Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=111)
-   -   Είναι το Χρυσόψαρο μου εντάξει? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28476)

clarck 18-12-08 14:45

Ok, το πως την ανεβαζουμε το ξερω, με θερμοστατη, αλλα πως την ριχουμε? Τωρα το ενυδρειο ειναι πανω απο την τηλεοραση, οχι κοντα στα καλοριφερ, αλλα γενικα ειμαστε της ζεστης στο σπιτι.

maikl 18-12-08 14:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lmaikl (Μήνυμα 314057)
Που εχεις το ενυδρειο σου?
Πρεπει να ριξεις την θερμοκρασια λιγο-πηγαινε την στους 21-23 περιπου;)

Οπα δεν το προσεξα...αν μιλαμε για ick τοτε καλα εισαι και ισως να θελεις και ενυδρειακο αλατι.
Αυτο που ειπα για 21-23 ειναι για υγειη ψαρια;)

clarck 18-12-08 15:16

Προσπαθω να το βγαλω ωστε ν αφανουν τα στιγματακια αλλα το ατιμο δεν στεκεται πουθενα!
Τελος παντων, αλλη μια, νομιζω οτι φαινεται καλυτερα απο ολες τωρα.

http://www.pbase.com/image/107204456/original.jpg

PascM 18-12-08 15:20

Τα σημάδια αυτά που βλέπω είναι από ψιλοχτυπήματα το ψάρι είναι στριμωγμένο και δεν αντέχει.

delta66 18-12-08 19:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από clarck (Μήνυμα 314063)
Ok, το πως την ανεβαζουμε το ξερω, με θερμοστατη, αλλα πως την ριχουμε? Τωρα το ενυδρειο ειναι πανω απο την τηλεοραση, οχι κοντα στα καλοριφερ, αλλα γενικα ειμαστε της ζεστης στο σπιτι.

Πρωτα κοιταμε να μην ειναι κοντα σε πηγη θερμοτητας και οταν δεν μπορουμε να κανουμε κατι περισσοτερο καταφευγουμε σε τεχνητα μεσα, που ομως θελουν κι αυτα τους καταλληλους χειρισμους.
Ενα τροπος ειναι το ανεμιστηρακι/α.
Με την αναταραξη που δημιουργει στη επιφανεια και το ανακατεμα του νερου με πιο ψυχρο αερα, δημιουργει εξατμιση, αυτο κατεβαζει τη θερμοκρασια του νερου.
Προσοχη ομως στο ποσο κατεβαζει τη θερμοκρασια και τη σταθμη του νερου.
Κραταμε σταθερη τη σταθμη συμπληρωντας με απιονισμενο (τετοιο ειναι και το νερο που εξατμιζεται) αλλιως θα μενει στο ενυδρειο το αλατι του εξατμιζομενου νερου.
Σε μικρα ενυδρεια η μεταβολη σταθμης και θερμοκρασιας γινονται πολυ γρηγορα, προσοχη.

Μια κατασκευη ειναι και αυτη για να παρεςι ιδεες. http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=25435
Υπαρχουν και 4mm ανεμιστηρακια για μικροτερα ενυδρεια και πιο ομαλες μεταβολες.

Θα σου χρειαστει οπωσδηπτε το καλοκαιρι.
Ευχομαι μεχρι τοτε να χρειαζεσαι περισσοτερους ανεμιστηρες για το μεγαλο ενυδρειο που θα του εχεις ;)
Τοτε δες αυτο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=25558

clarck 18-12-08 22:48

Πολυ καλη δουλεια & παρουσιαση.... ευχαριστω.

clarck 28-12-08 13:43

Χρονια Πολλα σε ολους και καλη χρονια να εχουμε!

Το ψαρι μου εξακολουθει να εχει τα λευκα στιγματα, ακολουθω ολες τις οδηγιες -οκ, εκτος του μεγεθους του ενυδρειου- αλλα τιποτα δεν εχει αλλαξει.

Τι να κανω?

Να επαναλαβω την θεραπια με το Sera baktopur ή να ξεκινησω θεραπια με αλατι?

Καλες γιορτες σε ολους!

Στεφανος

SOCRATIS 29-12-08 09:57

Θα πρότεινα να προσθέσεις αλάτι(ενυδρειακό ή τυροκομικό) 0,3%(3γρ. αλάτι ανά 1 λίτρο νερού), αφού προηγηθεί μια μεγάλη αλλαγή νερού.Να διατηρήσεις αυτή την αναλογία, σε τυχών μελλοντική αλλαγή νερού,για 10 ημέρες περίπου.

clarck 29-12-08 13:37

Σωκρατη (και λοιπα μελη) σε ευχαριστω για τις πολυτιμες πληροφοριες σου μα κυριως για τον χρονο σου!

Να σε ρωτησω αν τα καταλαβα καλα.

1. Κανω μια μεγαλη αλλαγη νερου (~80%?)
2. Προσθετω καθε μερα 3 γρ. αλατι (ενυδριακο) ανα λιτρο νερου (15L = 45gr) χωρις αλλαγες νερου για 10 ημερες
3. Απο εκει και μετα προχωρω στο κανονικο προγραμμα.

Και εξτρα απορριες.

1. Το οξυγονο να το λειτουργω?
2. Το φως να το αναβω ως πριν?
3. Το φιλτρο μου (EHEIM pick-up 2006) εχει μονο ενα απλο σφουγγαρι μεσα. Να το αφαιρεσω και να το φυλαξω σε νερο ενυδρειου μεχρι το τελος της θεραπια ή να το αφησω μεσα?

SOCRATIS 29-12-08 13:43

Κανε αλλαγή νερού (προσοχή στην θερμοκρασία). Μια φορά θα ριξεις το αλάτι(45γρ) και σε περίπτωση αλλαγής νερού θα προσθέτεις το ποσοστό αλατιού που αφαιρέθηκε από αυτην,ώστε να έχεις πάντα 45γρ.
Δεν χρειαζεται να κάνεις τίποτε άλλο.Το οξυγόνο θα βοηθήσει αν λειτουργεί. Το αλάτι (NaCl) δεν επηρεάζει τα βακτηρίδια ,αλλά εξολοθρεύει πληθώρα εξωτερικών παρασίτων.

clarck 29-12-08 15:15

Ok! crystal clear!!

Παω να παρω αλατι και θα σας ενημερωσω!
-------------------------
Να κανω και μια ερωτηση περι φαγητου.

Λογω του οτι συνεχως ειναι πεινασμενο, (καθε φορα που πλησιασω, παει στο σημειο που του ριχνω την τροφη) πια ειναι η σωστη ποσοσητα για το μεγεθος του?

Το ψαρι εχει φτασει περιπου 8 εκατοστα στο σωμα και αλλα τοσα ειναι η ουρα.

Τωρα το ταϊζω μερικες νιφαδες απο 2 διαφορετικες εταιριες εναλλαξ την μια με την αλλη μια φορα καθε πρωι και μετα το μεσημερι του ριχνω 3 στικ TetraFin, αλλα οχι ολες τις μερες για να μην βαριεται.

SOCRATIS 30-12-08 09:39

Μην επηρεάζεσαι από την λαίμαργη στάση του χρυσόψαρου, που είναι κύριο χαρακτηριστικό του ,το οποίο δυστυχώς παρασύρει πολλούς να ταιζουν υπερβολικές ποσότητες ,με δυσάρεστα επακόλουθα .Φτανει να σκεφτείς ότι το στομάχι του χρυσόψαρου έχει μέγεθος όσο το ένα μάτι του και απο την άλλη μπορεί να ζήσει χωρις τροφή για πολλές μέρες.Λίγη τροφή καλής ποιότητας λοιπόν, με διαστήματα νηστείας, είναι το καλύτερο.

Στο 12ο και 13ο τεύχος του περιοδικού "ΕΝΥΔΡΕΙΟ" (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=21813) του ΠΣΦΕ υπάρχουν εκτενεί άρθρα για το χρυσόψαρο ,που θα λύσουν πιστεύω τις περισσότερες απορίες σου,αλλά και για όποιον θέλει να μάθει κάτι παραπάνω από τα συνήθη, για το χρυσόψαρο του.Μπορεί να τα ζητήσει κανείς από τα γραφεία του συλλόγου ή με email: info@aquarist.gr

delta66 30-12-08 09:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από SOCRATIS (Μήνυμα 316279)
....Φτανει να σκεφτείς ότι το στομάχι του χρυσόψαρου έχει μέγεθος όσο το ένα μάτι του.....

Και ουτε καν "στομαχι".

"Fancy goldfish don't have a stomach like ours, it's more like an enlarged continuation of the intestine."
(προσοχη οι εικονες της ανατομιας μπορει να ενοχλησουν)
http://thegab.org/Articles/GoldfishInternalAnatomy.html

SOCRATIS 30-12-08 10:14

Το στομάχι δεν εχει την λειτουργία του δικού μας,δεν υπάρχει πέψη αλλά γίνεται ο διαχωρισμος των τροφών και η αφομίωση των θρεπτικών στοιχειών τους .

delta66 30-12-08 12:07

Δεν ημουν μαλλον αρκετα σαφης στο σχολιο μου, αφου περιμενα καποιος διαβαζοντας την παραθεση απο το αρθρο που εχω το λινκ πιο κατω, να καταλαβει το "ειδος" και τη μορφολογια του στομαχιου του ψαριου.

Η ουσια ειναι οτι το χρυσοψαρο εχει διαφορετικο στομαχι απο τα αλλα ψαρια, ως εκ τουτου ολη μερα "πειναει" και "ζητιανευει" φαγητο.
Εμεις δεν πρεπει να παρασυρομαστε, αλλα να του δινουμε μονο την ποσοτητα φαγητου που πρεπει.

clarck 30-12-08 13:07

Οκ.

Λοιπον, εκανα και την αλλαγη νερου, προσθεσα και το αλατι (API AQUARIUM SALT) και προχωραμε ως ειπαμε.

Για να δουμε αν θα υπαρξουν αποτελεσματα.

Ευχαριστω για την βοηθεια και παλι!!

clarck 19-01-09 12:09

Καλημερα στο φορουμ.

Δεν θα ηταν καιρος να δω αποτελεσματα απο το αλατι για τα λευκα στιγματα αν ηταν μεχρι τωρα?

Δυστηχως δεν βλεπω καποια βελτιωση.
Το ψαρι ειναι καλα κατα αλλα, τρωει, κολυμπαει, αλλα αυτα τα στιγματα δειχνουν αμεταβλητα.

Υπαρχει κατι αλλο να κανω?

george 19-01-09 12:13

Πόσο αλάτι έβαλες ;

clarck 19-01-09 12:22

3γρ ανα λιτρο, κανονικα. Το συμπληρωνα μετα τις αλλαγες νερου παλι οπως ειχαμε πει.

PascM 19-01-09 12:23

Από τις 30/12 μέχρι τώρα όχι μόνο βελτίωση έπρεπε να δεις αλλά να είσαι εντελώς οκ!
Θερμοκρασία?

clarck 19-01-09 12:33

27 σταθερα

PascM 19-01-09 12:59

Η διαδικασία για το ich είναι 3γρ/λίτρο και 30 βαθμοί για 10 μέρες.
Με την θερμοκρασία αυξάνετε ο μεταβολισμός του παρασίτου και μειώνετε ο κύκλος ζωής του.

Όμως και πάλι θα έπρεπε ήδη να έχεις ξεμπερδέψει (ΙΜΟ)
Μήπως καλύτερα να ανεβάσεις μια φωτό διότι μετά από τόσο καιρό δεν νομίζω οτι μιλάμε για ich.

clarck 19-01-09 13:45

Να ανεβασω, αλλα αν δειτε ολες αυτες που εχω βαλει πχ στο ποστ #33, αυτο ειναι ακομα...

Παντως, μετα την επισκεψη μου το μαγαζι που ειχα παρει το Sera Baktopur, ο ανθρωπος μου ειχε δειξει ενα ψαρι με ich και δεν ηταν αυτο που εχει το ψαρι μου.

τα στιγματα ειναι αχνα και 2 -3 φορες ποιο μεγαλα απο αυτα του ich. Επησεις στην υφη ειναι σαν γρομπαλακια, αν βοηθαει αυτο...

PascM 19-01-09 14:18

Είναι πιθανό να μην είναι τελικά ich αλλά χτυπήματα κλπ.

clarck 19-01-09 14:37

Τα οποια εμφανιστηκαν ξαφνικα και μαλιστα αφου το εβαλα στο μεγαλυτερο ενυδρειο? Το ψαρι ηταν σε ενα ακομη μικροτερο και ηταν "καλα"

Κατι πρεπει να ειναι.

Να κανω την θεραπεια με το Baktopur? (διατηρωντας το σφουγγαρι του φιλτρου σε χωριστο δοχειο ωστε να το επαναφερω μετα)
Να μην κανω τιποτα?

PascM 20-01-09 00:48

Εφόσον βλέπεις το ψάρι να συμπεριφέρεται κανονικά μην κάνεις τίποτα!
Αυτή είναι η δική μου πρόταση από εκεί και πέρα εσύ το βλέπεις και το παρατηρείς και εσύ μπορείς να κρίνεις καλύτερα από όλους μας.

in the pond 20-01-09 09:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από clarck (Μήνυμα 323045)
Τα οποια εμφανιστηκαν ξαφνικα και μαλιστα αφου το εβαλα στο μεγαλυτερο ενυδρειο? Το ψαρι ηταν σε ενα ακομη μικροτερο και ηταν "καλα"

Κατι πρεπει να ειναι.

Να κανω την θεραπεια με το Baktopur? (διατηρωντας το σφουγγαρι του φιλτρου σε χωριστο δοχειο ωστε να το επαναφερω μετα)
Να μην κανω τιποτα?

Οι συνεχόμενες θεραπείες δεν θα κάνουν καλό αλλά διαταράσεις συνεχώς τη χημεία/βιολογία του νερού με όχι και τα καλύτερα αποτελέσματα. Ικκ δεν είναι με σιγουριά. Αν ήταν κτυπήματα που δεν είναι, σίγουρα με τον καιρό θα είχαν περιοριστεί. Εμένα προσωπικά μου φαίνονται περισσότερο σαν εκδορές από κάψημο αμμονίας. Αφού όμως λες ότι ουδέποτε η αμμωνία σου δεν ήταν ψηλά ούτε τα νιτρώδη τότε ας ψάξουμε κάτι άλλο. Μήπως αυτά τα στίγματα είναι εξογγωμένα στο πτερύγιο? Είναι συμπαγές και σκληρά?

Το λέω αυτό, γιατί στη φωτογραφία στην αρχή του θέματός σου, οι κυλίδες ήταν πολύ λιγότερες αλλά και μικρότερες από αυτές της πιο πρόσφατης φωτογραφίας. Στην τελευταία μάλιστα έχουν χρωματιστεί και λευκές? Απλά απάντησε μου σε ότι σε έχω ερωτήσει πιο πάνω και θα σου πω.

clarck 20-01-09 09:34

Καλημερα παιδια.

Φιλε Βασιλη ναι ειναι εξογγομενα και ειναι μονο στα πτερυγια και την ουρα. Στο σωμα δεν εχει καθολου. Επισεις ειναι σκληρα και συμπαγη.

Φιλε Πασχαλη και λοιπα μελη σας ευχαριστω και παλι για ολες τις απαντησεις και τον χρονο σας!

in the pond 20-01-09 09:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από clarck (Μήνυμα 323511)
Καλημερα παιδια.

Φιλε Βασιλη ναι ειναι εξογγομενα και ειναι μονο στα πτερυγια και την ουρα. Στο σωμα δεν εχει καθολου. Επισεις ειναι σκληρα και συμπαγη.

Φιλε Πασχαλη και λοιπα μελη σας ευχαριστω και παλι για ολες τις απαντησεις και τον χρονο σας!

Έχουν αυξηθεί το τελευταίο διάστημα?

delta66 20-01-09 10:05

δες κι αυτο http://www.jbl.de/onlinehospitaluk/p...=2&GalleryId=2


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:52.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02462 seconds with 10 queries