Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=55)
-   -   Παρουσιαση 100 λιτρα φυτεμένο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43509)

Μίμης 09-09-10 13:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από theodor72 (Μήνυμα 478417)
SAE σε 100λίτρα μικτά, μόνο προσωρινά. Είναι ψάρι που θέλει παρέα και ένα μικρό κοπαδάκι. Δύο είναι πολύ λίγα. Το πιο πιθανό, σε αυτά τα λίτρα, είναι το ένα να κυνηγάει το άλλο και έτσι ο αδύναμος δε θα αναπτυχθεί σωστά. Tο τελικό του μέγεθος φτάνει τα 15 εκατοστά... link1 link2

Επίσης αν βάλει SAE θα πρέπει να αποχαιρετήσει την moss του :)

Θοδωρη εχεις δικιο ειναι ψαρι που μεγαλωνει πολυ και θελει κοπαδι ,γι αυτο θα βαλω μαλλον 2 προσωρινα και μετα θα τα δωσω .
τωρα τη μοσσ θα μπορουσα να τη βγαλω και να την ξαναβαλω μετα.
ξαναρωταω γτ μαλλον δε το προσεξες: σου θυμιζει κατι το φυτο στο κεντρο? :D:D

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos1972 (Μήνυμα 478414)
Μπράβο ρε Μίμη !!!!
Αγνώριστο από το καλοκαίρι που το είδα!
Νομίζω πως με ψιλοδιορθώσεις στα σημεία, κατεβαίνεις με αξιώσεις στο διαγωνισμό....

χαχα Πανο να σε καλα.σ ευχαριστω..θα το παλεψω για να τα διορθωσω και να κατεβω και στο διαγωνισμο ;) ειδες προοδος? :D:D
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από andreas213 (Μήνυμα 478412)
μιμη συγχαρητηρια.πανεμορφο.η cuba ειναι emersed;;;οσο για την μαυρη αλγη βαλε 2 σαε και θα πας καλα.και εγω ειχα το ιδιο προβλημα και την εξαφανισαν.

η cuba ναι ειναι emmersed και η προσωρινη λυση με τσ σαε μου ακουγεται καλη και μαλλον εκει θα καταληξω ;)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lio2006 (Μήνυμα 478368)
Μπραβο πολυ ομορφο...δεν εχω εμπειρια...καταλαβαινω τις παρατηρησεις και το προβλημα με τις αλγες...αλλα σαν εικονα μου αρεσει με τις αλγες ετσι οπως το βλεπω...

σε ευχαριστω πολυ :P

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από beat89 (Μήνυμα 478361)
Πολυ ομορφο το ενυδρειο σου Μιμη.
Τα κορυ σου ειναι πανεμορφα.:smt041:smt041

ευχαριστω Δημητρη ;)
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από babis100nx (Μήνυμα 478430)
παρα πολυ ωραιο φιλε να σε ρωτησω αυτο που ειναι κατω σαν γρασιδακι τι φυτο ειναι και πωσ πρεπει να το βαλω??επισης και το κοκκινοπο φυτο τι ειδουσ ειναι???αν θεσ στειλε μοθ pm να με ενημερωσεις ή οποιος αλλος γνωριζει!!!Και παλι μπραβο!!! :)

σε ευχαριστω..το φυτο κατω ειναι ''cuba'' και ειναι ενα απαιτητικο φυτο..θελει ικανοποιητικο φωτισμο και κυριως καλη λιπανση..το κοκκινοπο φυτο στο κεντρο ειναι ludjia repens. ;)

theodor72 09-09-10 14:07

Ναι, το είδα! ;) Υπάρχει ακόμα και στο δικό μου ενυδρείο. Μπράβο που κατάφερες και το κράτησες τόσο καιρό. Και μάλιστα αναπτύσσεται εξαιρετικά...

Μίμης 09-09-10 14:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από theodor72 (Μήνυμα 478488)
Ναι, το είδα! ;) Υπάρχει ακόμα και στο δικό μου ενυδρείο. Μπράβο που κατάφερες και το κράτησες τόσο καιρό. Και μάλιστα αναπτύσσεται εξαιρετικά...

δε φανταζεσαι τι περασε..εβγαινε ξερενοταν ξσανα πεταγε ξαναχαλαγε αλλα τωρα ειναι στο ιδανικο περιβαλλον :p

Dimis 09-09-10 14:38

Μιμακο πολυ ομορφο αποτελεσμα!
Δοκιμασε αν δεν ειναι πολυ δυσκολο το κοκκινο φυτο να παει πλαγια και οχι στο κεντρο...Θα δειξει καλυτερα.
Οσο για την αλγη τα Σαε σε αυτα τα λιτρα δεν ειναι οτι καλυτερο,προσπαθησε να βρεις απο που προκυπτει η ανισοροπια που προκαλει την αλγη.Για να εξαλειψεις την μαυρη πανω στην πετρα δοκιμασε καθαρο οξυζενε μεσα σε συριγγα και στοχευμενη εκχυση πανω στην αλγη,δοκιμασε μικρες ποσοτητες 5ml στα λιτρα σου καθε 2 μερες και μαζι μικρες αλλαγες νερου για να μην επιβαρυνθει το συστημα.,οταν κοκκινιζει ειναι νεκρη πλεον,αρχιζει να αποκολλειται,αφαιρεσε την.

Μίμης 09-09-10 16:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 (Μήνυμα 478499)
Μιμακο πολυ ομορφο αποτελεσμα!
Δοκιμασε αν δεν ειναι πολυ δυσκολο το κοκκινο φυτο να παει πλαγια και οχι στο κεντρο...Θα δειξει καλυτερα.
Οσο για την αλγη τα Σαε σε αυτα τα λιτρα δεν ειναι οτι καλυτερο,προσπαθησε να βρεις απο που προκυπτει η ανισοροπια που προκαλει την αλγη.Για να εξαλειψεις την μαυρη πανω στην πετρα δοκιμασε καθαρο οξυζενε μεσα σε συριγγα και στοχευμενη εκχυση πανω στην αλγη,δοκιμασε μικρες ποσοτητες 5ml στα λιτρα σου καθε 2 μερες και μαζι μικρες αλλαγες νερου για να μην επιβαρυνθει το συστημα.,οταν κοκκινιζει ειναι νεκρη πλεον,αρχιζει να αποκολλειται,αφαιρεσε την.

σε ευχαριστω πολυ:)
δικιο εχεις δε θα επιχειρησω τα σαε για τους λογους αυτους.θα παρω αυριο οξυζενε και θα το δοκιμασω.το κοκκινο φυτο εχει ήδη μετακινηθει με τη συμβουλη του Κώστα:p

Γιώργος Κ 09-09-10 16:14

Πανεμορφο Μιμη!!! :p:smt041:smt041:smt041

Αγνωριστο οντως ... εκανες πολλα αλματα ... με εκανες να ξεχασω το προηγουμενο aquascape σου (σπανια συμβαινει αυτο) :p

Σου ειπαν τα παιδια για τα ψαρακια και για την αλγη ... ;)

Μίμης 09-09-10 17:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 478547)
Πανεμορφο Μιμη!!! :p:smt041:smt041:smt041

Αγνωριστο οντως ... εκανες πολλα αλματα ... με εκανες να ξεχασω το προηγουμενο aquascape σου (σπανια συμβαινει αυτο) :p

Σου ειπαν τα παιδια για τα ψαρακια και για την αλγη ... ;)

χαχα σ ευχαριστω πολυ Γιωργο :p
χερομαι που σου αρεσε και που σε εκανα να ξεχασεις το προηγουμενο μου aquascape :D
;)

Πάνος 12-09-10 14:50

τωρα το ειδα!!! πολυ καλη δουλεια Μιμη!! μπραβο!! δεν εχω να πω κατι παραπανω αποσα επεσημαναν ηδη τα παιδια ;)

Μίμης 12-09-10 14:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 479462)
τωρα το ειδα!!! πολυ καλη δουλεια Μιμη!! μπραβο!! δεν εχω να πω κατι παραπανω αποσα επεσημαναν ηδη τα παιδια ;)

να σε καλα Πανο:)
σε ευχαριστω πολυ:p

AQUA PURA 12-09-10 15:14

Πολλά Μπράβο Mίμη :smt041:smt041:smt041...χαίρομαι παρα πολύ οταν βλέπω την cuba μου να έχει επιτυχία... ;) άξιζε τον κόπο ...ελπίζω να έβαλες και λίγο emersed? συγχαρητήρια και πάλι....:p

Μίμης 12-09-10 15:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από AQUA PURA (Μήνυμα 479479)
Πολλά Μπράβο Mίμη :smt041:smt041:smt041...χαίρομαι παρα πολύ οταν βλέπω την cuba μου να έχει επιτυχία... ;) άξιζε τον κόπο ...ελπίζω να έβαλες και λίγο emersed? συγχαρητήρια και πάλι....:p

σε ευχαριστω Αντωνη για ολα :)
τι ενοεις να εβαλα emersed?:rolleyes:

AQUA PURA 12-09-10 15:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Μίμης (Μήνυμα 479484)
σε ευχαριστω Αντωνη για ολα :)
τι ενοεις να εβαλα emersed?:rolleyes:

να σε καλά...:)εννοώ αν έκανες καμία καλλιέργεια ... ;)

Μίμης 12-09-10 23:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από AQUA PURA (Μήνυμα 479485)
να σε καλά...:)εννοώ αν έκανες καμία καλλιέργεια ... ;)

οχι δυστυχως δεν εκανα γιατι ουτε το σκεφτηκα:D αλλα την χρειαζομουν και ολη ;)
αλλα σε λιγο καιρο που θα κλαδεψω θα κανω σιγουρα :)
-------------------------
παιδια μετα απο καποιες αλλαγες και καθαρισμο ειχα και ενα ξυλο με χ-μασσ μοσσ στο αλλο ενυδρειο και ειπα να το δοκιμασω μηπως ταιριαζει καλυτερα.
εμενα μ αρεσει αρκετα..τωρα δε ξερω εσεις πιστευετε ειναι καλυτερα τωρα ή πριν?:rolleyes:
http://www.aquatek.gr/rimages/albums...s-dsc_0004.jpg
*σορρυ για την προχειρη φωτο αλλα δεν ειχα χρονο

POURITANOS 23-09-10 22:34

Πανέμορφο ενυδρείο.:smt054
καταπληκτικό και το όλο στησιμο του .

Συγχαρητήρια πολύ καλή δουλεία .

Μίμης 24-09-10 23:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS (Μήνυμα 484438)
Πανέμορφο ενυδρείο.:smt054
καταπληκτικό και το όλο στησιμο του .

Συγχαρητήρια πολύ καλή δουλεία .

σε ευχαριστω πολυ...:p κανω οτι καλυτερο μπορω κιας μην ξερω και πολλα :D
σε λιγο καιρο θα κανω και μια ανανεωση με την προοδο ;)

Dimis 24-09-10 23:34

Πολυ καλυτερο Μιμη!
Δειχνει παρα πολυ ομορφο!

Μίμης 24-09-10 23:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 (Μήνυμα 485050)
Πολυ καλυτερο Μιμη!
Δειχνει παρα πολυ ομορφο!

Ωραιαα πολυ χερομαι:p

Liz@ 25-09-10 00:30

μου αρεσει πολυ το στησιμο με τις πετρες και cuba, ριζες, και τα φυτα που εχεις επιλεξει. μπραβο!:smt041

Raven 25-09-10 00:31

Πολυ ομορφο Μιμη , συγχαρητηρια για την προοδο :smt023
Για την αλγη διαβασε ΕΔΩ οταν ημουν εκει που βρισκεσαι εσυ τωρα και ειχα το ιδιο προβλημα.;)

Μίμης 25-09-10 00:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Raven (Μήνυμα 485068)
Πολυ ομορφο Μιμη , συγχαρητηρια για την προοδο :smt023
Για την αλγη διαβασε ΕΔΩ οταν ημουν εκει που βρισκεσαι εσυ τωρα και ειχα το ιδιο προβλημα.;)

να σε καλα Αλεξανδρε.Χωρις εσας δε θα ειχα κανει τιποτα ;)
το διαβασα και σε ευχαριστω..ακριβως το ιδιο προβλημα εχω.(θα πρεπει να παραγγειλω και τεστ φωσφωρικων και νιτρικων καθως και συμπληρωμα νιτρικων γιατι δεν εχω(ουτε εδω εχει)..γιατι καπου εκει δε θα υπαρχει ισορροποια.):rolleyes:

Μίμης 03-11-10 02:15

Γεια σας παιδια..μετα απο περιπου 2 δυσκολους μηνες ειπα να κανω μια μικρη ενημερωση για την προοδο του ενυδρειου..
οπως μου ειπατε πολυ αντιμετωπιζα μεγαλο προβλημα με πολλα ειδη αλγεων οπου πολλα τα αντιμετωπησα και τα αντιμετωπιζω(οχι και τοσο ευκολα:D)
εχω πρσθεσει καποια νεα φυτα και γενικα με βαρια λυπανση και μπολικο CO2 τα φυτα πηραν τα πανω τους..επισης εχω προσθεσει μια 6αδα μελανοταινιες που πιστευω οτι ταιριαζουν πολυ..:p
θα ηθελα να μου πειτε τη γνωμη σας,και τι επιπλεον θα επρεπε να διωρθωσω π δε σας αρεσει..καθε γνωμη δεκτη;)

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...s-dsc_0978.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...s-dsc_0990.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...s-dsc_0993.jpg

giannisqq 03-11-10 02:19

μπραβο ρε μιμη!!!εχει φουντωση!!!τελειο εγινε,και το χαλακι απλωθηκε,μια χαρα!!!!:smt041:smt041:smt041

Perazzi 03-11-10 02:22

Μπράβο ρ καλλιτέχνη ωραίος είσαι , καταπληκτικό είναι το ενυδρείο σου :smt041:smt041:smt041

Raven 03-11-10 02:28

Πολυ ωραιο ειναι και πολυ καλες φωτογραφιες :smt023
Δεν χρειαζεται να διορθωσεις πολλα πραγματα.. Στη δεξια πισω γωνια κατι δεν παει καλα μονο, θελει λιγο περισσοτερη αναπτυξη γιατι φαινεται μια κενη περιοχη. Και ακομα λιγη υπομονη με τις αλγες που ειναι ορατες στις πετρες, στα ξυλα και στα τζαμια ακομα. Πιστευω σε λιγο καιρο θα λαμπει.

Μίμης 03-11-10 02:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giannisqq (Μήνυμα 502745)
μπραβο ρε μιμη!!!εχει φουντωση!!!τελειο εγινε,και το χαλακι απλωθηκε,μια χαρα!!!!:smt041:smt041:smt041

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Perazzi (Μήνυμα 502746)
Μπράβο ρ καλλιτέχνη ωραίος είσαι , καταπληκτικό είναι το ενυδρείο σου :smt041:smt041:smt041

Σας ευχαριστω πολύ παιδια:)

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Raven (Μήνυμα 502749)
Πολυ ωραιο ειναι και πολυ καλες φωτογραφιες :smt023
Δεν χρειαζεται να διορθωσεις πολλα πραγματα.. Στη δεξια πισω γωνια κατι δεν παει καλα μονο, θελει λιγο περισσοτερη αναπτυξη γιατι φαινεται μια κενη περιοχη. Και ακομα λιγη υπομονη με τις αλγες που ειναι ορατες στις πετρες, στα ξυλα και στα τζαμια ακομα. Πιστευω σε λιγο καιρο θα λαμπει.

ευχαριστω Αλεξανδρε.:p
στη πισω δεξια γωνια ηταν ενα φυτο το οποιο δε πηγαινε καθολου καλα..αλλα τωρα πηρε τα πανω του και πιστευω σε καμια 15αρια μερες θα εχει γεμησει..;)
υπομονη..το πιο δυσκολο αλλα αποτελεσματικο μετρο για την καταπολεμηση της αλγης:rolleyes: μακαρι να ειναι ετσι οπως τα λες και σε λιγο καιρο να μην εχω ουτε για δειγμα:D

bokostas 03-11-10 07:43

Υπέροχο Μίμη, τόχεις βρε παιδί μου, αυτό είναι μποστάνι.

kingrim 03-11-10 07:47

μπραβο ειναι κουκλακι ετοιμασου για μια καλη θεση στον διαγωνισμο

Μίμης 03-11-10 10:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bokostas (Μήνυμα 502766)
Υπέροχο Μίμη, τόχεις βρε παιδί μου, αυτό είναι μποστάνι.

ευχαριστω ρε Κωστη:p..με κολακευεις:D
δε ξερω αν το εχω..παντως θελω σιγουρα να το βρω:D


Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kingrim (Μήνυμα 502767)
μπραβο ειναι κουκλακι ετοιμασου για μια καλη θεση στον διαγωνισμο

ευχαριστω πολυ φιλε μου:)
ετοιμος ειμαι..:D μακαρι να ειναι ετσι οπως τα λες;)

Τηλέμαχος 03-11-10 10:36

Ένα τέτοιο ενυδρείο ονειρεύομαι! --> Με χρυσόψαρα όμως:D

Μίμης 03-11-10 10:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τηλέμαχος (Μήνυμα 502836)
Ένα τέτοιο ενυδρείο ονειρεύομαι! --> Με χρυσόψαρα όμως:D

ευχαριστωω:p
με χρυσοψαρα ειναι αρκετα δυσκολο..θα τα ξεπατοσουν ολα..:rolleyes:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:47.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02629 seconds with 10 queries