Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Τι φίλτρο; (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=20770)

_antonis_ 12-11-07 21:33

Επειδή δεν έχω ιδέα τί άλλο χρειάζεται να πάρω μαζί με το φίλτρο (εννοώ βανάκια-αφουγγάρια κλπ), μάλλον θα το πάρω απο Ρόδο (αν το βρώ) που θα πάω τέλος της εβδομάδας. Εκεί θα δώ τι θα πουν και οι πετσοπάδες (και αυτά που είπαμε εμείς εδώ) και θα πράξω αναλόγως, ότι φανεί ευκολότερο στη χρήση λογικά. Και πάλι σας ευχαριστώ όλους!

steady 12-11-07 22:00

οι πετσοπαδες στη ροδο σιγουρα θα το εχουν τοσο ακριβοτερο<που δεν θα το εχουν καθολου πιστευω>που δεν αξιζει αμα θες βοηθεια πως να παραγκειλεις στειλε μου πμ να σε βοηθησω!

_antonis_ 12-11-07 22:11

Να' σαι καλά! Θα πάω έτσι κι αλλιώς το ταξίδι πρώτα και μετά βλέπω τι κάνω.. τα λέμε!

steady 12-11-07 22:16

ok στειλε πμ αμα το αποφασισεις ειναι ποιο ευκολο αποτι νομιζεις!



δεν το χουμε με τον γερμανο μαζι το μαγαζακι αλλα και εγω ετσι την παθαινα οταν ειμουν επαρχια που οι πετσοπαδες ειναι 1000φορες απο τους αθηναιους χειροτεροι<οχι ολους ενοειται>και ειναι κριμα.
ειδικα επαρχια αμα παρεις μια φορα απεξω δεν ξαναπερνεις τιποτα απο πετσοπ!

_antonis_ 13-11-07 22:40

Επανέρχομαι να ΞΑΝΑρωτήσω κάτι: Για να πάρω έξτρα φίλτρο, πρέπει να έχει θολούρα το ενυδρείο μου ή μπορώ να πάρω ένα προληπτικά όπως εγώ για καλύτερη δουλειά; Γιατί μου είπαν ότι το μεγάλο φίλτρο μπορεί να ενοχλεί τα ψαράκια μου όταν πέφτει πάνω τους το νερό απ' το μεγάλο φίλτρο, τί ισχύει; :confused:

steady 13-11-07 22:47

αναλογα τι ψαρια εχεις και τι φιλτρο θα παρεις αλλα γενικα υπαρχουν τροποι να κουμανταρεις τη ροη!

_antonis_ 13-11-07 23:00

Τα κοινά ζωοτόκα, γκαπυ, πλάτυ, ξιφοφόρους, τέτοια...Στο 2217 ή 2028 ρυθμίζεται; Και χρειάζομαι αν ΔΕ θολώνει το νέρο ή πρέπει να θολώνει για να πάρω; Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!

steady 13-11-07 23:06

το αν θολωνει το νερο δεν εχει τοσο σχεση.αν δεν κανω λαθος τα ζωοτοκα δεν εχουν προβλημα με δυνατη ροη ισα ισα τους αρεσει κοιταξε το λιγο

ο κανονας λεει 5φορες τα λιτρα σου την ωρα αν και για μενα μεχρι 10φορες δεν ειναι υπερβολικο μιας και συντομα μειωνεται λιγο η ροη σε ολα τα φιλτρα..


τωρα το αν πρεπει να παρεις εξωτερικο η οχι εχει σχεση με την ανεση που θα σου προσφερει καθως και τυχον χρηση μελλοντικα!αν εχεις εσωτερικο που γυρναει 4-5φορες τα λιτρα σου με τα σωστα υλικα μεσα μια χαρα θα κανει τη δουλεια του!τωρα ενα εξωτερικο ειναι για να ελευθερωσεις χωρο για ποιο σιγουρη λυση και αν σκοπευεις να κανεις αναβαθμιση στα λιτρα σου οτι πρεπει!

Moutralewn 21-11-07 10:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από _antonis_ (Μήνυμα 214178)
Τα κοινά ζωοτόκα, γκαπυ, πλάτυ, ξιφοφόρους, τέτοια...Στο 2217 ή 2028 ρυθμίζεται; Και χρειάζομαι αν ΔΕ θολώνει το νέρο ή πρέπει να θολώνει για να πάρω; Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!

Αλήθεια... ρυθμίζεται η ροή στα φίλτρα της eheim, όπως π.χ. Fluval ;;

PascM 21-11-07 14:11

Με τα βανάκια! Αλλά πιστεύω καλύτερος τρόπος είναι στρέφοντας το sray bar προς το τζάμι όπου γίνεται καλή δουλειά.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:10.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01506 seconds with 10 queries