Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δίσκοι (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=25)
-   -   Πως να τους "ξεγελάσετε" να φάνε αυτό που θέλετε (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=39858)

platy 08-05-10 22:15

αυριο θα φτιαξω και γω...εχουμε περιορισμο στα υλικα (φρουτα ??) 3 φυλλα ζελατινη ...πειραζει αν δεν βαλλω σκορδοζουμι

prospathw 08-05-10 22:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΧρήστοςΠ (Μήνυμα 444314)
Ναι καλα βρασμενο ;)

ευχαριστω!:smt052

exelix 08-05-10 22:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 444315)
επισης 2 φυλλα ζελατινης μαλλον δε φτανουν και θα βαλω παραπανω....διαλυεται πολυ γρηγορα...θελω να κραταει λιγο περισσοτερο σαν μαζα..


Πρόσεχε μην κάνεις ζελεδοενυδρείο!:p:D:smt020

Γιώργος Κ 08-05-10 22:21

Σε φρουτα δεν υπαρχει περιορισμος αλλα προσοχη αν υπαρχουν γαριδες ... π.χ. σπανακι για τις γαριδες δε κανει! ;)

platy 08-05-10 22:26

για τα σκαλαρια το θελω...για τις γαριδες εφτιαξα του αλεξανδρου..

Γιώργος Κ 09-05-10 00:48

Μολις φαγαμε :smt020

BORKED

platy 09-05-10 20:03

οσο πιο γρηγορα απαντηθει τοσο το καλυτερο..εχω παπρικα καροτο αρακα μηλο σελινο granules flakes ταμπλετες για γατοψαρα και κατι sticks της OSI μπορω να φτιαξω την τροφη?? και αν ναι τι ειναι περιττο

Iren66 06-08-12 20:38

Μας άρεσε η ιδέα και λέμε να φτιάξουμε κι εμείς στα καμάρια μας (ζωοτόκα κυρίως). Εχω όμως μια ερώτηση: η ζελατίνη ζαχαροπλαστικής γιατί είναι αναγκαία? δεν είναι μάλλον ανθυγιεινή?? ή κανω εγώ λάθος?

exelix 06-08-12 21:19

Η ζελατίνη μπαίνει για να μη διαλυθεί η τροφή με το που πέσει στο νερό. Δεν είναι ανθυγιεινή.

Nick74 06-08-12 22:00

η ζελατινη ειναι ενταξει (ειναι ζωικης προελευσης εξ αλλου) αλλα εγω εχω να ρωτησω τους master chef των diy τροφων αν υπαρχει κανενα "κολπο" να μη ριχνουμε παγωμενες αυτες τις τροφες αλλα να τις ξεκαταψυχουμε κανονικα οπως κανουμε και με τις υπολοιπες κατεψυγμενες, και να παραμενουν λιγο στην επιφανεια (γιατι κανα δυο που δοκιμασα πανε με τη μια στον πατο)

delta66 06-08-12 22:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ (Μήνυμα 444326)
αν υπαρχουν γαριδες ... π.χ. σπανακι για τις γαριδες δε κανει! ;)

Γιατι δεν κανει σπανακι στις γαριδες?

Γιώργος Κ 06-08-12 23:52

Μια απαντηση του Αλεξ
Παράθεση:

- Καλο ταισμα με ποικιλια τροφων. Το ταισμα απο μονο του ειναι μεγαλο κεφαλαιο ! το υπερβολικο ταισμα ειναι η πιο συνηθισμενη αιτια θανατων ! Θα πρεπει λοιπον να δινεται τοση ποσοτητα τροφης που να καταναλωνεται μεσα σε 2-3 ωρες. Στην διατροφη να περιλαμβανονται κυριως φυτικες τροφες μιας και τροφες που περιεχουν υψηλα ποσοστα πρωτεινης βλαπτουν μακροχρονια το πεπτικο τους συστημα. Μερικες απαραιτητες και συνιστωμενες τροφες ειναι: Σπιρουλινα, αρακας, καροτο, ειδικες τροφες του εμποριου για γαριδες, γλυκοπατατα, καλοκυθα κλπ. Μια φορα την εβδομαδα θα πρεπει να παρεχουμε κατεψυγμενα bloodworms ή krill .Τα krill περιεχουν μεγαλες ποσοτητες ασταξανθινης που κανουν τα χρωματα εντονοτερα.
Να αποφευγεται σε ΟΛΕΣ τις γαριδες το σπανακι !
Ισως για αυτο:
Παράθεση:

If spinach is used, please make sure the spinach is organic (no pesticides or insecticides whatsoever) and use only baby spinach leaves. This is very important because “normal” spinach that is sold out there have been sprayed with either/both of these chemicals, pesticides or insecticides. Just by using hand washing on the leaves under running tap water is not enough to remove it since these chemicals contains wax-like substances to make sure the chemicals stay on the leaves even when it rains. So to insure safety for your shrimps, try to stick with organic vegetables
http://www.planetinverts.com/breedin...20kenshin.html
Θα τον ρωτησω να μας πει!! :rolleyes:

delta66 07-08-12 00:01

Εγω παω αναποδα εδω.
Τις red cherry τις ταιζω πολυ, πολλες φορες, και απο ολα (απο γαριδοτροφη, πλεκοτροφη και σπιρουλινα σκονη, μεχρι δισκοτροφες και θαλλασινες)
Τις ταιζω και δισκοτροφη κατεψυγμενη καπου καπου, η μιση ειναι σπανακι (φρεσκο, βρασμενο). Τη σκιζουν,
Γινονται μεγαλες, κοκκινες, γεννανε συνεχεια και δινω συνεχεια για να μενει χωρος.
Δεν βλεπω ποτε ψοφια.

Nick74 07-08-12 00:45

Κι εγω τις υπερ-ταιζω με πολλες τροφες και συνεχως δινω και ποτε δεν εχω βρει πεθαμενη γαριδα. (και ναι, εχω δωσει και σπανακι αρκετες φορες)

ειναι ευκολο να απαντησει κανεις στην ερωτηση που εκανα πιο πανω η απλα κατι τετοιο δε γινεται?

Γιώργος Κ 07-08-12 00:56

Γιατι δεν μπορεις να την ξεπαγωσεις την DIY πριν ταισεις? Εγω καθε φορα που φτιαχνω DIY ταιζω κατευθειαν τα ψαρια μου και την τρωνε με πιο πολυ ορεξη!
Ετσι και αλλιως δε πρεπει να ταιζουμε παγωμενες τις τροφες γιατι κανουμε κακο στο πεπτικο τους συστημα!
Ο Stendker προτείνει να την ξεπαγωνουμε στη συντηρηση απο το βραδυ και να ταιζουμε πρωι. Μαλιστα επειδη εχει υγρα που οπως λεει περιεχουν βιταμινες να ριχνουμε και μερικα flakes να τα ρουφηξουν: http://www.diskuszucht-stendker.de/do/Feedingtips.pdf

Dimitris77 07-08-12 01:09

Γιωργο πως μπορω να τους ξεγελασω να μην φανε τους καρδιναλιους???:D:D:D

Γιώργος Κ 07-08-12 01:11

Καθεσαι μπροστα στο ενυδρειο και τους λες καθε μερα οτι οι καρδιναλιοι ειναι καλα ψαρακια και δεν κανει να τα τρωμε!! :D

Nick74 07-08-12 01:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ (Μήνυμα 683408)
Γιατι δεν μπορεις να την ξεπαγωσεις την DIY πριν ταισεις? Εγω καθε φορα που φτιαχνω DIY ταιζω κατευθειαν τα ψαρια μου και την τρωνε με πιο πολυ ορεξη!
Ετσι και αλλιως δε πρεπει να ταιζουμε παγωμενες τις τροφες γιατι κανουμε κακο στο πεπτικο τους συστημα!
Ο Stendker προτείνει να την ξεπαγωνουμε στη συντηρηση απο το βραδυ και να ταιζουμε πρωι. Μαλιστα επειδη εχει υγρα που οπως λεει περιεχουν βιταμινες να ριχνουμε και μερικα flakes να τα ρουφηξουν: http://www.diskuszucht-stendker.de/do/Feedingtips.pdf

Βασικα δεν ταιζω γιατι οταν την ξεπαγωνω παει κατ ευθειαν στον πατο λες και ειναι μολυβι, δε μενει εστω μερικα δευτερολεπτα στην επιφανεια... εεε... λες να εκανα κανα λαθος στην παρασκευη της τροφης? (να πω την αληθεια με τη ζελατινα εκανα Σκρουτζοειδη τσιγκουνια)

Γιώργος Κ 07-08-12 01:32

Τι ψαρια ταιζεις? Εμενα στους δισκους πχ δε θα με πειραζε να βυθιζοταν ... Ετσι και αλλιως πριν να φτασει στον βυθο θα εχει φαγωθει λογικα! :D

Nick74 07-08-12 01:35

Μονομαχους. Τρωνε βεβαια ολοι απο το χερι μου αλλα τη diy μαλλον την εχω παραλυωσει σα σκονη στο μπλεντερ και με το που αγγιζει το νερο γινεται απλα σα σκονη.
Ουτε να τη δουν δεν προλαβαινουν κανα δυο φορες που δοκιμασα να ταισω

Γιώργος Κ 07-08-12 01:43

Βαλε πολλες ζελατινες!!
Ενα κολπο ειναι να ταισεις δοκιμαστικά την ωρα που τη φτιαχνεις! Αν βλεπεις οτι διαλύεται κατευθειαν με την επαφη στο νερο προσθετε ζελατινα και ξαναδοκιμασε! Επισης τροφες οπως η αλεσμενη γαριδα βοηθαει να "σφιξει"
Στη μοσχαροκαρδια πχ δεν βαζουν καν ζελατινα μια που η ιδια δραει σαν συνδετικό υλικο!

Nick74 07-08-12 01:52

thanks, μολις το σκεφτηκα κι εγω πως μαλλον στη ζελατινη εκανα το λαθος... εβαλα ενα πολυ μικρο κομματακι (περιπου το 1/20 του φυλου) σε τροφη οσο περιπου μια γροθια, δεν εβαλα γαριδα ουτε μοσχαροκαρδια...

Sakisdraminos 07-08-12 15:50

exw kai ena kouti 100proteinis me geysi sokolata mporw na balw kai apo ayto???

manolischania 07-08-12 23:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ (Μήνυμα 438820)

Η μαγική σκόνη του stendker -βιταμίνες για δίσκους- (μη ρωτήσετε τι περιέχει δε γνωρίζω) ευχαριστώ τον φίλο μου yiapa που μου έδωσε!!

Ενδιαφέρον που την βρίσκουμε ?

Γιώργος Κ 08-08-12 00:11

Την ειχε δωσει αν δεν κανω λαθος οταν ειχε ερθει ο Stendker για το σεμινάριο του GD ... Δεν την πουλαει πουθενα απο οσο εχω δει βεβαια! :rolleyes:

iasonis 08-08-12 19:45

εισαι πολυ καλος!

Ευχαριστω!

Racikos 09-11-14 16:58

Καποιο νεο για αυτην την σκονη να την παρουμε απο καπου ??

Dimitris77 09-11-14 17:36

Δεν θα την βρεις διοτι δεν πωλειται.Την εχουν ελαχιστοι και αυτοι απο σποντα...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:13.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02125 seconds with 10 queries