρο-9ωρο που εχω στο μυαλο μου για να μαθουν απο την αρχη τα ψαρακια;

sonic 23-12-10 18:27

Πρώτα φελιζολ μετα πετρες και μετα αμμο
για τα αλλα επειδη είναι πολαααααα
ξεκηνα +-4
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8388
η
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32934
η
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13656

Το αλατι το χρεισημοποιούμε για καποιες αρώστειες αλλα δεν το παρακανουμε ετσι και μονο οταν χρειάζεται και οχι παντα
Για το φως εισαι μια χαρα
τον ανθρακα θα σου ελεγα να τον αφησεις

Κλεόβουλος 23-12-10 18:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Konstantin79 (Μήνυμα 526175)
-------------------------
και οκ... Ετοιμο το νταμαρι κ βαζω νερο! Μετα;
Πριν απ' όλα διαβάζεις καλά τα υπομνήματα στην κατηγορία "αρχάριοι γλυκού νερού"
1.Τι ειδους στρωσιμο ακολουθω; Ποσες μερες θα μου χρειαστει αυτο;
Βάζοντας "μπόλι" βάζεις αμέσως και τα πρώτα ψαράκια
2.Τον ανθρακα που εχει το εσωτερικο φιλτρο της juvel μπορω να το κρατησω ή θα το αφαιρεσω και θα το αντικαταστησω με κατι αλλο;
Πριν βάλεις μπόλι και ψάρια, τον αφήνεις στο φίλτρο σου που δουλεύει, για 4-5 μέρες να τραβήξει ότι τοξικό υπάρχει και μετά τον αντικαθιστάς με βιολογικό υλικό
3.Χρειαζομαι αλατι πριν βαλω κιχλιδες μεσα και ποτε θα ξερω οτι ειναι ετοιμος να βαλω; Θα χρειαζομαι σε καθε αλλαγη πλεον αλατι εφοσον θα φιλοξενω κιχλιδες;
το ενυδρειακό αλάτι το χρησιμοποιούμε μόνο όταν χρειάζεται
4.Με τον φωτισμο να ξεκινησω κανονικα με το 8ωρο-9ωρο που εχω στο μυαλο μου για να μαθουν απο την αρχη τα ψαρακια;

Κανονικά.

Konstantin79 23-12-10 18:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sonic (Μήνυμα 526224)
Πρώτα φελιζολ μετα πετρες και μετα αμμο
για τα αλλα επειδη είναι πολαααααα
ξεκηνα +-4
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8388
η
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32934
η
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13656

Το αλατι το χρεισημοποιούμε για καποιες αρώστειες αλλα δεν το παρακανουμε ετσι και μονο οταν χρειάζεται και οχι παντα
Για το φως εισαι μια χαρα
τον ανθρακα θα σου ελεγα να τον αφησεις

Κλεοβουλε, γιατι εδω προτεινεται να αφησω τον ανθρακα; Θα μου εκανε καλο ή επιμενεις να τον αντικαταστησω με siporax;

Κλεόβουλος 23-12-10 18:42

Ο άνθρακας έχει όριο ζωής (τραβάει ότι είναι να τραβήξει και μετά θέλει αντικατάσταση). Τον βάζουμε όταν υπάρχει λόγος(πχ μετά απο θεραπεία για να μαζέψει τα υπολείμματα των φαρμάκων)

Konstantin79 24-12-10 00:22

και τι κανεισ οταν οι πετρες σου απο το ποταμι στηνονται με τετοιο τροπο που η κρυψωνα σου μοιαζει με καλυβα???? :(

zipo 24-12-10 00:23

Για βάλε μια φωτογραφία μπας και βοηθήσουμε στο στήσιμο. ;)

Konstantin79 24-12-10 00:26

1 Συνημμένο(α)
Ιδεες???

zipo 24-12-10 00:31

Λοιπόν,εμένα μου αρέσουν πιο πολύ οι πέτρες στα δεξιά.Και επειδή χρειάζεσαι περισσότερες και είναι και δωρεάν,πάνε και μάζεψε μπόλικες!Προσπάθα να κάνεις πιο φυσικό το στήσιμο.Ψήλωσε τη στοίβα από τι μια πλευρά χαμήλωσέ την αρμονικά προς την αντίθετη,προσπαθώντας να δημιουργήσεις αίσθηση κατολίσθησης.Θα δείξει ωραίο.Βρες και αρκετά μεγαλύτερες πέτρες για να τις χρησιμοποιήσεις για βάση,ώστε να πατήσουν οι υπόλοιπες πάνω.Πλησίασε και μερικές πέτρες πιο κοντά στο μπροστινό τζάμι για να δίνουν βάθος.

Konstantin79 24-12-10 00:34

Εχω αρκετες φιλε μου! Δεν ειναι μονο αυτες! Απλα δε μπορω να τις δεσω οπως τις λευκεσ που τις εκανα σα βουναλακι! Ξερω... με την αλγη κ το νερο θα αλλαξουν κ οι αριστερα χρωμα, αλλα δε μπορεσα να πετυχω το ιδια σχεδιο με τις αριστερα...:(

zipo 24-12-10 00:36

Αν οπωσδήποτε θες να φτιάξεις δύο στίβες,τότε βρες και μερικές μεγαλύτερες από τις ποταμίσιες για να σε βοηθήσουν.

Konstantin79 24-12-10 00:37

Θα κανω αλλη μια προσπαθεια κ ενημερωνω! :p

Konstantin79 24-12-10 01:05

1 Συνημμένο(α)
Καλυτερα νομιζω!! :D Θελει κ αλλες να ψηλωσει βεβαια, αλλα πες μου.... Το'χω ή δεν το'χω;;; :confused:

Σκεψου οτι θα πεσουν αλλα δυομιση δαχτυλα αμμος!

zipo 24-12-10 01:06

Είσαι σε καλό δρόμο! :D Βάλε μπόλικη πέτρα.

nxris 24-12-10 13:33

Αν βλέπω καλά στις φωτογραφίες, τις πέτρες τις έβαλες αφου έριξες την άμμο?
Μπορεί να έχεις πρόβλημα με κατολισθήσεις. Αυτά τα ψάρια σκάβουν.
Πρώτα πάει το φελιζόλ μετά οι πέτρες και τελευταία η άμμος.;)

Στο στήσιμό σου μόνο η καλύβα:) δεν μου άρεσε, δεν φαίνεται πολύ φυσικό.
Καλή συνέχεια!!!

Konstantin79 24-12-10 17:18

Φιλε μου το φελιζολ μπηκε πρωτο, μετα σιλικονη πανω του, μια ελαφρα στρωση αμμο για να το καλυψει (ακριβως για να μην πιασουν "μπλε" τα ψαρια) κ μετα οι πετρες, οι οποιες βεβαια εχουν στηθει με υπομονη κ σιλικονη. Σφαλιαρες παιζω μαζι τους καθε μερα για να σιγουρευτω για την στερεοτητα τους! Οσο για την καλυβα... ουτε εμενα μου αρεσε κ ηδη στηνω με καλυτερες προδιαγραφες!
Ευχαριστω για τις επισημανσεις σου φιλαρακι!

zipo 24-12-10 17:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Konstantin79 (Μήνυμα 526616)
Φιλε μου το φελιζολ μπηκε πρωτο, μετα σιλικονη πανω του, μια ελαφρα στρωση αμμο για να το καλυψει (ακριβως για να μην πιασουν "μπλε" τα ψαρια)

Πολύ καλή κίνηση,την οποία παρέλειψα καθώς σκέφτηκα πως τα ψάρια μου δε σκάβουν και ιδιαιέτερα.Δε σκέφτηκα όμως,πως σκάβουν τα φίλτρα μου και την πάτησα!

Konstantin79 24-12-10 20:17

Και μου ερχεται κ εμενα η απορια καθως στηνω... "Και γιατι οι κρυψωνες να ειναι ισοϋψής; Τι πειραζει η μια να ειναι πιο ψηλα απο την αλλη; Και αερα θα τους δωσς απο πανω αλλα και θα διαφερουν, καθως αλλη κρυψωνα-αλλες κρυψωνες-αλλη ομορφια"! Σωστος;;; :D

Κλεόβουλος 24-12-10 20:28

Σωστός...:D

Konstantin79 25-12-10 18:02

1 Συνημμένο(α)
Καλα Χριστουγεννα σε ολους!!!!!!!!!!!!!

Δεν ξερω τι λετε παιδια, αλλα εδω σταματαω.... :rolleyes:
Πολυ μου αρεσει το αποτελεσμα!!!!!!!!!!

Τι λετε;;; :confused:

nxris 25-12-10 18:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Konstantin79 (Μήνυμα 526616)
Φιλε μου το φελιζολ μπηκε πρωτο, μετα σιλικονη πανω του, μια ελαφρα στρωση αμμο για να το καλυψει (ακριβως για να μην πιασουν "μπλε" τα ψαρια) κ μετα οι πετρες, οι οποιες βεβαια εχουν στηθει με υπομονη κ σιλικονη. Σφαλιαρες παιζω μαζι τους καθε μερα για να σιγουρευτω για την στερεοτητα τους! Οσο για την καλυβα... ουτε εμενα μου αρεσε κ ηδη στηνω με καλυτερες προδιαγραφες!
Ευχαριστω για τις επισημανσεις σου φιλαρακι!

Δεν φαινόταν καλά στις φωτογραφίες, ωραίος!!!

Το αποτέλεσμα πολύ καλό μπράβο :smt041:smt041:smt041
και καλά Χριστούγεννα!

Konstantin79 28-12-10 21:09

Ετοιμο και γεματο!!!!!!!!!!!!!
Ερωτηση: Προτεινεται να βαλω κ εναν δευτερο κυκλοφορητη sera 400lt/ω καπου χαμηλα για καλυτερη κυκλοφορια κ καθαρισμο;

zipo 30-12-10 01:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Konstantin79 (Μήνυμα 528198)
Ετοιμο και γεματο!!!!!!!!!!!!!
Ερωτηση: Προτεινεται να βαλω κ εναν δευτερο κυκλοφορητη sera 400lt/ω καπου χαμηλα για καλυτερη κυκλοφορια κ καθαρισμο;

Προτείνω να περιμένεις να μπουν τα ψαράκια στο ενυδρείο και να λερώσουν λίγο.Τότε μόνο θα καταλάβεις αν είναι κάποια σημεία πάνω στην άμμο που μαζεύουν υπερβολική βρωμιά λόγω μειωμένης κυκλοφορίας.Σε αυτά τα σημεία μπορείς να βάλεις αυτόν τον κυκλοφορητή αν τον έχεις ήδη στα χέρια σου και να πειραματιστείς μήπως και βοηθήσει.

Konstantin79 30-12-10 17:37

Εχω ηδη εναν 400αρη sera φιλε μου!
Εχεις δικιο! Σκεφτομουν πως θα καταλαβαινα που θα τον εβαζα, αλλα με καλυψες απολυτα!
ΑΛηθεια, το ειδες το ενυδρειο στο παραπανω θεμα; τι λες;

zipo 30-12-10 18:20

Μου αρέσει.Προσωπικά,προτιμώ τις σκουρόχρωμες πέτρες,αλλά μόλις πιάσει η άλγη,θα δείξει ακόμη πιο όμορφο.Πολύ καλή προσπάθεια.Όλη η ομορφιά σε αυτά τα ενυδρεία,βέβαια,είναι τα ψάρια.Από προσωπική εμεπειρία,πιστεύω πως ο κυκλοφορητής θα βοηθά,αλλά η απόλυτη καθαριότητα της άμμου από την κυκλοφορία είναι δύσκολη έως ακατόρθοτη.Όλο και θα υπάρχουν σημεία με μειωμένη κυκλοφορία.Φυσικά,αυτό είναι κάτι που μόνο οπτικά ενοχλεί.

Konstantin79 30-12-10 20:38

Ειναι φυσιολογικο τα pseudotropheus να ειναι ντροπαλα τις πρωτες ωρες τους στο ενυδρειο;;;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:34.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02221 seconds with 10 queries