Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Αποριες-Αρχαριος (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=45176)

delta66 09-11-10 09:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aquahobby (Μήνυμα 505281)
3)γραφει οτι δεν εχει βανακια το συγκεκριμενο.Δεν ξερω ποια η διαφορα αλλα ο δελτα66 πιο πανω γραφει οτι εχει σημασια.

Το κινεζικο εχει νομιζω διακοπτη ροης.
Ρωτα καλυτερα για σιγουρα.

aquahobby 09-11-10 10:35

37 ευρω για ολα τα τεστ της API ειναι καλη τιμη?
kh
gh
ph
no2
no3
ammonia.

exelix 09-11-10 10:39

Αν δεν είναι ληγμένα φανταστική!

lion 09-11-10 10:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aquahobby (Μήνυμα 505281)
2)το οτι γραφει οτι γυρναει 1000λιτρα/ωρα μπορει να δημιουργησει προβλημα ή οσο πιο πολυ τοσο καλυτερα?

1000 λιτρα την ώρα είναι μεγάλη ροή για 100 λίτρα ενυδρείο αλλά όχι υπερβολική, ειδικά εάν το κάνεις ζούγκλα. Δεν ξέρω εάν ρυθμίζεται.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aquahobby (Μήνυμα 505281)
3)γραφει οτι δεν εχει βανακια το συγκεκριμενο.Δεν ξερω ποια η διαφορα αλλα ο δελτα66 πιο πανω γραφει οτι εχει σημασια.

Έχει πολύ καλύτερο σύστημα από τα βανάκια της eheim. Σηκώνεις ένα μοχλό και τελείωσες.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aquahobby (Μήνυμα 505281)
οσο για το φωτισμο να εχει δικο του καπακι το ενυδρειο.Φανταζομαι για να βαλω εξωτερικο φωτιστικο θα πρεπει να βγει το καπακι..αν αλλαζα τις παρουσες λαμπες με περισσοτερα βατ..?γινεται αυτο..?

Οι λάμπες βγαίνουν σε συγκεκριμένα watt ανάλογα με το μήκος τους, οπότε δεν μπορείς να αλλάξεις τις λάμπες με άλλες με περισσότερα watt. Aλλά οι περισσότεροι κάνουμε μετατροπές στο καπάκι, προσθέτοντας λάμπες.

Αλλά προτείνω να αρκεστείς στον υπάρχοντα φωτισμό με εύκολα φυτά. (Τα εύκολα φυτά δεν σημαίνει ότι δεν είναι και όμορφα)

aquahobby 09-11-10 13:57

σορυ για την επιμονη αλλα θελω να ειμαι σιγουρος.
προχωραω στην αγορα του SUN HW-302 με 1000λτ/ωρα...δεν θα δημουργησει προβλημα γιατι ειναι αρκετα μεγαλη η ροη

kingrim 09-11-10 14:04

αμα δεις οτι ειναι μεγαλη η ροη την βαζεις να βαραει πρωτα ενα τζαμι

aquahobby 10-11-10 14:23

μια ερωτηση απλα και μονο απο περιεργεια...δηλαδη το 2213 θα ειναι λιγο για το ενυδρειο μου..?


πηγα να ρωτησω σε πετ σοπ και ο υπαλληλος μου ελεγε τα δικα του.οτι 630λτ/ωρα ειναι παρα πολλα και μπορει να δημιουργησει προβλημα στα ψαρια κλπ...
-------------------------
τελικα πηρα το eheim2215 στα 100 ευρω φουλ με διπλα βρυσακια..βλεπω μεσα στο καδο εχει 6 σφουγγαρια μπλε μια ανθρακικη βατα(ετσι αναγραφεται στις οδηγιες) και μια λευκη βατα φιλτρου.επειδη θα παρω σε λιγο τα υπολοιπα υλικα φιλτρου Πως θα γινει η τοποθετηση..πειτε μου αν ειναι σωστο το παρακατω

απο κατω προς τα πανω:
Ehfimech
μπλε σφουγγαρι
substrat pro
λευκη βατα φιλτρου
ανθρακικη βατα(τις πρωτες 3 μερες)

αν ναι σε τι ποσοτητα πρεπει να μπουν...?

thankssss

Πάνος 10-11-10 17:00

σωστη η σειρα...μια μικρη στρωση απο τα υπολοιπα....και περισσοτερο substrat

aquahobby 11-11-10 01:24

thank u pano....

κατι τελευταιο..αυριο αγοραζω και το χαλικι/υποστρωμα και τελος ξεκιναμε το στησιμο...
να επαναλαβω αλλη μια φορα την ερωτηση μου...τι υπωστρωμα να βαλω κατω απο το χαλικι?μπορει μελλοντικα να βαλω πιο δυσκολα φυτα γι αυτο και σκεφτομαι να το τοποθετησω.αν ναι το υψος 2cm στο υποστρωμα ειναι οκ...?

και δευτερον σκεφτομαι να αγορασω χαλαζιακο χαλικι 1-3mm..βγαινει και σε μαυρο χρωμα...?


το συνολο του βυθου πρεπει να ειναι 5-6 ποντους..?

kingrim 11-11-10 07:16

ναι βγαινει και σε μαυρο γκρι και εκρου
-------------------------
απο υποστρωμμα μπορεις να βαλεις seachem flourite μαζι με χαλαζιακη μαυρη σε ποσοστο αναλογα με την τσεπη σου οσο πιο πολυ φλουριτε τοσο πιο καλα

aquahobby 13-11-10 03:55

ετοιμος απο εξοπλισμο!!και ετοιμος για το ξεκινημα!!!
οι αποριες μου πριν ξεκινησω ειναι οι εξης...να πω παλι ενα μεγαλο ευχαριστω στα μελη που βοηθησαν.
1)πηρα δυο Mopani...θελουν βρασιμο,απλο ξεπλυμα η να τα βαλω ιπως ειναι στο ενυδρειο?
2)αγορα 7kg flourite και 10kg χαλαζιακο απρομαυρο χαλικι 2-3mm.το χαλικι ξερω θα το ξεπλυνω αλλα πειτε μου για το flourite.γιατι απ οτι μου ειπαν αν ξεπλυθει χανει καποιες ουσιες.
3)θερμοκρασια 30 βαθμους μεχρι να στρωσει ειναι σωστη..?

4)και πιο σημαντικο
επειδη δεν βρηκα πουθενα καθαρη αμμωνια αγορασα τροφη.μπορω ετσι να πετυχω το κυκλο του αζωτου..να ριχνω καθημερινα λιγη ποσοτητα..περιμενω την αλλη βδομαδα τα τεστ απο το ebay της Api οποτε δεν θα μπορω να εχω αμεσα τιμες.υπαρχει προβλημα..?μαλλον κυριακη θα στηθει το ενυδρειο...

Ευχαριστωωωω και παλι.
-------------------------
επισης τελικα να το ανακατεψω το flourite Με το χαλαζιακο η να το βαλω σαν υποστρωμα...?

bokostas 13-11-10 04:26

1. Βάλτα σ' εναν κουβά με νερό για 10-15 μέρες κι άλλαζε το νερό καθημερινά για να βγάλουν αρκετή μαυρίλα και να "ποτίσουν" και να μην επιπλέουν.
2. Το χαλίκι ξέπλυνέ το πολλές φορές και πολύ καλά, το flourite ξέπλυνέ το 2-3 νερά για να φύγει η σκόνη, το προτείνει και η seachem.
3. Και με 28 την κάνεις την δουλειά σου, στους 30 πιθανόν να σου χαλάσουν κάποια φυτά, τα οποία μπορείς να βάλεις και πριν στρωθεί.
4. Χωρίς αμμωνία και μόνο με τροφή, θα σου πάρει αιώνες να στρώσει (και αν), γιατί δεν ζητάς μπόλι με μια αγγελία, να πετύχεις στρώσιμο πατ-κιουτ?

Το flourite να το ανακατέψεις με το χαλαζιακό, εκτός κι αν δεν σου αρέσει η απόχρωση που θα προκύψει, άσε που αργά ή γρήγορα θα ανακατευτούν.
Μην ευχαριστείς καθόλου, γι' αυτό είναι το φόρουμ, για να αλληλοβοηθιόμαστε (και οποιαδήποτε ώρα, έτσι? διανυκτερεύουμε κιόλας).;)

kingrim 14-11-10 22:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bokostas (Μήνυμα 507060)
1. Βάλτα σ' εναν κουβά με νερό για 10-15 μέρες κι άλλαζε το νερό καθημερινά για να βγάλουν αρκετή μαυρίλα και να "ποτίσουν" και να μην επιπλέουν.
2. Το χαλίκι ξέπλυνέ το πολλές φορές και πολύ καλά, το flourite ξέπλυνέ το 2-3 νερά για να φύγει η σκόνη, το προτείνει και η seachem.
3. Και με 28 την κάνεις την δουλειά σου, στους 30 πιθανόν να σου χαλάσουν κάποια φυτά, τα οποία μπορείς να βάλεις και πριν στρωθεί.
4. Χωρίς αμμωνία και μόνο με τροφή, θα σου πάρει αιώνες να στρώσει (και αν), γιατί δεν ζητάς μπόλι με μια αγγελία, να πετύχεις στρώσιμο πατ-κιουτ?

Το flourite να το ανακατέψεις με το χαλαζιακό, εκτός κι αν δεν σου αρέσει η απόχρωση που θα προκύψει, άσε που αργά ή γρήγορα θα ανακατευτούν.
Μην ευχαριστείς καθόλου, γι' αυτό είναι το φόρουμ, για να αλληλοβοηθιόμαστε (και οποιαδήποτε ώρα, έτσι? διανυκτερεύουμε κιόλας).;)


+1000 εκτος απο το 2 το χαλικι θα θελει καμια 20-30νερα

aquahobby 15-11-10 12:25

επειδη τωρα πλενω τα χαλικια το flourite το περασα τρια τεσασερα χερια και ακομα παραμενει καφε-μαυρο αν ριξω νερο στον κουβα.δεν υπαρχει προβλημα?μπορω να το ριξω στο ενυδρειο..?

kingrim 15-11-10 12:31

αποψη μου να το πλενεις καλα

αλλα μελοι το περνανε 2-3 χερακια το βαζουν στο ενυδρειο τοποθετουν μια μαυρη σακουλαπανω απο το υποστρωμμα και γεμιζουν το ενυδρειο με νερο προσεκτικα μετα με τσουκου τσουκου βγαζεις την σακουλα

εγω το πλενω γιατι μετα αμα θελεις να βαλεις βγαλεις φυτα θα σου κανει το ενυδρειο μαυρο + οτι σε καθε σκουπα βυθου θα σου βγαζει πολυ βρωμια

aquahobby 15-11-10 12:36

thanks για την αμεση απαντηση..
οκ κι εγω ετσι σκεφτομαι να το κανω αλλα καπου εχω ακουσει οτι χανει χρησιμες ουσιες για τα φυτα

kingrim 15-11-10 12:39

αν δεν κανω λαθος το φλουριτε δεν εχει τετοιο θεμα γιατι εχει την ιδιοτητα να αποροφα απο την στηλη του νερου τα λιπασματα που ριχνεις ειναι δλδ αυτο ανανεουμενο

aquahobby 15-11-10 16:26

1)επλυνα καλα το flourite
2)εχω ξενερωσει γιατι νομιζα οτι το ενυδρειο ειναι 110λιτρα μεικτα αλλα τελικα ειναι 80 που σημαινει 70 καθαρα αν δεν κανω λαθος.ειχα λαθος εντυπωση..τεσπα περιοριζονται και πολυ οι επιλογες των ψαριων....
-------------------------
3)επειδη δεν ξερω χαλαστηκα πολυ με το ενυδρειο συνειδητοποιω οτι εδωσα πολλα για τον εξοπλισμο και δεν ξερω και αν κανουν για το ενυδρειο.δηλαδη:
1)Θερμοστατης sera 150w(30 ευρω)
2)eheim 2215 με τα υλικα(130 ευρω)

τεσπα...θα το προχωρησω και βλεπουμε

vaspiou 15-11-10 21:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aquahobby (Μήνυμα 505313)
37 ευρω για ολα τα τεστ της API ειναι καλη τιμη?
kh
gh
ph
no2
no3
ammonia.

30 ευρω απο ebay. APΙ freshwater TEST....το παρηγγειλα χθες. Οταν ερθει βλεπουμε. Πιστευω ειναι καλη τιμη. Ολα τα μπλιμπλικια μου απο ebay τα παιρνω. Εδω μας πιανουν κWλο. Αν ξερεις τι θες και κανεις υπομονη 7-8 μερες ολα τα παιρνεις απο ebay.

aquahobby 16-11-10 01:12

Παιδια αν ειναι ευκολο πειτε μου για το παραπανω που εχω γραψει
θερμοστατης 150w σε 80 λιτρα μεικτα ενυδρειο κανει..?
επισης το 2215 δεν ειναι υπερβολικο?

σορυ για το double post

bokostas 16-11-10 01:19

Εγώ θα έβαζα 100άρη ή 75άρη θερμοστάτη, αλλά κι αυτός που λες κάνει.
Εγώ σε 60-70 καθαρά λίτρα, θα έβαζα το 2213 ή εσωτερικό και όχι το 2215.

aquahobby 16-11-10 01:28

εννοεις οτι μπορει να εχω προβλημα ως προς την ροη η απλα δεν υπαρχει νοημα...?

bokostas 16-11-10 01:34

Την ροή μπορείς να την κόψεις με πολλά κόλπα, απλά τον μόνο λόγο που βρίσκω για το 2215 είναι αν μεταφερθεί αργότερα σε μεγαλύτερο ενυδρείο.

aquahobby 16-11-10 01:39

ε καποια στιγμη θα γινει αυτο..ουτως η αλλως μιας και κοβεται ι δυνατη ροη θα το κρατησω...με ποιο τροπο γινεται..?

bokostas 16-11-10 01:57

Mε spraybar, με άνοιγμα περισσότερων τρυπών στο spraybar, με γύρισμα της εξαγωγής ή του spraybar προς το τζάμι και άλλα, θα βρεις τον τρόπο.

kingrim 16-11-10 07:04

αλλα αφου τα εχεις μην παρεις αλλα

delta66 16-11-10 09:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aquahobby (Μήνυμα 508317)
Παιδια αν ειναι ευκολο πειτε μου για το παραπανω που εχω γραψει
θερμοστατης 150w σε 80 λιτρα μεικτα ενυδρειο κανει..?
επισης το 2215 δεν ειναι υπερβολικο?

σορυ για το double post

Αφου ξεκινησες για 110 λιτρα ηταν καλος εξοπλισμος αυτος που επελεξες.
Για 80 λιτρα μικτα ειναι υπερβολικος οχι ομως οτι θα σε χαλασει.
Μονο τη θερμανση να προσεξεις γιατι αν κολλησει ο θερμαντηρας θα το κανει ψαροσουπα. Ομως με διπλασια βατ θερμαντηρα ανα λιτρο, θα εχεις γρηγορη θερμανση σε περιπτωση που κανεις απυεθειας αλλαγη στο ενυδρειο με χαμηλη ροη.
Το φιλτρο αν σου το ενυδρειο κανει πλυντήριο, απλα μειωσε τη ροη λιγο. (απο το βανακι εξοδου μονο)
Μη ξεχνας οτι μπορει να πας σε μεγαλυτερο ενυδρειο.
Δεν θα πανε ετσι κι αλλιως χαμενα. ;)

aquahobby 16-11-10 11:13

thanks για τις απαντησεις..φτιαχνω το φιλτρο τωρα και σκαει κι αλλο διλλημα..τα βανακια πως τοποθετουνται..?
αν καταλαβα καλα πρεπει να ξεκιναε ενα μικρο λαστιχακι απο την εισοδο εξοδο του φιλτρου μετα βαζω τα βανακια και στη συνεχεια βαζω τα μεγαλα λαστιχα που μπαινουν στο ενυδρειο...σωστα..?

kingrim 16-11-10 11:43

το ιδιο λαστιχο θα βαλεις και πανω και κατω απο το βανακι αλλιως θα ''πνιξεις'' το φιλτρο
-------------------------
εκτος αν λες μικρα σε μηκος και οχι σε διατομηπου τοτε τα λες σωστα :)

aquahobby 16-11-10 12:35

kingrim ναι αυτο εννοουσα..οκ η εγκατασταση ολοκληρωθηκε...βαζω το φιλτρο στο ρευμα αλλα δεν κανει κατι...απλα ακουγεται ενας θορυβος
-------------------------
οκ ακυρο φυσηξα και λειτουργησε...κατι τελευται πανω στο φιλτρο...αν κλεισω τα βανακια πρεπει να εχω βγαλει πρωτα το φιλτρο απο το ρευμα η αν ειναι κλειστα δεν υπαρχει προβλημα....


υ.γ η ροη φαινεται οκ


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:13.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02727 seconds with 10 queries