Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Τα ψαρια δεν νιωθουν πονο..... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29657)

sifnos 29-01-09 12:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από N4505 (Μήνυμα 327557)
Είναι παρωχημένης τεχνολογίας η τρίαινα, ε? του έχω πει να πάρει τα καινούργια με ακτίνες laser και αυτόματο εκτοξευτή απόχης αλλά είναι πολύ τσίπης...:D

χαχα:D:D:Dμια δελφινιερα αρκει.αλλα ειναι για ψαρια λιγο μεγαλυτερα απο το μεγεθος ενος μανδαρινου.:smt033

N4505 29-01-09 13:15

Πάντως δεν γίνεται, πρέπει να βγει συμπέρασμα..
Επειδή είμαι λίγο σαδό και η κοπέλα μου δεν με αφήνει, πρέπει να ξέρω, τσάμπα τόσο καιρό μαστιγώνω τα ψαράκια μου? :smt077

marly 29-01-09 14:09

Α δεν μπορώ να πω για τα ψαράκια αν αισθάνονται πόνο, εγώ όμως...(όταν γίνεται κάτι άσχημο με τα ψαράκια μου!:smt022Όπως τώρα:smt022:smt022:smt022:smt022)

halvas69 29-01-09 14:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από N4505 (Μήνυμα 327454)
Εχθές είχα πάει για ουζάκι με έναν κολλητό ψαροτουφεκά, και εκεί που τσίμπαγα την μαρίδα, θυμήθηκα την μελέτη και του το ανέφερα...
Και τί μου είπε... Συγκεκριμμένα είπε λοιπόν οτι μια φορά είχε πετύχει έναν σκάρο και με τα τρία καρφιά της τρίαινας αλλά επειδή έχει πολύ μαλακό δέρμα, αν δεν τον γραπώσεις με το χέρι, σου φεύγει λέει. Του έφυγε λοιπόν με ξεσκισμένη σάρκα, και όμως τον είδε μετά από 5-10 λεπτά να κάνει βόλτες παρέα με έναν άλλο σαν να μην τρέχει τίποτα. Δεν θα έπρεπε να έχει λουφάξει κάπου αν πονούσε? Μήπως σπαρταράνε σαν τρελά απλά απο ένστικτο διαφυγής?

Και τα 2 έχω δει να κάνουν.
Βασικά μετά από μία επίθεση προσπαθούν να βρουν καταφύγιο, κολυμπώντας σαν τρελά μέχρι να τελειώσουν οι μπαταρίες, προσπαθώντας να κρυφτούν σε βράχια και ακόμα να αναζητούν την ασφάλεια του κοπαδιού.

ΥΓ Μα καλά του έφυγε ο σαργός με τρίαινα ? :)

N4505 29-01-09 14:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από halvas69 (Μήνυμα 327601)
ΥΓ Μα καλά του έφυγε ο σαργός με τρίαινα ? :)

ο σκάρος λέμε... ή είναι το ίδιο? ή μήπως μου είπε σπάρος?

Raven 29-01-09 14:38

Παράθεση:

είπε λοιπόν οτι μια φορά είχε πετύχει έναν σκάρο και με τα τρία καρφιά της τρίαινας
Σκαρο Χαλβα και οχι Σαργο, εχετε Σκαρους στη Πατρα;

halvas69 29-01-09 14:41

Α sorry παίδες, έχει δίκιο ο φίλος σου.
Ο σκάρος παίζει να έχει το τρυφερότερο κρέας απ' όλα τα ψάρια.
Δύσκολο θήραμα (με τις ταϊτής μου περισσότερο) και πεντανόστιμος.

Raven 29-01-09 14:52

Εχω να πω κι εγω μια εμπειρια μου που με κανει να πιστευω οτι τα ψαρια δεν νοιωθουν τον πονο, ισως οχι με την κλασσικη εννοια που εννοουμε εμεις.
Χτυπησα καποτε στο ψαροντουφεκο ενα Μαγιατικο με καρτερι. Το ψαρι ηρθε πολυ κοντα με αποτελεσμα η 6χιλ ταιτινη βεργα να το διαπερασει εντελως και το ψαρι να περασει στο σχοινι του μουλινε. Προς εκπληξη μου το ψαρι δεν καταλαβε απολυτως τιποτα και συνεχισε να κολυμπα ηρεμα ακολουθωντας την πορεια του...μεχρι που του εφερα αντισταση και τεντωσε το σχοινι. Τοτε μονο εκτιναχθηκε προς τα βαθια και αρχισε το μαρτυριο για μενα ! πηρε 50 μετρα σχοινι σε χρονο dt και με εκανε αρκετες "πατητες".
Πληροφοριακα.. το ψαρι ηταν γυρω στα 40 κιλα και στο τελος πεταξε την βεργα απο πανω του και χαθηκε.

sifnos 29-01-09 20:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Raven (Μήνυμα 327611)
Εχω να πω κι εγω μια εμπειρια μου που με κανει να πιστευω οτι τα ψαρια δεν νοιωθουν τον πονο, ισως οχι με την κλασσικη εννοια που εννοουμε εμεις.
Χτυπησα καποτε στο ψαροντουφεκο ενα Μαγιατικο με καρτερι. Το ψαρι ηρθε πολυ κοντα με αποτελεσμα η 6χιλ ταιτινη βεργα να το διαπερασει εντελως και το ψαρι να περασει στο σχοινι του μουλινε. Προς εκπληξη μου το ψαρι δεν καταλαβε απολυτως τιποτα και συνεχισε να κολυμπα ηρεμα ακολουθωντας την πορεια του...μεχρι που του εφερα αντισταση και τεντωσε το σχοινι. Τοτε μονο εκτιναχθηκε προς τα βαθια και αρχισε το μαρτυριο για μενα ! πηρε 50 μετρα σχοινι σε χρονο dt και με εκανε αρκετες "πατητες".
Πληροφοριακα.. το ψαρι ηταν γυρω στα 40 κιλα και στο τελος πεταξε την βεργα απο πανω του και χαθηκε.

αμαν...ξερεις ποσο επικυνδινο ειναι αυτο που εκανες???μονος σου ησουν??

halvas69 29-01-09 21:53

Αλεκούκο, δεν είναι παράξενο αυτό που έκανε το μαγιάτικο συνήθως έτσι κάνουν αλλά έχω δει και να πετάγονται σαν μουρλά με το χτύπημα.
Τα έχεις δει ποτέ σε κοπάδι πως κάνουν όταν χτυπηθεί κάποιο που τρέχουν δίπλα του να το σηκώσουν ?
Αλήθεια στην κοιλιά το πήρες και σχίστηκε ?

aquaman 29-01-09 22:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από halvas69 (Μήνυμα 327774)
...
Τα έχεις δει ποτέ σε κοπάδι πως κάνουν όταν χτυπηθεί κάποιο που τρέχουν δίπλα του να το σηκώσουν ?
...

Ρε παιδιά θα δακρύσω έτσι όπως πάμε. Στο τέλος θα το γυρίσουμε στη χορτοφαγία...

sifnos 29-01-09 22:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aquaman (Μήνυμα 327778)
Ρε παιδιά θα δακρύσω έτσι όπως πάμε. Στο τέλος θα το γυρίσουμε στη χορτοφαγία...

δεν υπαρχει περιπτωση. οταν βουτιξεις την πρωτη φορας και βιωσεις αυτα μου περιγραφει ο χαλβας..δε θα ξεκολας.

delta66 29-01-09 22:20

Αφηστε ρε παιδια καλυτερα και δεν ξαναφαμε ψαρι :D
Και οτι ειχα αρχισει να σβηνω απο το μυαλο μου τις τυψεις του ψαροντουφεκου :(

(Με μαθανε μικρο να ψαρευω και καποια στιγμη συνειδοτοποιησα οτι εγω συνεχισα να βουταω γιατι μου αρεσε να ειμαι κοντα τους και οχι να τα σκοτωνω)

halvas69 29-01-09 22:23

Σε νοιώθω Σπύρο, φέτος βούτηξα μπόλικες φορές αλλά δεν βάρεσα ούτε μία ντουφεκιά.
Το έριξα βέβαια στην υποθαλάσσια φωτογραφία χε,χε :)
Αφού δεν έχασα το όπλο, που το παράταγα συνέχεια μέσα στο νερό, για να βγάλω φωτογραφίες.....πάλι καλά.

sifnos 29-01-09 22:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από halvas69 (Μήνυμα 327790)
Σε νοιώθω Σπύρο, φέτος βούτηξα μπόλικες φορές αλλά δεν βάρεσα ούτε μία ντουφεκιά.
Το έριξα βέβαια στην υποθαλάσσια φωτογραφία χε,χε :)
Αφού δεν έχασα το όπλο, που το παράταγα συνέχεια μέσα στο νερό, για να βγάλω φωτογραφίες.....πάλι καλά.

τι οπλο εχεις? μπορω να σε βοηθησω να το "χασεις":D(ηταν να μη γινει η αρχη με τη βαση)

halvas69 29-01-09 22:34

Ένα Cyrano 870 και ένα Cyrano 1100 mamba modification.
Άμα καταφέρεις να το οπλίσεις στο πουλάω μισοτιμής χααχχαχα το έχω 2 χρόνια βουτηγμένο 3 φορές, αλλά πρέπει να είσαι ψηλός να το οπλίσεις.

sifnos 29-01-09 22:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από halvas69 (Μήνυμα 327793)
Ένα Cyrano 870 και ένα Cyrano 1100 mamba modification.
Άμα καταφέρεις να το οπλίσεις στο πουλάω μισοτιμής χααχχαχα το έχω 2 χρόνια βουτηγμένο 3 φορές, αλλά πρέπει να είσαι ψηλός να το οπλίσεις.

ειναι το ξυλινο με τα 3 λαστιχα:confused:ειμαι κοντα δυο μετρα. ελα το καλοκαιρι σιφνο να το τεσταρω:Dκερναω φαγητο απο πολυ καλη πηγη και βαρκαδα στα πιο ωραια μερη..

θα τσεκαρουμε και τον πονο στα ψαρια με φωτοφραφικο υλικο κιολας(αυτα που θα ειναι στο πιατο!)

delta66 29-01-09 22:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sifnos (Μήνυμα 327802)
....ειμαι κοντα δυο μετρα.... ελα το καλοκαιρι σιφνο.......κερναω φαγητο απο πολυ καλη πηγη και βαρκαδα στα πιο ωραια μερη.....

χμμμμ τι να υποθεσω τωρα? :rolleyes:

sifnos 29-01-09 22:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 327803)
χμμμμ τι να υποθεσω τωρα? :rolleyes:

η προσφορα ισχυει για ολους φυσικα.

Raven 29-01-09 23:25

Παράθεση:

Ένα Cyrano 870 και ένα Cyrano 1100 mamba modification.
Άμα καταφέρεις να το οπλίσεις στο πουλάω μισοτιμής χααχχαχα το έχω 2 χρόνια βουτηγμένο 3 φορές, αλλά πρέπει να είσαι ψηλός να το οπλίσεις.
Σιφνος, αεροβολα της mares ειναι. Χαλβα θυμασαι τα παλιοτερα sten 110; Εκεινα να δεις..:D
Τον Μαη τον χτυπησα με omer blackmaster με 2 20αρια λαστιχα και το ειχα παρει σε καλο σημειο,απλα δεν αντεξε το φτερακι της ταιτινης.Το καλο ειναι οτι το ψαρι θα εζησε αφου δεν πειραχτηκαν ζωτικα οργανα.
Παράθεση:

αμαν...ξερεις ποσο επικυνδινο ειναι αυτο που εκανες???μονος σου ησουν??
με παρεα και δεν ηταν το πρωτο, εχουμε βγαλει και 55αρια μαγιατικα κατα καιρους.Με εμπειρια και καταλληλο εξοπλισμο βεβαια.

sifnos 29-01-09 23:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Raven (Μήνυμα 327831)
Σιφνος, αεροβολα της mares ειναι. Χαλβα θυμασαι τα παλιοτερα sten 110; Εκεινα να δεις..:D
Τον Μαη τον χτυπησα με omer blackmaster με 2 20αρια λαστιχα και το ειχα παρει σε καλο σημειο,απλα δεν αντεξε το φτερακι της ταιτινης.Το καλο ειναι οτι το ψαρι θα εζησε αφου δεν πειραχτηκαν ζωτικα οργανα.
με παρεα και δεν ηταν το πρωτο, εχουμε βγαλει και 55αρια μαγιατικα κατα καιρους.Με εμπειρια και καταλληλο εξοπλισμο βεβαια.

αααα εσεις παρα ειστε μπροστα...αλλα ξενερα γιατι με αεροβολα?

Raven 29-01-09 23:31

Τα αεροβολα ειναι για τους ερασιτεχνες σαν τον Χαλβα :D:D
Εγω λαστιχο κι αγιος ο θεος...πολυ λαστιχο ομως και μεγαλα μηκη !!;)
Αντε να ερθω εγω Σιφνο.. για πελαγισια; :D

sifnos 29-01-09 23:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Raven (Μήνυμα 327834)
Τα αεροβολα ειναι για τους ερασιτεχνες σαν τον Χαλβα :D:D
Εγω λαστιχο κι αγιος ο θεος...πολυ λαστιχο ομως και μεγαλα μηκη !!;)
Αντε να ερθω εγω Σιφνο.. για πελαγισια; :D

φυσικα.οποτε θελεις στειλε πμ να κανονισουμε

Πάνος 29-01-09 23:34

τωρα εγω πρεπει να μεταφερω τα "ψαροτουφεκισια" ποστ στο "επι παντος επιστητου".....στην "τεχνολογια-εξοπλισμος" :D...η να εισηγηθω νεα κατηγορια "ΨΑΡΕΜΑ"???

:D:D

sifnos 29-01-09 23:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 327836)
τωρα εγω πρεπει να μεταφερω τα "ψαροτουφεκισια" ποστ στο "επι παντος επιστητου".....στην "τεχνολογια-εξοπλισμος" :D...η να εισηγηθω νεα κατηγορια "ΨΑΡΕΜΑ"???

:D:D

σε εχω σκισει ε??σορρυ παρεκτρεπομαι απο το θεμα ευκολα....

Πάνος 29-01-09 23:37

κανε δουλεια σου...;)

σηκωνει πολλα το θεμα...:D

sifnos 29-01-09 23:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 327836)
τωρα εγω πρεπει να μεταφερω τα "ψαροτουφεκισια" ποστ στο "επι παντος επιστητου".....στην "τεχνολογια-εξοπλισμος" :D...η να εισηγηθω νεα κατηγορια "ΨΑΡΕΜΑ"???

:D:D

χωρις πλακα θα ηταν ωραια κατηγορια

Πάνος 29-01-09 23:39

φανταζεσαι σε φορουμ για ενυδρεια..κατηγορια "ψαρεμα"???:smt100

sifnos 29-01-09 23:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 327841)
φανταζεσαι σε φορουμ για ενυδρεια..κατηγορια "ψαρεμα"???:smt100

:confused:γιατι?δεν ειναι δα και τοσο αντιθετα(υπο την ευριτερη εννοια). πιανουμε ψαρια και κανουμε ωραιοτατο μεσογειακο(οχι τραπεζι ενυδρειο) δεν ξερω αν γινετε και με τα ψαρια στα ποταμια:D:Dσε εψησα?

Raven 29-01-09 23:45

Ο.Κ. το πιασαμε το μηνυμα..μας την ειπε ο κακος Μod :D
Παρεκταπηκα...Πανο σκυψε μην σε παρει καμια αδεσποτη καμακια και τρεχουμε !:smt065


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:30.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,03166 seconds with 10 queries