Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Bettas (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=39)
-   -   προετοιμασια και συνθηκες πριν το ζευγαρωμα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=11163)

sakis! 30-03-06 16:51

θα προτημουσα την κοκκικη που εχω δειξει στην φωτο (η αλλη ειναι μπλε) αλλα οποια δω οτι ειναι ετοιμη.
πρεπει να ταιζω και τις θηλυκιες σκουλικι γιατι τοτε θα πρεπει να δινω σε ολα τα ψαρια μου αφου τις εχω μαζι τους.

Mariel 30-03-06 16:59

ναι,κι οι θηλυκες θελουν σκουληκι ;) μπορεις να τις ταιζεις στο στομα με οδοντογλυφιδα κρατωντας το σκουληκι να μη φυγει(αυτο εκανα κι εγω παλια,τωρα απλα ταιζω ολα τα ψαρια σκουληκι :smt021 )η να δινεις ξηρα τροφη betta atison pro,ειναι πολυ καλη ακομα και για προετοιμασια για αναπαραγωγη ;)

sakis! 30-03-06 17:07

το σκουλικι που δινω ειναι συσκευασμενο και οχι ζωντανο.αλλα αυτο το διαστημα ας τα ταιζω ολα με αυτο.

Mariel 30-03-06 17:14

συσκευασμενο εννοεις αποξηραμενο?κι αυτο μια χαρα ειναι ;) και τα ζωοτοκα να'σαι σιγουρος οτι θα το εκτιμησουν δεοντως!

alkis 30-03-06 22:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Mariel

τα δικα σου ποσον καιρο τα εχεις στο ενυδρειο?εχεις αληθινα φυτα,κρυψωνες κτλ?

για αναπαραγωγη θα ηταν καλυτερο ενα μικροτερο ενυδρειο,γυρω στα 50-60 λιτρα(υπαρχει?)


μπορεις να βρεις απο καπου το περιοδικο??εχει αναλυτικα αρθρα στα τευχη 6 και 7 ;)

τα εχω περιπου 20μερες εχω αληθινα φυτα τωρα για της κρυψωνες τι να πω εχω αρκετα μεγαλα φυτα και ενα <βραχο>στη μεση ....οσο για το 60 λιτρο δεν εχω υπαρχει ενα 10 λιτρο το περιοδικο μπορω να βρω το Σαββατο απο γραφεια .

Mariel 31-03-06 00:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alkis
τα εχω περιπου 20μερες εχω αληθινα φυτα τωρα για της κρυψωνες τι να πω εχω αρκετα μεγαλα φυτα και ενα <βραχο>στη μεση ....οσο για το 60 λιτρο δεν εχω υπαρχει ενα 10 λιτρο το περιοδικο μπορω να βρω το Σαββατο απο γραφεια .


σκεφτεσαι δηλαδη να κανεις την αναπαραγωγη στο 10λιτρο?θα ηταν πολυ μικρο,και θα ειχες προβληματα ποιοτητας νερου οσο θα μεγαλωναν τα μικρα.ασε που για πρωτη γεννα δε συνισταται,γιατι οσο πιο μικρος ειναι ο χωρος τοσο πιο πιθανο ειναι να υπαρχουν σοβαροι τραυματισμοι στο ζευγαρι(αν αργησεις για παραδειγμα να αντιληφθεις οτι κατι δεν παει καλα και να τα χωρισεις)

sakis! 31-03-06 20:47

κοιταξα σημερα και η κοκκινη θηλυκια ειχε αβγα που λεγαμε οταν θα ειναι ο καιρος την βαζω κατευθειαν μεσα με τον αρσενικο?

Mariel 01-04-06 00:35

πως τα ειδες τα αυγα?στις σκουροχρωμες θηλυκες δε φαινονται ;) αν εννοεις ενα ασπρο εξογκωμα πισω απο την κοιλια ειναι ενα οργανο που λεγεται ovipositor και χρησιμευει στο να αποβαλλει τα αυγα κατα τον εναγκαλισμο.
εχεις το τευχος 7 του περιοδικου?

sakis! 01-04-06 14:22

ναι κατι τετοιο ηταν.βεβαια σημερα αποκτησα απο ενα φιλο εναν ακομα μονομαχο με τις δυο θηλυκιες του και ισως τελικα να βαλω αυτον να ζευγαρωσει με καποια απο ολες.

Mariel 01-04-06 14:45

εχεις φωτο απο τα νεα ψαρακια?τις θηλυκες τις εβαλες ολες μαζι?

στο 7 τευχος εχει αναλυτικοτατο αρθρο για την ολη διαδικασια της αναπαραγωγης ;)

αν βεβαια εχεις αποριες,εδω ειμαστε για να βοηθησουμε ;)

sakis! 01-04-06 18:42

προσωρινα τις εχω με τον αρσενικο οπως μου τις εδωσαν τις επομενες μερες θα τις τακτοποιησω.εχουν και οι δυο καθετες γραμμες αλλα η μια απο οτι ειδα κυνηγαει την αλλη αρκετα.με την πρωτη ευκαιρια θα στειλω και φωτο.

sakis! 01-04-06 19:33

1 Συνημμένο(α)
μια φωτο του αρσενικου

sakis! 01-04-06 19:35

1 Συνημμένο(α)
η μια θηλυκια και η ουρα της αλλης:)

Mariel 02-04-06 01:26

α,ειναι πλακατ ο αρσενικος +-2 μια χαρα φαινεται.κι οι θηλυκες επισης ;)

πως λες να τα τακτοποιησεις?εχεις σκεφτει?

sakis! 02-04-06 13:13

μου εδωσε μαζι με αυτα και ενα ενυδρειο ετσι εβαλα τις θηλυκιες μαζι και τα αρσενικα στα δυο ενυδρεια.μαλλον θα βαλω για ζευγαρι τον καινουργιο.ποια θηλυκια θα ηταν καλυτερα να βαλω?

sakis! 02-04-06 13:29

πλακατ απο οτι καταλαβαινω ειναι η μικροτερη ουρα?:confused:

Mariel 03-04-06 00:18

ναι,πλακατ ειναι οι μονομαχοι που εχουν πιο κοντη ουρα.γενικα παντως δεν πολυκυκλοφορουν εδω.αυτος που εχει μου θυμιζει τους αρσενικους που προερχονται απο γραμμες "μονομαχων" με ολη τη σημασια της λεξης, που χρησιμοποιουνται δηλ στην ταυλανδη ακομα και σημερα για αγωνες.

οσο για τη θηλυκια που θα χρησιμοποιησεις,θα σου ελεγα να διαλεξεις μια στο ιδιο περιπου μεγεθος με τον αρσενικο που αντιδρα θετικα(βγαζοντας καθετες γραμμες)βλεποντας τον.

τωρα εχεις δηλ και τις 4 θηλυκες μαζι?πως τα πανε??

Maverick 03-04-06 10:06

Πολύ όμορφος ο traditional plakat σου, μου θυμίζει μάλιστα έναν δικό μου που είχα αγοράσει πριν 3 χρόνια περίπου για θηλυκό...! Αυτοι είναι συνήθως λίγο πιο άγριοι από τους long-finned οπότε να προσέχεις πως τα πηγαίνει με τη θηλυκιά όταν τους βάλεις μαζί για να μην την τραυματίσει άσχημα.

sakis! 03-04-06 18:47

απο τις 4 θηλυκιες η μια ειναι αρκετα επιθετικη προς τις αλλες και ετσι την χωρισα,ειναι και ποιο μεγαλοσωμη και απο οτι βλεπω θα του ταιριαζει καλυτερα.

Mariel 04-04-06 00:14

τοτε θα σου ελεγα να δοκιμασεις αυτη.οπως ειπε κι ο Γιαννης,οι πλακατ(κι ειδικα αυτοι που ειναι σαν το δικο σου)ειναι πολυ πιο γρηγοροι και επιθετικοι

sakis! 04-04-06 18:42

αυτο παρατηρησα και εγω σημερα εκανα μια προσπαθεια να βαλω θηλυκια μεσα εγινε χαμος,το ιδιο ακριβως εγινε και με τις τρεις θηλυκιες που του εβαλα εκτος απο την μεγαλη την ποιο επιθετικη,επειδη την εχω αλλου.αυριο ισως την μεταφερω και την δοκιμασω και αυτη.

Mariel 05-04-06 00:39

θα σου ελεγα καλυτερα να ακολουθουσες την πιο αργη,αλλα πιο σιγουρη μεθοδο ;)

δηλαδη,να βαλεις πρωτα τη θηλυκια στο ενυδρειο(παντα στις μεταφορες καλη προσαρμογη!!!)οπου και θα την αφησεις μονη της για 2 μερες(σταθμη νερου στους 13-15 ποντους).μετα θα τη βαλεις σε καποιο δοχειο που να επιπλεει η γεννηστρα και θα βαλεις τον αρσενικο στο ενυδρεοι ελευθερο.α τ'αφησεις ετσι,και μετα απο 24 ωρες,10-15 λεπτα πριν κλεισουν τα φωτα θα απελευθερωσεις τη θηλυκια.με αυτον τον τροπο μειωνεται κατα πολυ η επιθετικοτητα του αρσενικου(ειδικα χρησιμο τρικ στις πρωτες γεννες η οταν εχουμε πολυ επιθετικο αρσενικο)και περιοριζονται οι πιθανοτητες σοβαρου τραυματισμου της θηλυκιας ;)

στο ενυδρειο εχε επισης κομμενο ποτηρακι για φωλια,επιπλεοντα φυτα(κατα προτιμηση ανθεκτικα στις υψηλες θερμοκρασιες-29-του ενυδρειου αναπαραγωγης για να μην αρχισουν μετα να σαπιζουν)και ισως καμια γλαστρα με κομμενο πατο(προσοχη νουμερο1->να μην ειναι γυαλιστερη η γλαστρα,νουμερο 2->ο πατος να μην εχει μυτερες προεξοχες,γιατι μπορει η θηλυκια στην προσπαθεια της να αποφυγει τον αρσενικο να τραυματιστει)

sakis! 05-04-06 14:12

ευχαριστω για τις πληροφοριες,το δοκιμαζω και τα ξαναλεμε!!

Mariel 06-04-06 00:59

θα περιμενουμε τις εξελιξεις ;)

sakis! 06-04-06 15:09

επειδη δεν εχω αλλο χωρο να βαλω τον αρσενικο εβαλα την θηλυκια στην γεννηστρα και την εβαλα στο ενυδρειο.ο αρσενικος εχει τρελαθει,δεν προσπαθει να της επιτεθει αλλα να της δειξει την ομοπφια του και συνεχως φτιαχνει προσεκτηκα την φωλια του.

Mariel 07-04-06 00:08

απλα προσπαθησε απο'δω και περα να ακολουθησεις την προηγουμενη διαδικασια,οπωσδηποτε ελευθερωνοντας τη θηλυκια πριν σβησει το φως ;)

πως τα πανε τωρα??

sakis! 07-04-06 17:43

λοιπον τον παρατηρω και βλεπω οτι ειναι ποιο ηρεμος σημερα.κανει βολτες στο ενυδρειο και οταν πηγαινει κοντα στην θηλυκια θυμαται οτι εχει και μια φωλια να προσεξει και γυριζει αμεσως και την τακτοποιει με προσοχη.
βεβαια ειδα οτι τις φυσαλιδες τις ειχε μεταφερει απο το μερος που τις ειχε εχθες κατω απο ενα φυλλο του φυτου που εχω βαλει.

Mariel 08-04-06 00:45

ποτε σκεφτεσαι να τον απελευθερωσεις?

sakis! 08-04-06 14:12

η σημερα η αυριο,δεν ξερω.θελω να μην εχω αλλες δουλειες μηπως και καταφερω και βιντεοσκοπισω την ολη φαση,αν γινει μπροστα μου βεβαια.;)

Mariel 09-04-06 02:21

καλη επιτυχια!!!θα περιμενουμε νεα ;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:12.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02163 seconds with 10 queries