Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δίσκοι (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=25)
-   -   Δισκοενυδρειο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=31745)

Tolis 22-04-09 00:12

Μακρια απο μας.....

Γιώργος Κ 22-04-09 00:30

Εμενα μου τα χαλαει στο "μερικη αναναιωση του νερου ανα 30 ημερες, αλλαγη του φιλτρου" :confused::confused:

vagosxxx 22-04-09 18:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 350003)
Εμενα μου τα χαλαει στο "μερικη αναναιωση του νερου ανα 30 ημερες, αλλαγη του φιλτρου" :confused::confused:

Γιατί φιλε μου σε χαλάει η pet "σοπαδες" κλεφτες θα γίνουν αν δεν πωλήσουν κάνα φίλτρο και κάνα φάρμακο:smt117:smt044:smt044:smt044

mikele 23-04-09 13:29

αστα να πανε παιδια ............αισχος ειναι σχεδον ολοι τους

Krisos 23-04-09 13:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mikele (Μήνυμα 350398)
αστα να πανε παιδια ............αισχος ειναι σχεδον ολοι τους


...κοιτα βασικα θελει να ξερει τι ακριβως πας να αγορασεις πριν το αγορασεις φαντασου οπως τσο σουπερμαρκετ ..αλλιως οπως συνηθως εγω τις περισσοτερς φορες την πατας και παιρνεις διαφορα ! :D ...αλλα το θεμα ειναι οτι δεν το μετανιωνω ..καποια στιγμη ισσως φτιαξω ενα 1500 ενυδρειο μηπως και εξοικονομισω χρηματα πως το βρησκεται σαν ιδεα?

mikele 23-04-09 14:17

αν το γουσταρεις και μπορεις να το συντηρεις οικονομικα και με διαθεσιμο χρονο να το κανεις ......φυσικα πριν φτασεις σε αυτο το επιπεδο θα εχεις περασει απο πολλα σταδια

Krisos 23-04-09 15:55

....μου αραισει πολυ σαν διαδικασια ! :) ..και σιγουρα στο τελος το αποτελεσμα σε αντανοιβει! :D ...παιδια δειτε εδω αυτη η εταιρια τι κανει μετα ενυδρια απιστευτο ! :)) http://www.aquariumdesigngroup.com/
πατε εκει που λεει galeries ;)

Χαραμάδας 23-04-09 21:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mikele (Μήνυμα 350398)
αστα να πανε παιδια ............αισχος ειναι σχεδον ολοι τους

Φίλε μου είναι κάποιοι που είναι σωστοί.Δύο-τρείς στην πόλη μας που τους ξέρω χρόνια και είμαι ευχαριστημένος.:p

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Krisos (Μήνυμα 350436)
....μου αραισει πολυ σαν διαδικασια ! :) ..και σιγουρα στο τελος το αποτελεσμα σε αντανοιβει! :D ...παιδια δειτε εδω αυτη η εταιρια τι κανει μετα ενυδρια απιστευτο ! :)) http://www.aquariumdesigngroup.com/
πατε εκει που λεει galeries ;)

Χωρίς να θέλω να θίξω την έταιρία που αναφέρεις φίλε μου,υπάρχουν εδώ σ'αυτό το forum,κάποιοι που έχουν πολύ καλύτερες συνθέσεις,απ'τις φώτο που είδα.Ρίξε μια ματιά στα προφίλ των μελών και θα καταλάβεις τι λέω.;)

mikele 24-04-09 13:55

χρηστο δειξε μου εναν και θα παω ...............
και το λεω μετα απο μεγαλη τριβη με τους κυριους........"σωστος πετσοπας δεν υπαρχει" για το λογο του εμποριου/κερδος

συναδελφος μου προσφατα την " φορτωσε " πετσοπας με πραματα και ζωντανα οτι να ειναι ενω σε μενα το παιζει σωστος επαγκελματιας :D:D:D

οταν μου ειπε το μαγαζι οπου τα πηρε εμεινα καγκελο
-------------------------
βγηκαμε και λιγο off topic ζητω και συγνωμη :p

Χαραμάδας 24-04-09 14:49

Τι να πω...για να το λες...απλά εγω με κάποιους (μετα από αρκετά χρόνια) συνεχίζω να έχω καλή συνεργασία.Ισως να στάθηκα τυχερός και να με ...συμπάθησαν,ίσως να έχει να κάνει με το γεγονός ότι άπο το 1992,εχω αφήσει καναδυό διαμερίσματα(ότι είχα και δεν είχα) στα petshop της πόλης.....

Krisos 24-04-09 15:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από christsos (Μήνυμα 350503)
Φίλε μου είναι κάποιοι που είναι σωστοί.Δύο-τρείς στην πόλη μας που τους ξέρω χρόνια και είμαι ευχαριστημένος.:p



Χωρίς να θέλω να θίξω την έταιρία που αναφέρεις φίλε μου,υπάρχουν εδώ σ'αυτό το forum,κάποιοι που έχουν πολύ καλύτερες συνθέσεις,απ'τις φώτο που είδα.Ρίξε μια ματιά στα προφίλ των μελών και θα καταλάβεις τι λέω.;)


Χρηστο νομιζω εχεις δικιο απλα ειχα μπει σε μια σελιδα και παρεπεμπε εκει ..μεχρι τωρα ειχα την εντυπωση οτι ενυδρειο =ψαρια ..τελικα ειναι πολυ λαθος εσυ εχεις παραγματικα υπεροχο ενυδρειο! ;)

Χαραμάδας 24-04-09 21:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Krisos (Μήνυμα 350644)
Χρηστο νομιζω εχεις δικιο απλα ειχα μπει σε μια σελιδα και παρεπεμπε εκει ..μεχρι τωρα ειχα την εντυπωση οτι ενυδρειο =ψαρια ..τελικα ειναι πολυ λαθος εσυ εχεις παραγματικα υπεροχο ενυδρειο! ;)

Με το καλό να κάνεις ένα ενυδρείο καλύτερο απ'όσα έχεις δει έως τώρα.:smt023:smt023:smt023

Krisos 25-04-09 08:27

Παιδια ειναι απιστευτη εμπειρια να εχεις πχ ενα αληθινο κομμτι πχ αμαζωνιου μεσα στο δωματιο σου η πχ ενα κομματι καποιας λιμνης τον τελευταιο καιρο διαβαζω για χομπιστες που κανουν απιθανη δουλεια ..φυσικα πολυ καλο ενυδριεο εχει το φιλαρακι μου ο georgarask που εκτος απο εξαιρετος χαρακτηρας ειναι και πολυ εμπειρος χομπιστας! : )))

Γιώργος Κ 25-04-09 16:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Krisos (Μήνυμα 350788)
Παιδια ειναι απιστευτη εμπειρια να εχεις πχ ενα αληθινο κομμτι πχ αμαζωνιου μεσα στο δωματιο σου η πχ ενα κομματι καποιας λιμνης τον τελευταιο καιρο διαβαζω για χομπιστες που κανουν απιθανη δουλεια ..φυσικα πολυ καλο ενυδριεο εχει το φιλαρακι μου ο georgarask που εκτος απο εξαιρετος χαρακτηρας ειναι και πολυ εμπειρος χομπιστας! : )))

Χαχα...φιλε μου οταν μετακομοισω .... θα παρω το μεγαλο και τοτε θα δεις τι σημαινει πραγματικα βιοτοπικο!! Δεν μπορεις να πεις ποτε οτι εισαι αρκετα εμπειρος.... Παντα μαθαινεις καινουργια πραγματα!! Εγω ειχα αρκετες απωλειες αλλα δεν ειχα το ιντερνετ να διαβαζω τα παντα!! Χαιρομαι πολυ που εδωσες τα ψαρακια σου και δεν τα ταλαιπωρησες κι αλλο! Διαβασμα και ολα γινονται!

thediscusman 26-04-09 05:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsiro (Μήνυμα 349713)
δισκους και φουλ φυτεμενα απλα το ξεχνας για πολλους λογους αλλα κυριως της θερμοκρασιας που θελουν οι δισκοι και την οποια πολλα φυτα δεν αντεχουν.

Ενυδρεία με φυτά υψηλών απαιτήσεων και δίσκους είναι εξαιρετικά δύσκολο να διατηρήσεις αλλά και αν το καταφέρεις εκτός του ότι είναι κάτι αταίριαστο από άποψη απαιτήσεων αργά η γρήγορα θα οδηγήσει σε προβλήματα.
Και αυτό γιατί όπως είπε και ο tsiro πολλά φυτά στις θερμοκρασίες που χρειάζονται οι δίσκοι είτε σταματούν να αναπτύσσονται είτε πεθαίνουν εντελώς. Αλλά και για τους δίσκους είναι πολύ δύσκολο να ζήσουν σε ενυδρείο με έντονο φωτισμό που χρειάζονται τα φυτά. Το μόνο σίγουρο είναι ότι οι δίσκοι θα είναι μονίμως σε κατάσταση στρεσσ με ότι αυτό συνεπάγεται, ιδιαίτερα για ένα είδος που χρειάζεται χαμηλό φωτισμό, ηρεμία και άριστες συνθήκες νερού για να δείξει τον χαρακτήρα του και τη συμπεριφορά του. Φσικά δισκοενυδρείο με λίγα φυτά που δεν έχουν απαιτήσεις σε φωτισμό μπορείς να κρατήσεις αλλά έτσι θυσιάζεις το απόλυτα βιοτοπικό ενυδρείο.
Για μένα είναι πρόκληση ένα ενυδρείο βιοτοπικό με ξύλα, χαμηλό φωτισμό και αμμώδη βυθό και αρκετά λίτρα για ένα κοπάδι δίσκων. Όσο για τους συγκατοίκους υπάρχουν επιλογές που μπορεί να ζήσουν αρμονικά με τους δίσκους και δε θα επηρεάσουν καθόλου τη συμπεριφορά τους αλλά θα ενισχύουν και το βιοτοπικό περιβάλλον. Τέτοια είναι τα ροδόστομα και καρδινάλιοι που είναι αρκετά κοινά στην αγορά (και άλλα πιο δυσεύρετα της ίδιας οικογένειας) σίγουρα τα κορρυντόρας για το βυθό (σε μεγάλα κοπαδια δίνουν αίσθηση βιοτοπική). ΤΟυς γεοφάγους θα τους απέφευγα απλά και μόνο γιατί λόγω της συμπεριφοράς τους γεμίζουν το ενυδρείο με αιωρούμενα σωματίδια, όχι όμως γιατί είναι ασύμβατα από άποψη συνθηκών και απαιτήσεων. Σε ένα ενυδρείο με χαμηλή ροή μονίμως το ενυδρείο θα δείχει βρώμικο.

Krisos 26-04-09 10:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thediscusman (Μήνυμα 350986)
Ενυδρεία με φυτά υψηλών απαιτήσεων ....με χαμηλή ροή μονίμως το ενυδρείο θα δείχει βρώμικο.


Συγχαρητηρια για την αριστη καταρτιση ...ευχαριστω πολυ να εισαι καλα! :))
-------------------------
παιδια νομιζω το θεμα το εξαντλησε ο φιλος ο thediscusman εχω καλυφθει καλυτερα να το κλεισουμε ωστε στο μελλον να μπορουν να παρουν πληροφορειες τους οι ενδιαφερομενοι χωρις να ψαχνουν σε ατελιωτα post ...ευχαριστω και παλι χωρις αυτο το φορουμ τα ενυδριακα θεματα θα ηταν απροσπελαστα! :)

blackghost7 26-04-09 12:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thediscusman (Μήνυμα 350986)
Τους γεοφάγους θα τους απέφευγα απλά και μόνο γιατί λόγω της συμπεριφοράς τους γεμίζουν το ενυδρείο με αιωρούμενα σωματίδια, όχι όμως γιατί είναι ασύμβατα από άποψη συνθηκών και απαιτήσεων. Σε ένα ενυδρείο με χαμηλή ροή μονίμως το ενυδρείο θα δείχει βρώμικο.

Αυτο μπορεις να το τεκμηριωσεις καπως γιατι ειναι ασυμβατα?

ΧρήστοςΠ 26-04-09 14:34

Δεν το διάβασες καλά . Εννοεί αν και είναι συμβατά ;)

Εγώ πάλι πιστεύω ότι είναι καταπληκτικοί εργάτες σε ένα δισκοενυδρείο γιατί δεν αφήνουν τροφή να μένει κάτω και ανακατεύουν και την άμμο που κάνει καλό και στην βιολογία αλλά δεν χρειάζεσαι σκούπα κιώλας ( σε παλιά ενυδρεία) .

Krisos 26-04-09 18:56

Αντίστροφη όσμωση(ΑΡΝΗΤΙΚΑ)
Το αρνητικό αυτής της διαδικασίας είναι μόνο το γεγονός ότι το μεγαλύτερο μέρος του νερού πάει χαμένογια να έχουμε το νερό που χρειαζόμαστε για το ενυδρείο. Μια λύση είναι να χρησιμοποιούμε το νερό που βγαίνει από την έξοδο 5 για πλύσιμο ή για πότισμα φυτών που δεν χρειάζονται μαλακό νερό.

Μελετουσα την διαδικασια της οσμωσης θα ηθελα να μαθω αν υπαρχουν ποιο οικολογικες συσκευες που να αποδισουν μεγαλυτερου ποσοστου ωφελημου νερου για το ενυδριο ..φανταζομαι θα κοστισουν περισοτερο αλλα χαλαλι ;)
..οποιος ξερει ας πει ευχαριστω! :)

thediscusman 26-04-09 19:07

Υπαρχει και η λύση με τις ρητίνες αρκεί να είναι ρητίνες double bed αλλα κοστίζει περισσότερο και μακροπρόθεσμα δε συμφέρει.
Μπορείς το ''βρώμικο'' νερό της οσμωσης να το χρησιμοποιείς για πότισμα ή κάπου αλλού αν μπορείς να το μαζεύεις κάπου.

mikele 27-04-09 07:56

το βρωμικο νερο της α.ο. ειναι πολυ δυσκολο αν μενεις σε διαμερισμα να το μαζεψεις γιατι θελεις μεγαλες δεξαμενες που απαιτουν χωρο......οι περισσοτεροι δεν εχουμε αυτη την πολυτελεια ...ακομα και να περισσευει ενα δυο μετρα χωρος για αυτη τη δουλεια σιγουρα υπαρχουν αντιρησεις απο αλλα μελη του σπιτιου.....γενικα ειναι λιγο αντιοικολογικη η μεθοδος

Genirous 28-04-09 08:11

Αν πάντως στοχεύει κανείς σε ένα ''απόλυτα βιοτοπικό'' δισκοενυδρείο,
οι καρδινάλιοι και τα corydoras δεν έχουν θέση στη δεξαμενή καθώς δεν απαντούν σε βιοτόπους δίσκων στη φύση αντίθετα με τους γεωφάγους.

Diskus fan 28-04-09 19:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thediscusman (Μήνυμα 351104)
Υπαρχει και η λύση με τις ρητίνες αρκεί να είναι ρητίνες double bed αλλα κοστίζει περισσότερο και μακροπρόθεσμα δε συμφέρει.
Μπορείς το ''βρώμικο'' νερό της οσμωσης να το χρησιμοποιείς για πότισμα ή κάπου αλλού αν μπορείς να το μαζεύεις κάπου.

Mixed bed.-
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΧρήστοςΠ (Μήνυμα 351053)
Δεν το διάβασες καλά . Εννοεί αν και είναι συμβατά ;)

Εγώ πάλι πιστεύω ότι είναι καταπληκτικοί εργάτες σε ένα δισκοενυδρείο γιατί δεν αφήνουν τροφή να μένει κάτω και ανακατεύουν και την άμμο που κάνει καλό και στην βιολογία αλλά δεν χρειάζεσαι σκούπα κιώλας ( σε παλιά ενυδρεία) .

:smt023

ΧρήστοςΠ 28-04-09 20:13

Νούμερο προσεκτικά εδώ είμαστε μουτζαχεντιν σε αυτό το φορουμ :D:D

Εχουμε και δικτακτορα :D:D:D

Καλως ήρθες και εδώ :smt054

Yiannis59 28-04-09 20:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan (Μήνυμα 351607)
Mixed bed.-
-------------------------


:smt023

ρεμαλιιι τσεκουρατε be careful οπως ειπε και ο 2Λ εδω υπάρχει δικτάτωρ :D:D

Diskus fan 29-04-09 00:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΧρήστοςΠ (Μήνυμα 351617)
Νούμερο προσεκτικά εδώ είμαστε μουτζαχεντιν σε αυτό το φορουμ :D:D

Εχουμε και δικτακτορα :D:D:D

Καλως ήρθες και εδώ :smt054

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 (Μήνυμα 351628)
ρεμαλιιι τσεκουρατε be careful οπως ειπε και ο 2Λ εδω υπάρχει δικτάτωρ :D:D

1. Μηπως αργησες να το προσεξεις;
2. Μην με προκαλεις(τε) ..................ξερετε καλα.-

mikele 29-04-09 10:03

........και επειδη ειναι αρκετο το νερο της α.ο. που βγανει αξιζει να γινει μια εγκατασταση οπου θα αποθηκευεται γαι αλλες χρησεις

thediscusman 29-04-09 14:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan (Μήνυμα 351607)
Mixed bed.-
-------------------------


:smt023

Ρητίνες mixed bed και double bed είναι τό ίδιο ακριβώς πράγμα.
Πρόκειται για ένα φίλτρο το οποίο περιέχει 2 διαφορετικά είδη ρητίνες.
Η πρώτη ρητίνη ανταλλάσσει όλα τα θετικά ιόντα με ιόντα Νατρίου ενώ τα όλα τα αρνητικά με ιόντα χλωρίου. Έτσι τα νερό περιέχει μετά την π΄ρωτη αυτή ανταλλαγεί ιόντων μόνο ιόντα Νατρίου και χλωρίου.
Η δεύτερη ρητίνη ανταλλάσει όλα τα ιόντα Νατρίου με ιόντα Υδρογόνου (Η)και όλα τα ιόντα χλωρίου με ιόντα υδροξυλείου (ΟΗ) κοινώς δίνει απλό νερό (Η2Ο).

Krisos 30-04-09 11:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thediscusman (Μήνυμα 351816)
Ρητίνες mixed bed και double bed είναι τό ίδιο ακριβώς πράγμα.
Πρόκειται για ένα φίλτρο το οποίο περιέχει 2 διαφορετικά είδη ρητίνες.
Η πρώτη ρητίνη ανταλλάσσει όλα τα θετικά ιόντα με ιόντα Νατρίου ενώ τα όλα τα αρνητικά με ιόντα χλωρίου. Έτσι τα νερό περιέχει μετά την π΄ρωτη αυτή ανταλλαγεί ιόντων μόνο ιόντα Νατρίου και χλωρίου.
Η δεύτερη ρητίνη ανταλλάσει όλα τα ιόντα Νατρίου με ιόντα Υδρογόνου (Η)και όλα τα ιόντα χλωρίου με ιόντα υδροξυλείου (ΟΗ) κοινώς δίνει απλό νερό (Η2Ο).


υπαρχει αυτο διαθεσιμο σε καποια σελιδα? :)) ..και σε ποσο παραπανω νερο εξοικονομειται?:) ..το κακο με τους δισκους ειναι οτι δεν θελουν φυτεμενο και οτι σπαταλουν πολυ νερακι

thediscusman 01-05-09 03:28

[quote=Krisos;351963]υπαρχει αυτο διαθεσιμο σε καποια σελιδα? :))/quote]
Για αγορά εννοείς; Ρίξε μια ματιά εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=31892
και εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=31984
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Krisos (Μήνυμα 351963)
και σε ποσο παραπανω νερο εξοικονομειται?:) ..το κακο με τους δισκους ειναι οτι δεν θελουν φυτεμενο και οτι σπαταλουν πολυ νερακι

Με αυτή τη μέθοδο δε σπαταλάς καθόλου νερό. Δε λειτουργεί όπως η αντίστροφή όσμωση όπου το μεγαλύτερο μέρος του νερού πάει στην αποχέτευση. Με αυτό τον τρόπο χρησιμοποιείς όλο το νερό που φιλτράρεται με ρητίνες.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:12.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02743 seconds with 10 queries