Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Κοράλλια (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=176)
-   -   Ερώτηση με ανεμώνα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=24912)

accnt 14-05-08 11:38

Κάποια δουλειά θα κάνει, (χρειάζεται και αεροντλία όμως...).

Αλλά από την άλλη δεν είναι απαραίτητο για κάποιες μέρες μέχρι να σου έρθει αυτό που έχεις παραγγείλει.

Iann_is 15-05-08 09:08

Ναι. Έχεις δίκιο. Αλλά 5€ επιπλέον δεν είναι τπτ. Όλο και κάπου θα χρειαστεί... Και για backup να μου μείνει...
Thx Accnt!!!
-------------------------
Με μεγάλη μου χαρά βλέπω την ανεμώνη να ανακάμπτει!!
Χθες το βράδυ την τάισα και ένα πολύ μικρό κομματάκι γαρίδα το οποίο με το που το ακούμπησα στα πλοκάμια της το έπιασε και σιγά σιγά το έβαλε στο στόμα της.
Το βράδυ ελπίζω να ανεβάσω και φώτο. Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας

accnt 15-05-08 09:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Iann_is (Μήνυμα 262108)
Χθες το βράδυ την τάισα και ένα πολύ μικρό κομματάκι γαρίδα το οποίο με το που το ακούμπησα στα πλοκάμια της το έπιασε και σιγά σιγά το έβαλε στο στόμα της.

Αυτό είναι πολύ καλό σημάδι.

Iann_is 16-05-08 10:50

4 Συνημμένο(α)
Απο χθές το βράδυ κατοικούν στο ενυδρείο μου 2χcleaner shrimps και 2 turbo snails!
Ελπίζω το cleaning crew να κάνει κάποια δουλειά!!!
Κατα τα άλλα η ανεμώνη έχει συνέλθει πάρα πολύ.
Μερικές φώτο απο κινητό:

marios 26-06-08 21:56

ΑΣΠΡΗ ΑΝΕΜΩΝΗ
 
Καλησπέρα Γιάννη
Τελικά έχω βάλλει και εγώ στο ενυδρείο μία άσπρη ανεμώνη που μετά από 4 περίπου μήνες παραμένει ακόμα άσπρη και το κυριώτερο ζωηρή και ορεξάτη στις γαριδούλες που μέρα παρά μέρα την ταίζω!

marios 25-08-08 11:54

Και όμως συνέβη με Ανεμώνη
 
Απουσιάζω όλο τον Αύγουστο στο νησί μου την Σάμο.Ας είναι καλά ο Στάθης με την συσκευή αυτόματης αναπλήρωσης νερού που αναπληρώνει ακούραστα και χωρίς πρόβλημα την εξάτμιση του νερού στο 130 λίτρων ανοικτό από πάνω ενυδρειάκι μου και ο αδελφός μου που κάθε 5 μέρες συμπληρώνει το νερό στο βαρελάκι.
Το περίεργο είναι ότι εξαφανίσθηκε τελείως μια ''άσπρη'' ανεμώνη που εδώ και 5 μήνες είχα στο ενυδρείο και το ακόμα πιο περίεργο είναι ότι δεν είχα καμμία απώλεια στον υπόλοιπο θαλάσσιο πληθυσμό του ενυδρείου(κοράλια και ψάρια).
Πως εξηγείται αυτό και μάλιστα όταν από το παρόν Forum έχω διαβάσει πολλά αρνητικά και λίαν επικίνδυνες επιπτώσεις όταν σου ΄΄τεζάρει΄΄ ανεμώνη στο ενυδρείο:confused:

accnt 25-08-08 13:05

Είναι σίγουρο ότι έχει εξαφανισθεί? Μήπως την έχει πέσει κάτω από κάποιο βραχάκι?

Πόση μεγάλη ήταν?

marios 26-08-08 11:23

Εξαφάνιση Ανεμώνης
 
Το βράδυ επιστρέφω σπίτι και αύριο θα την ψάξω πιο καλά.Νομίζω όμως ότι έχει εξαφανισθεί.¨Η ταν μεγάλη όσο περίπου η γροθιά μου όταν ήταν σε πλήρη ανάπτυξη.:confused:

accnt 26-08-08 12:32

Είναι λίγο (εως πολύ) δύσκολο να παθάνει μια τόσο μεγάλη ανεμώνη στο ενυδρείο και να μην καταλάβεις κάτι. Ούτε μια απώλεια.

Σε τέτοιες περιπτώσεις μόνο χρήση ενεργού άνθρακα και αλλαγή νερού σώζουν την κατάσταση. Είχες άνθρακα μέσα?

Τσιόνογλου Σταύρος 26-08-08 13:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από accnt (Μήνυμα 286016)
Είναι λίγο (εως πολύ) δύσκολο να παθάνει μια τόσο μεγάλη ανεμώνη στο ενυδρείο και να μην καταλάβεις κάτι. Ούτε μια απώλεια.

Σε τέτοιες περιπτώσεις μόνο χρήση ενεργού άνθρακα και αλλαγή νερού σώζουν την κατάσταση. Είχες άνθρακα μέσα?

Παιδιά μου είχε συμβεί και εμένα παλιά κάτι παρομοιο με ανεμώνη,που δεν έτρωγε καλά λογω ενος κλάρκι που της έκλεβε συνέχεια το φαγητο,με αποτέλεσμα μετά απο πάροδο 3-4 μηνών το μέγεθος της απο 30-40 εκατοστα διάμετρο να μειωθεί αρκετά και κάποια στιγμη εξαφανίσθηκε χωρίς να επιρρεάσει καθόλου τους υπόλοιπους οργανισμούς του ενυδρείου.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:15.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01516 seconds with 10 queries