Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Ολοκληρωτικό setup ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=15813)

netblues 01-03-07 09:25

Το μαζευεις σε ενα σουρωτηρι και το στρωνεις ξανα, ας ειναι βρεμενο.
Το θεμα ειναι να μην υπαρχει πολυ νερο ωστε να μπορεσεις να το θαψεις κατω απο το χαλικι.
Δεν ειναι οτι καλυτερο που το ξεπλυνες αλλα δεν ειναι και το τελος του κοσμου.

MiziGr 03-03-07 11:45

Μα δεν υπάρχει λόγος να το μαζέψω!!!! Είπα και σε προηγούμενο μήνυμα μου πως όλα είναι οκ!!!!! Μια χαρά έχει κάτσει κάτω από το χαλαζία τώρα!!!! Απλά πήρε λίγη ώρα μέχρι να καθίσει στον πάτω!!!! Άδικα πανικοβλήθηκα. Σόρυ

Παιδιά λέω από αύριο να αρχίσω το στρώσιμο (θα μπολιάσω τα φίλτρα μου από το Vasilaki. Ήθελα να σας ρωτήσω μπορώ να αρχίσω να φυτεύω ορισμένα φυτά ή πρέπει να περιμένω πρώτα να στρώσει το νερό;;; Πληροφοριακά αναφέρω πως ακόμα δεν έχω παροχή διοξειδίου του άνθρακα και πως ο μόνος φωτισμός θα είναι (προς το παρόν μέχρι να ξανασπασω τον κουμπαρά μου) μια grolux 90cm.

Κανένας δεν ξέρει;;;;

MiziGr 03-03-07 16:55

Παιδιά τελικά σήμερα πήγα και αγόρασα τη λάμπα (sylvania grolux 5,6 ευρώ) και πήρα τον υαλοβάμβακα καθώς και ένα σφουγγάρι από τον Βασιλάκη! Γενικά προχωράει καλά το project μου

MiziGr 05-03-07 16:49

Πόσες και τί λάμπες θα χρειαστώ ακόμα για να γίνει πυκνοφυτεμένο;;; Το καπάκι μου δεν έχει άλλο χώρο βέβαια αλλά θα γίνει πατέντα. Θα χρειαστώ και ανακλαστήρες;;;

steady 05-03-07 23:16

παρε ανακλαστηρες θα βοηθησουν αναλογα τι ενοεις πυκνοφυτεμενο εχεις σκοπο να βαλεις co2?τα φυτα παιζουν σημαντικο πολο τι φυτα θα ναι στα 120λιτρα 2*30watt εχεις 0,5watt ανα λιτρο δεν κανεις και θαυματα δεν ειναι και ασημαντα αμα δεν εχεις σκοπο να βαλεις αμεσα co2 μπουκαλα ασε δυο λαμπες και θα σου πουνε τα φυτα αμα θελουν και αλλο φως...

MiziGr 06-03-07 16:37

Εγώ έλεγα να βάλω ακόμα 2 ( 1 grolux και 1 aquastar) και νομίζω πως θα είμαι οκ (για αρχή τουλάχιστον). CO2 θα μπεί αλλά αρκετά αργότερα

vasilakis 07-03-07 01:30

Γνωμη μου , πρωτα CO2 και μετα λαμπες γιατι κινδυνευεις να πεταξεις αλγη με τις λαμπες.

steady 07-03-07 02:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vasilakis
Γνωμη μου , πρωτα CO2 και μετα λαμπες γιατι κινδυνευεις να πεταξεις αλγη με τις λαμπες.

σωστοοοςςςς

MiziGr 07-03-07 03:39

Οκ!!! Αφού έτσι πρέπει, έτσι θα γίνει... Απλά θα μου πάρει λίγο χρόνο!!!

MiziGr 13-03-07 01:20

Μετά από ευγενική προσφορά μέλους του συλλόγου το ενυδρείο μου φιλοξενεί κερατόφυλλο valisneria americana και πολύσπερμα(νομίζω). Το πρόβλημά μου είναι πως χθές τα έβαλα και σήμερα το πρωί άρχισε να εμφανίζεται άλγη στο μπροστά τζάμι του ενυδρείου και είδα και ένα μικρό σαλιγκάρι να σουλατσάρει !!!! Τί μπορώ να κάνω για να προλάβω το κακό;;;;

vasilakis 13-03-07 01:36

Το σαλιγκαρι δεν ειναι τιποτα μην ανησυχεις(αν μπορεις βεβαια βγαλτο για να μην πολλαπλασιαστει).
Τωρα για την αλγη εισαι ακομα στο στρωσιμο και λογικο ειναι να εχεις αρκετα νιτρικα.
Κανε μια αλλαγη 40-50% . Τα φυτα θα σε βοηθησουν επισης να ριξεις τα νιτρικα μιας και ειναι γρηγορης αναπτυξης.

MiziGr 19-03-07 18:24

Νιώθω ότι το ενυδρείο μου δεν έχει το απαραίτητο φώς!!! Τι πρέπει να κάνω για να μην γεμίσω άλγη με την προσθήκη 2 επιπλέον λαμπών;;;;

thanosatha 19-03-07 18:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από MiziGr (Μήνυμα 162344)
Νιώθω ότι το ενυδρείο μου δεν έχει το απαραίτητο φώς!!! Τι πρέπει να κάνω για να μην γεμίσω άλγη με την προσθήκη 2 επιπλέον λαμπών;;;;

Προσαρμογη... Δηλαδη, πρωτα τη μια, την αναβεις αρχικα 2 ωρες (καλυτερα να ειναι στο τελος της φωτοπεριοδου) και αυξανεις ενα τεταρτο (ισως και λιγο παραπανω) καθε μερα. Μολις τελειωσεις με την πρωτη, βαζεις και τη δευτερη. Πριν απο ολα αυτα ομως, πρεπει να εξασφαλιστει αρχικα η παροχη διοξειδιου. Στη συνεχεια βεβαια θα ακολουθησει και μια καλη ρουτινα λιπανσης, οπως και στενη παρακολουθηση των τιμων NO3-PO4...
Τι λαμπες/α εχεις ηδη και για ποσα watt μιλαμε?

klaz 19-03-07 19:06

μπραβο νεε μου....ευγε.!!!!!!!;);)

MiziGr 20-03-07 21:54

Τώρα έχω μια grolyx 90cm και έλεγα να βάλω ακόμα μια και μια aquastar...

thanosatha 20-03-07 23:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από MiziGr (Μήνυμα 162680)
Τώρα έχω μια grolyx 90cm και έλεγα να βάλω ακόμα μια και μια aquastar...

Αν μπορεις να δωσεις καποια λεφτα παρπανω, προτεινω arcadia freshwater αντι για αquastar...

leonm 21-03-07 01:23

Θεωρητικά πιθανό η freshwater να είναι καλύτερη από aquarelle,aquastar.
Πρακτικά πιστεύω ότι η διαφορά είναι από μηδαμινή ως μη παρατηρίσιμη μεταξύ τους (ως προς την ανάπτυξη των φυτών).
Οπτικά-αισθητικά η διαφορά είναι πολύ μεγάλη με το χρωματισμό που βγάζει η πρώτη να είναι χάλια σε σχέση με τις άλλες 2(κατα τη γνώμη μου)
Οι φωτογραφίες ενυδρείων εδώ http://saurama.aqua-web.org/ απέχουν αρκετά απ την πραγματικότητα (σε όσες έχω δοκιμάσει ή δει σε ενυδρεία)

thanosatha 21-03-07 01:39

Χαλια ο χρωματισμος της freshwater? Μονη της οντως μπορει να μην καθεται καλα στο ματι. Σε συνδιασμο ομως με τη gro lux και για το ματι αλλα κυριως για τα φυτα ειναι νομιζω οτι καλυτερο... Εχω δοκιμασει πολλους συνδιασμους και εχω κανει χιλιαδες συζητησεις για τ8 και ολα καταληγουν εκει...
(Τα παραπανω τα αναφερω για να μη θεωρηθει οτι λεω απλα για να λεω...)
Τωρα, για την aquastar, ποτε δε μου αρεσε αυτο το ξεθωριασμενο χρωμα της, και απο οτι καταλαβα δεν αρεσει και ιδιαιτερα στα φυτα (απ' οτι θυμαμαι εχει και σχετικα χαμηλο par). Υπαρχει βεβαια και η θεωρεια "φως να ναι και οτι να ναι" αλλα εμενα τουλαχιστον, αυτο δε με ικανοποιει...

MiziGr 21-03-07 02:07

Εγώ ρε παιδιά τί να κάνω τελικά;;;;

leonm 21-03-07 09:09

Πάρε την philips aquarelle, γι αυτήν απ οτι φαίνεται ως τώρα δεν υπάρχουν διαφωνίες:D

MiziGr 22-03-07 03:18

Πραγματικά με μπερδέψατε τώρα με τις λάμπες αλλά κάτι θα γίνει!!! Μάλλον θα προχωρήσω στον αρχικό σχεδιασμό μου

Genirous 22-03-07 09:50

Ελπίζω να σε βοηθήσουν τα παρακάτω να αποφασίσεις:

Μάρκα - θερμοκρασία - φωτεινότητα - χρωματική απόδοση
---------------------------------------------------------------------
sylvania aquastar - 10000k - 1700lm
sylvania daylightstar - 5000k - 2350lm - Ra 80
philips aquarelle - 10000k - 1820lm - Ra 70
jbl solar nature - 9000k - Ra 85
sera daylight brilliant - 6000k - 2250lm - Ra 80
arcadia freshwater - 7500k

Δυστυχώς δεν έχω όλα τα στοιχεία, αλλά έχω τα πιο πολλά!

MiziGr 22-03-07 13:28

Ευχαριστώ πολύ!!!!

klaz 22-03-07 14:02

παραλληλα δες και εδω.......
http://sylvania.aquanet.de/English/dframset.htm

MiziGr 26-03-07 00:47

Συνεχίζεται η εμφάνιση άλγης στο μπροστά τζάμι του ενυδρείου μου μετά από την προσθήκη ορισμένων νέων φυτών!!!! Τι μπορώ να κάνω πέρα από αλλαγή νερού;;;

leonm 26-03-07 07:53

Αν είναι η spot συχνό ξύσιμο με μαγνήτη και τεστ για να βρεις τις ισορροπίες του ενυδρείου σου.Πάντως αν πρόσθεσες νέα λάμπα είναι λίγο πολύ αναμενώμενο αυτό.

MiziGr 26-03-07 15:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από leonm (Μήνυμα 163988)
Αν είναι η spot συχνό ξύσιμο με μαγνήτη και τεστ για να βρεις τις ισορροπίες του ενυδρείου σου.Πάντως αν πρόσθεσες νέα λάμπα είναι λίγο πολύ αναμενώμενο αυτό.

Δεν ξέρω ποιά είναι... Πάντως είναι πράσινη και εμφανίζεται μόνο στο μπροστά τζάμι!!!! Δεν έβαλα άλλη λάμπα , αλλά έβαλα αρκετά καινούργια φυτά!!! Μόλις κάνω αλλαγή νερού το πρόβλημα βελτιώνεται... Μπορώ να κάνω και κάτι άλλο;;;

leonm 26-03-07 17:05

Είναι πράσινα στίγματα?Αν ναι κάνε αυτά που έγραψα πριν.Καλό θα ήταν να έκανες κάτι και με CO2, φιάλη ή diy ή έστω excel.

MiziGr 26-03-07 17:47

Καθάρισα το μπροστ'α τζάμι από τη μέσα μεριά με ένα βετέξ το οποίο έγινε καταπράσινο! Έκανα και μια αλλαγή νερού 30-40 % και μέχρι στιγμής είμαι οκ

thanosatha 26-03-07 23:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από MiziGr (Μήνυμα 164140)
Καθάρισα το μπροστ'α τζάμι από τη μέσα μεριά με ένα βετέξ το οποίο έγινε καταπράσινο! Έκανα και μια αλλαγή νερού 30-40 % και μέχρι στιγμής είμαι οκ

Η spot, φευγει μαλλον δυσκολα με βετεξ...
Δοκιμασε με μια τηλεκαρτα...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:41.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02281 seconds with 10 queries