Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   κατασκευη co2 χωρις κοπο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=37797)

harris samos 11-02-10 13:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 415944)
Η "δυναμικη" σε φυσαλιδες του μιγματος εκτος απο τη θερμοκρασια που βρισκεται εχει ρολο με τα ποσοστα των συστατικων του (ζαχαρη, μαγια) και οχι με το μεγεθος του μπουκαλιου! :rolleyes:

αυτο λεω και εγω αλλα εσυ κανεις αναληση :grin:
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kingrim (Μήνυμα 415948)
υπάρχει και αυτή η λύση http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=979
εγώ το πηρά πριν τα Χριστούγεννα και γεμίζω το σύστημα διάχυσης 1,5 φορά την μέρα κατά την περίοδο που είναι ανοικτό το φως και έχω δει διάφορα στα φυτά τα οποία να πω ότι είναι εύκολα αλλά θα βάλω και μέτρια σε λίγο σε 100 λίτρα ενυδρείο (να τονίσω ότι η μπουκάλα που έχει 7 δεν εχει τελειώσει ακόμα http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=980)


είναι μια φτηνή-όμορφη -χωρίς κόπο λύση πριν πας σε κόστος 150ε και βαλε για μπουκάλα και τα συναφή που σίγουρα έχουν καλυτέρα αποτελέσματα

ΥΓ1 στην αρχική συσκευασία έχει μια μπουκάλα και ένα σύστημα διάχυσης
ΥΓ2 ένδειξη ότι λειτούργει είναι και η πτώση του ph μου κατα μισή μονάδα
ΥΓ3 αν κάποιος θέλει Φώτο να του βάλω
ΥΓ4 δεν έχω καμιά σχέση με κανένα κατάστημα για να μην παρεξηγηθώ

δε κανει τιποτα το ειχα κι εγω μετα απο καποιο διαστημα θα βαρεθεις να πληρονεις αδειες μπουκαλες (ετσι μου φανικε οταν το αγορασα οτι ηταν αδεια ) συνδεσε πανω σε αυτον τον διαχητηρα ενα diy και θα εχεις το ιδιο με το ελαχιστο κοστος και κραταει και πολυ περισοτερο και εχεις και μονιμη παροχη ;)

Γιώργος Κ 11-02-10 13:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tannis (Μήνυμα 415956)
Αν ανώτερη από τη δύνατή της σκάλας το βάζεις στην έξοδο του φίλτρο,
Αν τώρα το λες σαν σύγκριση για την μπουκάλα CO2, απλά δεν υπάρχει,
σίγουρα η μπουκάλα είναι καλήτερη.

Μεσα απο ερωτο-απαντησεις μαθαινει πολλα καποιος που ενδιαφερεται για το θεμα! Και επειδη ολα συνδεονται ... ειναι λογικες ... Τις κανω εγω και απαντας εσυ :D Αλλαζουμε? :p
Φυσικα αν χρησιμοποιησει καποιος μπουκαλα CO2 θα δει τεραστιες διαφορες στην αναπτυξη των φυτων του ... :rolleyes:

kingrim 12-02-10 00:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από harris samos (Μήνυμα 415967)
αυτο λεω και εγω αλλα εσυ κανεις αναληση :grin:
-------------------------
δε κανει τιποτα το ειχα κι εγω μετα απο καποιο διαστημα θα βαρεθεις να πληρονεις αδειες μπουκαλες (ετσι μου φανικε οταν το αγορασα οτι ηταν αδεια ) συνδεσε πανω σε αυτον τον διαχητηρα ενα diy και θα εχεις το ιδιο με το ελαχιστο κοστος και κραταει και πολυ περισοτερο και εχεις και μονιμη παροχη ;)

α) κάνει δουλεία το έχω δει εγώ αλλά και κάποιος άλλος φίλος του φόρουμ τώρα το ποσό δουλεία κάνει σε σχέση με άλλες μεθόδους είναι κάτι συζητήσιμο

β) δεν είναι άδειες ρώτησα και εγώ για αυτό απλά το ειδικό βάρος του co2 τις κάνει να μοιάζουν σαν να είναι άδειες.

γ) Έκτος από το θέμα κόστος υπάρχει το θέμα σταθερότητα/ασφάλεια εγώ ''ψεκάζω'' 1,5 φορά την μέρα σταθερά και με ασφάλεια. το DIY είναι στο χέρι του ποσό co2 θα βάζει και σαφώς θα πέφτει η απόδοση του όσο περνάει ο καιρός. Το ποιο βασικό είναι ότι πολλοί εδω μέσα έχουν χάσει ψαριά/χρόνο (με μεγάλες καθημερινές αλλαγές νερού για να φύγει η μαγεία)/έχουν βρει νερό στο πάτωμα από λάθος κατασκευή στο DIY co2.

Δεν λέω ότι δεν είναι καλή λύση το
DIYκάποια στιγμή μπορεί και να το επιλέξω απλά υπάρχει και αυτή η λύση και την δίνω σαν εναλλακτική Φώτο δεν θα βάλω τώρα έχουν σβήσει τα φωτά από το ενυδρείο

harris samos 12-02-10 01:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kingrim (Μήνυμα 416186)
α) κάνει δουλεία το έχω δει εγώ αλλά και κάποιος άλλος φίλος του φόρουμ τώρα το ποσό δουλεία κάνει σε σχέση με άλλες μεθόδους είναι κάτι συζητήσιμο

β) δεν είναι άδειες ρώτησα και εγώ για αυτό απλά το ειδικό βάρος του co2 τις κάνει να μοιάζουν σαν να είναι άδειες.

γ) Έκτος από το θέμα κόστος υπάρχει το θέμα σταθερότητα/ασφάλεια εγώ ''ψεκάζω'' 1,5 φορά την μέρα σταθερά και με ασφάλεια. το DIY είναι στο χέρι του ποσό co2 θα βάζει και σαφώς θα πέφτει η απόδοση του όσο περνάει ο καιρός. Το ποιο βασικό είναι ότι πολλοί εδω μέσα έχουν χάσει ψαριά/χρόνο (με μεγάλες καθημερινές αλλαγές νερού για να φύγει η μαγεία)/έχουν βρει νερό στο πάτωμα από λάθος κατασκευή στο DIY co2.

Δεν λέω ότι δεν είναι καλή λύση το
DIYκάποια στιγμή μπορεί και να το επιλέξω απλά υπάρχει και αυτή η λύση και την δίνω σαν εναλλακτική Φώτο δεν θα βάλω τώρα έχουν σβήσει τα φωτά από το ενυδρείο

δεν ειπα οτι ειναι αδειες αλλα σαν αδειες
2 σταθεροτητα ?
τι σταθεροτητα εχει αμα διαβασεισ το φιλαδιο λεει 3 φορες τη μερα γεμισμα αρα σχεδον 24 ωρες γεματο βαλε diy και ειναι το ιδιο με τον ιδιο διαχητηρα
-------------------------
και γλυτωνεις τα 6 ευρο της μπουκαλας

bokostas 12-02-10 01:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kingrim (Μήνυμα 416186)
α) κάνει δουλεία το έχω δει εγώ αλλά και κάποιος άλλος φίλος του φόρουμ τώρα το ποσό δουλεία κάνει σε σχέση με άλλες μεθόδους είναι κάτι συζητήσιμο

Πάντως εγώ που είδα τα φυτά του kingrim με αυτό το σύστημα εντυπωσιάστηκα, σίγουρα κάνει δουλειά και καλή μάλιστα.

ipertatos 01-09-10 15:06

Να ρωτήσω κάτι κι εγώ; Αν βάλω το σωληνάκι (έξοδος CO2) στο εσωτερικό μου φίλτρο εκεί τέλος πάντων που έχει θέση, λειτουργεί;

platy 01-09-10 15:31

εννοεις στην εξοδο του φιλτρου///η μεσα στα σφουγγαρια

6981giwrgos 01-09-10 15:38

εγω παντος την ροι στο DIY CO2 την κανω με αυτο http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll...m=250434579340
κανει μια χαρα δουλεια...

ipertatos 01-09-10 16:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από platy (Μήνυμα 475902)
εννοεις στην εξοδο του φιλτρου///η μεσα στα σφουγγαρια

Τα εσωτερικά φίλτρα έχουνε (όχι όλα) θέση για αέρα πάνω από εκεί που βγαίνει το νερό, οπότε μάλλον έξοδο θα το ονομάσω. Εκεί το έχω βάλει αλλά από ότι βλέπω έχει μπει λίγο νεράκι μέσα στο σωληνάκι. Από φυσαλίδες τίποτα ακόμη, πριν δυο τρεις ώρες το έβαλα.

Αλέξης6 01-09-10 17:14

Ανεπίστροφη βαλβίδα τελικά πήρες?

douran_p 01-09-10 20:29

εφτιαξα σημερα σε 4 λιτρο πετονακι απο απιονισμενο νερο...... περιμενω να τα αποτελεσματα.........

ipertatos 01-09-10 21:31

Αλέξανδρε έβαλα αντεπίστροφη βαλβίδα, όλα όπως στα υπομνήματα τα έκανα.

Καλή επιτυχία douran_p!! Ούτε εγώ έχω δει ακόμα φυσαλίδες...

douran_p 01-09-10 21:33

περιμενω..... χαχαχαχαχα

Τηλέμαχος 02-09-10 06:07

Και τα δύο θα πρέπει να είναι κρύα;
Εγώ έχω το δοχείο της hagen...
Tί αναλογίες πρέπει να βάλω;
Επίσης είδα στο yahoo answers ότι αντί για ζάχαρη μπορούμε να βάλουμε και μαγειρική σόδα, ισχύει;

Πόσες φυσαλίδες βγάζει αυτό το μίγμα το λεπτό;

lion 02-09-10 07:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τηλέμαχος (Μήνυμα 476128)
Επίσης είδα στο yahoo answers ότι αντί για ζάχαρη μπορούμε να βάλουμε και μαγειρική σόδα, ισχύει;

Mάλλον δεν το κατάλαβες καλά. Προσθέτουν μαγ. σόδα για να αυξηθεί η σκληρότητα του νερού, γιατί δουλεύει καλύτερα το μίγμα, αλλά στην χώρα μας έχουμε αρκετά σκληρό νερό και δεν χρειάζεται.

Τηλέμαχος 02-09-10 07:59

Ευχαριστώ!
Για το δοχείο nutrafin πόση ζάχαρη και πόση μαγιά βάζουμε γιατί πήρα τα υλικά και θα το φτιάξω σήμερα....

syphon 02-09-10 08:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τηλέμαχος (Μήνυμα 476132)
Ευχαριστώ!
Για το δοχείο nutrafin πόση ζάχαρη και πόση μαγιά βάζουμε γιατί πήρα τα υλικά και θα το φτιάξω σήμερα....

Πόσα λίτρα είναι?
Γενικά όσο θέλεις βάζεις αρκεί να ξέρεις τι θέλεις ( διάρκεια ή ένταση )

Τηλέμαχος 02-09-10 08:38

ισοροπημένο...
να διαρκεί το λιγότερο 2 εβδομάδες και να επαρκεί για 125 λίτρα...
έσας που το κάνατε πόσες φυσαλίδες σας βγάζει το λεπτό;

το δοχείο πρέπει να χωράει 1 λίτρο ή παραπάνω

syphon 02-09-10 09:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τηλέμαχος (Μήνυμα 476142)
ισοροπημένο...
να διαρκεί το λιγότερο 2 εβδομάδες και να επαρκεί για 125 λίτρα...
έσας που το κάνατε πόσες φυσαλίδες σας βγάζει το λεπτό;

το δοχείο πρέπει να χωράει 1 λίτρο ή παραπάνω

την συνταγή του πρώτου ποστ χρησιμοποίησε και θα είσαι οκ
Βάλε και λιγότερη μαγιά (1/4 του κουταλιού)

Τηλέμαχος 02-09-10 09:02

ένα γεμάτο κοφτό κουταλάκι του γλυκού πόσα γραμμάρια είναι;
γιατί το φακελάκι έχει 8 και θέλω να τα μετρήσω με τη ζυγαριά

syphon 02-09-10 09:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τηλέμαχος (Μήνυμα 476148)
ένα γεμάτο κοφτό κουταλάκι του γλυκού πόσα γραμμάρια είναι;
γιατί το φακελάκι έχει 8 και θέλω να τα μετρήσω με τη ζυγαριά

Γύρω στα 5 νομίζω

Τηλέμαχος 02-09-10 09:41

δηλαδή 1.25 γραμμάρια θέλω οκ ευχαριστώ

jimn 02-09-10 10:50

Επειδή είχα παιδευτεί και εγώ πολύ παραθέτω την συνταγή που μου λειτούργησε αμέσως.



1 λιτρο νερο ( μέτρηση απο μπουκάλι 1λ γάλα)
2,5 φλυτζάνια τσαγιου ζάχαρη. (μέτρηση με φλυτζάνι κλασσικο τσαγιου, οχι την μεγάλη κουπα )
1 κοφτο κουταλάκι γλυκου μαγια (σε φακελάκια την αγοραζω απο SM )

ζεσταίνω το νερό με την ζάχαρι και ανακατευω να διαλυθει. μολις γίνει διάφανο το μιγμα το βγάζω απο την φωτια και το αφήνω να παγωσει 27 βαθμους (βάλε ενα θερμομετρο)
κατεβάζεις την θερμοκρασία πιο γρήγορα με το να βάλεις το κατσαρολάκι σε μια λεκάνη με παγωμενο νερο.
λοιώνω την μαγια σε μισό ποτήρι νερό ( 27 βαθμους ) καλά και την αφήνω για 10 λεπτά
κάνε τσιγάρο.

1.βάζω το μιγμα με το ζαχαρόζουμο στο μπουκάλι ,
2.στο ποτηράκι με την μαγιά μία κουταλιά του γλυκου ζάχαρη και ανακατεύω καλά και το ρίχνω στο μπουκάλι και αυτο μεσα.
κλείνω το πώμα με την σύνδεση και σε 30΄ θα αρχίσει να κάνει ζύμωση και το αποτέλεσμα.
καλή επιτυχία.
κρατάει περίπου 15 μέρες

ipertatos 02-09-10 11:02

Για να δούμε κι έτσι... εμένα πάντως αυτό που έφτιαξα από χτες το μεσημέρι δεν έχει βγάλει τίποτα.
Να ρωτήσω... μέσα στο μπουκάλι, στην επιφάνεια του υγρού έχει κάτι σα σαπουνάδα. Καλό είναι αυτό; Παρόλα αυτά το μείγμα δεν είναι ομογενές, δηλαδή κάπου φαίνεται να χωρίζει κι έχει άλλη υφή από κάτω, πώς είναι πχ το λάδι και το νερό στο καντηλάκι. Έκανα κάτι λάθος; Γύρω στις 20 [ωρες έχει που το έφτιαξα.

Και μόλις έκανα παπαριά... πήγα να μετακινήσω το μπουκάλι κι αυτό έπεσε... ανακατεύτηκε και τώρα είναι όλο ένα μίγμα... ευτυχώς δεν έγινε τίποτα χειρότερο!

Τηλέμαχος 02-09-10 11:16

βρεεεεεεεε
δεν καπνιζω

exelix 02-09-10 11:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τηλέμαχος (Μήνυμα 476186)
βρεεεεεεεε
δεν καπνιζω


Χωρίς τσιγάρο ενυδρείο δε στήνεται! Να αλλάξεις χόμπι! Τέλος!:p

douran_p 02-09-10 11:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ipertatos (Μήνυμα 476177)
Για να δούμε κι έτσι... εμένα πάντως αυτό που έφτιαξα από χτες το μεσημέρι δεν έχει βγάλει τίποτα.
Να ρωτήσω... μέσα στο μπουκάλι, στην επιφάνεια του υγρού έχει κάτι σα σαπουνάδα. Καλό είναι αυτό; Παρόλα αυτά το μείγμα δεν είναι ομογενές, δηλαδή κάπου φαίνεται να χωρίζει κι έχει άλλη υφή από κάτω, πώς είναι πχ το λάδι και το νερό στο καντηλάκι. Έκανα κάτι λάθος; Γύρω στις 20 [ωρες έχει που το έφτιαξα.

Και μόλις έκανα παπαριά... πήγα να μετακινήσω το μπουκάλι κι αυτό έπεσε... ανακατεύτηκε και τώρα είναι όλο ένα μίγμα... ευτυχώς δεν έγινε τίποτα χειρότερο!

κουνα λιγο το μπετονακι..... εμενα σημερα εβγαλε για 5 λεπτα και μετα σταματησε μαλλον τα μπετονακια απο το απιονισμενο μεχρι να ανεβασουν πιεση θα περαση κανενα 2ημερο..... αν δεν δουλεψει ετσι 8α το δοκιμασω με γυαλινο μπουκαλι

ipertatos 02-09-10 11:47

Παίζει ρόλο μήπως η θερμοκρασία του μπουκαλιού; Αν είναι σε ζεστό ή κρύο μέρος;

Τηλέμαχος 02-09-10 11:48

αν ειναι σε μερος με πολυ ζεστη εχε γεια μαγια!!!:grin:

kingrim 02-09-10 11:50

τηλεμαχε εχεις δικιο αλλα αυτο ισχυει μονο αν ειναι διπλα απο καλοριφερ :)

εχει σχεση και το κρυο εαν ειναι κρυο το μερος παει η μαγια


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:51.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,03118 seconds with 10 queries