Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Θαλασσινό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=9)
-   -   fish only (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=16052)

Tricky 14-03-07 16:06

ΙΜΟ δεν χρειαζεται να ενοχλεις τα ζωντανα του βραχου … αστo και βλεπεις ;)

ginodim 14-03-07 19:02

ΟΚ TRICKY. Όσον αφορά τον φωτισμό είναι αρκετή μια λάμπα 15 βατ φθορίου που διαθέτω ?? για τις απαιτήσεις μου ενοώ. μονο ψαρια , βράχος και κάποια ΠΟΛΥ ευκολα κοράλια???

accnt 14-03-07 23:45

Νομίζω πως όχι. Θα σου πρότεινα να πας στα 25 με 30 Watt. Αυτή που έχεις είναι τουλάχιστον ειδική για θαλασσινά ενυδρεία?

Obelix(Reifen) 15-03-07 00:06

Τον προσεχείς να μην πάθει τίποτα ;)

ginodim 15-03-07 00:52

φίλε obelix για τον αστερία λες?δεν κατάλαβα.

ACCNT η λάμπα είναι daylight 15 w. Να δώ ποιός θα μου κάνει τόσες πατέντες στο καπάκι που δεν χωράει. Ξέρετε κανένα μαγαζί που να έχει έτοιμα καπάκια με λάμπες?

accnt 15-03-07 09:25

Δηλαδή δεν είναι marine Π.χ.
Οι πατέντες στο χόμπι μας έχουν μεγάλη χρησιμότητα. Σχεδόν όλα γίνονται με σωστό σχεδιασμό και μελέτη. Έτσι εφόσον μάθεις μερικά ηλεκτρολογικά θέματα (τύπου πως λειτουργεί ένα κύκλωμα φωτσμού με ballast, starter κλπ) θα μπορέσεις με προσοχή να κάνεις όποια μετατροπή θέλεις.
Προσοχή όμως γιατί το ρεύμα σκοτώνει. Να είσαι πάντα σίγουρος και αν δεν μπορείς υπάρχουν και οι ηλεκτρολόγοι.

ginodim 15-03-07 13:00

Όχι δεν είναι marine. Την είχα στο παλιό γλυκού νερού.Θα πάωσε ένα μεγάλο ηλεκτρολογικό μαγαζί σήμερα να δω αν θα μου το φτιάξει.Εγώ να ασχοληθώ με ρεύμα δεν τολμάω. Να πάρω τ-5? Είδα σε άλλα δικά σας ποστ οτι είναι καλό να ε΄χουμε 2 τ-5 λευκή marine και ακτινική.

Tricky 15-03-07 14:04

Αν ειναι να κανεις Modification στο καπακι , να πας σε Τ5 .Πολυ καλυτερα θα ειναι .

ΙΜΟ , μια λευκη και μια ακτινικη δεν βγαζουν ωραιο φως ...μου φαινεται σκοτεινο για τα δικα μου γουστα . Καλυτερα μια αναλογια 2 / 1 ή αν θες δυο λαμπες μονο , τοτε παιξε με υψηλα Κελβιν ωστε να παρει μπλε χρωμα το ενυδρειο ...αυτα φυσικα ΙΜΟ και συμφωνα με το δικο μου γουστο;)

ginodim 15-03-07 15:28

Μέχρι να βρώ τον κατάλληλο μάστορα για μετατροπή του καπακιού πήρα μια λάμπα arcadia marine white 15w με 9500Κ. Βγάζει καλύτερο φώς και λίγο προς το μπλέ. Με καλύπτει για ένα δύο μήνες λέτε ή δεν θα αναπτυχθεί ο βράχος μου?

accnt 15-03-07 18:25

Μια χαρά, απλά δεν είναι αρκετή για κοράλλια.

ginodim 15-03-07 19:51

accnt kai tricky με έχετε πάρα πολύ βοηθήσει και σας ευχαριστώ θερμά. Και τον οβελιξ επίσης . Θα ανοίξω ένα άλλο θέμα για το πώς εισάγονται στοενυδρείο τα πρώτα ψαράκια γιατί ,αν δεν είναι παράλειψή μου , δεν είδα πουθενά τέτοια αναφορά.Ανυπομονώ βλέπετε!!!!! :)))

ginodim 16-03-07 19:46

παιδιά κατι τελευταίο ...μπορείτε να μου πείτε ένα μαγαζί που να ΄΄εχει αυτές τις έτοιμες κατασκευές με λάμπες και προσαρμόζεται πάνω στο ενυδρείο?? ενοώ που βγάζεις τελείως το καπακι του ενυδρείου σου. Πείτε μου με προσωπικό μηνυμα αν δεν μπορείτε εδω. Θα με βόλευε πολύ κάτι τέτοιο αν έβρισκα σε λογική τιμή γιατι για arcadia δε με βλέπω ....(σας έπρηξα΅)
:)

accnt 17-03-07 17:40

Είναι ακριβές λύσεις αυτές....:(
Ίσως κάποια στιγμή να σε βοηθούσα να κάνεις μια μετρατροπή. Έξω από το καπάκι τα Ballast (Τ5) και μέσα μόνο οι δυο λάμπες. Αλλά τον τελευταίο καιρό είμαι κάπως φορτωμένος... Αν δεν βιάζεσαι...

ginodim 19-03-07 01:42

ok accnt ...οχι, δεν βιάζομαι. Θα το παλέψουμε¨. Σε ευχαριστώ πολύ για την προσφορά σου. Θα τα λέμε απο εδω .Τρέχει το ενυδρείο μια χαρά . οτι προκύψει θα σας ρωτάω...:)

ginodim 20-03-07 15:48

Παιδιά είδα στο ιντερνετ κάποια κοράλια εύκολα όπως τα λένε. Εσείς τί λέτε , θα μπορώ να τα διατηρήσω? Είναι το christmass tree kai to mushroom bulls eye.Λένε οτι δεν απαιτεί πολύ δυνατό φώς . Τι λέτε????

accnt 20-03-07 16:35

Υπάρχουν διάφορα κοράλλια που δεν απαιτούν δυνατό φωτισμό και έντονη κυκλοφορία. Πολλά μανητάρια, πολύποδες κλπ.
Αλλά παρόλα αυτά, τα κοράλλια θα πρέπει να μπουν όταν το ενυδρείο σου έχει στρώσει (και για τα εύκολα κοράλλια). Οπότε λίγο υπομονή ακόμη....

ginodim 20-03-07 17:17

:) :) OK ..........grrrrrrrr :)

ginodim 23-03-07 15:49

Παιδιά πήρα χθές ένα εξωτερικό φιλτρο resun ae306 700lt (40 ε). Έβγαλα απο το ενυδρείο το εσωτερικό βιολογικό.Αφησα μόνο κυκλοφορητές 2+ έξοδος φίλτρου. Ο ένας κυκλοφορητής είναι πίσω απο το βράχο και χτυπάει απο αριστερά πρός δεξιά όλο το ενυδρείο.Οι άλλοι πλαγίως. Στο κάνιστρο έβαλα μόνο άνθρακα και αντιφώσφορο. Να βάλω και τα μακαρονάκια του βιολογικού μέσα??

Tricky 24-03-07 10:50

Οταν λες οτι εβγαλες το βιολογικο , εννοεις οτι εβγαλες και τα μακαρονια εκτος νερου ? Που τα εχεις σημερα ?

ginodim 25-03-07 23:18

φίλε tricky συγνώμη για την καθυστέρηση αλλάέλειπα στο χωριό μου το σ/κ.
Ναι ,έβγαλατα σιποραξ απο το ενυδρείο και τα έχω σένα φιλτράκι στον κουβά των αλαγών με νερό θαλασινό φτιαγμένο . Εκανα μαλ...κια??????

accnt 26-03-07 08:00

Εκτός ενυδρείου, αρχίζει η αντίστροφη μέτρηση ζωής για τα βακτηρίδια που εποικούν στο siporax. Μετά από τόσες μέρες μάλλον δεν υπάρχουν καθόλου.

ginodim 26-03-07 09:55

Παιδιά αν πρέπει να ξαναβάλω το σιποραξ να το ξαναβάλω. Απλά επειδή είχατεπεί οτι ο καλά κουραρισμένος βράχος και η καλή κυκλοφορία μπορούν να αντικαταστήσουν το βιολογικό φίλτρο. μετά απο τρείς μέρες πάντως χωρίς βιολογικό και με δύο σαλιγκάρια μέσα που έβαλα την παρασκευή και έναν αστερία ,και καθημερινό τάισμα με φυλλαράκι οι μετρήσεις είναι σήμερα : ΝΟ2=0, ΝΟ3=ο (κίτρινο-λίγο πιο σκούρο αλλα΄ κιτρινο)-(sera) , Αμωνία=ο.(tetra) Τι με συμβουλεύετε??

Tricky 26-03-07 10:44

Μπορει να γινει δουλεια και ετσι ...μονο με τον βραχο.

Εγω απλα το φοβαμαι επειδη δεν εχεις καθολου σκιμερ ...

Γενικα στα fish only συστηματα , ειμαι υπερ της αποψης του back up.Προτιμω πχ στο δικο μου fish only να εχω ενα βιολογικο κανιστρο γεματο σιποραξ παροτι εχω καλο σκιμερ και 20 κιλα ζωντανο βραχο.Ετσι και περισσοτερο ταιζω και το κεφαλι μου εχω ησυχο αν κατι δεν παει καλα και πεθανει κανα ψαρι σε περιοδο απουσιας μου.Εχω μαθει να ζω με λιγα παραπανω νιτρικα , το ιδιο και τα ψαρια μου.Το αν καθαρισω τα τζαμια απο αλγες καθε 4 μερες ή καθε εβδομαδα , δεν λεει και τιποτε.

Πιστευω δηλαδη οτι αφηνοντας ενα ενυδρειο μονο με ζωντανο βραχο+καλη κυκλοφορια (χωρις δηλαδη σκιμερ ή εξτρα βιολογια) , ρισκαρεις αν κατι δεν παει καλα ...φυσικα μπορουν ολα να πηγαινουν παντα καλα οποτε δεν θα αντιμετωπισεις ποτε προβλημα βιολογιας;). Ελπιζω να καταλαβες τι θελω να πω...

Τεσπα , αφου το εβγαλες το σιποραξ, ασε τα πραγματα ετσι και βλεπουμε

...στρωμενο βιολογικο υλικο εχω να σου δωσω αν -χτυπα ξυλο- ανεβασεις καμμια αμμωνια εχοντας ψαρι μεσα;)

ginodim 26-03-07 11:04

TRICKY με έβαλες ακριβώς στο νόημα.Σε ευχαριστώ ακόμα μια φορά. Μήπως θα ήταν καλό αφού είμαι καλά απο μετρήσεις , να βάλω ακόμα λίγο στρωμένο βράχο που βρήκα? Ή να ρίξω μέσα στο (μηχανικο-χημικό) κάνιστρο λίγα (αστρωτα) σιποραχ για να γίνει ένα μικράο βιολογικό??
{ Παιδιά θέλω να βάλω σκίμερ αλλά θα με υποχρεώνατε αν κάνετε κάποια παραγγελία απο έξω εσείς , να φέρναμε και ένα σκιμερ μικρό και οικονομικό γιαμένα γιατι δεν είμα εξοικιωμένος με την διαδικασία . }

Tricky 26-03-07 12:17

Βραχο βαλε τωρα να τελειωνεις ..φτιαξε και το ντεκορ σου , ρυθμισε και την κυκλοφορια σου ωστε να εισαι ετοιμος για ψαρια.

ΙΜΟ ,βαλε και λιγο σιποραξ στο εξωτ. φιλτρο ... απλα οταν ανοιγεις το κανιστρο για να αλλαξεις χημικα υλικα , να διασφαλιζεις οτι το σιποραξ δεν θα βγαινει απο το νερο ποτε...και οι κινησεις σου να ειναι γρηγορες;). Ελπιζω παντως να σου βγει καλο το εξωτερικο φιλτρο ...τι λεει απο ποιοτητα κατασκευης ?

Για σκιμερ δεν εχεις πολλες επιλογες σε λιγα χρηματα.Ενα μικρο αεροπετρας/αεραντλιας θα σου κοστισει καμμια 40 ευρω (σκιμερ+αεραντλια) αλλα θα ειναι μπουγιο μεσα στο ενυδρειο. Αστο καλυτερα , μην βαλεις. ...αλλαζε ανθρακα τακτικα , κανε ενα τακτικο προγραμμα αλλαγων νερου (αφου μπουν ψαρια) και βλεπουμε...

ginodim 26-03-07 13:10

ΟΚ θα το κάνω έτσι. Για το φίλτρο τι να πώ.Δέν είχα κάποιο επώνυμο πιο καλό για να συγκρίνω.Έχει τρία πατώματα για υλικά και κάθετη τρύπα για να επιστρέφει το νερό απο κάτω προς τα πάνω. Επίσης το καλό είναι οτι είναι απόλυτα αθόρυβο.Αν δε βγεί καλό τι να κάνω ...θα πάρω το ΕΗΕΙΜ.ΤΟ ΑΓΌΡΑΣΑ 40 ΕΥΡΟ. Έχει σπάσει το ποδαράκι βάσης του απλά αλλά το στερέωσα εύκολα.

ginodim 28-03-07 12:46

3 Συνημμένο(α)
<P></P> Παιδιά σήμερα έκανα το βήμα να εισάγω στο ενυδρείο μου τα δύο ψαράκια clown. Μετρήσεις τέλειες. Με την δική σας βοήθεια το έφτιαξα και παρόλο που μου λείπουν κάποια πράγματα θέλω να το δείτε και να μου πείτε την γνώμη σας.

Tricky 28-03-07 13:07

Τελειο !!! Μου αρεσει παρα πολυ , αν και οι φωτο ειναι λιγο σκοτεινες.

Εγκρατεια στο ταισμα , ειδικα αν δεν τρωνε οι κλοουν. Αν ειναι να φανε flakes ,θα φανε και λιγο αν ριξεις ...

Να μετρας να δεις τι γινεται ...ο βραχος να δεχεται κυκλοφορια.

Καλη συνεχεια φιλε μου ...

ginodim 28-03-07 13:48

TRICKY KAI ACCNT ....ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...ειναι σπουδαίο να μου λές οτι το ενυδρείο μου ειναι ΤΕΛΕΙΟ!!!! , ενω έχω δεί τα δικά σας.

Tricky 28-03-07 14:07

Με λιγη υπομονη και μεθοδικοτητα , μην νομιζεις οτι ειναι καμμια επιστημη να πετυχει το ενυδρειο σου.

Απλα να σου επισημανω:

-Μην βαλεις αλλα ψαρια ουτε τωρα ουτε σε ενα μηνα.Μπορεις να βαλεις σαλιγγαρια να βοσκανε λιγες αλγες.
-Ευλαβικα αλλαγες ανθρακα/αντιφωσφωρου ωστε να μην πνιγεις στην αλγη
-Σπαρτιατικο ταισμα
-Να εχεις το νου σου στην εξατμιση.Γενικα κυνηγα την σταθεροτητα!
-Καθιερωσε ενα προγραμμα αλλαγων νερου και τηρησε το.

Σε περιπου ενα μηνα απο τωρα θα σου ειναι ξεκαθαρο αν θα συνεχισεις με αυτο το ενυδρειο ή θα πας σε κατι μεγαλυτερο:D:D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:26.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02199 seconds with 10 queries