Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Κιχλίδες Κ. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=145)
-   -   ΖΕΥΓΑΡΙ Convict(Cryptoheros nigrofasciatus) (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=31169)

apolonistis 11-04-09 22:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από fishme1 (Μήνυμα 347863)
συγχαρητηρια και καλο κουραγιο :smt033

τα κονβικτ ειναι κουνελοψαρα με ολη την σημασια της λεξεως
καιρος αφου ειδες την αναπαραγωγη τους να τα δινεις σιγα σιγα μετα το μεγαλωμα των μικρων γιατι δεν θα σε αφησουν ησυχο και να πας σε καποιο αλλο ειδος κιχλιδας

θα το σκεφτω..,,και τωρα που μου εδωσες την ιδεα τι αλλο θα μπορουσα να βαλω στο ενυδρειο(μετα απο αρκετο καιρο) αντι των κονβικτ?...?

chris129 12-04-09 22:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 (Μήνυμα 347871)
καλησπερα!! χαιρομαι που ολα πηγαν καλα και που εχεις γεννα....
με το καλο να μεγαλωσεις τα μωρα...
αλλα εχω μια απορια...
γιατι ξεκινας το ποστ γραφοντας οτι τα ψαρια ειναι ενος φιλου σου αν ειναι δικα σου???

αρε θαναση εισαι ντετεκτιβ :D:smt023:smt082

apolonistis 23-04-09 10:36

Παιδια βοηθεια........Μολις γυρισα απ'τις διακοπες του Πασχα και παρατηρησα το εξης....η θυληκια σαν να θολωσαν τα χρωματα της,ο αρσενικος αρχισε να την κυνηγαει ξανα,τα μωρα νομιζω λιγοστεψαν και η θυληκια δεν δινει καμια σημασια στα μωρα γιατι συνεχως κρυβεται απ'τον αρσενικο..

:confused:Τι μπορει να εγινε..?Ξερει κανεις..?:smt100:smt100:smt100

Πάνος 23-04-09 11:14

τι ηλικιας ειναι τα μωρα?
απο κριμπς που ειχα η συμπεριφορα αυτη δεν ειναι σπανια ....σε κανα μηνα η λιγο λιγοτερο..ο αρσενικος θελει να ζευγαρωσει ξανα...η θηλυκια δεν ειναι ετοιμη και ο αρσενικος την κυνηγα...το θηλυκο στρεσσαρεται ..χανει τα χρωματα του..ειναι διαρκως κυνηγημενο...και φυσικα αδιαφορει για τα μωρα...
αν συμβαινει αυτο πρεπει να διαχωρισεις τα μωρα και να τα μεγαλωσεις μονα τους....αν θες να τα κρατησεις....

apolonistis 23-04-09 13:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 350347)
τι ηλικιας ειναι τα μωρα?
απο κριμπς που ειχα η συμπεριφορα αυτη δεν ειναι σπανια ....σε κανα μηνα η λιγο λιγοτερο..ο αρσενικος θελει να ζευγαρωσει ξανα...η θηλυκια δεν ειναι ετοιμη και ο αρσενικος την κυνηγα...το θηλυκο στρεσσαρεται ..χανει τα χρωματα του..ειναι διαρκως κυνηγημενο...και φυσικα αδιαφορει για τα μωρα...
αν συμβαινει αυτο πρεπει να διαχωρισεις τα μωρα και να τα μεγαλωσεις μονα τους....αν θες να τα κρατησεις....

Τα μωρα ειναι 3-4 εβδομαδων,,αλλα ειναι πολυ μικρα ακομα...Θα ακολουθησω τη συμβουλη σου και θα τα μετακινησω..!!

apolonistis 25-04-09 21:49

SOS SOS SOS SOS SOS SOS SOS SOS


ΒΟΗΘΕΙΑ...,,,,παρατηρησα τη θηλυκια και εχω να πω τα εξης.... η ουρα της ειναι κομμενη τελειως απο τη ριζα...,,δεν υπαρχει αλλο ουρα,,,,δεν μπορει να κρατησει την ισορροπια της καθολου.... καμια ασθενεια...??? η ο αρσενικος αποφασισε να την σκοτωσει......καθεται σε ενα μερος συνεχεια και κρυβεται...
μαλλον θα μασ αφησει συντομα:smt086:smt086:smt086:smt086:smt086:smt086: smt086:smt086

fishme1 25-04-09 22:06

ο αρσενικος την τσιμπησε
ποσες κρυψωνες εχεις ;

apolonistis 25-04-09 23:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από fishme1 (Μήνυμα 350930)
ο αρσενικος την τσιμπησε
ποσες κρυψωνες εχεις ;

οταν λεσ κρυψωνες πως ακριβως το εννοεις..??? υπαρχουν μερη να κρυφτει αλλα πως ακριβως ειναι μια κρυψωνα..??:confused::confused:

Πάνος 26-04-09 20:44

αφθονα λιτρα και πολλες κρυψωνες (ξυλα, πετρες κ.α.)...μερη δηλαδη οπου μπορει το θηλυκο να αποτραβηχτει χωρις να γινεται αμεσα αντιληπτο απο το αρσενικο...
σε ποσα λιτρα τα εχεις?

apolonistis 26-04-09 21:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 351133)
αφθονα λιτρα και πολλες κρυψωνες (ξυλα, πετρες κ.α.)...μερη δηλαδη οπου μπορει το θηλυκο να αποτραβηχτει χωρις να γινεται αμεσα αντιληπτο απο το αρσενικο...
σε ποσα λιτρα τα εχεις?

τα εχω αυτα......

Πάνος 26-04-09 21:21

σε ποσα λιτρα?

thanasis76 27-04-09 07:04

καλημερα!!! λυπαμε πολυ για οτι διαβαζω και ευχομαι να αντεξει η θυληκια...
αν μπορεις βαλε ενα διαχωριστικο πλαστικο πλεγμα να χωρισεις το ενυδρειο στα 2 ωστε να μην μπορει ο αρσενικος να πλησιασει την θυληκια μηπος την σωσεις...
παντος χρειαζεσαι πολυ περισσοτερα λιτρα για να εχουν το χωρο τους και να μπορεις να εχεις στο αρσενικο περισσοτερες θυληκες....
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chris129 (Μήνυμα 348164)
αρε θαναση εισαι ντετεκτιβ :D:smt023:smt082

ειδες... δεν μου ξεφευγουν ευκολα... αρκει να διαβασω το ποστ...:D:D:D

GIAN_NIKOLA 22-02-10 19:48

Παιδιά μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος πως ξεχωρίζει το αρσενικό απο το θυληκό? σημάδια στην κοιλιά βγάζει μόνο το θυληκό? Μου έδωσαν ζευγάρι σήμερα και τους είπα να τα κοιτάξουν όπως δήποτε αν είναι! και τώρα βλέπω σημάδια και στα δύο. θα δώ κάποιες διαφορές στα πτερύγια?

GIAN_NIKOLA 23-02-10 16:52

6 Συνημμένο(α)
Σας παραθέτω κάποιες φωτογραφίες.Στις 3 πρώτες είναι αυτό που μου δώσανε για αρσενικό το οποίο είναι μικρότερο σε μέγεθος λόγω ηλικίας πιστεύω.

apolonistis 23-02-10 18:22

Φιλε ξερω πολυ καλα να τα ξεχωριζω και μπορω να σ πω με βεβαιοτητα οτι και τα 2 ειναι θηλυκα...:rolleyes:

GIAN_NIKOLA 23-02-10 21:52

Σίγουρα? γιατί τον έβαλα να τα κοιτάξει καλά. Μήπως παίζει ρόλο η ηλικία επειδή το ένα είναι μικρότερο? πως ξεχωρίζουν? μεγαλύτερο πάνω και κάτω πτερύγιο τα αρσενικά? σημάδια στην κοιλιά έχουν και τα δύο?
-------------------------
Αν βάλω έναν αρσενικό που είναι σιγουρα αλλα μεγάλο θα έχουν πρόβλημα τα θυληκά που είναι πιό μικρά? πρέπει να είναι 1:1 ?

apolonistis 24-02-10 15:24

1 αρσενικο και 2-3 θυληκα

Apollwnas 24-02-10 17:13

Εναν αρσενικο και ενα θηλυκο,αν βαλεις περισσοτερα θηλυκα θα τα σκοτωσει το ζευγαρι που θα προκυψει.Επειδη ζευγαρωνουν πολυ ευκολα θα βγει ζευγαρι χωρις κοπο μολις βαλεις ενα αρσ και ενα θηλ

apolonistis 24-02-10 22:46

φιλε κανεις λαθος...
εχω ειχα ενα αρσενικο με πολλες θηλυκιεσ και ζευγαρωνε με ολεσ και δν τις πειραζε......μπες και σε κανα ξενο σαιτ να δεις...

fishme1 24-02-10 22:49

δεσαμε -+10 -+10

GIAN_NIKOLA 24-02-10 23:29

Και εγω οτι θα τ σκοτώσει είχα ακούσει γι'αυτό ρώτησα! είναι σίγουρα θυληκά και τα δύο ε?δεν παίζει σημασία οτι είναι μικρό! ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις

Giorgos 25-02-10 09:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από apolonistis (Μήνυμα 420756)
φιλε κανεις λαθος...
εχω ειχα ενα αρσενικο με πολλες θηλυκιεσ και ζευγαρωνε με ολεσ και δν τις πειραζε......μπες και σε κανα ξενο σαιτ να δεις...

Αυτο εξαρταται απο τα λιτρα του ενυδρειου. Αν υπαρχει αρκετος χωρος (ας πουμε 300-400 λιτρα), πιθανοτατα να μην προκυψουν προβληματα. Αν ομως μιλαμε για ενυδρειο 120 λιτρων με τρια θηλυκα και εναν αρσενικο, σιγουρα θα γινει χαμος!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:13.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02275 seconds with 10 queries