Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=55)
-   -   Για αλλα πηγα αλλα πηρα! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32160)

N4505 07-06-09 10:37

Τί ομορφιές είναι αυτές? :p
Μπράβο για την υπομονή σου αλλά και το ταλέντο σου.. :cool:
Καλή συνέχεια!

Kotsos 07-06-09 16:19

Υπέροχο το ενυδρείο...:p

Γιώργος Κ 07-06-09 22:17

20 Συνημμένο(α)
Ευχαριστω παρα πολυ για τα καλα σας λογια!!:p
Επισης ευχαριστω για αλλη μια φορα τον Αλεξανδρο που με βοηθησε παρα παρα πολυ να το φερω σε αυτη τη κατασταση με τα κλαδεματα, τα υπομνηματα του, τις λαμπες, τις γαριδες και τα ψαρακια που μου χαρησε!!:p
Καποιες αλλαγες .... αφου αφησα τα φυτα να αγγιξουν την επιφανεια τα ξανακοψα στη μεση και τα ξαναφυτεψα!! Αυτη η blyxa ειναι πραγματικα το πιο ομορφο φυτο που εχω δει!! Την αραιωσα λιγακι και αριστερα μονοπωλει το ενδιαφερον .... αντε να πυκνωσει και θα ειναι μια χαρα!! Αλεξ κοιτα 2 αρσενικα edler και ενα θυληκο!! Μονο το κοκκινο φυτο δεν το βλεπω να την βγαζει καθαρη .... Ζητω συγνωμη γιατι πολλες φωτο ειναι θολες αλλα με τη ψηφιακη που εχω ειναι δυσκολο να εστιασω!! Επομενη αγορα μια ..... καλη φωτογραφικη!!:rolleyes:

Γιώργος Κ 07-06-09 22:34

12 Συνημμένο(α)
Και αλλες!!!!:D
Μια και ειναι διπλα διπλα βαζω και φωτο να φανει η αντιθεση ξερο με φυτεμενο!!

Raven 08-06-09 01:05

Γιωργο ειναι τοσο ομοφο και καθαρο το ενυδρειο που εχω παθει πλακα !
Η ελλειψη αλγεων, αν και νεο ενυδρειο, υποθετω οτι οφειλεται στην ικανη φυτομαζα απο την αρχη, και στην σωστη λιπανση. Για λεγε..

Τα endler-ακια ειναι κουκλια, και το γεγονος οτι τα αρσενικα ολα βγαινουν ομοια, αποδεικνυει ποσο καθαρα γενετικα ειναι.Εχω ενα μικρο θηλυκο που πρεπει οπωσδηποτε να δοθει...αν το θες ελα να το παρεις.Αν οχι απ οτι βλεπω απο την κοιλια της θηλυκιας σου, θα εχεις συντομα γεννα.

Το κοκκινο φυτο ειναι η Alternanthera reineckii και αμα δεν παει-δεν παει...τελειωσε. Θα σου βγαλει την πιστη !
Αν θες σου δινω αλλο κοκκινο, το Rotala macrandra που ειναι ακομα πιο ψυχοβγαλτικο στις απαιτησεις του..:D ή Ludwigia repens που ειναι το πιο ευκολο.
Παντως φιλε μου εχεις φτιαξει σε συντομο χρονο, ενα φυτεμενο που θα το ζηλευαν πολλοι ! Μπραβο, αξιος !

Πάνος 08-06-09 14:55

μπραβο γιωργο!!! υπεροχο!:p

Krisos 08-06-09 15:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 359455)
Και αλλες!!!!:D
Μια και ειναι διπλα διπλα βαζω και φωτο να φανει η αντιθεση ξερο με φυτεμενο!!


Απιθανος !! ..νομιζω εκτος απο πολη καλη εμπειρια θελει και αρκετη φαντασια ! ;) ..μπραβο φιλε :) :) :) :)

george1981 09-06-09 09:32

Τα συγχαρητήρια μου !!! Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου .. :)

Γιώργος Κ 09-06-09 16:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Raven (Μήνυμα 359466)
Γιωργο ειναι τοσο ομοφο και καθαρο το ενυδρειο που εχω παθει πλακα !
Η ελλειψη αλγεων, αν και νεο ενυδρειο, υποθετω οτι οφειλεται στην ικανη φυτομαζα απο την αρχη, και στην σωστη λιπανση. Για λεγε..

Τα endler-ακια ειναι κουκλια, και το γεγονος οτι τα αρσενικα ολα βγαινουν ομοια, αποδεικνυει ποσο καθαρα γενετικα ειναι.Εχω ενα μικρο θηλυκο που πρεπει οπωσδηποτε να δοθει...αν το θες ελα να το παρεις.Αν οχι απ οτι βλεπω απο την κοιλια της θηλυκιας σου, θα εχεις συντομα γεννα.

Το κοκκινο φυτο ειναι η Alternanthera reineckii και αμα δεν παει-δεν παει...τελειωσε. Θα σου βγαλει την πιστη !
Αν θες σου δινω αλλο κοκκινο, το Rotala macrandra που ειναι ακομα πιο ψυχοβγαλτικο στις απαιτησεις του..:D ή Ludwigia repens που ειναι το πιο ευκολο.
Παντως φιλε μου εχεις φτιαξει σε συντομο χρονο, ενα φυτεμενο που θα το ζηλευαν πολλοι ! Μπραβο, αξιος !

Λοιπων οντως ουτε ιχνος αλγης :p:p:p Μαλλον επειδη μπηκαν πολλα φυτα κατευθειαν!! Απο λιπανση ακολουθησα τις συμβουλες σου ... Seachem flourish trace, potassium αν και αυθαιρετα πηρα και iron!! Απο δοσολογιες τις προτεινομενες που εχει το καθε ενα αλλα αντι για δυο φορες την εβδομαδα εγω εβαλα μια!! Το Alternanthera reineckii δεν παει με τιποτα ** αλλα με τιποτα λεμε!!! Ειναι ακομα αρχη ... και πολυ νεο το ενυδρειο ... αλλα εχω την εντυπωση μια ισορροπιας που με εκπλησει! Ισως ειναι το siporax απο το δισκοενυδρειο με τη τελεια βιολογια του! Επειδη επισης το ΝΟ3 ηταν μηδενικα αποφασισα να μην κανω αλλαγες νερου (απο τοτε που στηθηκε μονο μια αλλαγη εχω κανει 30%) και χθες μετρησα 10 NO3 και φυσικα 0 ΝΟ2 και 0 αμμωνια και ας τα στουμπωνω με τροφη τα ψαρακια και τις γαριδες! Φυσικα αναπληρωνω το νερο που εξατμιζεται (το οποιο ειναι αρκετο) ....

Φιλε N4505 πως πανε τα πραγματα στα στρατα?? Τελικα ποιος ειχε δικιο??:p. Ευχομαι να εισαι καλα εκει που εισαι... Να θυμασαι φιλε μου οτι το ταλεντο μου δεν ειναι τιποτα μπροστα στο δικο σου!! Οταν επιστρεψεις θα δουμε θαυματα απο σενα! :p

Φιλαρακο Kotsos και συνονοματε george1981 σε ευχαριστω πολυ πολυ για τα καλα σας λογια!!

Φιλε panos-alex/polis σε ευχαριστω και εσενα. Ειναι πολυ σημαντικη η γνωμη σου για μενα (λογω της εμπειριας σου) :p (δε ξεχναω οτι εχουμε κανονισει καφεδακο τωρα που?? Θα δουμε!!!).

Φιλε Krisos με την αγαπη σου στα ενυδρεια ειναι σιγουρο οτι οταν απολυθεις με το καλο θα στησεις ενα πολυ πιο ομορφο απο το δικο μου (αν δεν το εχεις κανει ηδη). Απο εμπειρια σε φυτεμενο εχω σχεδον μηδαμινη (αυτη ειναι η πρωτη μου προσπαθεια για ενα "σοβαρο" φυτεμενο) - μη σου πω οτι εσυ ξερεις περισσοτερα απο μενα!! Εχω τον απολυτο δασκαλο σαν βοηθεια ομως .... ποιον αλλο? Τον Αλεξανδρο!!!:p

Γιώργος Κ 30-06-09 20:57

16 Συνημμένο(α)
Επομενο βημα!!
Ο Αλεξ ξαναχτυπα!!! Μου εδωσε και κοκκινακια (ευχαριστω!!!!:smt054:smt054:smt054) και σε συνδυασμο με γερο κλαδεμα και μεταφορα καποιων φυτων στον κυβο ... Εδω εχουμε το αποτελεσμα ... Πολλα φυτα ειναι λιγακι ασχετα τοποθετημενα αλλα σκοπιμα ωστε να παρουν τα πανω τους και να εχουν οσο γινεται περισσοτερο φως! Στο μελλον θα τοποθετηθουν .... σε πιο καταλληλες θεσεις!!!! :p:p

DimmyF 30-06-09 21:45

wow!!!
φτου φτου σκορδα!

halvas69 30-06-09 22:19

Σκέψου τι θα γίνει, όταν θα είναι όπως το θέλει :)
Μπράβο Γιώργαρε !

Raven 01-07-09 00:46

Μπηκε και η κοκκινη πινελια :p Τωρα αφησε τα να πιασουν επιφανεια και παρακολουθα για τυχον ελλειψεις -αν παρουσιασουν. Θα κλαδεψεις μετα απο 1 μηνα πια, και μην το αγγιζεις μεχρι να βρει την ισορροπια του.
Εχει προδιαγραφες για super μποστανι...παλιοδισκά γιαλαντζη :D

Πάνος 01-07-09 15:23

μπραβο γιωργαρα!!!:p
εξελισσεται υπεροχα!
οταν χρειαστεις υπογλωσσια εξαιτιας της rotala macrandra πες μου να σου στειλω μερικα απο τη δουλεια...βαλτην στο πιο φωτισμενο σημειο του ενυδρειου σου...;)

andst87 01-07-09 15:27

καταπληκτικο φιλε μου!
εισαι φυσικο ταλεντο!

Γιώργος Κ 01-07-09 15:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από halvas69 (Μήνυμα 363497)
Σκέψου τι θα γίνει, όταν θα είναι όπως το θέλει :)
Μπράβο Γιώργαρε ! Σε ευχαριστω χαλβαδουκο!!!:p:p

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Raven (Μήνυμα 363511)
Μπηκε και η κοκκινη πινελια :p Τωρα αφησε τα να πιασουν επιφανεια και παρακολουθα για τυχον ελλειψεις -αν παρουσιασουν. Θα κλαδεψεις μετα απο 1 μηνα πια, και μην το αγγιζεις μεχρι να βρει την ισορροπια του. Δε θα το αγγιξω .... και βλεπουμε!!
Εχει προδιαγραφες για super μποστανι...παλιοδισκά γιαλαντζη :D

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από DimmyF (Μήνυμα 363488)
wow!!!
φτου φτου σκορδα! ωχ!! με πετυχε στο ματι χιχιχι:p:p

Αγαπητε Αλεξ!! Το σταργκρας εφαγε τοσο κουρεμα που δεν φαινεται θα ξεπεταχτει ομως .... :smt033
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 363567)
μπραβο γιωργαρα!!!:p
εξελισσεται υπεροχα!
οταν χρειαστεις υπογλωσσια εξαιτιας της rotala macrandra πες μου να σου στειλω μερικα απο τη δουλεια...βαλτην στο πιο φωτισμενο σημειο του ενυδρειου σου...;)

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από andst87 (Μήνυμα 363569)
καταπληκτικο φιλε μου!
εισαι φυσικο ταλεντο!

Ευχαριστω παρα πολυ παιδια!!!!! Η γνωμη σας εχει ιδιατερη βαρυτητα για μενα!!
Φιλε Πανο εχω σταματησει χρονια τωρα να παιρνω φαρμακα!! Ουτε καν ντεπον!!!! Εχω τρομερη υπομονη και θεληση που τιποτα σχεδον δε θα με κανει εστω να νευριασω.... Και οταν θελω κατι το κανω .... ;) ακομα και αν αργησει ... θα τη νικησω τη rotala macrandra η καθε τι υπαρχει στη πορεια!!!! :p:p

Πάνος 01-07-09 21:28

δεν ειναι δυσκολο να επιβιωσει η μακραντρα....την ειχα πανω απο χρονο...(τη βαρεθηκα και τη "σουταρα") αλλα ειχε πολυ ωραια μορφη μονο οταν μπηκε σε 2 βατ/λιτρο...:smt033
καλο κουραγιο....παντως μπορω να σου προμηθευσω διαφορα αν χασεις τον υπνο σου...:D:D

υ.γ. φυσικα αυτη ειναι η δικη μου εμπειρια με το εν λογω φυτο που θεωρω πλεον οτι θελει πολυ σωστη λιπανση και υπερβολικο φωτισμο....

Γιώργος Κ 01-07-09 23:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 363629)
αν χασεις τον υπνο σου..

Προτιμω να "χανω" τον υπνο μου με το μωρο μου! ;) και οχι για καποιο φυτο!!! :D

Πάνος 02-07-09 12:36

α ναι ξεχασα...εσυ εισαι "αλλου" τωρα....:smt033

Γιώργος Κ 02-07-09 12:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 363710)
α ναι ξεχασα...εσυ εισαι "αλλου" τωρα....:smt033

Και στις 10 του μηνα ........ στον παραδεισο!!!!:p:p

mikele 03-07-09 07:23

πολυ ομορφες φωτο

υγ φτιαξε παλι την υπογραφη σου γιατι ξεχειλωνεις ολα τα ποστ :):D

Γιώργος Κ 04-07-09 20:01

18 Συνημμένο(α)
Σημερινες!!!! :p:p:p:p
Δε το πειραζω ακομα!! Περιμενω να μεγαλωσουν!!!
Αλεξ μια χαρα τα βλεπω τα κοκκινακια αν και πιστευω θελουν ακομα περισσοτερο φως!!

andst87 04-07-09 23:58

ωραιοτατο!:p
και ετσι απο περιεργεια τι ψαρακια εχεις μεσα τωρα;

Γιώργος Κ 05-07-09 00:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από andst87 (Μήνυμα 364106)
ωραιοτατο!:p
και ετσι απο περιεργεια τι ψαρακια εχεις μεσα τωρα;

Σε ευχαριστω!! :p:p
Εχει:
- 4 Pseudomugil furcatus (2 αρσενικα και 2 θυληκα)
- 10 Cpd - celestial pearl danio (6 αρσενικα και 4 θυληκα)
- 3 Edlers (2 αρσενικα και 1 θυληκο)
- 3 amano γαριδες
- Γαριδες red cherry (δυσκολο να μετρηθουν :D)

andst87 05-07-09 00:34

ευχαριστω για την απαντηση!

Πάνος 05-07-09 23:01

γιωργο..βλεπω εχεις βαλει λιγο τενελους μπροστα απο τη μπλυξα...
καλυτερα χωρισε τα 2 "γρασιδια"...βαλε το τενελους δεξια μπροστα απο τις μοςς....και να ξεχωριζουν μπλυξα τενελους με το μονοπατι αμμου..νομιζω θα δειξει πολυ καλυτερα ειδικα οταν πολλαπλασιαστει το τενελους..;)

Γιώργος Κ 05-07-09 23:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 364207)
γιωργο..βλεπω εχεις βαλει λιγο τενελους μπροστα απο τη μπλυξα...
καλυτερα χωρισε τα 2 "γρασιδια"...βαλε το τενελους δεξια μπροστα απο τις μοςς....και να ξεχωριζουν μπλυξα τενελους με το μονοπατι αμμου..νομιζω θα δειξει πολυ καλυτερα ειδικα οταν πολλαπλασιαστει το τενελους..;)

Το εχω βαλει εκει για να εχει πιο πολυ φως και να παρει τα "πανω του" μετα θα μεταφερθει μαλλον εκει που ειπες!! Η στο μονομαχο-ενυδρειο θα δουμε!! Η αριστερη πλευρα θα ειναι αφιερωμενη στην αγαπημενη μπλυξα!!!:p:p:p

Γιώργος Κ 20-07-09 14:04

1 Συνημμένο(α)
Ετσι ειναι η τωρινη μορφη του!!
Αν και ειμαι διακοπες .... :p:p:p:p
Θα το αφησω ακομα να φουντωσει!!! Και μετα το τελικο aquascape!!!:rolleyes::rolleyes:

Ηλίας 20-07-09 14:13

:smt023συνεχισε!...

Πάνος 21-07-09 20:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Ηλίας (Μήνυμα 366133)
:smt023συνεχισε!...

;)...:p


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:43.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02450 seconds with 10 queries