Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Πρώτο ενυδρείο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=25895)

ΜΗΤΣΑΡΑΣ 28-06-08 08:54

ΨΑΡΙΑ: 4 Moenkhausia sanctaefilomenae, 4 Helostoma temmincklii, 8 Paracheirodon axelrodi & 8 Hemigrammus bleheri
ΦΥΤΑ: Anubias barteri, Hygrophila corymbosa, Vallisneria spiralis
ΦΙΛΤΡΟ: Juwel 600l/hμε σφουγγάρια
ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗΣ: Juwel 100w
ΦΩΤΙΣΜΟΣ: 2 λάμπες juwel18wwarmlite12ώρες με χρονοδιακόπτη (12:00-24:00)
ΛΙΠΑΝΣΗ: Seraflorena μια φορά την εβδομάδα, CO2 της Tetraμία με δύο φορές την μέρα
Παράμετροι:
pH: 7,5
Αμμωνία (ΝΗ3): 1,5
mg/l
Νιτρώδη (ΝΟ2):
Νιτρικά (ΝΟ3): 0
mg/l
Αλλαγές νερού: 20% μία φορά την εβδομάδα
Θερμοκρασία: 26-30 (ετοιμάζω σύστημα με ανεμιστηράκια


Πάνος 28-06-08 11:10

μητσο καλημερα...ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο σου?? γιατι ειναι μαλλον αστρωτο το φιλτρο σου..με αμμωνια 1.5 και 0 νιτρικα.......
θα βοηθουσε σε πρωτη φαση να κανεις αλλαγες νερου ισως και καθημερινες σε μεγαλο ποσοστο και να μετρας αμμωνια να ειναι κοντα στο 0...μεχρι να στρωσει το φιλτρο...θα βοηθουσε να επαιρνες μπολι (βρωμια απο το φιλτρο=βακτηρια) απο καποιον συγχομπιστα αλεξ-πολη...θα σου εδινα αλλα λειπω εκτος πολης....απο τριτη θα ειμαι πισω...αν δε βρεις ως τοτε αλλαγες νερου και τα λεμε αν θες απο τριτη...

Kisifer 28-06-08 11:15

Μήτσο το μπόλι του Πάνου...μιλάμε είναι ΑΑΑ ποιότητας....το έβαλα στο δικό μου ενυδρείο και αναστήθηκε.

Πάνος 28-06-08 11:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kisifer (Μήνυμα 277308)
Μήτσο το μπόλι του Πάνου...μιλάμε είναι ΑΑΑ ποιότητας....το έβαλα στο δικό μου ενυδρείο και αναστήθηκε.

μαλλον ηρθε η ωρα να δωσεις κι εσυ τωρα που λειπω μπολι χα χα;)

Kisifer 28-06-08 11:22

Κάτσε βρε...το δικό μου είναι ενός μήνα ενυδρείο...μακάρι να μπορούσα να έδινα...σίγουρα όμως όλο και κάποιος αλεξανδρουπολίτης θα δώσει...Δώστε και σώστεεεεεεεεεε.

Υ.Γ. (προς Πάνο) τα πήρες? (Ξέρεις εσύ).

Πάνος 28-06-08 11:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kisifer (Μήνυμα 277314)
Κάτσε βρε...το δικό μου είναι ενός μήνα ενυδρείο...μακάρι να μπορούσα να έδινα...σίγουρα όμως όλο και κάποιος αλεξανδρουπολίτης θα δώσει...Δώστε και σώστεεεεεεεεεε.

Υ.Γ. (προς Πάνο) τα πήρες? (Ξέρεις εσύ).

αν εχεις μπιχλα κι εσυ (βρωμιαρη:D) μια χαρα μπορεις να δωσεις...οτι περισσευει δινεις...η βιολογια που μενει στο σφουγγαρι μετα το ξεπλυμα ειναι αρκετη για σενα...
(σε λιγο παω να τα παρω....;))

ΜΗΤΣΑΡΑΣ 28-06-08 13:03

Το ενυδρείο μου τρέχει περίπου ένα μήνα. Μάλλον βιάζομαι πολύ. Τα σφουγάρια από το φίλτρο πρέπει να τα καθαρίζω από το νερό που βγάζω ή με νερό της βρύσης; Όποιος πατριώτης θέλει και μπορεί, να έρθει σπίτι μου για βοήθεια ΚΕΡΝΑΩ ΚΑΙ ΚΑΦΕ

gohn1990 28-06-08 13:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΜΗΤΣΑΡΑΣ (Μήνυμα 277340)
Το ενυδρείο μου τρέχει περίπου ένα μήνα. Μάλλον βιάζομαι πολύ. Τα σφουγάρια από το φίλτρο πρέπει να τα καθαρίζω από το νερό που βγάζω ή με νερό της βρύσης; Όποιος πατριώτης θέλει και μπορεί, να έρθει σπίτι μου για βοήθεια ΚΕΡΝΑΩ ΚΑΙ ΚΑΦΕ

τα σφουγγαρια να τα καθαριζεις με νερο του ενυδρειου σου,ετσι ωστε να διατηρουν τη βιολογια τους..........

PascM 28-06-08 13:14

Μέσα σε 1μήνα λειτουργίας δεν νομίζω οτι πρέπει να καθαρίσεις φίλτρο ακόμη!

ΜΗΤΣΑΡΑΣ 28-06-08 13:15

Σε κάθε αλλαγή νερού πρέπει να καθαρίζω και το φίλτρο? Τον υαλοβάμβακα πρέπει να τον αλλάζω κάθε φορά που καθαρίζω το φίλτρο?

PascM 28-06-08 13:17

Όχι φυσικά! Το φίλτρο το καθαρίζεις με νερό ενυδρείου μόνον όταν μειωθεί αισθητά η ροή του!
Τον υαλοβάμβακα τον καθαρίζεις (τον πλένεις ή τον αλάζεις) κάθε φορά που τον βλέπεις και βρωμίζει πολύ!

ΜΗΤΣΑΡΑΣ 28-06-08 13:24

Συγνώμη αλλά επειδή είμαι καινούργιος στο χώρο τι εννοιείς όταν λες ότι πρέπει να μειωθεί η ροή του? Είμαι στραβάδι το παραδέχομαι αλλα μαθαίνω γρήγορα

gohn1990 28-06-08 13:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΜΗΤΣΑΡΑΣ (Μήνυμα 277358)
Συγνώμη αλλά επειδή είμαι καινούργιος στο χώρο τι εννοιείς όταν λες ότι πρέπει να μειωθεί η ροή του? Είμαι στραβάδι το παραδέχομαι αλλα μαθαίνω γρήγορα


δεν θα ''πεταει'' με την ιδια πιεση νερο,δηλαδη θα εχει μειωμενη ροη.......;)

ΜΗΤΣΑΡΑΣ 28-06-08 13:58

Δηλ το φίλτρο μπορεί να κάνει να καθαριστεί και για 2μήνες περίπου (λέμε τώρα) αλλά οι αλλαγές στο νερό πρέπει να γίνονται κανονικά

gohn1990 28-06-08 14:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΜΗΤΣΑΡΑΣ (Μήνυμα 277365)
Δηλ το φίλτρο μπορεί να κάνει να καθαριστεί και για 2μήνες περίπου (λέμε τώρα) αλλά οι αλλαγές στο νερό πρέπει να γίνονται κανονικά

ναι καπως ετσι......μολις δεις το φιλτρο και χανει σε αποδοση (θα το καταλαβεις απο τη μειωμενη ροη που ειπαμε παραπανω) βγαζεις σφουγγαρια κτλ και τα ξεπλενεις στο νερο της αλλαγης που θα κανεις.....ενας καλος τροπος για να δεις αν το φιλτρο σου χανει σε αποδοση,ειναι να το στρεψεις προς τα πανω,ετσι ωστε να αναταρασσει την επιφανεια του νερου....με αυτον τον τροπο θα καταλαβεις,οταν δεις μειωμενη αναταραξη,οτι το φιλτρο σου θελει καθαρισμα και επιπλεον τωρα με τις ζεστες θα εχεις και καλυτερη οξυγονωση......;)

PascM 28-06-08 14:19

2 μήνες? Με σωστή ιχθυοφόρτιση και πολύ περισσότερο !! :D:D:D

Πάνος 28-06-08 20:00

βαζοντας σαν πρωτο στρωμα υαλοβαμβακα να μου κραταει τις βρωμιες τον οποιο καθε βδομαδα το αργοτερο καθαριζω (τον εχω για μηχανικη μονο φιλτρανση)..τα σφουγγαρια δεν ξερω αν τα εχω καθαρισει το 2008..;)

ΜΗΤΣΑΡΑΣ 28-06-08 21:22

Και τα φάρμακα για το νερό τα βάζεις κάθε φορά που το αλλάζεις ακόμα και αν κάνεις αλλαγές κάθε μέρα

Πάνος 28-06-08 22:41

ποια φαρμακα? αντιχλωριο χρειαζεσαι και αυτο ναι σε καθε αλλαγη....ακομη κι αν αλλαζεις 3 φορες τη μερα μετα το φαγητο..:D:D

ΜΗΤΣΑΡΑΣ 29-06-08 10:48

Και ένα άλλο το Bacterlife το βάζω και αυτό σε κάθε αλλαγή νερού

PascM 29-06-08 10:59

Αυτά είναι υγρά βακτηρίδια! Εφόσον το έχεις το σκεύασμα ρίξτο αλλά περιττεύει από εκεί και πέρα.

Πάνος 29-06-08 11:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 277505)
Αυτά είναι υγρά βακτηρίδια! Εφόσον το έχεις το σκεύασμα ρίξτο αλλά περιττεύει από εκεί και πέρα.

..........+-3

ΜΗΤΣΑΡΑΣ 29-06-08 11:41

ΟΚ μου φτάνει για ακόμα 2 αλλαγές και μετά θα δουλεύει μόνο το αντιχλώριο

ΜΗΤΣΑΡΑΣ 01-07-08 17:32

Έκανα αλλαγή νερού στο ενυδρείου μου την Κυριακή και σήμερα παρατήρησα ότι το νερό είναι λίγο θολό. Τι φταίει?

PascM 01-07-08 19:09

Πιθανόν τα βακτηρίδια θα καθαρίσει αν είναι από αυτό!
Μια σειρά από μετρήσεις μήπως να μας έδινες?

ΜΗΤΣΑΡΑΣ 02-07-08 15:54

Έχω μία απορία. Το νερό που βγαίνει από το κλιματιστικό κάνει για το ενυδρείο?

PascM 03-07-08 09:46

Με τη βρωμιά που έχει ? Δεν...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:33.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02342 seconds with 10 queries