Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γαρίδες του γένους Neocaridina (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=222)
-   -   Θέματα σχετικά με τα διάφορα χρώματα στις red cherry (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=44801)

giannisqq 16-10-10 20:36

γιατι ξεθωριαζουν οι γαριδες
 
ξερει κανεις γιατι οι γαριδες οι red οχι ολες αλλα καποιες εχουν γινει διαφανες?που οφειλεται αυτο?

dimis_george 16-10-10 22:29

και σ εμενα γινεται αυτο φιλε,αλλα δεν ξερω το γιατι..:confused::confused:

Πάνος 16-10-10 22:37

το κοκκινο χρωμα των γαριδων δεν ειναι διαδεδομενο στη φυση...
η αγρια μορφη ειναι διαφανο-καφε....
ο ανθρωπος μεσα απο επιλεκτικες αναπαραγωγες και συνεχεις διασταυρωσεις εδωσε το εντονο κοκκινο χρωμα αυτο στις γαριδες στο οποιο οφειλουν και το εμπορικο τους ονομα.
εχοντας εναν πληθυσμο με κοκκινες γαριδες και διαφορετικης εντασης κοκκινο...θα πρεπει να επιλεγουμε και να αναπαραγουμε αυτες με το χαρακτηριστικο που μας ενδιαφερει...δηλαδη το πιο εντονο κοκκινο χρωμα ωστε να το περασουν και στους απογονους. μονο ετσι θα εχουμε μονιμως εντονα κοκκινες γαριδες...
διαφορετικα σιγα σιγα το χαρακτηριστικο εξασθενει και επιστρεφουν στην αγρια μορφη τους το διαφανο και το καφε.

beat89 16-10-10 22:44

Εμενα ειχαν φτασει σε σημειο να εχουν γινει ολες διαφανες.
Εκτος απο μια που ηταν πολυ σκουρο καφε.
Μια μαλιστα για λιγο καιρο ηταν μπλε.:smt120:smt120:smt120
Μετα μαλλον εγινε κ παλι διαφανης.:rolleyes:

Πάνος 16-10-10 22:53

πρεπει να επιλεξεις τις πιο κοκκινες..να τις απομονωσεις και να τις αναπαραγαγεις...απο αυτες να παρεις παλι τις πιο κοκκινες κ.ο.κ. ωστε να "επιστρεψει" το χρωμα....

delta66 16-10-10 22:57

Αν οι "αχρωμες" ειναι μικροτερες και δεν ειναι καμπυλωτες απο κατω στην κοιλια, τοτε ειναι αρσενικες.
Οσο πιο κοκκινες ειναι οι αρσενικες τοσο πιο κοκκινες βγαινουν οι νεες γαριδες ;)

persival 16-10-10 23:33

Χωρίς να μπορώ να διαφωνήσω με τους προλαλήσαντες, στη δική μου περίπτωση η συντριπτική πλειοψηφία των ατόμων που μπήκαν στο ενυδρείο μου ήταν "άχρωμα" ενώ σήμερα είναι σαφώς περισσότερες οι κοκκινωπές (γιατί κατακόκκινες δεν τις λες)...

Πάνος 16-10-10 23:51

παιζει ρολο και η διατροφη. επισης μπορει λογω στρες να ηταν πιο αχρωμες (ακομη και μπλε γινονται τοτε) και αργοτεραα να επανεκτησαν το χρωμα τους. οπως και να εχει ειναι θεμα γονιδιακο και διατροφικο.

giannisqq 16-10-10 23:53

τι τις ταιζες εσυ πανο?

Πάνος 16-10-10 23:56

τις ειχα καλομαθημενες.. αυτη (πληρωνεις αλλα...θεωρειται κορυφη) http://www.shirakura-shop.de/en/shir..._food_feed.htm και μια μαγειρεμενη απο μενα...(και καμια φορα και απο αλλες ψαροτροφες για ποικιλια...)

kingrim 17-10-10 00:32

μια γαριδα αχρωμη μπορει να κανει γεννα με κοκκινες ;) απλα αναλογικα θα ειναι λιγοτερα τα κοκκινα μωρα τις σε σχεση με τα παιδια μιας κοκκινης γαριδας. το DNA σβηνει μετα απο πολλεςςςςςςς γεννες

Raven 17-10-10 01:05

Eιδικα για τις red cherry το εχω ξαναπει και το λεω μια τελευταια φορα οτι ειναι ενας συνδυασμος παραγοντων που επιρρεαζουν την ενταση και την φωτεινοτητα του κοκκινου χρωματος.
Απο το ποσο δυνατο φωτισμο εχουμε, μεχρι αν εχει ψαρια μεσα το ενυδρειο. Σε τι φαση αναπαραγωγης βρισκονται, το φυλο, η ηλικια, η διαθεση, η τροφη και πολλα αλλα..
Οσοι τα πανε καλα με τα αγγλικα ας διαβασουν εδω :http://www.crustaforum.com/board/sho...ions-in-color.

Krisos 23-10-10 12:48

Red fire
 
Παιδια τι διαφορα εχουν οι red fire απο τις red chery?

zipo 23-10-10 13:16

Είναι το ίδιο ακριβώς. ;) Φαίνεται και εδώ.

Krisos 23-10-10 13:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από zipo (Μήνυμα 497480)
Είναι το ίδιο ακριβώς. ;) Φαίνεται και εδώ.

και ποτε τις λεμε red fire? : ))

zipo 23-10-10 13:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Krisos (Μήνυμα 497484)
και ποτε τις λεμε red fire? : ))

Όταν έχουν πιο συμπαγές κόκκινο χρώμα,τις λένε red fire νομίζω.Αν δεν κάνω λάθος,υπάρχει και μια ενδιάμεση κατηγορία που λέγεται Sakura Shrimp.Ο raven ξέρει αν κάνω λάθος. ;) Είναι πάντως θέμα grade της κάθε γαρίδας.

kingrim 24-10-10 20:25

εχω μια κατακοκκινη υπαρχει περιπτωση να βγηκε sakura απο απλη red cherry?

beat89 24-10-10 20:34

Ναι,φυσικα κ γινετε,οπως κ το αντιθετο.;)

delta66 25-10-10 20:47

Red cherry με ριγα??
 
Τι ενδειξη ειναι που μερικες απο τις μεγαλυτερες red cherry μου, εχουν βγαλει μια ριγα κατα μηκους του σωματος τους, λιγο πιο κιτρινη απο τη ριγα των Atyopsis moluccensis στην φωτο?

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...oluccensis.jpg

Μίμης 25-10-10 20:51

Ο Αλεξανδρος που τον ειχα ρωτησει γιατι και εμενα μερικεσ ενηλικες εχουν μια εντονη κιτρινη γραμμη στο κεντρο μου ειπε πως ειναι καταλοιπο απο τους προγονους τους..εχουν μεινει καποια καταλοιπα και σε μερικους απογονους εμφανιζονται ;)
αν ξερει καποιος περισσοτερα ας το εξηγησει;)

Γιώργος Κ 25-10-10 20:53

Βαλε καμια φωτο να δουμε ... :D:D

Μαλλον αρχιζουν να ξαναγυριζουν στην "αγρια" μορφη τους ... θα πρεπει να ανανεωσεις το "αιμα" προσθετοντας και αλλες γαριδουλες !!

Γιαννης Μ5 25-10-10 20:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 498331)
Τι ενδειξη ειναι που μερικες απο τις μεγαλυτερες red cherry μου, εχουν βγαλει μια ριγα κατα μηκους του σωματος τους, λιγο πιο κιτρινη απο τη ριγα των Atyopsis moluccensis?


Σπυρο εχουν βγαλει και καποιες δικες μου αρσενικες ομως.Εκει που ηταν κατακοκινες,αλλαξανε.

Πάνος 25-10-10 23:44

και αρκετε δικες μου ειχαν. ειτε κοκκινες ειτε καφε ειχαν μια πιο ανοιχτοχρωμη φαρδια ριγα....τα γονιδια ειναι γονιδια..:rolleyes:

dimis_george 25-10-10 23:49

και γω εχω μερικες αλλα ειναι μαυρες με ασπρη ριγα!!

Raven 26-10-10 01:29

Η ανοιχτοχρωμη ριγα στη φυση εξυπηρετει κυριως το καμουφλαζ και ειναι στα γονιδια της αγριας μορφης. Πολλες red cherry το εμφανιζουν καθως και οι amano, bamboo, babaulti κλπ
Εχω παρατηρησει οτι ειναι πιο εντονο σε μερικα ενυδρεια, ενω σε αλλα το εμφανιζουν σπανιοτερα οποτε παιζουν ρολο κι αλλα πραγματα, οπως οι συγκατοικοι, ο φωτισμος, η διαθεση ..
Πιο συχνο παρατηρω να ειναι στις μεγαλυτερες σε ηλικια θηλυκιες οπως αυτη η παλιογρια εδω που την εχω γυρω στον 1μιση χρονο:

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...cky-dsc_06.jpg

delta66 26-10-10 01:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Raven (Μήνυμα 498471)
Η ανοιχτοχρωμη ριγα στη φυση εξυπηρετει κυριως το καμουφλαζ και ειναι στα γονιδια της αγριας μορφης. Πολλες red cherry το εμφανιζουν καθως και οι amano, bamboo, babaulti κλπ
Εχω παρατηρησει οτι ειναι πιο εντονο σε μερικα ενυδρεια, ενω σε αλλα το εμφανιζουν σπανιοτερα οποτε παιζουν ρολο κι αλλα πραγματα, οπως οι συγκατοικοι, ο φωτισμος, η διαθεση ..

Ααα ετσι εξηγειται που το ειδα τωρα για πρωτη φορα μετα απο 8-9 μηνες που τρεχει το γαριδαδικο.
Εβαλα πριν 3 μερες για πρωτη φορα συγκατοικους ψαρια (endlers) στο ενυδρειο και σημερα προσθεσα μια λαμπα ακομα :grin:

Το να γυριζουν στην αγρια μορφη εχει καποια επιπτωση την υγεια τους?
Εμενα σαν καλο μου ακουγεται :cool:

Οι αποικια ειναι μιξη απο γαριδες raven, psytrancer και viciouscircle, οτι καλυτερο σε γαριδαδες.


Εδω φωτο:
κλικ
http://www.aquatek.gr/rimages/albums...0114edited.jpg
Δεν θελω σχόλια για τη φωτο. Βγαζω καλυτερες απο του Raven. :D


ΥΓ αν φαινεται, εχει κανει παραλλαγη στο χρωμα και στα ποδια.

Raven 26-10-10 01:56

O psytrancer απο μενα τις ειχε παρει αν θυμαμαι καλα :D
Πολυ καλο χρωμα ! Δεν εχει καμια σημασια η ανοιχτοχρωμη ριγα, μπορει μαλιστα στην επομενη εκδυση να φυγει ή ...να γινει ακομα πιο εντονη.:rolleyes:

delta66 26-10-10 13:34

Και ενα προχειρο βιντεακι.
Λιγη επιείκεια για το στησιμο. Με ενδιαφερει προς το παρον μονο η καλη διαβωση. Σε λιγο θα πανε σε μεγαλυτερο και πιο ομορφα στημενο φυτεμενο για να αξιοποιησω και μια μεγαλη μπουκαλα που εχω co2 και να κανω και τα κεφια του Αλεξ που θελει φυτεμενα.

Η triangle moss ειναι φρεσκοβαλμενη, αφου εβγαλα τη Spiky που εχω και σε αλλο ενυδρειο, ενω η triangle ηταν για κανενα χρονο σε ενα ταπερακι με νερο και τη λυπομουν.
Περιμενω να μεγαλωσει γρηγορα για να βρουν κρυψωνα και οι μικρες γαριδες.
Η τοποθετηση δευτερης λαμπας και η εναρξη ελαφρας λιπανσης εγινε γιαυτο το λογο.

BORKED

ARIS1983 13-11-10 13:43

Χρωμα σε Red-cherry...
 
Eχω παρει εδω και 20 μερες 5 red-cherry για το γαριδοενυδρειο μου οι οποιες στην αρχη οταν τις αγορασα απο το πετ ηταν πολυ λιγο κοκκινες (μια γραμμουλα πανω απο την ουρα τους). Με τον καιρο καθως περνουσαν οι μερες αρχησαν να κοκκινηζουν και λεω "μπα ιδεα μου θα ειναι". Σημερα πηγα πηρα αλλες 5 και αφου τις εβαλα με τις παλιες ειδα τρελη διαφορα στα χρωματα. Αυτες που ειχα παρει πρωτα εχουν γινει κατακοκκινες (βαθη κοκκινο ολο τους το σωμα), οι καινουργιες ομως ειναι παλι ελαφρος κοκκινες πανω απο την ουρα τους. Το θεμα ειναι το οτι εχουν κοκκινησει οι παλιες ειναι καλο ή κακο? Μημπως δεν την παλευουν με το ph:7,2-7,4 επειδη ειναι κοντα στο οριο τους και σε λιγο με χαιρετησουν?

fotis_k 13-11-10 13:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ARIS1983 (Μήνυμα 507177)
Eχω παρει εδω και 20 μερες 5 red-cherry για το γαριδοενυδρειο μου οι οποιες στην αρχη οταν τις αγορασα απο το πετ ηταν πολυ λιγο κοκκινες (μια γραμμουλα πανω απο την ουρα τους). Με τον καιρο καθως περνουσαν οι μερες αρχησαν να κοκκινηζουν και λεω "μπα ιδεα μου θα ειναι". Σημερα πηγα πηρα αλλες 5 και αφου τις εβαλα με τις παλιες ειδα τρελη διαφορα στα χρωματα. Αυτες που ειχα παρει πρωτα εχουν γινει κατακοκκινες (βαθη κοκκινο ολο τους το σωμα), οι καινουργιες ομως ειναι παλι ελαφρος κοκκινες πανω απο την ουρα τους. Το θεμα ειναι το οτι εχουν κοκκινησει οι παλιες ειναι καλο ή κακο? Μημπως δεν την παλευουν με το ph:7,2-7,4 επειδη ειναι κοντα στο οριο τους και σε λιγο με χαιρετησουν?

Στα πετ σοπ ταλαιπωρουνται πολυ γι αυτο και δεν δειχνουν τα κανονικα τους χρωματα.Στο ενυδρειο σου εχουν προσαρμοστει γι αυτο και πηραν εντονα χρωματα.Κανε υπομονη και θα δεις και τις κανουριες να κοκκινιζουν.

Εχε υποψιν σου οτι οι θηλυκες εχουν πολυ πιο εντονα χρωματα απο τις αρσενικες.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:11.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02323 seconds with 10 queries