Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=55)
-   -   15L Iwagumi - υπο κατασκευή (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29889)

N4505 28-02-09 10:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Raven (Μήνυμα 336569)
Να θυμηθεις οταν ερθει η ωρα να το γεμισεις οτι το κρυο νερο συγκρατει περισσοτερο CO2 , οποτε καλη θερμοκρασια νερου θα ειναι γυρω στο 22-23*C.

Σωστό tip, το είχα στο νου μου αλλά δεν ξέρω αν θα το πρόσεχα πάλι...:smt033
Με την φωτοπερίοδο τί λέτε να κάνω? Να την μειώσω σταδιακά πριν το γεμίσω νερό ή μετά? Τώρα είναι στις 15 ώρες

Raven 28-02-09 12:07

Γιατι εχεις φωτοπεριοδο 15ωρες; Διαβασες κατι σχετικα ή πειραματιζεσαι;
Τα φυτα κατω απο το νερο δεν φωτοσυνθετουν για περισσοτερο απο 6-8 ωρες. Αν ειναι εξω απο το νερο αλλαζει αυτο και φωτοσυνθετουν για περισσοτερο;

N4505 28-02-09 12:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Raven (Μήνυμα 336676)
Γιατι εχεις φωτοπεριοδο 15ωρες; Διαβασες κατι σχετικα ή πειραματιζεσαι;
Τα φυτα κατω απο το νερο δεν φωτοσυνθετουν για περισσοτερο απο 6-8 ωρες. Αν ειναι εξω απο το νερο αλλαζει αυτο και φωτοσυνθετουν για περισσοτερο;

Απ'ό,τι έχω δει οι περισσότεροι περίπου τόσες ώρες έχουν στο drystart, με την λογική οτι θα μεγαλώσει πιο γρήγορα χωρίς να υπάρχει ο φόβος των άλγεων. Τώρα αν όντως επηρεάζεται η ταχύτητα δεν ξέρω, αλλά πάντως κακό δεν φαίνεται να του κάνει

Raven 28-02-09 12:53

Εχω διαβασει καπου για τις moss οτι σε αντιθεση με τα φυτα μπορουν να φωτοσυνθετουν ολο το 24ωρο και καποιοι που θελουν να καλλιεργησουν μονο moss σε ενα ενυδρειο εχουν το φως αναμενο 24/7. Αν θυμαμαι καλα οι moss ως βρυοφυτα εχουν πιο πρωτογονη κυτταρικη δομη και οπως και οι αλγες φωτοσυνθετουν οσο υπαρχει φως.Για τα emersed φυτα ομως δεν ξερω τι γινεται.
Παντως σχετικα με την φωτοπεριοδο εγω θα την μειωνα σταδιακα στις 12 ωρες πριν βαλω νερο. Μην τους ερθουν ολα τα σοκ ξαφνικα. Και μετα μειωνεις κι αλλο ως τις 9-10 ωρες για αποφυγη αλγεων.

N4505 28-02-09 18:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Raven (Μήνυμα 336690)
...καποιοι που θελουν να καλλιεργησουν μονο moss σε ενα ενυδρειο εχουν το φως αναμενο 24/7.

Αυτά είναι... Πολύ ενδιαφέρον ακούγεται...
Ήθελα να φτιάξω ένα μικρό ενυδρείο μόνο με διάφορες moss, κάποια στιγμή στο μέλλον.. :cool:

N4505 04-03-09 00:40

Update, ένας μήνας και κάτι απ'το φύτεμα...
Χάθηκε λίγος χρόνος λόγω θερμοκρασίας αλλά τώρα πάει καλά :p

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...-p1000828c.jpg

gwgw 04-03-09 10:06

πωπω πολυ καλα παει!

N4505 12-03-09 22:40

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...-p1000904c.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...-p1000903c.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...-p1000894c.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...-p1000893c.jpg

MiziGr 13-03-09 00:37

Θα γίνει τέλειο!!! Περιμένουμε με ανυπομονησία! Καλή συνέχεια

Raven 13-03-09 00:48

"Αργά-αργά τα πλοία μας" παει αυτο το cuba...του ειπες οτι πρεπει να πας φανταρος και δεν προλαβαινεις;:D:D
Σε κανα μηνα θα εχει μπει νερο;

N4505 13-03-09 10:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Raven (Μήνυμα 340555)
"Αργά-αργά τα πλοία μας" παει αυτο το cuba...του ειπες οτι πρεπει να πας φανταρος και δεν προλαβαινεις;:D:D
Σε κανα μηνα θα εχει μπει νερο;

Έχω αρχίσει να του μιλάω μήπως και βοηθήσει αλλά δεν του είπα για τον στρατό για να μην το αγχώσω...:D
Αυτή την εβδομάδα δεν μεγάλωσε όσο περίμενα ρε γμτ, και δεν ξέρω τι φταίει.. Γι αυτό και ξεκίνησα να το φωτογραφίζω με backlight και ιστορίες, τουλάχιστον να το χαρώ λίγο έστω και άδειο...:D
Την φωτοπερίοδο έχω ξεκινήσει και την μειώνω απο την προηγούμενη εβδομάδα, ανά τέταρτο κάθε 2 μέρες. Οι άλλοι δύο παράγοντες που με προβληματίζουν είναι το ποσοστό υγρασίας, που πρέπει να μην είναι πάρα πολύ αλλά ούτε και λίγο, και η κυκλοφορία του αέρα η οποία διαβάζω οτι είναι απαραίτητη.. Πως όμως θα έχει καλή κυκλοφορία αέρα ενώ πρέπει να είναι σκεπασμένο με μεμβράνη (έστω και με άνοιγμα) για να διατηρεί την υγρασία?
Με βλέπω να το γεμίζω νερό πριν καλυφθεί εντελώς απ'το HC...

Τσιόνογλου Σταύρος 24-03-09 21:52

Και εγω θα σου πρότεινα να το γεμίσης νερό και να μην περιμένεις να σου καλύψει το βυθό γιατι βλέπω οτι κάτι φταίει και στο καθυστερή,άσε που οταν θα το γεμίσεις θα φάει πάλι κάποιο σοκ .Εγω αν και έβαλα για πρώτη φορα στο δικό μου cuba το γέμισα απευθείας με νερό και μέσα σε 40 μέρες μου κάλυψε ήδη το 90% της επιφανείας που ήθελα ,η μόνη διαφορα που παρατήρησα ήταν οτι το νέο φύλλωμα ΄εχει πιο έντονο πράσινο χρώμα και λίγο μικρότερο φύλο που πιστεύω οτι ωφείλεται στο οτι τα αρχικά φυτά ήταν απο καλλιέργεια εκτός νερού.Και όπως σου είπε και ο Raven΄δώστου διοξείδιο.Καλή συνεχεια σου εύχομαι.:p

clarck 24-03-09 23:55

Βγαίνει πολύ ωραίο! Μπράβο και για την υπομονή...!

N4505 25-03-09 22:06

Σταύρο, ότι σκεφτόμουν να ακολουθήσω την πρότασή σου ούτως ή άλλως, ειδικά μετά την κουβέντα στο νεοσύστατο group, οπου ανέφερες τις γρήγορες εξελίξεις του δικού σου ;). Αν και νομίζω οτι οι 40 ημέρες είναι ρεκόρ και χρειάζεται αρκετή "μαστοριά".. :)
Υπάρχει αρκετή ανάπτυξη και τώρα, αλλά όχι η επιθυμητή και δυστυχώς δεν έχω άλλο χρόνο για πειραματισμούς. Και να το γεμίσω βέβαια δεν νομίζω να προλάβω να το δω τελειωμένο πριν φύγω για φαντάρος, αλλά τουλάχιστον θα έχω προλάβει να βρω κάπως την σχετική ρουτίνα λίπανσης. Έτσι θα είναι πιο εύκολο να το συντηρήσει ο κολλητός που θα το αναλάβει.
Μόλις γεμίσω την μπουκάλα που έχω, θα πέσει και το γέμισμα με νερό. Θα ανεβάσω και φωτό. Με το dry start δεν τελείωσα όμως, θα επανέλθω κάποια στιγμή στο μέλλον γιατί το πήρα εγωιστικά..:smt013

clarck σ'ευχαριστώ φίλε μου... Η υπομονή πάει πακέτο με το χόμπυ μας :)

Τσιόνογλου Σταύρος 26-03-09 08:18

Καλή επιτυχία.:p

N4505 11-04-09 11:43

Λοιπόν παιδιά...
Ο λόγος που το hc δεν είχε την αναμενόμενη ανάπτυξη στο dry start, κατέληξα οτι ήταν έλλειψη θρεπτικών απ'το υπόστρωμα. Και αυτό γιατί, ναι μεν το aquasoil amazonia έχει υπεραρκετά θρεπτικά, το amazonia II όμως που έχω εγώ, έχει λιγότερα... Άρα λογικά χρειαζόταν ψέκασμα με διάλυμα NPK κάθε εβδομάδα (xontros δεν το έψαξα αρκετά στην αρχή...).
Παρόλα αυτά όμως, το γέμισα το ενυδρειάκι εδώ και δύο εβδομάδες περίπου. Η μετάβαση πήγε σχετικά καλά, αν και ένα μέρος του hc που ήταν σε ψιλοχάλια κατάσταση δεν τα κατάφερε..
Εντωμεταξύ όμως, έλειψα τρεις μέρες απ'το σπίτι και όταν γύρισα (εχθές) ανακάλυψα οτι η γκαντεμιά μου ξαναχτύπησε.. Η γεμάτη 2κιλη μπουκάλα είχε αδειάσει.. (μάλλον απο κάποια διαρροή) και το hc που είχε μείνει, μαύρισε... Και σαν να μην έφτανε αυτό, το νερό είχε θολώσει... :smt013
Έτσι λοιπόν πήρα την απόφαση να το αδειάσω το ρημάδι, και να το αφήσω για του χρόνου που θα γυρίσω απ'τον στρατό. Και αν και θα θέλω να φτιάξω άλλο aquascape, θα επιμείνω στο ίδιο μπας και το δω τελειωμένο..
Φωτογραφίες λοιπόν σε ενάμιση χρόνο απο τώρα, να μαστε καλά πρώτα..:)

Raven 15-04-09 22:35

Δεν πειραζει Νάσο..παρουσιασου με το καλο, να τελειωνεις με τον στρατό και οταν τελειωσεις το ξαναφτιαχνεις.
Δες το σαν μια πολυτιμη εμπειρια ;)
Υ.Γ.Θα πιουμε κανα καφεδακι πριν φυγεις;

N4505 15-04-09 23:28

Σ'ευχαριστώ Αλέξανδρε..:p
Κάθε πράγμα στον καιρό του κι ο κολιός τον Αύγουστο.. :D
Η εμπειρία όντως ήταν πολύτιμη και ελπίζω μαζί με μένα να μάθανε και άλλοι απ'τα λαθάκια μου.. :rolleyes:
Καφεδάκι οπωσδήποτε, στο σπίτι του Καλομοίρη αυτή την φορά...

kalomoiris 16-04-09 20:18

ενοειτε οποτε θελετε ελατε για καφεδακι εγω την δευτερα θα ειμαι πισω

clarck 16-04-09 22:07

Κριμα!!! Αλλα δεν πειραζει, εξ αλλου οτι δεν μας σκοτωνει μας κανει δυνατοτερους σωστα? :D

Με το καλο το επομενο λοιπον!

N4505 17-04-09 11:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από clarck (Μήνυμα 349233)
Κριμα!!! Αλλα δεν πειραζει, εξ αλλου οτι δεν μας σκοτωνει μας κανει δυνατοτερους σωστα? :D

Με το καλο το επομενο λοιπον!

Έτσι είναι... :smt023
Αν και είπαμε, το επόμενο θα είναι το ίδιο... Πρέπει να ολοκληρωθεί το έργο για εγωιστικούς λόγους.. :D
Μέχρι τότε όμως θα αρκεστώ στο να θαυμάζω τα δικά σας μεγαλουργήματα...

Και κάτι μου λέει οτι θα αυξηθούν δραματικά τον επόμενο καιρό.. :smt047


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:07.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02422 seconds with 10 queries