Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δίσκοι (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=25)
-   -   Ρε παιδιά, για πείτε την γνώμη σας...... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26425)

madfdg 13-08-08 19:11

Μπράβο ρε Σώτο!!!Να σου ζήσουν :D:D:D:D

imichal 13-08-08 19:30

Εγω θελω μονο θαραλλέους.......:grin::grin:

delta66 13-08-08 19:51

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...be_net-107.gif

Sotiris7 13-08-08 22:20

Ευχαριστώ πολύ παιδιά.

Και καθώς γυρνάω πριν λίγο σπίτι, στο μεγάλο ενυδρείο οι άλλοι δύο (blue diamond + Kobald) έχουν γεμίσει αυγά την άκρη μιας ρίζας!!!!!!!!!

Μωρέ μήπως να πάω να πάρω άλλο ένα 200άρι............. :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

ΑΝΤΩΝΗΣ1980 13-08-08 22:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sotiris7 (Μήνυμα 284778)
Μωρέ μήπως να πάω να πάρω άλλο ένα 200άρι............. :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

ΨΙΤ ΨΙΤ... ΠΑΡΕ ΠΑΡΕ :D:D:D

imichal 13-08-08 22:40

καλα πας......:grin::grin::grin:
Πεταξε τα και παρε ενα μεγααααλοοοοοο!!!

Sotiris7 13-08-08 22:53

Και πως μωρέ θα γεννιούνται τα πιτσιρίκια μου στο μεγάάάάάάάλοοοοο??? :rolleyes:

delta66 13-08-08 23:04

Θα με κανεις να παρατησω τις προβες για τις συναυλιες και να κατεβω κατω :D

Sotiris7 13-08-08 23:07

Άσε τις συναυλίες, και έλα για............. δίσκους :D:D:D

nikman 14-08-08 23:41

Μπρρρρράααβω Σωτήρη να σου ζήσουν!!!
Περιμένουμε κέρασμα:D:D:D

Sotiris7 15-08-08 09:15

Δυστυχώς σήμερα δεν μπορώ να διακρίνω κανένα μικρό στο ενυδρείο.......:(:(:(

Οι γονείς για κάποιο λόγο προφανώς τα φάγανε........zw

Ανάθεμα και αν ξέρω το γιατί.......... Χθες τα έβλεπα να κουνιούνται μια χαρά, και σήμερα δεν υπάρχουν πουθενά......

Βέβαια αυτή την φορά φτάσαμε ένα βήμα ποιο κοντά από άλλες φορές και σιγουρέψαμε ότι πρόκειται για ζευγάρι δίσκων και όχι για δύο θυληκά.

Εύχομαι την επόμενη φορά να ολοκληρωθεί η......... διαδικασία......

Sotiris7 20-08-08 19:44

Άντε φτου κι απο την αρχή...............

Τίγκα στα αυγά και πάλι................

Για να δούμε..............

Υ.Γ. Και εκεί που κοίταγα το ενυδρείο με προσοχή και για αρκετή ώρα, είδα και ένα πιτσιρίκι από την προηγούμενη γέννα να κολυμπάει!!!!!!!!!!!!

nikman 20-08-08 22:57

βγάλε καμία φώτο Σωτήρη:rolleyes:

Sotiris7 21-08-08 07:03

To Σ/Κ που θα έρθει ο Ηλίας, θα του πω να φέρει και την φωτογραφική να κάνουμε τέτοια δουλειά, γιατί εγώ από αυτά δεν σκαμπάζω με την καμία.....:D

Άσε που οι ψηφιακές μηχανές είναι στην Αθήνα γιατί μόνο η γυναίκα μου ασχολείται με το αντικείμενο.......:D

Όσο για τα αυγά, αυτή την φορά τα έχουν τοποθετήσει στον σωλήνα εισαγωγής νερού προς την αντλία......... αφήσαμε τις ρίζες και πιάσαμε τους σωλήνες τώρα.........

Μου φαίνεται ότι πρέπει να τους βάλω τον κώνο μέσα στο ενυδρείο. Απλώς αυτό το πράγμα μου χαλάει την.......μόστρα στο ενυδρείο........

Υ.Γ. Δεν κάνεις και εσύ μια βόλτα από εδώ να πιούμε όλοι μαζί καφεδάκι?????

imichal 21-08-08 07:29

Παράθεση:

Τίγκα στα αυγά και πάλι................
αχχχ......

ΥΓ. Ρε παιδια θυμαστε πόσους δισκους ειχα βάλει μεσα στο ενυδρειο μου πριν απο κανενα 2μηνο? Δυσκολευομαι να θυμηθω 4, 5 ή 6 ?:rolleyes:
Εχω ξεχασει.......
"Ματια που δεν βλεπονται ξεχνιουνται.....":D

netblues 21-08-08 07:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sotiris7 (Μήνυμα 285397)

Άσε που οι ψηφιακές μηχανές είναι στην Αθήνα γιατί μόνο η γυναίκα μου ασχολείται με το αντικείμενο.......:D

Δλδ να υποθεσουμε οτι δεν εμειναν ΜΟΝΟ οι μηχανες στηνΑΘηνα εε?
ΠΩΣ το κανες αυτό το μαγικο??? :D

Sotiris7 21-08-08 07:59

Είδες τι καλά που τα 'φτιαξα?????? :D:D:D

Όλοι οι υπόλοιποι στην Αθήνα και εγώ στα Χανιά με τα ψαράκια μου.......:smt041:smt041:smt041

Η δουλειά....... φταίει Σωτήρη μου..... η δουλειά.........
Βάλε βέβαια και το ότι η γυναίκα μου είναι Σουηδέζα, βοηθάει αυτό... :D:D:D

Και είμαστε και πολύ κοντά στην Αθήνα. Παπάγου εγώ - Χολαργό εσύ.
Δεν ξεκινάς και εσύ για κάτω????? :D:D:D

stratos111 22-08-08 08:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sotiris7 (Μήνυμα 285405)
Είδες τι καλά που τα 'φτιαξα?????? :D:D:D

Όλοι οι υπόλοιποι στην Αθήνα και εγώ στα Χανιά με τα ψαράκια μου.......:smt041:smt041:smt041

Και είμαστε και πολύ κοντά στην Αθήνα. Παπάγου εγώ - Χολαργό εσύ.
Δεν ξεκινάς και εσύ για κάτω????? :D:D:D

Ασε τον άνθρωπο. Μην του βάζεις ιδέες.Και να το θέσω διαφορετικά, ...........εγώ έχω σειρά.:cool:

Sotiris7 22-08-08 13:24

Καλά........... εσύ την έχει πατήσει αδερφέ............ ;)

Και κάτι άλλο.......................

ΤΙΓΚΑ ΣΤΙΣ ΟΥΡΙΤΣΕΣ ΠΛΕΟΝ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ............ :smt041:smt041:smt041

ΜΑΣ ΤΕΛΕΙΩΣΑΝ ΤΑ ΑΥΓΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΓΕΜΙΣΑΜΕ ΟΥΡΙΤΣΕΣ :smt041:smt041:smt041

ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ, ΨΑΡΑΚΙΑ ΘΑ ΓΕΜΙΣΩ????? zw

asourtzo 22-08-08 14:21

ΜΠΡΑΒΟ!!!! καλη επιτυχια αυτη τη φορα φιλε μου :D:D

Sotiris7 22-08-08 14:41

Να 'σαι καλά. Ευχαριστώ.

Και τώρα άλλη μια απορία........

Καθώς τα αυγά είχαν τοποθετηθεί πάνω στον σωλήνα εισροής του νερού στο φίλτρο, φοβάμαι μη τυχόν και όπως "ξεξολλάνε" από τα αυγά τα μικρά, τα ρουφήξει μέσα το φίλτρο.

Παίζει αυτό???

Και αν ναι, μήπως να κλείσω το φίλτρο για σήμερα και να το ανοίξα ξανά αύριο που κατά πάσα πιθανότητα θα έχουν ξεκολλήσει τα μικρά??? :confused:

Τσιόνογλου Σταύρος 22-08-08 16:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sotiris7 (Μήνυμα 285612)
Να 'σαι καλά. Ευχαριστώ.

Και τώρα άλλη μια απορία........

Καθώς τα αυγά είχαν τοποθετηθεί πάνω στον σωλήνα εισροής του νερού στο φίλτρο, φοβάμαι μη τυχόν και όπως "ξεξολλάνε" από τα αυγά τα μικρά, τα ρουφήξει μέσα το φίλτρο.

Παίζει αυτό???

Και αν ναι, μήπως να κλείσω το φίλτρο για σήμερα και να το ανοίξα ξανά αύριο που κατά πάσα πιθανότητα θα έχουν ξεκολλήσει τα μικρά??? :confused:

Μου έχουν γεννήσει πολλές φορές στην εισαγωγή του φίλτρου,αλλά ποτέ δεν τα ρούφηξε,γιατί συνήθως οι γονείς οταν σκάσουν μύτη οι ουρίτσες τα μεταφέρουν αλλού,αλλά μπορεί να γίνει και το κακό,υπάρχουν βέβαια σφουγγάρια που μπορείς να καλύψεις την εισαγωγή ωστε να μην υπάρχει τέτοιος κίνδυνος. Το φίλτρο για κανένα λόγω μην το κλείσεις για η βιολογία του θα πάει διακοπές.

Sotiris7 22-08-08 16:40

Ας τα αφήσω όπως είναι τότε..................

Βέβαια έχω την αίσθηση ότι αν τα μεταφέρουν κάπου οι γονείς, θα είναι μέσα στην κοιλιά τους......

Τέλος πάντων, στην τελική, ακόμη και αν δεν επιζήσει κανένα από τα μικρά ούτε αυτή την φορά, θα βάλω τον κώνο μέσα στο ενυδρείο.............

delta66 22-08-08 18:03

Δεν ξερω αν εφαρμοζει κατι σαν αυτα, αλλο ολο και καποια πατεντα θα παιρνει με σωληνες φιλτρου για ανταπτορες.
http://www.aquaristikshop.com/cgi-bi...ZCnPKVeFM0R6l3
http://www.hagen.com/uk/aquatic/prod...01005750030101

Sotiris7 22-08-08 18:09

Φοβάμαι ρε συ Σπύρο να βάλω τα χέρια μου μέσα στο ενυδρείο τώρα, ειδικά σε αυτό το σημείο.

Τα αυγά ήταν πάνω στον σωλήνα αυτόν, πως να βάλω τα χέρια μου εκεί και να πειράξω το οτιδήποτε................

Υ.Γ. Ψήνεσαι να έρθεις να μου πεις τη γνώμη σου για το πρόβλημα??? :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

delta66 22-08-08 18:21

Χεχε ψηνομαι.
Την αλλη φορα εχε το προφιλτρο στο προγραμμα.

Sotiris7 22-08-08 18:24

Μωρέ την άλλη φορά θα τους έχω βάλει και τον κώνο, που προς το παρόν τον έχω στο......... ντουλαπάκι............. ;)

Εγώ γι αυτή τη φορά λέω μήπως και ψήνεσαι............ :D:rolleyes::D:rolleyes:

Αλλά ξέχασα, έχουμε και εκείνες τις ρημάδες τις πρόβες................ :p:p:p

Sotiris7 24-08-08 23:24

Λοιπόν, νεώτερα από την κατάσταση των ενυδρε'ιων...............


Εκεί που είναι όλοι οι μπλε δίσκοι όσο και να γεννάνε αυγά οι έρημοι, δυστυχώς οι πλακόστομοι και τα ίδια τα ψάρια τα τρώνε..................

Στο άλλο όμως το ενυδρείο, όπου υπάρχει μόνο του το ζευγάρι και όπου είδα τις ουρίτσες, εξακολουθώ να τις βλέπω!!!!!

Και μάλιστα είναι και μπόλικες.............. :smt041:smt041:smt041

Όπου να 'ναι θα πρέπει να αποκολληθούν από τον σωλήνα όπου είχαν τοποθετήσει οι γονείς τα αυγά. Οι γονείς προς το παρόν, ΚΕΡΒΕΡΟΙ.....

Παρακολουθούν συνέχεια τις ουρίτσες που κουνιούνται.

Ο Ηλίας σήμερα ήρθε και πήραμε αρκετές φωτογραφίες των ενυδρείων και περιμένω να δω αν θα "παίξει" μαζί τους καθόλου στο photoshop και μετά ανεβάσει αυτός μερικές.

Αμ ο Λιάκος δεν μπορεί γιατί δεν προλαβαίνει, θα ανεβάσω εγώ μερικές από αυτές που πήραμε........

Είμαι όμως σε πολύ καλό δρόμο για να βγάλω ψαράκια............... :smt041:smt041:smt041

imichal 25-08-08 00:25

αυριο το απογευμα θα προσπαθησω .....;)

delta66 25-08-08 00:57

τι θερμοκρασια εχεις στη γεννηστρα?
πες και πεχα, τιντιες κλπ


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:08.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02194 seconds with 10 queries