Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Προβλημα με μπουκαλα Co2 (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=44141)

maikl 28-09-10 05:16

...ανεπιστροφη βαλβιδα χρησιμοποιεις?

aquaman 28-09-10 08:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 486322)
τι εννοεις?? σε υγρη μορφη?? το διοξειδιο σε ατμοσφαιρικη πιεση και θερμοκρασια περιβαλλοντος δεν μπορει να εχει υγρη μορφη. υγρο μενει λογω της τεραστιας πιεσης στη μπουκαλα. δεν υπαρχει περιπτωση να βγαινει υγρο. μονο σε αερια κατασταση.


Σωστά! Μήπως το υγρό είναι νεράκι (λέω τώρα...) ; Αν χύνεται από τη μπουκάλα σου σε υγρή μορφή και παραμένει υγρό, σίγουρα δεν ειναι διοξειδιο, και πήγαινε να το δείξεις στο μαγαζί που το αγόρασες, γιατί κάτι δεν πήγε καλά...

Μίμης 28-09-10 14:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aquaman (Μήνυμα 486466)
Σωστά! Μήπως το υγρό είναι νεράκι (λέω τώρα...) ; Αν χύνεται από τη μπουκάλα σου σε υγρή μορφή και παραμένει υγρό, σίγουρα δεν ειναι διοξειδιο, και πήγαινε να το δείξεις στο μαγαζί που το αγόρασες, γιατί κάτι δεν πήγε καλά...

πρεπει να εχεις δικιο..οταν την γυρισα ετρεχε υγρο σε υγη μορφη..πως μπορει να ειναι νερο αφου αγορα φιαλη co2?...και πως μπορει πριν λιγο καιρο να ειχε πιεση και να εβγαζε και τωρα να μην βγαζει?:smt120
δε μπορω να καταλαβω..και το μαγαζι που την αγορασα ειναι στην Αθηνα και δεν εχω τη δυνατοτητα να την στειλω για να την δουν:rolleyes:
το υγρο που βγαινει ειναι ασπρο διαφανη με πολλα μαυρι ρινισματα απο κατι να αιωρονται μεσα στο υγρο..χτες που το εχυσα στο μπαλκονι σημερα παρατηρω πως στο σημειο που επεσε το πλακακι απο ασπρο εγινε χρυσαφι(μπρουτζινο)
πολυ περιεργο μου φαινεται ολο αυτο:D
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maikl (Μήνυμα 486438)
...ανεπιστροφη βαλβιδα χρησιμοποιεις?

δε γνωριζω:confused:
ειναι πανω στο μανομετρο?

maikl 28-09-10 14:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maikl (Μήνυμα 486438)
...ανεπιστροφη βαλβιδα χρησιμοποιεις?

????????

Μίμης 28-09-10 14:16

σου απαντησα πριν..;)

zipo 28-09-10 14:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Μίμης (Μήνυμα 486663)
δε γνωριζω:confused:
ειναι πανω στο μανομετρο?

Η ανεπίστροφη θα μοιάζει κατά πάσα πιθανότητα κάπως έτσι και είναι αυτή που επιτρέπει να περνά από μέσα της το αέριο προς το ενυδρείο,αλλά όχι να γυρίζει νερό από το ενυδρείο.Υπάρχει,όμως,περίπτωση να μπορέσει να γυρίσει νερό και να μπει στη μπουκάλα?Κάπως τραβηγμένο μου φαίνεται.

Μίμης 28-09-10 14:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από zipo (Μήνυμα 486681)
Η ανεπίστροφη θα μοιάζει κατά πάσα πιθανότητα κάπως έτσι και είναι αυτή που επιτρέπει να περνά από μέσα της το αέριο προς το ενυδρείο,αλλά όχι να γυρίζει νερό από το ενυδρείο.Υπάρχει,όμως,περίπτωση να μπορέσει να γυρίσει νερό και να μπει στη μπουκάλα.Κάπως τραβηγμένο μου φαίνεται.

οχι δεν εχω αντεπίστροφη...αααοποτε εχει μπει νερο απο το ενυδρειο...τωρα καταλαβα..οποτε θα πρεπει να παω να μουν την γεμισουν ξανα ε? ;)

Γιαννης Μ5 28-09-10 14:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από zipo (Μήνυμα 486681)
Η ανεπίστροφη θα μοιάζει κατά πάσα πιθανότητα κάπως έτσι και είναι αυτή που επιτρέπει να περνά από μέσα της το αέριο προς το ενυδρείο,αλλά όχι να γυρίζει νερό από το ενυδρείο.Υπάρχει,όμως,περίπτωση να μπορέσει να γυρίσει νερό και να μπει στη μπουκάλα?Κάπως τραβηγμένο μου φαίνεται.



Και εγω δυσκολο το βλεπω...(αν και οχι ακατορθωτο.Δεν ξερω μηπως εκανε καμια αναρροφηση η μπουκαλα αλλα και παλι γιατι να την κανει).Μιμη την διαχυση του διοξειδιου μηπως την κανεις με κυκλοφορητη;;;

Μίμης 28-09-10 14:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 (Μήνυμα 486691)
Και εγω δυσκολο το βλεπω...(αν και οχι ακατορθωτο.Δεν ξερω μηπως εκανε καμια αναρροφηση η μπουκαλα αλλα και παλι γιατι να την κανει).Μιμη την διαχυση του διοξειδιου μηπως την κανεις με κυκλοφορητη;;;

εχω ενα μικρο φιλτρακι και εγω βαλει το σωλινακι του διοξυδιου στη θεση του σπογου στο φιλτρακι ωστε να διαχεεται καλυτερα..ειναι η μονη λογικη εξηγηση που υπαρχει μεχρι στιγμης και μου φαινεται και η πιο πιθανη ;)

zipo 28-09-10 14:56

Αν υποθέσουμε ότι το νερό γύρισε προς την μπουκάλα για οποιονδήποτε λόγο,θα μπορούσε να μπει μέσα στην μπουκάλα?Τί γίνεται όταν η μπουκάλα τελιώνει?Εξακολουθεί να υπάρχει πίεση μέσα της?Γιατί,αν υπάρχει,τότε είναι δύσκολο να εισχώρησε το ο,τιδήποτε.

Γιαννης Μ5 28-09-10 15:22

Πιεση οταν εχει αδειασει δεν εχει.Το θεμα μου ειναι πως ανεβηκε το νερο πανω απο το ενυδρειο προκειμενου να κατεβει στην μπουκαλα.Οπωια ανς και να εχει πηγαινε να την γεμισεις και θα σου πουν αυτοι.Να βαλεις και μια ανεπιστροφη.

Μίμης 28-09-10 15:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 (Μήνυμα 486725)
Πιεση οταν εχει αδειασει δεν εχει.Το θεμα μου ειναι πως ανεβηκε το νερο πανω απο το ενυδρειο προκειμενου να κατεβει στην μπουκαλα.Οπωια ανς και να εχει πηγαινε να την γεμισεις και θα σου πουν αυτοι.Να βαλεις και μια ανεπιστροφη.

οκ ευχαριστω ;)

Ηλίας 28-09-10 15:35

Τοτε μαλλον πιθανον να αδειασε η μπουκαλα.. και επειδη δεν ειχες αντεπιστροφη να μπηκε νερο..(απλα θελει γεμισμα)
..εχω εγω αντεπιστροφη βαλβιδα να σου δωσω..;)

aquaman 28-09-10 17:48

Αυτή φαίνεται η πιό πιθανή εκδοχή. Και η υψομετρική διαφορά (υποθέτωντας ότι η μπουκάλα είναι χαμηλότερα από το ενυδρείο) επέτρεψε να μπει αρκετό νερό στη φιάλη μαλλον....

Μίμης 28-09-10 20:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aquaman (Μήνυμα 486782)
Αυτή φαίνεται η πιό πιθανή εκδοχή. Και η υψομετρική διαφορά (υποθέτωντας ότι η μπουκάλα είναι χαμηλότερα από το ενυδρείο) επέτρεψε να μπει αρκετό νερό στη φιάλη μαλλον....

ναι μαλλον αυτο..αντε τωρα να βρω που θα τη γεμησω εδω που ειμαι :D

PanosP 29-09-10 07:37

Αν γινόταν αυτό που λες θα είχαν φτιάξει σίγουρα βόμβες διοξειδίου του άνθρακα. Απλά σε μεγάλες ποσότητες προκαλεί ασφυξία. Αλλά όταν λέω μεγάλες ποσότητες εννοώ σε κλειστό δωμάτιο να αφήσεις 150Kg CO2
-------------------------
Anaferomoun ston kingrim. Anyway. To thema einai aplo. Yparxei ena endexomeno na voulosei to kleistro k na min vgazei mono an gyroseis anapoda tin boukala alla kai pali afta ta kleistra einai kataskevasmena giati tin xrisi. To poio pithano pou borei na exei simvei einai na exei teliwsei i boukala. Teleiwnoun ligo apotoma xwris panta na peftei i piesi stadiaka kai an tin exeis 4 mines einai pithanon na adeiase

psyroukis 13-11-10 20:57

Γεια σου φιλε Μιμη,
τελικα τι εκανες με τη μπουκαλα CO2? βρηκες να τη γεμισεις πουθενα?
Δεν ξερω αν θυμασαι, λιγο μετα απο σενα αγορασα και γω την ιδια μπουκαλα και ηλεκτρομαγνητικη, εδω και μερικες μερες επεσε αποτομα η πιεση και της δικης μου μπουκαλας, ακομη βγαζει κατι λιγο αλλα μεσα στη βδομαδα μαλλον θα χρειαστει γεμισμα.

Μίμης 14-11-10 01:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από psyroukis (Μήνυμα 507353)
Γεια σου φιλε Μιμη,
τελικα τι εκανες με τη μπουκαλα CO2? βρηκες να τη γεμισεις πουθενα?
Δεν ξερω αν θυμασαι, λιγο μετα απο σενα αγορασα και γω την ιδια μπουκαλα και ηλεκτρομαγνητικη, εδω και μερικες μερες επεσε αποτομα η πιεση και της δικης μου μπουκαλας, ακομη βγαζει κατι λιγο αλλα μεσα στη βδομαδα μαλλον θα χρειαστει γεμισμα.

φιλε μου Ψυρουκη τελικα ειχε παρει νερο..την αδιασα και πηγα στο albatros πανω απο το γηπεδο και μου τη γεμησε..11 ευρω νομιζω πηρε για τα 2 κιλα:rolleyes:

psyroukis 14-11-10 01:40

Thanks για την απαντηση,
βαλβιδα ανεπιστροφης εβαλες τωρα?
Σου τη γεμισε αμεσως η χρειαστηκε να περιμενεις 1-2 μερες?

dimis_george 14-11-10 01:52

το co2 που εχουμε για τα ενυδρεια,ειναι το ιδιο με αυτο για πυροσβεση?

psyroukis 14-11-10 02:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimis_george (Μήνυμα 507431)
το co2 που εχουμε για τα ενυδρεια,ειναι το ιδιο με αυτο για πυροσβεση?

ναι ;)

dimis_george 14-11-10 02:09

ευχαριστωωω

Μίμης 14-11-10 23:39

ναι βαλβιδα εβαλα τωρα..επρεπε να περιμενω 2 μερες..;)

kingrim 14-11-10 23:40

11ε ρε Μιμη ποπο τσακιζουν εκει......

Μίμης 14-11-10 23:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kingrim (Μήνυμα 507786)
11ε ρε Μιμη ποπο τσακιζουν εκει......

ναι ασε.ασε..ειπαμε εχουμε πολλα πλεονεκτηματα σαν νησι αλλα και αρκετα μειονεκτηματα..:rolleyes:

psyroukis 15-11-10 00:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Μίμης (Μήνυμα 507781)
ναι βαλβιδα εβαλα τωρα..επρεπε να περιμενω 2 μερες..;)

Οταν διαβαζω εδω οτι τα παιδια στην Αθηνα γεμιζουν με 4-5 euro σπαζομαι αλλα τι να κανουμε...
Μαλλον αυριο παω και γω για γεμισμα.
Παντως ειχα την εντυπωση οτι κρατανε περισσοτερο οι μπουκαλες.

Μίμης 15-11-10 17:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από psyroukis (Μήνυμα 507839)
Οταν διαβαζω εδω οτι τα παιδια στην Αθηνα γεμιζουν με 4-5 euro σπαζομαι αλλα τι να κανουμε...
Μαλλον αυριο παω και γω για γεμισμα.
Παντως ειχα την εντυπωση οτι κρατανε περισσοτερο οι μπουκαλες.

εμενα μου κρατησε 4 μηνες και με πολυ μεγαλη χρηση..(παραπανω απο οτι πρεπει γιατι δεν ειχα ζωντανα στο ενυδρειο)
εσενα που τελειωσε τοσο γρηγορα πρεπει να εχει καποια διαρροη ;)
ελεγξε το με σαπουναδα;)

giannisaek 15-11-10 21:08

Αρχικά το εργοστασιακό γέμισμα στις καινούριες μπουκάλες κρατάει ποιο πολύ απ' ότι τα γεμίσματα μετά.
Το γιατί δεν γνωρίζω...

paco 15-11-10 21:21

η φιαλη πρεπει να γεμιζει μια φορα και να να την αδιασει με τη μια για να παγωσει
μετα παγωμενη οπως ειναι παιρνει την κανονικη ποσοτητα υγρου co2

Μίμης 15-11-10 21:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από paco (Μήνυμα 508205)
η φιαλη πρεπει να γεμιζει μια φορα και να να την αδιασει με τη μια για να παγωσει
μετα παγωμενη οπως ειναι παιρνει την κανονικη ποσοτητα υγρου co2

ακριβως:smt023
αυτο μου ειπε και μενα οτι θα κανει ;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:15.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,04802 seconds with 10 queries