Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Νεο ενυδρειο 120λ ! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=24895)

theofilos 18-05-08 21:57

Μυκητας θα ειναι ;).

theofilos 20-05-08 14:47

Ηρθε ο σουπερ θερμοστατης! Εκανα μια στηριξη απο το πλαισιο του καπακιου με ενα καλωδιο και εγινε μια χαρα. Ειναι ο HYDOR 200w και πηγε 40 ευρω το μαλλi.

Κατα τη γνωμη μου εκτος οτι κρυβεις τον θερμοστατη απο το ενυδρειο ειναι πιο σωστη λυση λογω οτι δεν εχεις τον κινδυνο να σπασει το γυαλι, να σου μεινει εκτος νερου σε μια αλλαγη και επισης χτυπα ξυλο να σου διαρρευσει ρευμα στο ενυδρειο.


http://img139.imageshack.us/img139/7308/000lc1.jpg

Εκανα και ενα μινι πειραματακι, επειδη εχω βγαλει ηδη 2 εβδομαδες στρωσιμο με αμμωνια και δεν εχω δει ακομα αναπτυξη απο τα βακτηρια (ειμαι ακομα στα 4 ml), εριξα safe start της TETRA για να δω αν θα εχω ολα αυτα τα καλα αποτελεσματα που εχουν δει ολοι οσοι το δοκιμασαν. Αναμεινατε....

Διοξειδιο και φωτισμος εκτος απροοπτου θα ειναι ετοιμα αυριο και ολας :p. Οποτε τελος της εβδομαδας θα εχουμε τις πρωτες φωτο με φυτα.

delta66 20-05-08 16:41

Ετσι κι αλλιως σε 1-2 εβδομαδες το πολυ θα ησουν ετοιμος με την αμμωνια.
Τωρα αν στο ιδιο διαστημα στρωσει και παλι, δεν θα ξερεις σιγουρα αν βοηθησε το ζουμακι.
Εγω παντως νομιζω οτι βοηθανε και τα ζουμακια τετοιου τυπου.
Αλλα για το "πειραμα" το λεω.
Κατα τα αλλα καλα εκανες.

agge 20-05-08 20:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από theofilos (Μήνυμα 263353)
Τα ξυλα αυτα που βλεπεις +1 κομματι που δεν εβαλα πηγανε 30 ευρω μονο :).

Πετρες δεν μπορω να βρω στη Πατρα στην αποχρωση που τις θελω. 1-2 πολυ μικρα κομματακια θελω να βαλω στο σημειο που εχω φτιαξει κενο χωρο.

Δεν θελω να βαλω ανουμπιες κλπ. στους κορμους γιατι το σχεδιο μου ειναι να κρυψω μονο τις ριζες στο γρασιδι. Απο εκει και περα θελω να φαινονται οι κορμοι γιατι εχουν τρομερη ομορφια. Μολις ολοκληρωθει θα βλεπεις μονο το πανω μερος των κλαριων αναμεσα στα φυτα και θα ειναι πολυ ωραιο εφε.

Για το ψαρι εχω σκασει δεν ξερω τι να βαλω, σιγουρα θελω κατι με προσωπικοτητα ;) και που θα του αρεσει να κρυβεται στην πυκνη βλαστηση. Killifish - dwarf puffer - badis !!! Βεβαια αντε βρεστα και ετοιμοπαραδοτα την ωρα που τα θες :p. Παντως για βυθο εχω κολλησει με κουλι.
-------------------------
Εντωμεταξυ ενας κορμος εχει βγαλει ενα ασπρο χνουδακι. Αυτο δεν μου εχει ξανατυχει. Ξερει κανεις τιποτα για αυτο?


επειδη ειχα και εγω κουλι..μου ειπαν οτι ειναι "ψαρια" για υφαλμυρο νερο και σε γλυκο μπορουν με καλες συνθηκες να ζησουν μεχρι 2 χρονια...ειναι κοπαδοψαρα και απο δικη μου περα συνηθως κυκλοφορουν οταν τα φωτα ειναι κλειστα..επισης ξερω οτι τους αρεσει να χονωνται μεσα στην αμμο..ωραια ψαρια.. καλη συνεχεια..

theofilos 20-05-08 21:01

Ειχα κουλι παλια και ξερω οτι οταν το ενυδρειο ηταν πολυ φυτεμενο δεν φοβοντουσαν να ξεμυτιζουν.

theofilos 21-05-08 22:24

Το καπακι τελειωμενο! Αυριο οι φωτο κομπλε με το κυκλωμα.

http://img87.imageshack.us/img87/7054/001230ux6.jpg

Η βελονοειδης που πηρα για το συστημα CO2 καθως το μανομετρο που πηρα ειναι χωρις :rolleyes:.


http://img87.imageshack.us/img87/353/0012340tf2.jpg

Δευτερα θα ειναι φουλ λειτουργησιμο το CO2 , αυριο τα φωτα. Παρασκευη περιμενω φυτακια.... ΦΥΓΑΜΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ :D

delta66 21-05-08 22:58

To controler του φωτισμου πολυ "προχωρημενο" το βλεπω (στην πρωτη φωτο). :D

Σοβαρα τωρα, τους ανακλαστηρες θα τους κανεις συστημα "γλαρο" ?

theofilos 21-05-08 23:00

Οχι και ουτε το ξερω το συστημα, απλα κοιταξα να δω πως θα πανε πιο ωραια και απλωμενα στο περιορισμενο χωρο. Υπ'οψιν τα καπακια θα παραμεινουνε λειτουργησιμα :cool:.

jimfytakis 21-05-08 23:02

Ομορφα προχωραει.θα βγει σωστο ενυδρειο μιας κ βλεπω απο υπομονη διαθετεις!Προσεξα ομως οτι οι ανακλαστηρες εχουν πιασει ολο το καπακι...ανεμιστηρακια που θα μπουν?πλησιαζει κ καλοκαιρι....

theofilos 21-05-08 23:04

θα δουμε πως θα προχωρησει απο ζεστη, ολα τα καλοκαιρια την ειχα γλιτωσει χωρις ανεμηστηρακια. Στην αναγκη βγαζω μια λαμπα εχουμε αλλα 73w. :rolleyes:

jimfytakis 21-05-08 23:09

πες οτι εχεις καθαρα 47~50 εκ υψος...Οι λαμπες Τ5 με ανακλαστηρες...Ισως αν δεν θελεις να βαλεις γρασιδακια δυσκολα μπροστα μπροστα να εβγαζες τη πρωτη λαμπα...στη τελικη μη βαλεις glossostigma κ βαλε echinodorus tenellus.Μια χαρα ειναι και αυτο.Αφαιρωντας την αμμο εχεις καθαρα γυρω στα 100 λιτρα..Μετα με 0.75βαττ/λιτρο εισαι πιστευω πολυ καλα

theofilos 21-05-08 23:13

Δεν παω για γλοσοστιγμα, τα φυτα που κοιταω ειναι ευκολης εως μεσαιας δυσκολιας. Θελω να εχω πολυ πλουσια βλαστηση αλλα οχι απαραιτητα δυσκολα φυτα :rolleyes:.

theofilos 30-05-08 16:47

ΕΣΤΡΩΣΕ :p:p:p:p:p!!!!

Αμμωνια 0 . Nitrite 2mg/l , Nitrate 15mg/l

Ταισα λιγο τα βακτηριδια με αμμωνια να μην πεινανε σημερα, γιατι ψαρια δεν βλεπω να βρισκω ακομα :D. Επισης εχουν προστεθει τα φυτα σε γλαστρακια ακομα και προστεθηκαν τα "λιπαντικα" τους. Το CO2 δουλευει θαυμα και θα σας δειξω τη δικια μου πατεντα στη διαχυση ;). Μεσα στο Σαββατοκυριακο θα φυτευτουνε ολα. Αναμεινατε για φωτο:smt073.

dizio 30-05-08 19:09

τελικά έκανες τη διάχυση που έλεγες???:rolleyes:με ενδιαφέρει άμεσα να μάθω.θέλω φωτό....όπωσδήποτε.....ΤΩΡΑ....τελείωνε,ακόμη κάθεσαι?-+9

theofilos 30-05-08 19:19

Δεν μπορω τωρα ειμαι στη δουλεια μετα γυμναστηριο :D. Αυριο θα δεις. Ναι συνδεσα το σωληνα του CO2 με της EHEIM και δουλευει θαυμασια. Απλα τον συνδεσα κατω απο την επιφανεια του νερου ( λιγοτερο απο 1 εκ.) για να μην τραβαει αερα και με αποτελεσμα να μην φαινεται καν ο σωληνας. Αμα δεν βαριεμαι ισως κατσω και τον κολλησω εξω απο το ενυδρειο με σιλικονη οπου παλι πιστευω θα εχω τα ιδια αποτελεσματα. Το φιλτρο μου 2213 δεν αντιμετωπιζει προβληματα να μαζευει πολυ αεριο, βεβαια το εχω γεματο siporax για να περναει πιο ελευθερα ο αερας. Ισως με σφουγγαρι να αντιμετωπιζα προβλημα.

dizio 30-05-08 20:11

εγώ δεν έχω πρόβλημα,κάθε μισό λεπτό ακούω και ένα τσούφ,που είναι ο αέρας που είναι μαζεμένοσ και εκτονώνεται...

sofianos7 31-05-08 19:36

Άντε ρε θεόφιλε. Δώσε θέαμα στο λαό.

theofilos 31-05-08 20:03

Εντος ολιγων λεπτων :cool:.
-------------------------
http://img112.imageshack.us/img112/8534/dsc00001jw1.jpg

http://img112.imageshack.us/img112/8287/dsc00002ry8.jpg

http://img112.imageshack.us/img112/989/dsc00003qg5.jpg

Μολις πριν λιγο εκανα μια τεραστια αλλαγη νερου και φυτεψα τα φυτα και δεν εχουν συνελθει ακομα. Τα ειχα μεσα στα γλαστρακια καμμια εβδομαδα (ελλειψη χρονου γαρ). Οπως το κοιταω θελω αλλη διαρυθμιση στις κρυπτοκορινες σιγουρα, και η hygrophila ειναι πολυ μικρη ποσοτητα για να τη βαλω αναμεσα στα κλαδια.

Οσον αφορα τα τεχνικα εδω ειμαι με 2χ24 βατ μεχρι τη Δευτερα που θα βαλω τα αλλα 2. Η εισαγωγη της ΕΗΕΙΜ θα κοπει εως 2 ποντους κατω απο την επιφανεια. και το σωληνακι του CO2 θα μπει τρυπητο οπως και εδω στη φωτο περιπου 1 ποντο κατω απο την επιφανεια η και λιγο παραπανω για να μην βαζει αερα. Οπως βλεπετε η εξαγωγη κρυφτηκε τελειως :).

Πρεπει να βαλω ψαρακια συντομα μεσα για να αρχισει και το λιπασμα.... σκεφτομαι να βαλω 6 τιγρακια μεσα που ειναι το αγαπημενο μου κοπαδιαρικο ψαρακι και μετα βλεπουμε. Μαλλον ενα Παραδεισιο αν το βρω σε σουπερ χρωματισμο. Σιγουρα θα μπουνε ενα μεγαλο κοπαδακι κουλι δευτερα πρωι πρωι. Περιμενω προτασεις και ιδεες για τα φυτα γιατι θελουμε κανα 5 - 7 γλαστρακια ακομα σιγουρα :).

delta66 01-06-08 04:54

Ωραιο γινεται.
Φαινεται απο τωρα οτι θα ειναι σουπερ.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από theofilos (Μήνυμα 268556)
Περιμενω προτασεις και ιδεες για τα φυτα γιατι θελουμε κανα 5 - 7 γλαστρακια ακομα σιγουρα :).

Για φυτα τωρα πρεπει να ξερω και τι εχεις στο μυαλο σου σαν θεαμα.
Τι εικονα φανταζεσαι δλδ.
Απο φυτα εμενα μ'αρεσουν πολυ απο τα ευκολα:
HYDROCOTYLE LEUCOCEPHALA
LIMNOPHILA SESSILIFLORA
LUDWIGIA REPENS
και απο τα πιο δυσκολα:
POGOSTEMON STELLATUS
και το ομορφοτερο και δυσκολο που αν δεν εχεις CO2 και χαμηλα νιτρικα δεν το "βλεπεις" ROTALA MACRANDRA.
Επισης θα εβαζα στα κλαδια αφου εχω δει τρελλη ομορφια οταν "επιασε" και αρχιζε να μεγαλωνει μια moss, συγκεκριμενα τη Spiky Moss - Taxiphyllum sp.

Καλο ειναι ομως να μη παρειςακομα πολλα ειδη φυτων αλλα 2-3 και να φτιαξεις "δασακια" ;)

Καλη συνεχεια, ωραια το πας :cool:

theofilos 03-06-08 01:25

ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ! αυριο θα δειξω φωτο στη πατεντα που εκανα στον σωληνα εισαγωγης του ενυδρειου. Τον εκοψα πολυ κοντο και εκανα τρυπα στη πισω μερια του για να μπει μεσα το σωληνακι του διοξειδιου. Το αποτελεσμα ειναι οτι ο σωληνας κρυφτηκε εντελως. Τωρα θα πειραματιστω λιγο στο ποσο κοντο μπορω να τον κοψω γιατι αν κοπει παρα πολυ θα αρχισει να ρουφαει αερα.


Το ενυδρειο εχει στρωσει εντελως. Αμμωνια 0 Nitrite 0 Nitrate 5 και παρολο που ταιζα αμμωνια καθε μερα :D αυτο το ΠΣΚΔ. Θελω ψαρακια ! Α! μπαινουνε και αλλα φυτα αυριο. Συντομα με φωτο :smt052.

Kisifer 03-06-08 06:52

Πολύ ωραίο γίνεται Τέο. Άντε να μπουν και τα ψαράκια...να αρχίσεις να το χαίρεσαι. :)

Ξενοφών.

theofilos 03-06-08 21:27

http://i296.photobucket.com/albums/m...z/DSC00001.jpg

Να μια φωτο απο το πλαι. Οπως βλεπετε το σωληνακι του CO2 εχει μπει απο την πισω μερια του σωληνα εισοδου, με συνεπεια οταν το βλεπουμε το ενυδρειο απο την οψη να μην φαινεται καν το σωληνακι. Οσο για το υψος με λιγο πειραματισμο μπορω να το κοψω αρκετα πιο πανω εως 2 ποντους κατω απο την επιφανεια πιστευω.
-------------------------
Μπηκαν τα ψαρια :). 6 τιγρακια 6 κουλι 1 παραδεισιο. Και 3 γλαστρακια απο ludwigia glandulosa perennis! Φωτο απο αυριο :smt041.
-------------------------
http://i296.photobucket.com/albums/m...DSC00001-1.jpg

http://i296.photobucket.com/albums/m...z/DSC00002.jpg

Δυστυχως δεν πολυφαινονται γιατι χανονται μεσα στα φυτα αλλα αυτο ειναι το ποθητο αποτελεσμα για εμενα :p.

nashty11 03-06-08 21:35

Χίλια ΜΠΡΑΒΟ!!! Κατά την ταπεινή μου άποψη άψογο!!! Μία τέλεια ζούγκλα να κάθεσαι να τη χαζεύεις ώρες να φροντίζεις τα φυτά σου και να παρέχεις χαρά στα ψαράκια σου!!! Χαρά στην υπομονή σου που έστησες ένα τέτοιο ενυδρείο με τον εξοπλισμό πραγματικά άφαντο!!! Συγχαρητήρια και πάλι!!!
Υ.Γ. Περιμένουμε φωτο μόλις αναπτυχθούν κι άλλο τα φυτά και βγουν και μερικές άλγες!!!

theofilos 03-06-08 21:40

Ευχαριστω πολυ :smt041. Αλγες εχουνε βγει ολες ηδη :D. Απλα δεν βλεπω καποια να γινεται επικινδυνη ακομα για να παρω δραστικα μετρα.

lag 03-06-08 21:50

μπράβο !! πολλή ωραίο.
τα φυτάκια που έχεις βάλει μπροστά τα μικρά που έιναι σκορπισμένα πώς λέγονται?

theofilos 03-06-08 21:51

Αν λες αυτα αριστερα ειναι Pogostomon Helferi. Δεξια υποθετω echinodorus tenellus.

nashty11 03-06-08 21:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από theofilos (Μήνυμα 269320)
Ευχαριστω πολυ :smt041. Αλγες εχουνε βγει ολες ηδη :D. Απλα δεν βλεπω καποια να γινεται επικινδυνη ακομα για να παρω δραστικα μετρα.

Άλγες εννοώ αυτές τις ''ωραίες'' τις πράσσινες που δημιουργούν ένα υπέροχο χαλί στην άμμο και στην ρίζα... Μόνο σε μένα αρέσουν? Γιατί να τις αντιμετωπίσεις?:(

lag 03-06-08 21:54

λέω γι αυτά που είναι σαν μικρές βαλισνέριες με τα λεπτα φύλλα..;)
έχουν πολλές απαιτήσεις?(έυκολα η δύσκολα)

thanks για την άμεση απάντηση

theofilos 03-06-08 21:58

Δεν ειχε γλαστρακι αλλα πιστευω ειναι εχινοδορος τενελους γιατι ειχα παλια και ειναι παρομοιο. Θεωρειται απο τα ευκολα φυτα. Βασικα σκεψου το σαν γρασιδι απλα το αραιο φυτεψα για να απλωθει δεν θελω να φαινεται χαλικι καθολου να νιωθουν τα κουλι πιο πριβε :smt052.

Nashty νομιζα οτι ελεγες τα διαφορα αλλα ειδη αλγης. Οι κορμοι εχουνε ηδη γινει πρασινη απο την αλγη και νομιζω οτι ισως να κανανε και pearling σημερα? Δεν ξερω αν γινεται αυτο :D.

dizio 04-06-08 02:01

ωραίος ο μάστορηηηηηης:smt041 το σωληνάκι του CO2 δλδ είναι εμβολημένο στην είσοδο του φίλτρου σου???μέσα στο ενυδρείο???εκείνο το γυαλάκι τί είναι?διαχυτήρας δεν είναι???κάτι άλλο,για φόντο έχεις μαύρο χαρτόνι αν δεν απατώμαι???:rolleyes:υπέροχο aquascape,χίλια μπράβο.καλή αρχή!σου εύχομαι να βρείς τα ψαράκια που θέλεις εύκολα:p


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:17.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02563 seconds with 10 queries