Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Reef (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=203)
-   -   ξεκινημα με reefακι 150λιτρων (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=45250)

jiraiya 07-11-10 23:03

επανερχομαι με νεα ερωτηση αφου εχω ξεκινησει να γεμιζω το ενυδρειο σιγα σιγα με νερο!!!!!!! και σκεφτομαι εαν μπορω να βαλω τριμενο κοραλι με λεπτοκοκο αραγωνιτη?

betty 07-11-10 23:23

Καλύτερα να βάλεις σκέτο λεπτόκοκκο αραγωνίτη και όχι τριμμένο κοράλλι γιατί εάν τα μπερδέψεις θα έχεις σαν αποτέλεσμα να κάτσει κάτω ο αραγωνίτης και από πάνω το κοράλλι με ότι αυτό συνεπάγετε.

almost 07-11-10 23:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από jiraiya (Μήνυμα 504812)
επανερχομαι με νεα ερωτηση αφου εχω ξεκινησει να γεμιζω το ενυδρειο σιγα σιγα με νερο!!!!!!! και σκεφτομαι εαν μπορω να βαλω τριμενο κοραλι με λεπτοκοκο αραγωνιτη?

Και ο αραγωνίτης τριμένο κοράλι είναι. ;)
Εξαρτάται την διατομή που θα το τρίψεις και αν θες να ανακατευτούνε.

Με τι θα το σπάσεις το κοράλι;

jiraiya 08-11-10 00:04

ειναι ηδη σπασμενο και δεν ειναι λεπτο!!!σε σχεση με τον αραγωνιτη οποτε οπως ειπε και η betty θα πεσει κατω !!!θα μπορουσα να σπασω κι αλλο το κοραλι και να τα βαλω μαζι ή ειναι καλυτερα να βαλω κι αλλο αραγωνιτη?

almost 08-11-10 00:08

Είναι καθαρά θέμα αισθητικής, ότι σου αρέσει.

areti 08-11-10 04:56

Μπαμπη το ρεκτεφομετρο μετραει την ανωση αν δεν κανω λαθος οσο βαζεις αλατακι τοσο αυξανεις την ανωση μεχρι να φτασεις 1021-1025.

Το 1021 με το 1025 εχει μεγαλη διαφορα για τα ζωντανα και εχει να κανει με την περιοχη που ειναι ο βιοτοπος τους (ποσο αλατι εχει εκει η θαλασσα).[/QUOTE]


Υπαρχει δηλαδη περιπτωση να εχεις προβλημα ασυμβατοτητας λογω διαφορετικων απαιτησεων σε αλατοτητα ; Υπαρχει καποιος πινακας ή καποιο link που να αναφερει περιοχες και μετρησεις σε αλατοτήτα; Δηλαδη δεν συνδιαζονται ψαρια πχ της Ερυθρας με του Ειρηνικου (λεμε τωρα); :confused:

almost 08-11-10 07:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από areti (Μήνυμα 504892)


Υπαρχει δηλαδη περιπτωση να εχεις προβλημα ασυμβατοτητας λογω διαφορετικων απαιτησεων σε αλατοτητα ; Υπαρχει καποιος πινακας ή καποιο link που να αναφερει περιοχες και μετρησεις σε αλατοτήτα; Δηλαδη δεν συνδιαζονται ψαρια πχ της Ερυθρας με του Ειρηνικου (λεμε τωρα); :confused:

Όχι, δεν υπάρχει περίπτωση τέτοια γιατί για κάθε οργανισμό υπάρχει ένα range αποδεκτών τιμών, οπότε βρίσκεις αυτό που βολεύει όλους.

Εδώ και εδώ μπορείς να βρίσκεις αυτό που σε ενδιαφέρει και να κοιτάς τις παραμέτρους που χρειάζονται.

Πάνος 08-11-10 11:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από areti (Μήνυμα 504892)
Υπαρχει δηλαδη περιπτωση να εχεις προβλημα ασυμβατοτητας λογω διαφορετικων απαιτησεων σε αλατοτητα ; Υπαρχει καποιος πινακας ή καποιο link που να αναφερει περιοχες και μετρησεις σε αλατοτήτα; Δηλαδη δεν συνδιαζονται ψαρια πχ της Ερυθρας με του Ειρηνικου (λεμε τωρα); :confused:

οχι...ολα τα ψαρια θα νιωθουν καλα με αλατοτητα απο 1022 μεχρι 1026 χονδρικα...σε περιπτωση θεραπειας καποιοι εφαρμοζουν και υποαλατοτητα ...το 1025 το τηρουμε ευλαβικα οταν εχουμε κοραλια ( reef) μιας και σε αυτη την αλατοτητα νιωθουν καλα.

areti 08-11-10 15:40

Ουφ , με καθυσηχασατε γιατι αγχωθηκα λιγο. Ειμαι λιγο πριν το ξεκινημα στα αλατια και φοβηθηκα μην τραβαω παλι τα μαλια μου με "ψαροσουπες" ως αρχαρια ;)

Πάνος 08-11-10 17:40

αυτο βεβαια δε σημαινει οτι δε μπορεις να κανεις "ψαροσουπα" στο αλατι....ισα ισα...απλα τα αποτελεσματα ερχονται αμεσα...θανατος!!!
θελω να πω οτι καποια ειδη ειναι πολυ επιθετικα ή αρπακτικα και σκοτωνουν-καταβροχθιζουν με συνοπτικες διαδικασιες τα ψαρια-θυματα τους.
επισης χρειαζεται προσοχη η σειρα με την οποια θα εισαγεις τα ψαρια...καθως φυσικα και η κατηγοροιοποιηση σε (non-) reef-safe.

areti 09-11-10 00:44

Σιγουρα... Απλα σκεφτηκα οτι πρεπει να βρω α) ψαρια reef safe β) ψαρια καταληλλα για αρχαριο γ) ψαρια που να μην εχουν δυσκολια στην διατροφη δ) ψαρια καταλληλα για το μικρο μεγεθος του ενυδρειου μου (180 λτ) ε) ψαρια που να εισαγωνται στην Ελλαδα ζ) ψαρια που να μην τρωγωνται μεταξυ τους ... ειναι αρκετα περιορισμενες οι επιλογες ...αν εχουν και πολυ διαφορετικες απαιτησεις σε νερο και δεν μπορεις να τα συνδιασεις ....βρασε ρυζι:p

jiraiya 09-11-10 20:08

καποιο καλο παιδι να μου πει παρακαλω ποσο πρεπει να περιμενω για να διαλυθει το αλατι (για την ακριβια το εβαλα χθες και προσθεσα λιγο ακομα σημερα,εχει διαλυθει αλλα το νερο ειναι ακομα λιγο θολωμενο μπορω να προσθεσω τον αραγωνιτη ?)

almost 09-11-10 21:28

Ναι, μπορείς.

Μέτρα την αλατότητα κανά 8ωρο μετά από κάθε φορά που προσθέτεις αλάτι για να έχεις πιο σωστές τιμές και να μην το κάνεις εντελώς αλμυρό (παθών στο στήσιμο).

Εμένα έκανε 14 ημέρες να φύγει η θολούρα εντελώς και τότε τον έβαλα τον αραγωνίτη (περισσότερο για να εκπαιδεύσω τον εαυτό μου στην υπομονή, που δεν διαθέτω).

Πάνος 09-11-10 21:58

αναλογα και το αλατι βεβαια....γιατι με το pro reef της tropic marin και ακομη περισσοτερο με το easy mix της grotech....δοχειο-νερο-αλατι-ανακατεμα με το χερι-μπλουμ στο ενυδρειο ;)

jiraiya 09-11-10 22:40

το αλατι pro reef της tropic marine και εχει λιγη θολουρα ακομα μολις εκανα μετρησει ειμαι κομπλε και βαζω αραγωνιτη αντε να ξεθολωσει και ο αραγωνιτης και παμε για βραχο!!!!!(αντε σιγα σιγα για το ξεκινημα)!!!!:smt041

almost 10-11-10 09:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 505624)
αναλογα και το αλατι βεβαια....γιατι με το pro reef της tropic marin και ακομη περισσοτερο με το easy mix της grotech....δοχειο-νερο-αλατι-ανακατεμα με το χερι-μπλουμ στο ενυδρειο ;)

Σωστό, ναι.
Εγώ αναφέρθηκα στο Korallen-Zucht salt που χρησιμοποίησα στην αρχή.
Με το Tropic Marin Pro Reef Seasalt που χρησιμοποιώ τώρα, είναι σαφώς πολύ πιο ευλοκοδιάλυτο (το καλύτερης ποιότητας, εννοείται).

jiraiya 10-11-10 19:13

εχω φρικαρι εντελως δεν μπορω να στησω τον βραχο συνεχεια πεφτουν τα κομματια προσπαθησα με δεματικα αλλα δεν μου καθεται καλα μια βοηθεια !!!!

georgebruno 10-11-10 19:20

Mπορείς να πας στην Μοναστηρίου σένα κατάστημα που πουλάει βεργες pvc,pom,κτλ σε διαστασεις φ6 ή φ8 χιλιοστά και να πάρεις μερικές βέργες.Έτσι θα καταφέρεις να στερεώσεις τα βράχια μεταξύ τους,θα κάνεις τους βράχους σουβλάκι(καλαμάκι)....:)

almost 10-11-10 19:20

Έξω από το ενυδρείο, στέγνωμα και τον κολάς με ενυδρειακή σιλικόνη.

drbig 10-11-10 19:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από almost (Μήνυμα 505996)
Έξω από το ενυδρείο, στέγνωμα και τον κολάς με ενυδρειακή σιλικόνη.

Τον ζωντανό βράχο???:confused:

jiraiya 10-11-10 19:29

ολα αυτα που ειπατε πολυ δυσκολα με ζωντανο βραχο μπορει να μπει σιλικονη?βασικα δεν ειναι βραχος ποιο πολυ για βραχακια τα λεω εγω!!!

almost 10-11-10 19:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από drbig (Μήνυμα 506002)
Τον ζωντανό βράχο???:confused:

Όχι.. δεν κατάλαβα ότι είναι ζωντανός.
(Άμα κάνει αυτό που του είπα τον.. σκότωσε. :D).

Λύση καλαμάκι ή ειδική κόλα που κολάει μάεσα στο νερό (και κάποια από αυτές που κολάς τα κοράλια πρέπει να κάνει αλλά δεν ξέρω ποιά).

jiraiya 10-11-10 19:35

λοιπον κατι εκανα αλλαhttp://www.aquatek.gr/vb/picture.php...pictureid=3071 δεν ξερω εαν ειναι σταθερο ειναι απλα το ενα πανω στο αλλο ακουω συμβουλες!!!

georgebruno 10-11-10 19:54

Πολύ ωραιο το στησιμο.Η λύση σουβλάκι πάντως είναι πολύ απλή κ κανει για μικρά κομμάτια.(ειδικά με αυτές τις βεργες που έχουν πάχος μισό εκατοστό)

kingrim 10-11-10 20:24

ρε Μπαμπη πολυ ομορφο αλλα δεν βαλαμε αφισα ρε και βλεπεις το φιλτρο πως Σκα..τα το ξεχασαμε φτουσου ρε π!@#$#$......

jiraiya 10-11-10 20:25

ωχ zw και τωρα?

almost 10-11-10 20:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από jiraiya (Μήνυμα 506030)
ωχ zw και τωρα?

Θα πιάσει κοραλίνη.. σε κανά χρόνο.

Πάνος 10-11-10 21:25

φετες απο λεπτο γαλαζιο πλεξι στις διαστασεις των επιμερους διαμερισματων...τοποθετηση απο τη μερια του πισω τζαμιου...θα συγκρατουνται απο τα υλικα που εχεις μεσα..δε χρειαζεται να τα κολλησεις..
απλα θα βλεπεις τις φετες των τζαμιων που χωριζουν τα διαμερισματα...δεν ειναι η καλυτερη..αλλα ειναι μια καποια λυση αν δε θελεις να βλεπεις τα υλικα και μεχρι να πιασει κοραλλινη το φοντο.
αν δε σε ενοχλει να ξεστησεις το βραχο (δε μπορω να καταλαβω αν ακουμπα στο πισω τζαμι) ενα γαλαζιο πλεξι που θα το στηριξεις πισω....θα φαινεται καλυτερα γιατι θα ειναι ενιαιο.

almost 10-11-10 21:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 506058)
φετες απο λεπτο γαλαζιο πλεξι στις διαστασεις των επιμερους διαμερισματων...τοποθετηση απο τη μερια του πισω τζαμιου...θα συγκρατουνται απο τα υλικα που εχεις μεσα..δε χρειαζεται να τα κολλησεις..
απλα θα βλεπεις τις φετες των τζαμιων που χωριζουν τα διαμερισματα...δεν ειναι η καλυτερη..αλλα ειναι μια καποια λυση αν δε θελεις να βλεπεις τα υλικα και μεχρι να πιασει κοραλλινη το φοντο.

Μου έδωσες ιδέα:
Μια φέτα plexi όση η πλάτη του ενυδρείου η οποία θα συγκρατείται από μαγνήτη (ο ένας μαγνήτης μέσα στο ενυδρείο και ο άλλος πίσω στην πλάτη, σαν αυτούς που έχουμε για το καθάρισμα).

Πάνος 10-11-10 21:35

εγω το συμπληρωνα απο κατω κι εσυ το εγραφες σε επομενο ποστ...;)
αν δεν ακουμπα ο βραχος πισω μπορεις να το περασεις...αλλιως απλα θα μπεις στην ταλαιπωρια να τον ξεστησεις για λιγο.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:48.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02506 seconds with 10 queries