Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Άλλα ζώα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=69)
-   -   φτερουγισματα.... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=25361)

Πάνος 31-05-08 17:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Ryu (Μήνυμα 268497)
να και μερικα απο τα δικα μου..

υπεροχα!!!! μπραβο!!!
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gwgw (Μήνυμα 268501)
πολυ ωραια τα πουλάκια σας! να κανω μια χαζη ερωτηση?
εχουμε πουλια στην ελλαδα, τα οποια θα μπορουσε καποιος να τα εχει μονιμα σε εξωτερικο χωρο?

ακομα και οι παπαγαλοι γωγω αν εχουν ενα κλειστο καταλυμα που να προστατευονται απο τον αερα..και να μπορουν να μπαινοβγαινουν ελευθερα....αντεχουν και ολο το χρονο εξω....

dr.geo 31-05-08 18:26

εγω ειχα απο τα απλα παπαγαλακια και γεννουσαν και εκεινα αβερτα.....η χαρα μου βεβαια ηταν καθε φορα μεγαλη...να σου ζησουν ρε πανο!!!

Πάνος 31-05-08 21:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dr.geo (Μήνυμα 268544)
να σου ζησουν ρε πανο!!!

ευχαριστωωω....

madfdg 31-05-08 21:28

Πανούλη να σου ζήσουν!!!Αν ξεπεταχτεί λίγο ο μικρός μου θα σου πάω μια γέννα:D:D

Πάνος 31-05-08 21:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από madfdg (Μήνυμα 268591)
Πανούλη να σου ζήσουν!!!Αν ξεπεταχτεί λίγο ο μικρός μου θα σου πάω μια γέννα:D:D

ναι ναιι να ξεπεταχτει!! το βλασταρι σου ειναι ΛΑΤΡΕΙΑΑ!!!..:p....αλλα δεν τολμω να σκεφτω ενα πουλακι στα χερια του.....οταν τα βαζει με ενυδρειο μισου τονου!!!:smt120:smt120

:D:D:D

madfdg 31-05-08 21:38

Ακριβώς!!!!!!!:rolleyes:

gwgw 01-06-08 22:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΑΝΤΩΝΗΣ1980 (Μήνυμα 268506)
Τα αγρια πουλια της χωρας μας(που ζουν σε κλουβια και κελαηδανε). καρδερινες , φλωρους , σπινους , φανετες κ.α.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 268525)

ακομα και οι παπαγαλοι γωγω αν εχουν ενα κλειστο καταλυμα που να προστατευονται απο τον αερα..και να μπορουν να μπαινοβγαινουν ελευθερα....αντεχουν και ολο το χρονο εξω....

καλα και αν ο χειμωνας ειναι βαρυς..και για παραδειγμα χιονισει και πεσει πολυ η θερμοκρασια.. δε θα εχουν προβλημα? ειναι δυνατον?

ΑΝΤΩΝΗΣ1980 02-06-08 04:41

Tα δικα μας οχι.

netblues 02-06-08 08:02

Γενικοτερα τα παπαγαλακια εμφανιζονται σε μεγαλα υψομετρο (του κιλιματζαρο αν θυμαμαι καλά) με αποτελεσμα να αντεχουν ακομα και σε θερμοκρασιες υπο το μηδέν.
Αν δειτε σε ζωολογικους κηπους, απλα φροντιζουν να ειναι προστατευμενα απο τον αερα.
Προσωπικα το εχω δοκιμασει με lovebirds, χωρις προβληματα..
Προϋποθεση ειναι να υπαρχει καποια φωλιά και να μην πιανει το κλουβι ο αερας.
Σε μικρα σχετικα κλουβια αυτό σημαινει ενα καλο καλυμμα απο χοντρό σεντόνι/καραβόπανο...

antonis_p 02-06-08 10:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues (Μήνυμα 268814)
Γενικοτερα τα παπαγαλακια εμφανιζονται σε μεγαλα υψομετρο (του κιλιματζαρο αν θυμαμαι καλά) με αποτελεσμα να αντεχουν ακομα και σε θερμοκρασιες υπο το μηδέν.
Αν δειτε σε ζωολογικους κηπους, απλα φροντιζουν να ειναι προστατευμενα απο τον αερα.
Προσωπικα το εχω δοκιμασει με lovebirds, χωρις προβληματα..
Προϋποθεση ειναι να υπαρχει καποια φωλιά και να μην πιανει το κλουβι ο αερας.
Σε μικρα σχετικα κλουβια αυτό σημαινει ενα καλο καλυμμα απο χοντρό σεντόνι/καραβόπανο...

Τώρα είναι σίγουρο αυτό; Γιατί τα δικά μου lovebird κάτω απο τους 15οC τα βάζω μέσα γιατί τα λυπάμαι!

netblues 02-06-08 10:41

Η βιβλιογραφια ετσι λεει.
Επιπροσθετα, σε παρκα που τα βλεπω εντος Αθηνων ετσι ειναι εδω και χρονια, και τα εχω επισκευτει και με χιονια..... Αν δεν αντεχαν, καθε ανοιξη θα εβαζαν νεα...
Τονιζω την αναγκη υπαρξης φωλιας ομως. Πρακτικως φουσκωνουν και δημιουργουν ικανη θερμομονωση....

Πάνος 02-06-08 10:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gwgw (Μήνυμα 268784)
καλα και αν ο χειμωνας ειναι βαρυς..και για παραδειγμα χιονισει και πεσει πολυ η θερμοκρασια.. δε θα εχουν προβλημα? ειναι δυνατον?

ο νετ μιλησε πολυ σωστα.....δεν εχουν κανενα προβλημα...προσεχεις μονο τον αερα...γιατι το μονιμο ρευμα αερα κανει κακο ειτε ειναι παγωμενος ο αερας ειτε οχι...και να μην παγωσει το νερο τους ωστε να πινουν...:p

gwgw 02-06-08 12:14

πολυ ενδιαφερον! ευχαριστω


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:21.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01855 seconds with 10 queries