Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=164)
-   -   Avatar: Ενυδρειο 500lt. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=36671)

gaia 04-03-10 15:31

Εντυπωσιακό ενυδρείο. Η riccia όμορφο φυτό αλλά αργά η γρήγορα θα σε κουράσει η συντήρησή της σε τόσο μεγάλη επιφάνεια και μεταμορφώνεται σε μπελά το βγάλσιμό της. Βέβαια για μένα αξίζει τον κόπο που το προσπαθείς γιατί είναι πανέμορφο , ανθεκτικό (φως και co2 θέλει μόνο) και με το κατάλληλο κλάδεμα το κάνεις ότι θες .

almost 04-03-10 21:53

Εντυπωσιακή δουλειά!
Μπράβο!

kifinas 15-03-10 13:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ALKAR (Μήνυμα 423452)
φίλε το ενυδρείο σου είναι καταπληκτικό. Αν μπορείς απάντησέ μου στα παρακάτω, γιατί ενδιαφέρομαι να κάνω κατι παρόμοιο:
τι ύψος έχει το ανακλινόμενο καπάκι πάνω από το ενυδρείο. 40εκατοστα
σου είναι αρκετός ο χώρος για τις απαραίτητες εργασίες κατά τον καθαρισμό
γενικά υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω ως προς το καπάκι, απο λειτουργικής πλευράς?

Εγω φιλε το φωτιστικο το εχω δεσει στις 4 γωνιες με ενα εξαρτημα απο παλια φωτιστικα (αυτα με το στογυλλο καλωδιο που πηγαινανε πανω-κατω) τα βρησκεις σε μαγαζια με ηλεκτρικα-ηλεκτρονικα ειδη, και το φωτιστικο συκωνεται με μια κινηση χωρισ να σε κουραζει.
Το τζαμι επανω απο το ενυδρειο ειναι σε υψος 40 εκατοστα, αλλα απο μεσα καλο να αφησεις παραπανω χωρο κανα 60αρι για να σηκωνεται πιο πολυ το φωτιστικο ωστε να εχει χωρο να κλαδευεις.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gaia (Μήνυμα 423550)
Εντυπωσιακό ενυδρείο. Η riccia όμορφο φυτό αλλά αργά η γρήγορα θα σε κουράσει η συντήρησή της σε τόσο μεγάλη επιφάνεια και μεταμορφώνεται σε μπελά το βγάλσιμό της. Βέβαια για μένα αξίζει τον κόπο που το προσπαθείς γιατί είναι πανέμορφο , ανθεκτικό (φως και co2 θέλει μόνο) και με το κατάλληλο κλάδεμα το κάνεις ότι θες .

Σε ευχαριστω η αληθεια ειναι οτι κουραζει η riccia (βγαινει απο τον βυθο καθε 20 μερες) αλλα διχνει τελειο με αυτην μεσα.
Εδω και 15 μερες σκεφτομαι το κλαδεμα του ενυδρειου ουφ.
Καλυτερα το 30λιτρο. κουραση....

gaia 15-03-10 17:27

Όσο έχεις χρόνο και όρεξη το συνεχίζεις , αν βαρεθείς απλά αντικαθιστάς σταδιακά αυτά που έχουν απαιτήσεις σε κλαδέματα γιατί το ζόρι είναι το κλάδεμα. Αν έχεις καμιά δεκαριά φυτά που απαιτούν απαραίτητα εβδομαδιαίο κλάδεμα :rolleyes:

pavlos2003 16-03-10 21:29

:shock:+-2:smt038 Αυτο επρεπε να γινει....ζωντανη παρουσιαση να περασουμε να το δουμε απο κει!!!.
Τι να πω μπραβο ρε παιδια, τα δυο κουμπαρια εχουν σιγουρα πολυ μερακι και γνωσεις, και εμπειρια βεβαια απο ενυδρεια...
Ενω εμεις πνιγομαστε σε...160 λιτρα νερο!!!

kifinas 18-03-10 01:24

Οποτε θελεις εδω ειμαστε, παρε και τον κουμπαρο και ελατε.

potami 18-03-10 19:14

οι ακτινογραφιες προφανως ειναι τα Kryptopterus bicirrhis

kifinas 21-03-10 23:00

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...-img_8454e.jpg

Και μια νεα φωτογραφια κλεδεμενο απο την αριστερη μερια.

pavlos2003 21-03-10 23:16

Ασε να αναπτυχθει λιγο ακομα το φυτικο βασιλειο και θα κανονισω να συνεννοηθω με το γειτονακι μου οπως ειπες και ερθω για.....προσκυνημα!!!!!!!!!!

kifinas 21-03-10 23:31

αυτη η cuba να μην μπορει να αναπτυχθει...
Ειναι ψηλα τα φωτα και ειναι αργο φυτο δεν ξερω.
Οποτε θελεις εδω ειμαι να περασεις να πιουμε καφε.

pavlos2003 23-03-10 19:47

..οτι ειναι αργο φυτό είναι το μόνο σίγουρο, μου το έχει επιβεβαιώσει και ο Raven όταν κάτι έλεγα για τη δική μου..
Διοξειδιο έχεις οπότε όπως λές μόνο το φώς λίγο σε φρενάρει αλλα πιστεύω οτι το αποτέλεσμα αξίζει και με το παραπάνω...

africano 24-11-10 16:31

Τα λογια ειναι περιττα :smt041:smt041:smt041:smt041:smt041

Crazy_Beaver 24-11-10 17:13

Φίλε απίστευτο!Πολύ καλή δουλεία! Χίλια μπράβο!!!!!!!!!

giannisqq 24-11-10 17:40

καμια καινουργια φωτογραφια φιλε να δουμε πως παει αυτο το τελειο ενυδρειο;)

kifinas 30-12-10 23:04

εχω επικεντρωθει τον τελευταιο καιρο με τα 2 - 30λιτρα με αναπαραγωγη γαριδουλας και το εχω αφησει λιγο πισω. Χαλασε και το φωτιστικο και θελω να παρω κατι καλο.

Σε 2-3 μηνες πιστευω να ξανασχοληθω εντατικα.

Φιλικα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:14.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01686 seconds with 10 queries