Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   απομάκρυνση BBA. Πως??? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=11268)

PascM 12-04-06 10:04

Παρεπιπτόντως θα κάνω μια ολοκληρωμένη σειρά μετρήσεων σήμερα αύριο και θα δούμε!

george 12-04-06 10:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM
Ουυπς! Λάθος. 28 σταγόνες επι δυο άρα 56mg co2

Ειπα και εγω...τσαμπα σου την εκανα την μεταφραση ;;;:smt072

PascM 12-04-06 10:12

:D :smt059

leonm 16-04-06 20:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues
Οταν μπλεκεις με ταχυδρόμες εχεις τιποτε στην ωρα του στα χερια σου?
Το πειραμα θα ξεκινησει την Κυριακη των Βαίων και θα έχει την κωδική ονομασία "Ο ΓΟΛΓΟΘΑΣ ΤΗΣ ΑΛΓΗΣ"

Τι έγινε, κάνει δουλειά το protalon ;Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο, αλλά μερικές μέρες μετά τη θεραπεία με το hexamita στο ενυδρείο μου άρχισε να εμφανίζεται bba.Το οξυζενέ που δοκίμασα πρώτα δεν έκανε τίποτα.

netblues 17-04-06 09:10

Οπως ειπα το πειραμα ξεκινησε την κυριακη των Βαιων.. Οποτε τι αποτελεσμα περιμενεις?
Καλο ΠΑΣΧΑ...

PascM 17-04-06 09:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από leonm
Το οξυζενέ που δοκίμασα πρώτα δεν έκανε τίποτα.

Από προσωπική εμπειρία το οξυζενέ κάνει δουλειά αλλά δεν θα το συνιστούσα ως πρώτη επιλογή κινήσεων! Καλύτερα να αυξήσεις την συχνότητα και την ποσότητα των αλλαγών σου και το Co2 πρώτα.

scalare 17-04-06 19:49

...Πρωτου το ξεστησω τελειως μιας και μου εχει σπασει τα νευρα, εβγαλα απο μεσα ολα τα ξυλα (κλασσικη πηγη αναπτυξης ΒΒΑ)...

netblues αυτό που έγραψες ισχύει για όλα τα είδη ξύλου? και για τα mopani?

anasios 04-05-06 23:33

Το σήριαλ << Γολγοθάς της άλγης >> σε ποιο ... επεισόδιο βρίσκεται;

PascM 05-05-06 12:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από anasios
Το σήριαλ << Γολγοθάς της άλγης >> σε ποιο ... επεισόδιο βρίσκεται;

Εδώ η Λάμψη έφτασε τις τέσσερις χιλιάδες με την bba έχουμε μέλον :D

Λοιπόν εγώ πάντος τελικά την ξεφορτώθηκα μετά από συνολικά 11 εβδομάδες!.
Ο τρόπος που ακολούθησα περιγράφετε εδώ

anasios 06-05-06 15:58

[quote==
=
Ο τρόπος που ακολούθησα περιγράφετε εδώ[/quote]

ΠΟΥ;

Strahos 06-05-06 16:52

θα σας πω περιληπτικά την δική μου ιστορία: είχα μαύρη τριχοειδή εκεί που είχα περισσότερο φως, οπότε μείωσα τον χρόνο φωτισμού από 10 σε 9 ώρες σταδιακά, πήρα τα λιπάσματα της σειράς seachem αγόρασα περισσότερα "γρήγορα" φυτά, πρόσθεσα και 2η φιάλη diy co2 ώστε να φτάσω σε KH=10 και ph=7 => co2 περίπου 30. Η άλγη έχει εξαφανιστεί και μόνο κάτι λίγα και πολύ μικρά "βουρτσάκια" (2-3mm) έχουν μείνει ακόμα στις ανούπιες στάσιμα.
;) :D

PascM 07-05-06 10:04

Αν διαβάσεις όλο το πόστ φίλε anasios θα δεις την περιγραφή των κινήσεών μου.

waylander 08-05-06 21:47

Εγώ πάντος αφού εντόπισα την πηγή (ελλειψη CO2 και μείωση φωτοπεριόδου) την απομάκρινα με Flourish Excel overdose. και ήταν πολύ γρήγορα τα αποτελέσματα. εντός 10 μέρου.

PascM 09-05-06 16:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από waylander
Εγώ πάντος αφού εντόπισα την πηγή (ελλειψη CO2 και μείωση φωτοπεριόδου) την απομάκρινα με Flourish Excel overdose. και ήταν πολύ γρήγορα τα αποτελέσματα. εντός 10 μέρου.

Τελικά δούλεψε και σε άλλον! Μπορεί εφόσον μαζευτούν αρκετές εφαρμογές να δούμε ως μια από τις λύσεις για την ΒΒΑ την εφαρμογή του Flourish Excel!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:20.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01529 seconds with 10 queries