Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   τι ψαρια να αγορασο? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=27769)

Tolis 02-11-08 22:30

Και γιατι να βαλεις τετοια?

netblues 02-11-08 22:52

Καποτε λεγαμε οτι ανηλικοι δεν πρεπει να εχουν προσβαση στο forum.
Αυτη ειναι μια απο τις περιπτωσεις.

thanasis76 02-11-08 22:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tolis (Μήνυμα 302125)
Και γιατι να βαλεις τετοια?

ρε παιδια ας διαβασει πρωτα να μαθει τα βασικα και μετα βρισκουμε τι ψαρια θα αγορασει...
καλο κουραγιο...:smt035:smt035:smt035

PascM 03-11-08 12:37

good wines (goodwines$)

netblues 03-11-08 12:54

++ Good_Wines ;

PascM 03-11-08 13:17

Βρε εσύ κάντος όπως σε βολεύει! μπορείς και σε Pascal :P

Begin
Good_Wines: LongInt;

If ("Good wines" ) Then
Good_Wines:= Good_Wines+ 1;
printscr( Good_Wines);
End If;
End;

Nikos95 03-11-08 14:49

γτ μ αρεσουν τα αγρια παρουν σηαρκ

Tolis 03-11-08 14:53

αυτα θελουν τουλαχιστον εναν τονο ενυδρειο, μην κυττας τους ηλιθιους στο youtube που ταχουν σε γιαλες που δεν μπορουν ουτε να στριψουν

Dimis 03-11-08 15:01

Ξεκινα βρε Νικο με κατι ευκολο και ιδανικο με τα λιτρα σου και σιγα σιγα θα φτασεις και στα shark....

Nikos95 03-11-08 15:08

το χελι??

chris129 03-11-08 15:10

δεν μπορω να καταλαβω την εμονη καποιων να μαθουν καποιους αλλους τι πρεπει και τι δεν πρεπει αφου το παλικαρι δεν λεει να το καταλαβει ρε παιδια οτι θελει και διαβασμα το ενυδρειο. μην το κουραζεται το παιδι δεν θελει να διαβασει εαν ομως αρχισουν τα προβληματα τοτε ας ζητησει βοηθεια και να δουμε τι και ποιος θα τον βοηθησει





Υ.Γ Ας μην με παρεξηγεισουν οι παλαιοτεροι και σοφοτεροι απο εμενα αλλα ελεος ρε παιδια δεν θελει το παιδι να μαθει ετοιμο το θελει

Nikos95 03-11-08 15:18

διαβασα αφτα που μ ιπαν!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Tolis 03-11-08 15:22

Δεν διαφωνω, αλλα οταν ρωταει αν μπορει να βαλει παρουν σαρκ σε 50 λιτρα, επειδη το βλεπουν κι αλλοι (προς το παρον) το θεμα, πρεπει να απαντηθει.

Προφανως προκειται για εναν πιτσιρικα που εχει εντυπωσιαστει απο ολα αυτα τα βιντεο στο γιουτουμπ με τους κρετινους που ταιζουν ζωντανα ψαρια σε τερατακια που κρατανε σε μικρα ενυδρεια.

chemical mac 03-11-08 15:25

οι κάλτσες πως σου φαίνονται για ενυδρείο; μπορείς να το κάνεις βιότοπο Σαρωνικό ή Θερμαϊκό (σου αναφέρω αυτές τις περιοχές αν και είσαι από Κύπρο αλλά δεν ξέρω τα μέρη σου). Πετάς μέσα μια λαμαρίνα, δυο προφυλακτικά, μια κάλτσα, δυο παπούτσια (φρόντισε να είναι παράταιρα) κι έγινε το θαύμα. Αν χωράει το χέλι μετά από αυτά, ρίξτο κι αυτό μέσα

bella 03-11-08 15:25

Αν έχεις διαβάσει όπως λες θα ξέρεις τι ψάρια μπορούν να επιβιώσουν άνετα στα λίτρα που έχεις, και θα γνωρίζεις τι συνδιασμούς μπορείς να κάνεις. Όταν αποφασίσεις ποια είδη θέλεις (εφόσον μπορούν να ΖΗΣΟΥΝ στο ενυδρειο σου) ρώτα και θα σε συμβουλέψουν!

Dimis 03-11-08 15:25

Το μονο χελι που μπορεις να βαλεις ειναι το KUHLI LOACH το οποιο δεν εχει και ιδιαιτερες απαιτησεις και φτανει και στα λιτρα σου.

chris129 03-11-08 15:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nikos95 (Μήνυμα 302301)
διαβασα αφτα που μ ιπαν!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

και τι καταλαβες ρε παλικαρε οτι μπορεις να βαλεςι οτι θελεις οπου θελέις υπαρχουν τοσα και τοσα για το ενυδρειο που ακομα και ο σοφοτερος εδω μεσα καθε μερα μαθαινει και κατι καινουργιο οποτε διαβασμα καλο και μετα τα λεμε

Dimis 03-11-08 15:38

12 ετων ειναι το παιδι!
Νικο το μονο που μπορουμε να κανουμε για να σε βοηθησουμε εφοσον λες οτι διαβασες ειναι να μας πεις ποια ψαρακια σου αρεσουν και να σου απαντησουμε αν κανουν για το ενυδρειο σου.

chris129 03-11-08 15:46

κανεις δεν σε κατηγορει παλικαρη μου απλα εαν εχεις αποριες σε αυτα που διαβασες πολλη ευχαριστως να σε βοηθησουμε αλλα προς το παρον η ερωτησεις που εχεις κανεις ειναι ασχετες, ξεκινα απο την αρχη και να δεις οτι τα πραγματα ειναι ευκολα και με την βοηθεια μας απο εδω θα ειναι ακομα πιο ευκολα. μην κανεις τα λαθη που καναμε η περισσοτεροι εδω μεσα γιατι δεν ειχαμε κανενα να μας βοηθησει εχεις προσβαση (GAB ) σε μια τεραστια βαση δεδομενων αξιοποιησε την σωστα και δεν θα χασεις

Σπύρος Μ 03-11-08 15:59

Αν θέλετε παιδιά αφήστε τον να τον αναλάβω εγώ.Είμαστε συνομίλικοι οπότε τον καταλαβαίνω.Είναι και αυτός έφηβος και δεν είναι τόσο όριμος αλλα και παράλληλα εκανε σωστά που δεν το ''μπούκωσε'' απο την αρχή με ψάρια.Διαβασα και ενα ποστ που έλεγε πως δεν πρέπει να έχουν πρόσβαση ανήλικοι στο φορουμ.Νομίζω απ'οτι εχω διαβάσει και εχω δει είναι αρκετα παιδιά απο εδω μέσα που έχουν κάνει οχι μόνο αξιόλογα ενυδρεία αλλά είναι και μερικά οπως του Αλεξανδρου που ανετα πάνε σε διαγωνισμό.
Φιλε Νικο!Στο ενυδρείο σου μπορείς να κάνεις πράγματα και θάματα(δες στον διαγωνισμό ή καλύτερα κανε αναζήτηση στις παρουσιάσεις ενυδρείων να πρωσανατολιστείς κατάλληλα στο τι θες να κάνεις.Μετά απλά πες το μου

Nikos95 03-11-08 18:18

ορεα ενυδρια...τα ψαρια π μου αρεσουν ειναι τα σηαρκσ το χελι και κατι αλλα ιρεμα..αλλα μ λετε οτι δεν χοραι χελι και σηαρκσ...αθτα τα ενυδρια που μ ιπεσ να δο...υπαρχουν και πιο μικρα απο το δικο μ

sotos+ramona 03-11-08 18:22

συγγνωμη κιολας αλλα νομιζω πως βιαζεσαι...

Σπύρος Μ 03-11-08 18:24

Πες λίγο για τον εξοπλισμό σου:πχ:λάμπες κ.α.
Οταν στρώσει πάντως θα γίνει ωραίο ενυδρείο για γαρίδες που θα τις αναπαράγεις γιατί σε τοσο λίγο πλάτος με 1ξύλο ή πέτρα ή φυτό δεν θα χωράει κανενα ψάρι.Σου προτείνω εναν μονομάχο με σχετικά καλοφυτεμένο ενυδρείο με μερικά σαλιγγάρια και ανάλογα με την συμπεριφορά του μερικές γαρίδες.Αλλιώς νομίζω μερικά πολυ μικρά ψάρια μπορείς πχ μικρορασμπόρα ή γκάπι(αλλα θα χρειαστείς μεγαλύτερο ενυδρείο πολυ γρήγορα).

Nikos95 03-11-08 18:33

τα διακοσμιτικα δεν πιανουν πολυ χορο...τα 5 ψαρια που εχω κινουντε πολυ εφκολα στο ενυδριο...σκευτομαι αυριο που 8α παω να αγορσο ψαρια 8α αγορσω και σαλιγκαρια αλλα δεν χερο τι αλλο να αγορασω????''''
-------------------------
ο εξοπλισμοσ ειναι λαμπα 8ερμαστρα φιλτρο και το μιχανιμα για το οξιγονο

Σπύρος Μ 03-11-08 18:44

Μην αγοράσεις προς το παρόν τίποτα.Αν αγοράσεις τότε θα χάσεις τα λευτά σου.ΔΙΑΒΑΣΕ ΠΡΩΤΑ και αφου κάνεις μετρήσεις κανε τέτοιες κινήσεις.Αντε τωρα μην αρχίσω τα Κυπριακα μου(ταμπουροκολέ):D.
Αντι για ψάρια αυριο αγόρασε τεστάκια.Το φίλτρο σου(κουτί που ρουφάει και μετά βγάζει το νερό)τι εχει μέσα απο υλικά;Π.χ:σφουγγάρι κ.α;

Nikos95 03-11-08 19:38

8α αγορασο λιγα και 8α αγορασοο και αλλο εχοπλισμο

thanasis76 03-11-08 20:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nikos95 (Μήνυμα 302398)
8α αγορασο λιγα και 8α αγορασοο και αλλο εχοπλισμο


ρε παιδια το παιδι μας κανει πλακα!!!!
ενταξει ελληνικα ξερει και μπορει να διαβαζει...
τι αλλο να του πουμε...
αφου θελει να βαλει καρχαρια σε 50 λιτρα τι να κανουμε...
μονο αν τον :smt067:smt067:smt067 δεν θα το κανει...

Nikos95 03-11-08 20:27

δεν ειπα οτι 8α αγορασο σηαρκ...ιπα οτι 8α αγορασο λιγα ψαρια

thanasis76 03-11-08 20:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nikos95 (Μήνυμα 302423)
δεν ειπα οτι 8α αγορασο σηαρκ...ιπα οτι 8α αγορασο λιγα ψαρια


το ενυδρειο κανει για γαριδες και πολυ μικρα και λιγα ψαρακια!!!!!
εσυ εχεις ψαρια μεσα, δεν ξερεις καν αν ειναι στρωμενο...
εχεις τεστ???
εχεις κανει μετρισεις?
και θελεις να παρεις κι αλλα ψαρια...:smt102:smt102
απο οτι βλεπω διαβασες παρα πολυ, μπραβο!!!:smt035:smt035:smt035

Nikos95 03-11-08 20:55

ειμαι αρχαριος..............:smt067........:sad:........ ........:smt067:smt102


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:28.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02242 seconds with 10 queries