Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=159)
-   -   επιτελους ανεβασα της πρωτες φωτογραφιες μου απο την λιμνη (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=35674)

apostolis veroia 04-12-09 13:02

οκ! ευχαριστω! και απο που θα περνουν το ιωδιο που χρειαζοντε; Ακομα μου αρεσουν παρα πολυ τα χρυσοψαρα που εχουν μεγαλες ουρες σαν τουλια, δεν χερω πως τα λενε θα τα βρω στα pet; μου ειπαν οτι κανουν για λιμνη. μου αρεσουν ποιο πολυ απο τα κοι

POURITANOS 04-12-09 14:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από apostolis veroia (Μήνυμα 393723)
οκ! ευχαριστω! και απο που θα περνουν το ιωδιο που χρειαζοντε; Ακομα μου αρεσουν παρα πολυ τα χρυσοψαρα που εχουν μεγαλες ουρες σαν τουλια, δεν χερω πως τα λενε θα τα βρω στα pet; μου ειπαν οτι κανουν για λιμνη. μου αρεσουν ποιο πολυ απο τα κοι



Φίλε μου το ιώδιο που κολλάει?
Ιώδια και ιστορίες ίσως να έχουν να κάνουν με ενυδρεία αλμυρού νερό.

Τα χρυσόψαρα αυτά που λες μάλλον είναι η ράτσα Veiltall.

Κάτσε διάβασε λίγο τα υπομνήματα καλό θα σου κάνει.
Πολλά από αυτά λένε σωστά και καλά πράγματα. ( κάποια είναι ....:grin: .τρομερα ).

Andros 06-12-09 15:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από apostolis veroia (Μήνυμα 393693)
θελω να ρωτησω οταν βαλω ψαρια στην λιμνη να ριχνω μια φορα στο τοσο και χοντρο αλατι; Λενε κανει καλο στα ψαρια. Ειναι αληθεια;

Το οτι τους κανει καλο τους κανει...
Αλλα μεσα σε μια λιμνη οπως τη δικη σου για να τους κανει καλο ποσο πρεπει να ριξεις???
Ασε που μπορει να σου τσακισει και τα φυτα ;) που θα βαλεις φυτα ετσι δεν ειναι????
Επομενως οπως ειπε και ο POURITANOS αν θες πριν βαλεις τα ψαρια μεσα στη λιμνη (αφου δουλεψει χωρις ψαρια για 4 εβδομαδες) τους κανεις ενα μπανιο με αλατι....και μετα.. μεσα!
Απ'εκει και περα εκτος απο αντιχλωριο αν βαλεις νερο απο βρυση δεν χρειαζεται να ριχνεις τιποτε αλλο.

Η λιμνη δεν ειναι ενυδρειο!!
Ξερεις ποσες φορες ειδα σπυρια, πληγες απο κτυπηματα και με καποιον τροπο επανερχονταν χωρις κανενα προβλημα, χωρις να ριξω φαρμακα, που αν ηταν σε ενυδρειο ενδεχομενως να εριχνα....

Αυτο που θελω να πω ειναι οταν μπουν τα ψαρια στη λιμνη σου, να τα αφησεις στην ησυχια τους ;) και οχι αμα δεις το παραμικρο, αλατια και φαρμακα....απλα παρακολουθας.

Στην πορεια θα δεις πολλα για το γινεται μεσα σε μια λιμνη και με πολλα απο αυτα που θα δεις....θα μεινεις εκπληκτος!!!!
Τα αντισωματα που αποκτουν ειδικα μεσα στις λιμνες τα θωρακιζουν σε μεγαλο βαθμο απεναντι στις ασθενειες σε σχεσει με τα ενυδρεια....

Μιας και η φυση και η μαγεια αυτης ειναι εξω απο τη πορτα σου...........θα δεις πολλα.....;) :grin:

apostolis veroia 06-12-09 17:42

ευχαριστω πολυ παιδια!

apostolis veroia 07-12-09 00:29

1 Συνημμένο(α)
αυτο το φυτο ονομαζετε zantedeschia aethiopice (καλλα) εμεις την λεμε και παπια. στο ιντερνετ εκει που εψαχνα για φυτα ειδα και αυτο το φυτο και λενε οτι μπενει μεχρι 30 εκ βαθος. Ξερετε αν οντος μπενει σε νερο; Γιατι εχω καλλα στον κυπο μου!

Andros 07-12-09 20:34

Παρε μια μεγαλη γλαστρα κλεισε τις τρυπες βαλε το φυτο μεσα και φροντισε να εχει παντα νερο....και δες το αποτελεσμα ;)

yiannossavva 07-12-09 22:18

Χε χε απίστευτο μου φαίνετε.
Την Κυριακή είχα πάει για κυνήγι και βρήκα αυτό το φυτό στο ποτάμι!
Έβγαλα 3 ρίζες και το φύτεψα στην λίμνη μου.
Όταν έχω νεώτερα θα σας ενημερώσω

apostolis veroia 09-12-09 10:11

το εχω βαλει μεσα στη λιμνη και μεσα σε 3 μερες τα παει πολυ καλα! ειναι χυμωνα καλοκαιρι πρασινη και την ανοιξη βγαζει κατι μεγαλα ασπρα λουλουδια σαν κρινα και ειναι ολο τον καλο καιρο με λουλουδια. η καλλα με τα ασπρα λουλουδια ειναι ολη την χρονια πρασινη ενω υπαρχει κομα ενα ειδος καλλα με χρωματιστα λουλουδια που δεν λεει για τον χυμωνα

paco 09-12-09 10:21

αν περασεις θεσσαλονικη εχω παπυρο μεγαλο αν θες σου δινω

Ηλίας 09-12-09 13:49

O παπυρος εκτος απο το ποσο καλο ειναι για μια λιμνη ειναι και φοβερα "ευκολος"
Μεγαλωνω τωρα πολλες ριζες και ενα κλοναρι να ειναι θα βγαλει ριζες και θα γινει τερας!...:p

lucy 10-12-09 09:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από apostolis veroia (Μήνυμα 394750)
....... υπαρχει κομα ενα ειδος καλλα με χρωματιστα λουλουδια που δεν λεει για τον χυμωνα

Πάντος 3 δραμινούς χειμώνες τους άντεξε ( χρωματιστή Κάλα )και δεν έπαθε τίποτα!!! ;)

apostolis veroia 10-12-09 21:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lucy (Μήνυμα 394973)
Πάντος 3 δραμινούς χειμώνες τους άντεξε ( χρωματιστή Κάλα )και δεν έπαθε τίποτα!!! ;)

δηλαδη κανει να το βαλω μεσα στη λιμνη;

yannakis 11-12-09 02:01

ισως εννωεις και τα fancy χρυσοψαρα!

lucy 11-12-09 08:41

Για μέσα στο νερό δεν κάνει, γιατι θα σαπίσει, είναι φυτό υδρόφιλο κι όχι υδρόβιο. Αγαπά τα υγρά εδάφη.

apostolis veroia 12-12-09 10:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από yannakis (Μήνυμα 395241)
ισως εννωεις και τα fancy χρυσοψαρα!

εχεις καποια φωτογραφια;

SOCRATIS 12-12-09 10:48

Να με συγχωρέσετε, αλλά ,ως διαχειριστής της αυτής ενότητας,με αφορμή αυτό το θέμα, θα παρακαλούσα,να προσπαθούμε να μην "πλατιάζουμε" τις συζητήσεις σε ένα πόστ που "απαιτεί" συγκεκριμένη θεματολογία .Υπάρχει η δυνατότητα να δημιουργησουμε νέο θέμα ή με λίγη αναζήτηση να βρούμε αυτό το άλλο που ψάχνουμε.
Καλές οι συζητήσεις δεν λέω ,αλλά να λειτουργούμε εκτος με γνωμονα την προσωπικη μας ικανοποιήση και ως αυτόν που προσπαθεί μεσα από χιλιάδες θέματα, να βρει αυτό που τον ενδιαφέρει και όταν το βρεί ,να μην πρέπει να προσπερνάει, μακροσκελες σελίδες, με ατέρμονες συζητήσεις ,με πολλά αδιάφορα σχόλια ,μέχρι δεί αν υπάρχει τελικά "φως στο τούνελ".
Επαναλαμβάνω πως αυτή η σύσταση ,δεν αφορά μόνο το συγκεκριμένο θέμα ,αλλά αποτελεί όπως προείπα αφορμή για άλλα υπάρχοντα αλλά και μέλλοντα. Ευχαριστώ.

apostolis veroia 13-01-10 11:40

παιδια μια ερωτιση! τι χωμα η χαλικι να βαλω για να φυτεψω την ανοιξη τα φυτα μου;

Ηλίας 13-01-10 14:09

Χωμα απο καπου που δεν εχεις ραντισει και τετοια...
..Τα χωματα του εμποριου εχουν ουσιες που μπορει να επιβαρυνουν τη λιμνη...

apostolis veroia 13-01-10 15:06

αν βαλω χωμα απο κανενα ποταμι που το νερο του ειναι και τρεχουμενο; με σκετο βοτσαλο δεν κανει;

Ηλίας 13-01-10 15:12

βοτσαλο κατω-χωμα και μετα ξανα βοτσαλο, για μην το πηραζουν τα ψαρια..:p

apostolis veroia 13-01-10 16:56

ok! Λιακο!

giannisqq 13-01-10 18:31

να καθεσαι στο τραπεζακι το καλοκαιρι και να πινεις φραπεδαρα σε κουβα ομως!!!!!!!!!!καλα τελεια φιλε.....

apostolis veroia 14-01-10 11:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giannisqq (Μήνυμα 404978)
να καθεσαι στο τραπεζακι το καλοκαιρι και να πινεις φραπεδαρα σε κουβα ομως!!!!!!!!!!καλα τελεια φιλε.....

ευχαριστω γιαννη!

apostolis veroia 22-03-10 08:32

και αλλες φωτογραφιες
 
5 Συνημμένο(α)
εχω βαλει νουφαρα και αλλα φυτα αντε να δω τι θα γινει:rolleyes:

apostolis veroia 22-03-10 16:50

και αλλες φωτο
 
7 Συνημμένο(α)
:D αυτες τισ εβγαλα το απογευματακι

yiannossavva 22-03-10 19:14

Βρε βρε ομορφιές. Θα ρίχνεις και καμιά βουτιά? :D
Μπράβο Αποστόλη
Φρόντισε όπως είπαμε να καλύψεις όλο το τσιμέντο με πέτρες.
Τον κύπερο πόσο βαθιά τον έβαλες από την στάθμη μέχρι το χώμα?

Παρέλαβα και τα φυτά που μου έστειλες και σε ευχαριστώ πολύ.

apostolis veroia 22-03-10 20:17

θα το καλυψω το τσιμεντο αλλα με μικρο βοτσαλο. Κυπερο εβαλα σε 3 μεροι. το ενα που ειναι κοντα στο καταρακτι 40 cm και τα αλλα 2 στους 60 ποντους. Οσο για βουτια την εκανα ειδη! Για να βαλω τα νουφαρα μπικα μεχρι την μεση ! Μου αρεσε με το ζορι βγηκα!

yiannossavva 23-03-10 07:07

Το ύψος από την επιφάνεια του νερού μέχρι το σημείο που ξεκινά το χώμα θέλω να πω. Από εκεί που ξεπετάγεται μέχρι την στάθμη

apostolis veroia 23-03-10 08:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva (Μήνυμα 429196)
Το ύψος από την επιφάνεια του νερού μέχρι το σημείο που ξεκινά το χώμα θέλω να πω. Από εκεί που ξεπετάγεται μέχρι την στάθμη

περιπου 40 με 50 ποντους

Andros 25-03-10 22:34

Ομορφιες!!!!!!!
Τι εξοπλισμο εχεις????


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:54.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02910 seconds with 10 queries