Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Απωλειες Καλοκαιριου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=19376)

Θεοδωρος 10-09-07 14:43

Εγω παντως δεν εχασα κανενα ψαρι,χωρις ανεμιστήρα,και χωρις συχνες αλλαγες νερου.Τα φυτα ειναι καπως υποτονικα αλλα κατι θα γινει.

alan boy 10-09-07 17:27

Εγω παντως δεν εχασα κανενα ψαρι,με ανεμιστήρακια και με συχνες αλλαγες νερου.Τα φυτα ειναι ενταξει μια και εκπεδευσα ενα γειτωνακι μου που του εβαλα το μικροβιο των ενυδρειων και εριχνε λιπασματα και φαγητο.

Tkagem 10-09-07 23:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Zorba_The_Freak (Μήνυμα 198184)
Τελικά, το χόμπυ μας μήπως πλέον αντί να μας ηρεμεί μας αγχώνει???

Έχω αρχίσει να το σκέφτομαι πολύ συχνά τώρα τελευταία....

Εμένα με αγχώνει υπερβολικά,μήν κάτι πάει στραβά και.....................
Τελικά έχω αρχίσει να πιστεύω πως εμάς που μας αρέσει τόσο πολύ αυτό το χόμπι μάς αγχώνει παραπάνω από άλλα ίσως σημαντικότερα ζητήματα της προσωπικής μας ζωής,του αφιερώνουμε πολύτιμο χρόνο που μερικές φορές είναι καθοριστικός μέχρι και για τη δουλειά μας,και μιλώντας για προσωπική ζωή νομίζω πως κατά τη διάρκεια μιάς ημέρας περισσότερο από κάθε άλλη απλή,καθημερινή ακόμα και πονηρή σκέψη, αυτή των ψαριών μας έρχεται τις περισσότερες φορές στο μυαλό μας.........................
Δόξα το θεό απώλειες δέν είχα το καλοκαίρι,κατάφερα να κρατήσω τη θερμοκρασία στους 23-24 βαθμούς με ένα ανεμιστηράκι 12 cm,εβδομαδιαίες αλλαγές νερού, αυτά στα 350 λίτρα νερού.

Juan 11-09-07 11:10

Εδώ πριν το καλοκαίρι υπήρχε ένα "λιβάδι" από cuba :cool:...πάει.....
http://img179.imageshack.us/img179/6337/livadigv3.jpg

Tolis 11-09-07 11:12

Δεν ειναι κακο ομως....

Juan 11-09-07 12:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tolis (Μήνυμα 198444)
Δεν ειναι κακο ομως....

Να άλλη μια.
http://img410.imageshack.us/img410/1...titled2zs1.jpg

Να συμπληρώσω...τις αιτίες.

Αυξηση θερμοκρασίας
Διακοπή co2 + λιπασμάτων

leonm 11-09-07 12:14

Με ένα κλάδεμα μπορεί να δείξει πιο ωραία και από ελεοχαρις :D

Steve 11-09-07 12:24

κατεβαινεισ με το τρακτερ να το κουρεψεισ;:D

Access 11-09-07 12:50

Εμένα μου αρέσει Γιάννη είναι σαν την kinder έκπληξη……. δεν ξέρεις τι θα βρεις από κάτω :grin: :grin: :grin:


Να μην αναφέρω ότι εγώ όταν γύρισα μόνο λίιιιιιιγη σποτ είχα στα τζάμια μια και δεν τα έχω καθαρίσει εδώ και 2 μήνες

alan boy 11-09-07 14:07

Juan σε ποσο καιρο εγινε ετσι το ενυδρειο?
ειναι φοβερο ομως......

Juan 11-09-07 14:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alan boy (Μήνυμα 198483)
Juan σε ποσο καιρο εγινε ετσι το ενυδρειο?
ειναι φοβερο ομως......

Δεν είμαι σίγουρος....αλλά περισσότερο από 2 μήνες.
(μάλλον είμαστε off topic)

eve_gr2000 11-09-07 15:40

Αισίως εμένα και στα 2 ενυδρεία γλυκού νερού δε σημειώθηκαν απώλειες, ούτε φέτος αλλά ούτε & πέρυσι & πρόπερσι. Η θερμοκρασία ήταν σταθερά γύρω στους 29 (άντε 30 στους τρελούς καύσωνες).

Και τα 3 καλοκαίρια ακολούθησα την εξής απλή μέθοδο (Σημείωση: Φέτος έλειψα 2 σπαστά δεκαήμερα, το ίδιο και πέρισυ):
1)Μεγάλος ανεμιστήρας σε κάθε ένα ενυδρείο, ο οποίος «χτύπαγε» πάνω του 24/7.
2)Ανοιχτό καπάκι τροφοδοσίας
3)Σε περίπτωση εξάτμισης (που όντως υπήρχε, όχι τρελά πράγματα βέβαια) είχα επιστρατεύσει τη μητέρα μου & πρόσθετε λίγο νερό της βρύσης, χωρίς αντιχλώρια κτλ, απλά το έριχνε στα ενυδρεία, γύρω στην 6η μέρα απουσίας μου.
4)Ως προς το φαγητό, φέτος τα τάιζε η μητέρα μου, αλλά πέρισυ που χρησιμοποίησα τις ταΐστρες δεν αντιμετώπισα πρόβλημα.

Αυτά εν ολίγοις, πάντως νομίζω ότι ένας καλός & δυνατός ανεμιστήρας λειτουργεί άριστα, & το χύμα νερό από τη βρύση γλιτώνει από πολλά προβλήματα...

Neoklis 11-09-07 16:02

Παράθεση:

το χύμα νερό από τη βρύση γλιτώνει από πολλά προβλήματα
Χωρίς αντιχλώριο....???:confused:

netblues 11-09-07 16:07

Σε μικρες ποσοτητες απλα δεν προλαβαινει να κανει κακό. Το σωστο ειναι να ριχνουμε και λιγο στο δοχειο που προστθετουμε νερο, κακο δεν κανει...

Τσιόνογλου Σταύρος 11-09-07 21:21

Δεν είχα καμμία απώλεια ευτυχώς ,καλά να είναι το κλιματιστικό και το ότι δεν έλλειψα πολλές ημέρες συνεχόμενα .Η θερμοκρασία δεν ανέβηκε πάνω απο το 30 και τα φυτά πήγαν παρα πολύ καλά (μήπως όταν εχουμε ενυδρείο δεν πρέπει να πηγαίνουμε διακοπές? :grin: :grin: :grin: ).

PascM 11-09-07 23:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τσιόνογλου Σταύρος (Μήνυμα 198611)
(μήπως όταν εχουμε ενυδρείο δεν πρέπει να πηγαίνουμε διακοπές? :grin: :grin: :grin: ).

:D :D :D Χόμπυ έχουμε μην το παρατραβάμε!!!
Και φυσικά λύσεις υπάρχουν για τα περισσοτερα ποβλήματα!! (Αν όχι για όλα!)

maikl 12-09-07 04:58

-Απωλειες..??:rolleyes:

Γυρω στα 1300 πρεπει να ητανε....ευρωπουλα απο την αγορα ενυδρειου και εξοπλισμου...:D

noe 12-09-07 05:34

Έλειψα εναν μήνα, την πρώτη βδαμάδα το ενυδρείο δεν το πρόσεχε κανεις, τις επόμενες 2 βδομαδες το προσεχε...... η μαμα, και την τελευταία βδομάδα δεν το πρόσεχε κανείς, όσο έλειπα πότρες παράθυρα κλειστά, το καπάκι του ενυδρείου ανοιχτό, η φωτοπερίοδος πολύ μικρή και το νερο που επεστρεφε στο ενυδρείο από το εξωτερικό φίλτρο να πέφτει από ψηλά, σαν καταραχτης.

Απολογισμός:
-Ένας χαμένος οτοκυκλος
-η αναπτυξη των φυτών έμεινε στασιμη
-τα φύλα απο τις ανουμιες χαλάσανε στις ακριτσες
-μοναδική εξαίρεση ο εχινόδορος που έγινε τριπλασιος σε τοσο συντομο χρονικό διαστημα, μάλλον εκμεταλέφτηκε την αδράνεια των αλλων φυτών.

andreasp 12-09-07 09:47

Στο γραφειο μου που εχω το χρυσοψαρο, το aircondition δεν εσβησε ποτε.
Οταν ημουν εκει δουλευε στους 25 βαθμους, και οταν εφευγα το αφηνα αναμμενο στους 30βαθμους.
Αποτέλεσμα...?
Μια καμμένη πλακέτα του εξωτερικου μηχανήματος, που επιδιορθώθηκε με κολλητήρι και 40ευρω.

iogi 13-09-07 14:44

Δύο αρσενικά melanotaenia praecox:( :( :( Πιστεύω λόγω καύσωνα...
Από δικό μου λάθος έμειναν off τα ανεμιστηράκια και η θερμοκρασία από τους 25 - 26 βαθμούς έφτασε τους 32!
Τα θύματα κολυμπούσαν στην επιφάνεια με το στόμα σχεδόν έξω από το νερό... Κανένα εξωτερικό σημάδι ασθένειας, καμμία ανησυχητική μέτρηση των παραμέτρων του νερού... Επίσης το χρώμα τους ήταν αρκετά πιό σκούρο από τα υπόλοιπα.

Tzo 15-09-07 13:49

Χωρίς απώλεια για μένα πέρασε το φετινό καλοκαίρι

Με 2 ανεμιστήρια στο 200 λίτρο και 1 στο 60αρι μου με ανοιχτά καπάκια..

Το μόνο που με απασχολεί είναι ο μονομάχος μου που είχε ανεβάσει θερμοκρασία. Το ψαράκι δεν έχει συνέλθει ακόμα.Δεν πολύ κουνιέται και δεν έχει και πολύ όρεξη για φαγητό. Μόνο αυτό...

gutsi 16-09-07 14:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από iogi (Μήνυμα 199044)
Τα θύματα κολυμπούσαν στην επιφάνεια με το στόμα σχεδόν έξω από το νερό...


λογο ελιψης οξυγονου ψωφισαν τοτε!!!

lucy 17-09-07 12:26

Ενώ δεν έχω απώλειες από το καλοκαίρι, έχω από τον τρύγο. Δεν έκανα συχνά αλλαγή νερού και σίγουρα θα ανέβηκε η αμμωνία. Εχθές βρήκα νεκρό ένα τιγράκι και τα υπόλοιπα ψάρια στην επιφάνεια να αγωνίζονται για λίγο οξυγόνο. Έκανα αμέσως αλλαγή 50% και σήμερα θα κάνω ακόμα 50%.
Τα καημένα! Αισθάνομαι τύψεις που τα αμέλησα :(

notos 17-09-07 12:32

γεια σας κι απο μενα μετα απο πολυμηνη αποχη λογω μετακομισης... λοιπον στο ενυδρειο που πηρα μαζι μου, ολα πηγαν πολυ καλα, χωρις απωλειες. Αφησα ομως κι ενα πισω φευγοντας.... Ακομη δεν ειναι κανεις στο σπιτι να το φροντιζει κι ετσι με δυο επισκεψεις για αλλαγη νερου μεσα σε 4 μηνες λογικο ηταν ενα μπλε γκουραμι κι ενα σερπα να αποδημησουν εις τοπους (πιο) χλοερους.... Ελπιζω κατα τον οκτωβρη που θα επιστρεψουν οι γονεις απο τις πολυμηνες διακοπες τους να αναλαβει επιτελους καποιος τη φροντιδα των δυστυχων που αντεξαν....

iogi 20-09-07 13:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gutsi (Μήνυμα 199640)
λογο ελιψης οξυγονου ψωφισαν τοτε!!!

Ισως... Από όσα γνωρίζω όταν ανεβαίνει η θερμοκρασία μειώνεται η περιεκτικότητα σε οξυγόνο και καλό είναι να χρησιμοποιούμε αεραντλία. Το περίεργο είναι οτι οι υπόλοιπες μελανοταινίες και οι καρδινάλιοι δεν έδειξαν το παραμικρό σημάδι έστω δυσφορίας... Κανονικότατη συμπεριφορά.

natmanou 20-09-07 22:20

Γειά σας και από εμένα.
Και εγώ είχα 4 απώλειες κατά την διάρκεια των διακοπών μου, τα οποία εξαφάνισε ο πλεκο και δεν βρέθηκαν ποτέ, με θερμοκρασία μαξιμουμ 32, χωρίς ανεμιστηράκια και a/c μόνο όταν το χρειαζόμουν και εγώ.
Πολύ λυπάμε βέβαια για οποιαδήποτε απώλεια, ψυχούλες είναι και αυτά, αλλά θέλω να ρωτήσω αυτοί που άφησαν το a/c ανοιχτό και έφυγαν από το σπίτι τι ΔΕΗ πλήρωσαν? εγώ πέντε-δέκα φορές το άνοιξα και πάλι ανέβηκε πολύ ο λογαριασμός. Μήπως θα έπρεπε όσοι χρησιμοποιούν το a/c μόνο για ψύξη του ενυδρείου να βρούν μια πιο "οικονομική λύση για τον πλανήτη", κρίμα δεν είναι τόση κατανάλωση ενέργειας μόνο για το ενυδρείο? άλλο να απολαμβάνουμε και εμείς τη δροσιά και άλλο να λειτουργεί μόνο για το ενυδρείο. Ας σκεφτούμε λίγο οικολογικά και να βρούμε τρόπους να είναι σε σωστή θερμοκρασία το ενυδρείο μας, χωρίς να καταναλώνουμε τόση ενέργεια. Μήπως τελικά η ακριβή λύση του chiller δεν είναι τόσο ακριβή? Ας απαντήσουν κάποιοι που το έχουν, γιατί προσωπικά ενδειαφέρομαι να προετοιμαστώ για του χρόνου.

netblues 20-09-07 22:24

Chiller? Αυτο ειναι σχετικα ακριβό και σαφεστατα καθολου οικολογικο.
Την λυση ανεμιστηρακια και αναπληρωση νερου δεν την εχεις υποψιν σου?

natmanou 20-09-07 22:33

Το chiller αντί του κλιματιστικού που κάποιοι ανέφεραν ότι έφυγαν από το σπίτι και το άφησαν αναμμένο. Βέβαια αν το αγοράσεις θα το χρησιμοποιείς και σίγουρα δεν είναι οικολογικό, διότι και αυτό ένα μικρό ψυκτικό είναι, αλλά τι να κάνουμε κάποια πράγματα αναγκαίο κακό είναι. Και τα αυτοκίνητα και τα κλιματιστικά και ένα σωρό άλλα πράγματα αντιοικολογικά είναι αλλά τι να κάνουμε, παν μέτρον αριστον.
Όσο για τα ανεμιστηράκια τα έχω ακούσει, δεν τα έφτιαξα διότι έφυγα διακοπές νωρίς, είναι και το πρώτο καλοκαίρι λειτουργίας του ενυδρείου μου και μέχρι να μάθω για αυτά έπρεπε να φύγω.

netblues 20-09-07 22:46

Οταν ειμαστε στο σπιτι, αναβουμε το κλιματιστικο..
Οταν δεν ειμαστε, αναλαμβανουν τα ανεμιστηρακια..
Ετσι λεει το (αριστον) μετρο.
Για το επομενο καλοκαρι... τωρα ξερεις.

natmanou 20-09-07 23:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues (Μήνυμα 200959)
Οταν ειμαστε στο σπιτι, αναβουμε το κλιματιστικο..
Οταν δεν ειμαστε, αναλαμβανουν τα ανεμιστηρακια..

Συμφωνώ μαζί σου αυτό θέλω να πω και εγώ, αυτοί που αφήνουν το κλιματιστικό ανοιχτό και φεύγουν ότι θα ήταν καλύτερο να βρουν μια πιο οικολογική λύση για το διάστημα της απουσίας τους και όταν είμαστε σπίτι να το χρησιμοποιούμε και εγώ το χρησιμοποιούσα. Απλά ρώτησα αν κάποιος έχει chiller, αν αξίζει η δαπάνη και γενικώς τη γνώμη του?

Υ.Γ. Εχω ερωτήσεις στο ποστ σύστημα ανατολής-δύσης, δες το.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:44.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02582 seconds with 10 queries